Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Pending faults σε οργανακι obd

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Pending faults σε οργανακι obd

Δημοσίευσηαπό mpampis85 » Δευτ 08 Οκτ, 2018 08:17

εχω αγορασει αυτο το οργανακι obd reader απο site εξωτερικου και με το κινητο παρακολουθω τις τιμες απο τριμς και βλαβες. βλεπω οτι αρκετα συχνα οταν συνδεομαι εχει καταχωρημενες ''pending faults'', δεν αναβει λαμπακι ακομα και το αμαξι παει κανονικα. μου ειπαν οτι ειναι βλαβες προσωρινες - σε εκκρεμοτητα, απλα επειδη επιασε καποια στιγμη μια τιμη εκτος οριων ο εγκεφαλος. ειναι φυσιολογικο να υπαρχουν αυτες ή ειναι κατι που να προβληματιζει? ξαναλεω οτι δεν αναβει καποιο λαμπακι γιατι οταν αναψει λαμπακι φαινεται στο μηχανακι σαν trouble fault. αν ξερει κανεις ας μας πει....
mpampis85
 
Δημοσιευσεις: 33
Εγγραφή: Τρί 23 Ιαν, 2018 22:28

Re: pending faults σε οργανακι obd

Δημοσίευσηαπό meletis » Δευτ 08 Οκτ, 2018 22:44

Σε διαγνωστικό κανονικό που αγόρασα στο Honda εννοούσε τις βλάβες που είχε κρατήσει ο εγκέφαλος , αφού πρώτα έκανε αναζήτηση του πρωτοκόλλου επικοινωνιας

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: pending faults σε οργανακι obd

Δημοσίευσηαπό mpampis85 » Δευτ 15 Οκτ, 2018 08:06

meletis έγραψε:Σε διαγνωστικό κανονικό που αγόρασα στο Honda εννοούσε τις βλάβες που είχε κρατήσει ο εγκέφαλος , αφού πρώτα έκανε αναζήτηση του πρωτοκόλλου επικοινωνιας

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

εννοεις παλιες βλαβες που ειχαν αναψει το λαμπακι ή κατι αλλο?
mpampis85
 
Δημοσιευσεις: 33
Εγγραφή: Τρί 23 Ιαν, 2018 22:28

Re: pending faults σε οργανακι obd

Δημοσίευσηαπό meletis » Τρί 16 Οκτ, 2018 21:03

mpampis85 έγραψε:
meletis έγραψε:Σε διαγνωστικό κανονικό που αγόρασα στο Honda εννοούσε τις βλάβες που είχε κρατήσει ο εγκέφαλος , αφού πρώτα έκανε αναζήτηση του πρωτοκόλλου επικοινωνιας

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

εννοεις παλιες βλαβες που ειχαν αναψει το λαμπακι ή κατι αλλο?

Ακριβώς αυτό,απο βλάβες που είχε το λαμπάκι.
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: pending faults σε οργανακι obd

Δημοσίευσηαπό mpampis85 » Τετ 17 Οκτ, 2018 07:35

meletis έγραψε:
mpampis85 έγραψε:
meletis έγραψε:Σε διαγνωστικό κανονικό που αγόρασα στο Honda εννοούσε τις βλάβες που είχε κρατήσει ο εγκέφαλος , αφού πρώτα έκανε αναζήτηση του πρωτοκόλλου επικοινωνιας

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

εννοεις παλιες βλαβες που ειχαν αναψει το λαμπακι ή κατι αλλο?

Ακριβώς αυτό,απο βλάβες που είχε το λαμπάκι.

οχι δεν ειναι αυτο, γιατι με το οργανακι τα μηδενιζω και τα pending αλλα μετα σιγα σιγα εμφανιζονται. πρεπει να ειναι κατι σαν προσωρινες βλαβες που πρεπει να εμφανιστουν κι αλλη φορα για να αναψει λαμπακι. μαλλον...
mpampis85
 
Δημοσιευσεις: 33
Εγγραφή: Τρί 23 Ιαν, 2018 22:28


Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 47 επισκέπτες