Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Προσοχή με τις ασφαλιστικές όσοι έχουν βάλει υγραέριο

Αρνήθηκαν να σας ασφαλίσουν; Σας χρέωσαν παραπάνω κόμιστρα; Αν δε δηλωθεί το σύστημα υγραερίου, υπάρχει κίνδυνος μη κάλυψης ζημιάς – ατυχήματος;

Re: Προσοχή με τις ασφαλιστικές όσοι έχουν βάλει υγραέριο

Δημοσίευσηαπό tommygun » Πέμ 01 Δεκ, 2011 02:26

Giannis έγραψε:
tommygun έγραψε:
KrazyA έγραψε:Σε όλες τις εταιρίες συμφέρει πάντα το ετήσιο συμβόλαιο, εγώ πάντα τέτοιο κάνω.
Τα κάνουν μόνοι τους τρίμηνα ή εξάμηνα για να κερδίζουν την διαφορά που συνήθως είναι γύρω στο 3%.
Πάντως οι μεικτές βρε παιδιά δεν συμφέρουν, εκτός και αν είναι κανείς "συνήθης ύποπτος".
Γενικά κόστος 1Χ12 < 2Χ6 < 4Χ3


εμενα οταν ρωταγα τις τιμες, μου ελεγαν περισσοτερα για ετος και τωρα και για εξαμηνο.
Μου ελεγαν ψεμματα? και αν ναι πως μπορω εγω να το διαπιστωσω?

Τεσπα, εγω ειμαι υπερ της μεικτης γιατι δεν πληρωνω και τοσο πολλα περισσοτερα απο οσο κοστιζει μια απλη.
Ποσα λιγοτερα πληρωνεις εσυ δηλαδη?

μια φορα θυμαμαι ενα γνωστο που λιγο το χτυπησε μπροστα και ηθελε 1,5-2 χιλιαρικα επισκευη
κυκλοφορουσε με τη μουρη σπασμενη και το καπω ξεκουμπωτο.
εγω αμα το αμαξι το στουκαρω, λεφτα να το φτιαξω δεν εχω.
αλλά 1-2 κατοσταρικα το χρονο παραπανω μπορω να τα δινω για να μη χρειαστει να βρεθω σε τετοια δυσκολη θεση και να ειμαι ξεγνοιαστος.

Υποψιν, οταν λεμε μεικτη, εννοουμε φουλ, δηλ ιδιες ζημιες και κακοβουλες πραξεις (και εννοειται θραυση κρυσταλλων)

μια φορα στη γειτονια περασε ενας με ενα μπουκαλι οξυ και εκανε ολα τα αυτοκινητα κ*λο
Εμενα με πετυχε καπω-πορτ μπαγκαζ-πορτες-ουρανο.
Ημουν απο τους ελαχιστους που το εβαψαν κανονικα.
Οι αλλοι τα αφησαν ετσι ή τα βαψανε με πινελο και λαδομπογια...

Μακαρι και να μην την χρειαστεις ποτε, αλλα δεν ζεις με ενα μονιμο αγχος,
μα εσυ θα κανεις λαθος, μα ενα @@ θα σε βαλει στοχο, max 300E θα σου κοστισει.


Πέρσι, 2 ημέρες πριν κάνω την ανανέωση και ενώ ήμουν μεταξύ απλής και μικτής, αποφάσισα μικτή και σε 48 ώρες πέφτει η γυναίκα μου στην γωνία μίας νταλίκας και έκανε 2500 ζημία....
Μικτή και πάλι μικτή :ymparty:



ε, τι ηταν να το συζητησουμε...

τρακαρε η δικη μου...

ουτε που ρωτησα ποσο θα πηγαινε κανονικα η ζημια, ασε, γιατι να χαλαστω...
πληρωσα την απαλλαγη, και μακρια απο μας ξανα...
tommygun
 
Δημοσιευσεις: 194
Εγγραφή: Δευτ 15 Αύγ, 2011 20:54

Re: Προσοχή με τις ασφαλιστικές όσοι έχουν βάλει υγραέριο

Δημοσίευσηαπό Insomniac » Τρί 04 Σεπ, 2012 20:41

Ευτυχως που το διαβασα...θα ρωτησω αυριο τον ασφαλιστη της αγροτικης ασφαλιστικης αν και εχω μονο την αστικης ευθυνης....
Φιλικά Γιάννης
Insomniac
 
