Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Αισθητήρας θερμοκρασίας ψυκτικού υγρού

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Αισθητήρας θερμοκρασίας ψυκτικού υγρού

Δημοσίευσηαπό johng » Τρί 15 Ιουν, 2021 10:04

Καλημέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω, αν το σύστημα υγραερίου (Lovato Easy Fast C-OBD II) έχει δικό του αισθητήρα θερμοκρασίας ψυκτικού υγρού ή χρησιμοποιεί την τιμή της θερμοκρασίας από το τον αντίστοιχο αισθητήρα του αυτοκινήτου?

Ευχαριστώ
johng

Δημοσιευσεις: 61

Re: Αισθητήρας θερμοκρασίας ψυκτικού υγρού

Δημοσίευσηαπό socratesb » Τρί 15 Ιουν, 2021 16:37

99% έχει δικό του αισθητήρα όπως συμβαίνει με τα περισσότερα συστήματα. Για αυτό μπορεί να μην συμβαδίζει ακριβώς η θερμοκρασία εναλλαγής μεταξύ αερίου και βενζίνης όταν έχεις πρόσβαση στις ενδείξεις των 2 αισθητήρων. Στο δικό μου έχουμε ορίσει την εναλλαγή στους 40 βαθμούς στον εγκέφαλο του lpg και στo αυτοκίνητο διαβάζω περίπου 46 (ένδειξη από την εφαρμογή torque).
Golf MK4 GTi AUM - King by AEB lpg kit
socratesb

Δημοσιευσεις: 80

Re: Αισθητήρας θερμοκρασίας ψυκτικού υγρού

Δημοσίευσηαπό meletis » Τετ 16 Ιουν, 2021 18:20

johng έγραψε:Καλημέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω, αν το σύστημα υγραερίου (Lovato Easy Fast C-OBD II) έχει δικό του αισθητήρα θερμοκρασίας ψυκτικού υγρού ή χρησιμοποιεί την τιμή της θερμοκρασίας από το τον αντίστοιχο αισθητήρα του αυτοκινήτου?

Ευχαριστώ
Το easy fast που είχα , είχε δικό του και επιπλέον στη δική μου περίπτωση ο Map ήταν τύπου "βαρέλι ". Στη επόμενη γενιά δεν γνωρίζω εάν έχει αλλαξει

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Honda Accord 2003 -Lovato easy&fast
Mazda 6 2005- EuropeGas Avance 32
meletis

Δημοσιευσεις: 1269

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 30 επισκέπτες