Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό nickL » Δευτ 23 Ιούλ, 2018 18:50

papoys έγραψε:
tedd έγραψε:Πινανον να νομιζουν ότι αυτός που είναι πιο ακριβος θα βάζει καλό καυσιμο και δεν θα κλέβει ή αντλία του.

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Ναι και ο πιο ακριβός είναι καραντί τίμιος και στην ποσότητα και στην ποιότητα. :D :D


Προσωπικά πουθενά δεν είπα κάτι τέτοιο. Τώρα μιλάμε κάμποσα χρόνια εδώ μέσα, νομίζω καταλαβαινόμαστε τί λέμε και πώς το λέμε.

tedd έγραψε:Με το ποσό καιεί σε ευρώ το συζητάς με την παρέα σου με θέμα τα διάφορα κόστη. Σε συζήτηση σε τεχνικό φόρουμ και μαλιστα με θέμα αν κλέβει ή όχι η αντλία, μιλάς μόνο σε λιτρα για να βγαίνει νόημα,. Ειδικά όταν πρόκειται για ενα προϊόν που δεν είναι διάτιμησης και υπάρχουν τεράστιες αποκλίσεις στην τιμή από περιοχή σε περιοχή και από πρατήριο σε πρατήριο.


Ζητώ συγγνώμη ρε συ φίλε tedd που χαλάω τη συζήτηση του τεχνικού φόρουμ. Από δω και πέρα θα διαφοροποιήσω το ύφος μου σε κάργα τεχνικό.
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό tedd » Τετ 25 Ιούλ, 2018 11:36

nickL έγραψε:
papoys έγραψε:
tedd έγραψε:Πινανον να νομιζουν ότι αυτός που είναι πιο ακριβος θα βάζει καλό καυσιμο και δεν θα κλέβει ή αντλία του.

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Ναι και ο πιο ακριβός είναι καραντί τίμιος και στην ποσότητα και στην ποιότητα. :D :D


Προσωπικά πουθενά δεν είπα κάτι τέτοιο. Τώρα μιλάμε κάμποσα χρόνια εδώ μέσα, νομίζω καταλαβαινόμαστε τί λέμε και πώς το λέμε.

tedd έγραψε:Με το ποσό καιεί σε ευρώ το συζητάς με την παρέα σου με θέμα τα διάφορα κόστη. Σε συζήτηση σε τεχνικό φόρουμ και μαλιστα με θέμα αν κλέβει ή όχι η αντλία, μιλάς μόνο σε λιτρα για να βγαίνει νόημα,. Ειδικά όταν πρόκειται για ενα προϊόν που δεν είναι διάτιμησης και υπάρχουν τεράστιες αποκλίσεις στην τιμή από περιοχή σε περιοχή και από πρατήριο σε πρατήριο.


Ζητώ συγγνώμη ρε συ φίλε tedd που χαλάω τη συζήτηση του τεχνικού φόρουμ. Από δω και πέρα θα διαφοροποιήσω το ύφος μου σε κάργα τεχνικό.


Δύο πραγματα μαλλον συνεβαιναν οταν εκανες quote , ή ησουν πολυ καλοκεφος ή πολυ καλοκεφος, καθως δεν αναφερθηκα καθολου σε κανενα μυνημα σου για το παιρνεις προσωπικά...και το να γραφουμε για μηλα οταν συζηταμε για μηλα και για πορτοκαλια οταν συζηταμε για πορτοκολια διευκολυνει την συζητηση ωστε να γινομαστε καλυτερα κατανοητοι στο τι θελουμε να πουμε και τα συμπαιρασμα που βγαζει ο καθενας να ειναι πιο ξεκαθαρα δεν νομιζω οτι ειναι κακο.
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό manoliss » Παρ 27 Ιούλ, 2018 23:41

εχω κατι ερωτησεις...
1. υπαρχει νομος η πιεση να ειναι απο 10-12 μπαρ και αν ναι ποσα λιτρα παιρνει με πιεση με 10 μπαρ και ποσα με πιεση 12 μπαρ
2. ποτε φουλαρουμε καλοκαιρι καλυτερα πρωινες - βραδυνες ωρες η και μεσημεριανες και αν υπαρχει διαφορα στο γεμισμα πρωι η μεσημερι
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό papoys » Τρί 31 Ιούλ, 2018 08:02

manoliss έγραψε:εχω κατι ερωτησεις...
1. υπαρχει νομος η πιεση να ειναι απο 10-12 μπαρ και αν ναι ποσα λιτρα παιρνει με πιεση με 10 μπαρ και ποσα με πιεση 12 μπαρ
2. ποτε φουλαρουμε καλοκαιρι καλυτερα πρωινες - βραδυνες ωρες η και μεσημεριανες και αν υπαρχει διαφορα στο γεμισμα πρωι η μεσημερι


Καλίτερα φουλάρεις όταν η δεξαμενή έχει αδειάσει τελείως και δεν έχει εσωτερικά πιέσεις από το υγραέριο.
Όταν έχει μέσα υγραέριο πάντα θα πάρει λιγότερο από όσο έχει κάψει.Το έχω διαπιστώσει επανηλειμένα αρκετές φορές.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό labros » Τρί 31 Ιούλ, 2018 12:19

papoys έγραψε:
manoliss έγραψε:εχω κατι ερωτησεις...
1. υπαρχει νομος η πιεση να ειναι απο 10-12 μπαρ και αν ναι ποσα λιτρα παιρνει με πιεση με 10 μπαρ και ποσα με πιεση 12 μπαρ
2. ποτε φουλαρουμε καλοκαιρι καλυτερα πρωινες - βραδυνες ωρες η και μεσημεριανες και αν υπαρχει διαφορα στο γεμισμα πρωι η μεσημερι


Καλίτερα φουλάρεις όταν η δεξαμενή έχει αδειάσει τελείως και δεν έχει εσωτερικά πιέσεις από το υγραέριο.
Όταν έχει μέσα υγραέριο πάντα θα πάρει λιγότερο από όσο έχει κάψει.Το έχω διαπιστώσει επανηλειμένα αρκετές φορές.


Είναι λάθος να φουλάρεις ένα ντεπόζιτο οποιουδήποτε καυσίμου όταν αδειάζει τελείως. Για τους ίδιους λόγους που δεν πρέπει να το κάνουμε και στη βενζίνη. Καταπονείται όλο το σύστημα. Όσο για το κλέψιμο της αντλίας ποτέ δεν είναι τόσο που να το πάρεις χαμπάρι με τέτοιες απλοϊκές μετρήσεις. Δεν είναι τόσο χαζοί οι βενζινάδες. Πχ στα
λίτρα είναι πιθανό να σου φάει με ένα λίτρο. Με κανέναν τρόπο δε μπορείς εσύ να το μετρήσεις αυτό γιατί είναι μέσα στα όρια του στατιστικού σφάλματος.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό Dimsabas » Τρί 31 Ιούλ, 2018 14:37

Το πρόβλημα της βενζίνης είναι που αφενός θα μείνεις στη μέση του δρόμου, αφετέρου που η αντλία ψύχεται από το καύσιμο και θα σου καεί.
Στο υγραέριο δεν τα έχεις αυτά και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να αδειάζεις τελείως τη δεξαμενή.
Όσο για τους βενζινάδες, σίγουρα δεν είναι χαζοί. Άπληστοι όμως και θρασείς;
Dimsabas
 
Δημοσιευσεις: 137
Εγγραφή: Τετ 13 Δεκ, 2017 12:57

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό labros » Τρί 31 Ιούλ, 2018 18:35

Dimsabas έγραψε:Το πρόβλημα της βενζίνης είναι που αφενός θα μείνεις στη μέση του δρόμου, αφετέρου που η αντλία ψύχεται από το καύσιμο και θα σου καεί.
Στο υγραέριο δεν τα έχεις αυτά και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να αδειάζεις τελείως τη δεξαμενή.
Όσο για τους βενζινάδες, σίγουρα δεν είναι χαζοί. Άπληστοι όμως και θρασείς;


Δηλαδή τα όποια σκουπιδάκια που υπάρχουν στον πάτο δεν περνάνε στο σύστημα; Εγώ θεωρώ πως υπάρχει πρόβλημα να αδειάζεις τελείως. Και δεν είπα πως δεν κλέβουν οι αντλίες. Είπα πως το ποσοστό του όποιου κλεψίματος είναι μέσα στα όρια του στατιστικού σφάλματος των μετρήσεων που κάνετε αδειάζοντας τελείως τη δεξαμενή και πως με αυτό τον τρόπο δεν πρόκειται να το ανακαλύψετε. Εκτός αν υπάρχει κάποιος τόσο ¨χαζός΄ή άπληστος που κλέβει με τόσο φανερό τρόπο.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό Dimsabas » Τρί 31 Ιούλ, 2018 18:42

Ο εγκαταστάτης μου με είχε ενημερώσει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να αδειάζω τελείως.
Όσο για τους βενζινάδες, δες παραπάνω τι κλέψιμο μου έπαιξαν στην Καρδίτσα. (Ναι παππού, χωρίς να υπάρχει η απόλυτη απόλυτη ακρίβεια).
Dimsabas
 
Δημοσιευσεις: 137
Εγγραφή: Τετ 13 Δεκ, 2017 12:57

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό papoys » Τρί 31 Ιούλ, 2018 19:02

labros έγραψε: Είναι λάθος να φουλάρεις ένα ντεπόζιτο οποιουδήποτε καυσίμου όταν αδειάζει τελείως. Για τους ίδιους λόγους που δεν πρέπει να το κάνουμε και στη βενζίνη. Καταπονείται όλο το σύστημα. Όσο για το κλέψιμο της αντλίας ποτέ δεν είναι τόσο που να το πάρεις χαμπάρι με τέτοιες απλοϊκές μετρήσεις. Δεν είναι τόσο χαζοί οι βενζινάδες. Πχ στα
λίτρα είναι πιθανό να σου φάει με ένα λίτρο. Με κανέναν τρόπο δε μπορείς εσύ να το μετρήσεις αυτό γιατί είναι μέσα στα όρια του στατιστικού σφάλματος.


Δεν ξέρω αν είναι λάθος αλλά είναι ο μοναδικός τρόπος να καταλάβεις έστω και με ένα γέμισμα αν ένα πρατήριο σε κλέβει στην ποσότητα.Δεν το έκανα στο παρελθόν αλλά τώρα το κάνω και θα το κάνω.Με τη βενζίνη δεν μπορεί να γίνει γιατί άντε να βρει ο άλλος 100 ευρώ να φουλάρει.Με το υγραέριο όμως που τα περισσότερα γεμίζουν με 40-43 λίτρα τα 30 ευρώ δεν είναι και τόσο μεγάλο ποσό ώστε να ξέρουμε που βαδίζουμε και να μη μας δουλεύει ο βενζινάς.

Από την άλλη πιστεύω πως είναι καλό να αδειάζει η δεξαμενή.Ως γνωστό και το υγραέριο έχει πολλά κατακάθια και αν δεν αδειάζουμε τη δεξαμενή θα μαζεύονται συνεχώς και περισσότερα ώστε μετά από 15-20 γεμίσματα που δεν θα έχουμε αδειάσει φανταστείτε τι θα έχει μαζεμένο.Απλά αλλάζουμε φίλτρα λίγο νωρίτερα ώστε να μην έχουμε προβλήματα.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό labros » Τρί 31 Ιούλ, 2018 19:32

papoys έγραψε:
labros έγραψε: Είναι λάθος να φουλάρεις ένα ντεπόζιτο οποιουδήποτε καυσίμου όταν αδειάζει τελείως. Για τους ίδιους λόγους που δεν πρέπει να το κάνουμε και στη βενζίνη. Καταπονείται όλο το σύστημα. Όσο για το κλέψιμο της αντλίας ποτέ δεν είναι τόσο που να το πάρεις χαμπάρι με τέτοιες απλοϊκές μετρήσεις. Δεν είναι τόσο χαζοί οι βενζινάδες. Πχ στα
λίτρα είναι πιθανό να σου φάει με ένα λίτρο. Με κανέναν τρόπο δε μπορείς εσύ να το μετρήσεις αυτό γιατί είναι μέσα στα όρια του στατιστικού σφάλματος.


Δεν ξέρω αν είναι λάθος αλλά είναι ο μοναδικός τρόπος να καταλάβεις έστω και με ένα γέμισμα αν ένα πρατήριο σε κλέβει στην ποσότητα.Δεν το έκανα στο παρελθόν αλλά τώρα το κάνω και θα το κάνω.Με τη βενζίνη δεν μπορεί να γίνει γιατί άντε να βρει ο άλλος 100 ευρώ να φουλάρει.Με το υγραέριο όμως που τα περισσότερα γεμίζουν με 40-43 λίτρα τα 30 ευρώ δεν είναι και τόσο μεγάλο ποσό ώστε να ξέρουμε που βαδίζουμε και να μη μας δουλεύει ο βενζινάς.

Από την άλλη πιστεύω πως είναι καλό να αδειάζει η δεξαμενή.Ως γνωστό και το υγραέριο έχει πολλά κατακάθια και αν δεν αδειάζουμε τη δεξαμενή θα μαζεύονται συνεχώς και περισσότερα ώστε μετά από 15-20 γεμίσματα που δεν θα έχουμε αδειάσει φανταστείτε τι θα έχει μαζεμένο.Απλά αλλάζουμε φίλτρα λίγο νωρίτερα ώστε να μην έχουμε προβλήματα.


Δηλαδή αν στα 40 λίτρα σου φάει 2, γιατί εκεί κυμαίνεται το κλέψιμο, εσύ θα το καταλάβεις μετρώντας με το άδειασμα; Εγώ λέω πως όχι. Γιατί 1) ούτε ξέρεις πόσα είχες μέσα όταν σφύριξε και δεν είναι μηδέν ούτε είναι κάτι σταθερό 2) Ούτε γεμίζεις πάντα το ίδιο είναι ανάλογο της κλίσης του εδάφους και της πίεσης της αντλίας 3)συν πλην 30 χλμ σε ένα γέμισμα μπορείς να τα έχεις και χωρίς κλέψιμο. Ποτέ οι συνθήκες οδήγησης δεν είναι οι ίδιες.
Θα καταλάβεις κάποιον που κλέβει 10 λίτρα στα 40 (δεν υπάρχουν πολλοί τέτοιοι). Έναν τέτοιο θα τον καταλάβεις και χωρίς να έχεις αδειάσει.
Τέλος πάντων ο καθένας κάνει ότι νομίζει. Επίσης δεν κατάλαβα την 'καθαριότητα΄' στο ντεπόζιτο με το άδειασμα. Εγώ πάντως γεμίζω όταν φτάνει προς το τέλος και όχι όταν σφυράει. Ένας λόγος είναι ότι δε θέλω να μείνω από αέριο και να καίω βενζίνη μέχρι να βρω πρατήριο.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 65 επισκέπτες