Δημοσιευσεις: 154
Εγγραφή: Τρί 04 Σεπ, 2012 18:25
Τοποθεσία: Λυκοβρυση Αττικης

Re: Προσοχή με τις ασφαλιστικές όσοι έχουν βάλει υγραέριο

Δημοσίευσηαπό Insomniac » Τρί 11 Σεπ, 2012 06:36

Insomniac έγραψε:Ευτυχως που το διαβασα...θα ρωτησω αυριο τον ασφαλιστη της αγροτικης ασφαλιστικης αν και εχω μονο την αστικης ευθυνης....


Με Αγροτικη Αασφαλιστικη κανενα προβλημα...Απλα εδωσα στον ασφαλιστη μια φωτοτυπια απο το χαρτι οτι περασε ΚΤΕΟ με αεριο και θα του δωσω και μια φωτοτυπια της νεας αδειας οδηγησης που θα παρω σε καποιες μερες..
Φιλικά Γιάννης
Insomniac
 
Δημοσιευσεις: 154
Εγγραφή: Τρί 04 Σεπ, 2012 18:25
Τοποθεσία: Λυκοβρυση Αττικης

Re: Προσοχή με τις ασφαλιστικές όσοι έχουν βάλει υγραέριο

Δημοσίευσηαπό splitapsou » Παρ 21 Σεπ, 2012 20:47

Μικτή και πάλι μικτή!

Θα σας πω ένα πραγματικό γεγονός. Ο κουμπάρος μου πήρε νέο αμάξι στην γυναίκα του και στην συζήτηση που κάναμε τον προέτρεψα για μικτη (η αρχικη του αποψη ηταν πως ελα μωρε υπερβολες τι να την κανω αφου χρονια τωρα δεν εχουμε παθει τίποτα...) Τελικά τρεις μηνες μετα την έκλεισε μια νταλίκα στην εθνικη και ευτυχώς που δεν χτύπησε... Τα μούτρα στο αμάξι απλα δεν υπήρχαν ποια. Ο νταλικιερης ως γνήσιος άντρας δεν αναγνώρισε την υπαιτιότητα του με αποτέλεσμα να κάνει αρνητική δήλωση... Το αποτέλεσμα, αποζημιωθηκε στο ακέραιο την αξία του αυτοκινητου (λόγω του ότι δεν είχε περάσει το έτος) μείον την απαλλαγή 250€. Η δε ασφαλιστική είναι στα δικαστήρια με τον ´´επαγγελματιά´´ οδηγό και όχι ο κουμπάρος μου με ότι συνεπάγεται αυτο απο άποψη εξόδων ακόμη και αν μετα απο 5-10 χρόνια δικαιωνοταν... Πήρε τα χρήματα του μετα από δυο μηνες και πήρε καινούργιο αυτοκίνητο. Αν δεν είχε μικτη απλα δεν θα επερνε άλλο...

ΜΙΚΤΗ ΚΑΙ ΠΆΛΙ ΜΙΚΤΗ!!!!! ;)
splitapsou
 
Δημοσιευσεις: 194
Εγγραφή: Σάβ 15 Σεπ, 2012 22:35

Re: Προσοχή με τις ασφαλιστικές όσοι έχουν βάλει υγραέριο

Δημοσίευσηαπό Insomniac » Παρ 21 Σεπ, 2012 20:48

splitapsou έγραψε:Μικτή και πάλι μικτή!

Θα σας πω ένα πραγματικό γεγονός. Ο κουμπάρος μου πήρε νέο αμάξι στην γυναίκα του και στην συζήτηση που κάναμε τον προέτρεψα για μικτη (η αρχικη του αποψη ηταν πως ελα μωρε υπερβολες τι να την κανω αφου χρονια τωρα δεν εχουμε παθει τίποτα...) Τελικά τρεις μηνες μετα την έκλεισε μια νταλίκα στην εθνικη και ευτυχώς που δεν χτύπησε... Τα μούτρα στο αμάξι απλα δεν υπήρχαν ποια. Ο νταλικιερης ως γνήσιος άντρας δεν αναγνώρισε την υπαιτιότητα του με αποτέλεσμα να κάνει αρνητική δήλωση... Το αποτέλεσμα, αποζημιωθηκε στο ακέραιο την αξία του αυτοκινητου (λόγω του ότι δεν είχε περάσει το έτος) μείον την απαλλαγή 250€. Η δε ασφαλιστική είναι στα δικαστήρια με τον ´´επαγγελματιά´´ οδηγό και όχι ο κουμπάρος μου με ότι συνεπάγεται αυτο απο άποψη εξόδων ακόμη και αν μετα απο 5-10 χρόνια δικαιωνοταν... Πήρε τα χρήματα του μετα από δυο μηνες και πήρε καινούργιο αυτοκίνητο. Αν δεν είχε μικτη απλα δεν θα επερνε άλλο...

