Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό Dimsabas » Παρ 20 Ιούλ, 2018 20:09

Πολύ σωστός. Δυστυχώς, επειδή δεν έχω φθηνά πρατήρια κοντά μου, δεν το κάνω ποτέ αυτό.
Dimsabas
 
Δημοσιευσεις: 137
Εγγραφή: Τετ 13 Δεκ, 2017 12:57

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Σάβ 21 Ιούλ, 2018 02:17

Παππού να ξέρεις οτι μια δεξαμενή όταν σφυρίξει και γυρίσει σε βενζίνη δεν είναι εντελώς αδεια. Αυτό εξαρτάται απο το μίγμα που είχε μέσα εαν μπορεί να σηκώσει πίεση για να πάει μπροστά στο πνευμονα.
Το συστημα δεν διαβάζει στάθμη υγρού, αλλά πίεση υγρού, και ανάλογα πραττει. Κάπου στα 0.7 bar σημαίνει οτι δεν μπορεί να δωσει αλλο και το γυριζει σε βενζίνη. Όμως μέσα η δεξαμενή μπορεί να έχει 3 λίτρα υγραέριο αλλά δεν σηκώνει πίεση λογο χαμηλής θερμοκρασίας ή και όχι σωστού μίγματος.
Είναι πολλές οι μεταβλητές, δεν είναι βενζίνη που μια αντλία τραβάει το υγρό και το στέλνει μπροστά.
Η ροή του υγραερίου εξαρτάται απο την ίδια του την πίεση.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό papoys » Σάβ 21 Ιούλ, 2018 06:32

gkazakias Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό που λες αλλά και έτσι να είναι πάντα θα πέφτει η πίεση όταν στη δεξαμενή έχουν απομείνει π.χ. 2 ή 3 λίτρα υγραερίου οπότε πάντα θα είναι η πιο σωστή μέτρηση έστω και αν τη μία φορά πάρει 38 και την άλλη 43 λίτρα.Και για του λόγου το αληθές επειδή κάπου το είχα ξανακούσει,όταν θέλω να κάνω μέτρηση πατάω να ξαναγυρίσει σε υγραέριο.Και τις τρεις φορές ξαναγύρισε σε βενζίνα πριν προλάβω να κάνω 500 μέτρα.

Και να σου πω κάτι.Επειδή το πρατήριο που έβαζα για πάνω από 1 χρόνο τελευταία είχα υπόνοιες ότι με κλέβει σε λίτρα άλλαξα πρατήριο και έκανα το παραπάνω τεστ 3 φορές επανειλημμένα φουλάροντας από άλλο να δω αν ίσχυαν οι υποψίες μου.
Χτες βράδυ ήταν η τρίτη φορά που το έκανα.Σε πληροφορώ ότι τις δύο από τις τρεις πήρε 42,5 λίτρα και την τρίτη 43 άρα έγιναν ακριβώς ίδια γεμίσματα και έκανα και τις τρεις φορές από 530 έως 540 χιλιόμετρα.

Τελικά αποδείχτηκε ότι όντως το προηγούμενο πρατήριο ή με έκλεβε ή το μίγμα του δεν ήταν καλό και έκαιγα πάνω από 1 λίτρο στα 100 περισσότερο.

Οπότε θα επιμείνω ότι είναι η πιο σωστή γρήγορη μέτρηση.
Όσο για την ποιότητα του μίγματος σε πληροφορώ ότι δεν κατάλαβα διαφορές στην απόδοση να μην πω ότι με το καινούργιο πάει και πιο καλά.
Για κάποιους που βάζουν 40 λίτρα καίνε όσο καίνε και πριν τελειώσει πάνε σε ένα πρατήριο βάζουν 18 ή 23 ή 29 λίτρα όπου σταματάει η αντλία και κάθονται και λένε μου έκαψε τόσο στα 100 είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό Dimsabas » Σάβ 21 Ιούλ, 2018 09:57

Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση: δεν είναι "άλλα λόγια να αγαπιόμαστε", ούτε όμως έχουμε και σούπερ ακρίβεια. Προφανώς ο δικός σου τρόπος μέτρησης είναι καλύτερος και θα έπρεπε όλοι να τον δοκιμάσουμε ώστε να δούμε αν μας κλέβει το "αγαπημένο" μας πρατήριο. Κι όχι, με το δικό μου τρόπο δεν μπορώ να καταλάβω μικροδιαφορές του στιλ 5% κλέψιμο.
Όχι όμως ότι δε βγάζω καθόλου συμπεράσματα, αφού πάντα κυμαίνομαι σε κοντινά λίτρα/100 χιλιόμετρα. Όταν το κλέψιμο γίνει πραγματικά μεγάλο (όπως έγινε στην Καρδίτσα), φαίνεται αμέσως.
Dimsabas
 
Δημοσιευσεις: 137
Εγγραφή: Τετ 13 Δεκ, 2017 12:57

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό papoys » Σάβ 21 Ιούλ, 2018 11:55

Όταν έχεις δεξαμενή 48 λίτρων όπως η δική μου και ξέρεις ότι τα ανώτατο όριό της όταν είναι άδεια τα 43 , 43,5 λίτρα πας άδειος και βάζεις τόσα λίτρα όχι μία αλλά τρεις φορές και τα χιλιόμετρα που κάνεις και τις τρεις φορές είναι μέσα στον καλύτερο μέσο όρο ανά 100 που έχεις κάνει απλά ξέρεις ότι δεν σε κλέβει.

Και για τον προηγούμενο δεν είμαι σίγουρος ότι με έκλεβε γιατί δεν τον μέτρησα όπως τώρα απλά από τα 530 - 540 χιλιόμετρα που κάνω τώρα με ένα γέμισμα την τελευταία φορά σε εκείνον έμεινα από υγραέριο στα 370 χιλιόμετρα επειδή πάντα μηδενίζω χιλιομετρητή όταν φουλάρω.Το χέρι στη φωτιά όμως δε το βάζω ότι με έκλεψε γιατί δεν ξέρω πόσο υγραέριο είχα μέσα όπως εσύ.
Φουλάρισα ενώ είχα μέσα άγνωστη ποσότητα.Μπορεί η αντλία να σταμάτησε ενώ είχα μέσα 30 λίτρα μόνο συνολικά και έτσι καλώς με πήγε 370 χιλιόμετρα.

Απλά κάποια στιγμή θα τον ξαναδοκιμάσω με άδεια δεξαμενή να δω μήπως έκανα λάθος και εγώ.Είμαι ευχαριστημένος εδώ που βάζω τώρα είναι ο πιο φτηνός της περιοχής 0.704 το λίτρο και κάνω τα πιο πολλά χιλιόμετρα ανά 100 που είχα κάνει ποτέ.Άρα γιατί να τον αλλάξω.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό Dimsabas » Σάβ 21 Ιούλ, 2018 14:21

Είναι εκείνος λίγο πριν τον Σταύρο, προς Παιανία; Κι εγώ εκεί βάζω κι είναι σούπερ, αλλά πρέπει να έχω έρθει στα πεθερικά μου, μένω 25 χιλιόμετρα μακριά και δεν μπορώ να κάνω τους δικούς σου πειραματισμούς.
Dimsabas
 
Δημοσιευσεις: 137
Εγγραφή: Τετ 13 Δεκ, 2017 12:57

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό Candlemass » Σάβ 21 Ιούλ, 2018 14:22

Όπως και να μετράς, είτε φουλάρισμα από άδεια δεξαμενή, είτε όχι, οι μετρήσεις μακροπρόθεσμα θα είναι σωστές, γιατί ο μέσος όρος θα συγκλίνει στην πραγματική κατανάλωση.
Και το άδειασμα της δεξαμενής εξυπηρετεί μόνο όσους κινούνται εντός πόλης, σε όσους κάνουμε πολλά χιλιόμετρα σε ταξίδια δεν μπορούμε να περιμένουμε να αδειάσει και μετά να φουλάρουμε σε επαρχιακά πρατήρια ή και να κινούμαστε με βενζίνη επειδή δεν βρίσκουμε πρατήριο.

Σταθερό αξιόπιστο πρατήριο, φουλάρισμα και κάποια εφαρμογή μέτρησης όπως το fuelio νομίζω είναι αρκετά ακριβής προσέγγιση της κατανάλωσης.
VW EOS 1.4 TSi : LandiRenzo Omegas Direct
Land Rover Freelander SE 1.8 : LandiRenzo Omegas EVO
Άβαταρ μέλους
Candlemass
 
Δημοσιευσεις: 128
Εγγραφή: Πέμ 18 Ιουν, 2015 21:00
Τοποθεσία: Αγ. Παρασκευή

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό papoys » Σάβ 21 Ιούλ, 2018 20:36

Dimsabas έγραψε:Είναι εκείνος λίγο πριν τον Σταύρο, προς Παιανία; Κι εγώ εκεί βάζω κι είναι σούπερ, αλλά πρέπει να έχω έρθει στα πεθερικά μου, μένω 25 χιλιόμετρα μακριά και δεν μπορώ να κάνω τους δικούς σου πειραματισμούς.


Ναι το ΕΤΕΚΑ που λες.Αν και είμαι δίπλα (2 χιλιόμετρα περίπου) δεν είχε τύχει να βάλω.Τώρα και για όσο με πάει όπως με πάει δεν τον αλλάζω.
Βέβαια εγώ έχω το προνόμιο να κινούμαι συνήθως περιφερειακά και να αφήνω τη δεξαμενή να αδειάσει.Δεν σκάω αν κάνω και 10-20 χιλιόμετρα με βενζίνη μέχρι να πάω στο πρατήριο απλά το επιδιώκω μετά από 128.000 χιλιόμετρα με υγραέριο και 256.000 συνολικά να δίνω ανάσες ζωής στο vectra το οποίο με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο μέχρι τώρα.

Ώρες ώρες μου φαίνεται ότι πάει καλίτερα.Μπορεί να μην είναι το υγραέριο αλλά το ότι με τα συνεχή αδειάσματα έκαψε σιγά σιγά ότι σαβούρα κατακρατούσε η δεξαμενή γιατί πριν δεν άδειαζε και πάει με φρέσκο και καλά εμπλουτισμένο υγραέριο.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό nickL » Κυρ 22 Ιούλ, 2018 12:01

gkazakias έγραψε:
Λίτρα κοιτάμε ρε παιδιά, η τιμή του υγραερίου είναι τόσο μεταβλητη στη ψωροκωσταινα απο 0.69 βάζεις στη Αθήνα μέχρι 0.90+ στην επαρχια.


Εντάξει προφανώς τα λίτρα κοιτάς, αυτονόητο είναι και τα αντιστοιχιζεις σε ευρώ κάθε φορά. Κάθε φορά που βάζει καύσιμο καποιος είναι λαθος να το υπολογιζει λεγοντας έκαψα χ λίτρα Ή χ ευρώ?

Πάντως έχω την εντύπωση ότι κάθε φορά που βάζω σε φθηνά πρατήρια, σχεδόν παντα κάτι με ανησυχεί. Ή θα βγάζω (πολυ) λιγότερα χιλιόμετρα Ή θα έχω κάποιο ρεταρισμα.
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Κυρ 22 Ιούλ, 2018 12:10

nickL έγραψε:
gkazakias έγραψε:
Λίτρα κοιτάμε ρε παιδιά, η τιμή του υγραερίου είναι τόσο μεταβλητη στη ψωροκωσταινα απο 0.69 βάζεις στη Αθήνα μέχρι 0.90+ στην επαρχια.


Εντάξει προφανώς τα λίτρα κοιτάς, αυτονόητο είναι και τα αντιστοιχιζεις σε ευρώ κάθε φορά. Κάθε φορά που βάζει καύσιμο καποιος είναι λαθος να το υπολογιζει λεγοντας έκαψα χ λίτρα Ή χ ευρώ?

Πάντως έχω την εντύπωση ότι κάθε φορά που βάζω σε φθηνά πρατήρια, σχεδόν παντα κάτι με ανησυχεί. Ή θα βγάζω (πολυ) λιγότερα χιλιόμετρα Ή θα έχω κάποιο ρεταρισμα.
Μονο λίτρα είναι το σωστο και στη συνέχεια επι τόσο τιμή λίτρου = τοσο κοστος. Σε ενα καύσιμο με τόσο μεγαλο εύρος τιμων σαν το υγραέριο .
Η νοοτροπία με το κοστος μονο έχει επικρατήσει απο παλιά που η βενζίνη είχε σχεδόν παντού πχ 200 δραχμές και ο κόσμος έλεγε που καίει τόσες δραχμές το χιλιόμετρο.

Το πολύ φθηνό υγραέριο δεν είναι παντού κακό. Κυρίως είναι καλό μίγμα ,εισαγωγής καο αφορολογητο. Υπαρχουν περιπτωσεις όμως που είναι και μάπα.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 125 επισκέπτες