ΜΙΚΤΗ ΚΑΙ ΠΆΛΙ ΜΙΚΤΗ!!!!! ;)



Αν εχεις καποιος να την πληρωσει καμμια αντιρηση....
Φιλικά Γιάννης
Insomniac
 
Δημοσιευσεις: 154
Εγγραφή: Τρί 04 Σεπ, 2012 18:25
Τοποθεσία: Λυκοβρυση Αττικης

Re: Προσοχή με τις ασφαλιστικές όσοι έχουν βάλει υγραέριο

Δημοσίευσηαπό tommygun » Τρί 09 Οκτ, 2012 23:17

Insomniac έγραψε:
splitapsou έγραψε:Μικτή και πάλι μικτή!

Θα σας πω ένα πραγματικό γεγονός. Ο κουμπάρος μου πήρε νέο αμάξι στην γυναίκα του και στην συζήτηση που κάναμε τον προέτρεψα για μικτη (η αρχικη του αποψη ηταν πως ελα μωρε υπερβολες τι να την κανω αφου χρονια τωρα δεν εχουμε παθει τίποτα...) Τελικά τρεις μηνες μετα την έκλεισε μια νταλίκα στην εθνικη και ευτυχώς που δεν χτύπησε... Τα μούτρα στο αμάξι απλα δεν υπήρχαν ποια. Ο νταλικιερης ως γνήσιος άντρας δεν αναγνώρισε την υπαιτιότητα του με αποτέλεσμα να κάνει αρνητική δήλωση... Το αποτέλεσμα, αποζημιωθηκε στο ακέραιο την αξία του αυτοκινητου (λόγω του ότι δεν είχε περάσει το έτος) μείον την απαλλαγή 250€. Η δε ασφαλιστική είναι στα δικαστήρια με τον ´´επαγγελματιά´´ οδηγό και όχι ο κουμπάρος μου με ότι συνεπάγεται αυτο απο άποψη εξόδων ακόμη και αν μετα απο 5-10 χρόνια δικαιωνοταν... Πήρε τα χρήματα του μετα από δυο μηνες και πήρε καινούργιο αυτοκίνητο. Αν δεν είχε μικτη απλα δεν θα επερνε άλλο...

ΜΙΚΤΗ ΚΑΙ ΠΆΛΙ ΜΙΚΤΗ!!!!! ;)



Αν εχεις καποιος να την πληρωσει καμμια αντιρηση....


αν εσυ εχεις καποιον να πληρωνει 6-7 χρονια τα γραμματια για το τρακαρισμενο σου αυτοκινητο που θα λιαζεται στη μαντρα, παλι καμμια αντιρρηση
tommygun
 
Δημοσιευσεις: 194
Εγγραφή: Δευτ 15 Αύγ, 2011 20:54

Re: Προσοχή με τις ασφαλιστικές όσοι έχουν βάλει υγραέριο

Δημοσίευσηαπό stayros68 » Πέμ 24 Ιαν, 2019 22:39

Ελπίζω να μην ισχύει ακόμη αυτό! χαχα
stayros68
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Δευτ 26 Νοέμ, 2018 16:49

Re: Προσοχή με τις ασφαλιστικές όσοι έχουν βάλει υγραέριο

Δημοσίευσηαπό KateNikolaou » Δευτ 11 Ιούλ, 2022 11:12

Καλημέρα σε όλους, θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς για μείωση ασφαλίστρου σε περίπτωση που αλλαχθεί από βενζίνη σε φυσικό αέριο.
KateNikolaou
 
Δημοσιευσεις: 6
Εγγραφή: Παρ 24 Ιουν, 2022 18:28

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Ασφαλιστικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες