Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Κατανάλωση βενζίνης/100χλμ με συστήματα LPG

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Κατανάλωση βενζίνης/100χλμ με συστήματα LPG

Δημοσίευσηαπό papoys » Τετ 21 Αύγ, 2013 18:37

Εάν το οδήγημά σου είναι νορμάλ σίγουρα σου έκαψε πολλά.

Εμένα με αντίστοιχο περίπου κινητήρα (opel vectra 1600 100 ίππους) με πάει γύρω στα 8 λίτρα στα 100.
Άντε μισό λίτρο πάνω κάτω ανάλογα την οδήγηση.
Βέβαια υπήρχαν 1-2 περιπτώσεις που μου πήγε 9 , 9,5 λίτρα στα 100 με την ίδια οδήγηση αλλά πιστεύω ότι είναι λόγω
κλοπής ή λόγω κακής ποιότητας υγραερίου από τα συγκεκριμένα πρατήρια.

Για γέμισε από άλλο πρατήριο μήπως συμβαίνει και σε σένα το ίδιο.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Κατανάλωση βενζίνης/100χλμ με συστήματα LPG

Δημοσίευσηαπό bebes » Τετ 21 Αύγ, 2013 19:04

δεν ειναι σωστο να βγαζεις συμπερασματα με ενα μονο γεμισμα, κανε αρκετους ανεφοδιασμους και βγαλε ενα συγκεντρωτικο να δεις τι γινεται.

επισης, αν ειναι τα πρωτα χιλιομετρα μαλλον θελει ρυθμισμα το συστημα σου.

φιλος με τεριος που εβαλε BRC (νομιζω) ειχε κατι απιστευτες καταναλωσεις στα πρωτα 2-3 γεμισματα.

μετα απο κανα δυο ρυθμισεις ακομα μερικα γεμισματα εγτασε σε κανονικα-αποδεκτα επιπεδα καταναλωσης...
SUZUKI WagonR 1.3 LPG atiker
bebes
 
Δημοσιευσεις: 77
Εγγραφή: Παρ 01 Ιούλ, 2011 09:16

Re: Κατανάλωση βενζίνης/100χλμ με συστήματα LPG

Δημοσίευσηαπό hlias » Τετ 21 Αύγ, 2013 20:55

ILIAS1664 έγραψε:
hlias έγραψε:
ILIAS1664 έγραψε:Καλησπέρα ,
νεος υγραεριοκινητος σε audi a4 1600 101ps 1997 mod γέμισα την πρώτη φορά 40 λιτρα 50 αρα δεξαμενη και μου εβγαλε μονο 360 km συστημα brc συμβαινει κατι μήπος τουλαχιστον επρεπε να βγαζω 450 χιλιομετρα ............




ποια ειναι η καταναλωση του αυτοκινητου σου με βενζινα σε αντιστοιχες συνθηκες οδηγησης?



το αυτοκίνητο δεν έχει υπολογιστή ταξιδιού άλλα πιστεύω να είναι 8 λίτρα βενζίνη 1600 8 βαλβιδος κινητήρας είναι εργοστασιακά είναι στα 6,8 λίτρα από ψάξιμο στο ιντερνέτ.
ποτε δεν ειχα μετρησει συμφωνα με τα χιλιομετρα που εκανα μου εκαψε 11,1 λιτρα ειναι πολλα πιστευω




1 κανε ενα μετρημα ακριβως και οχι πιστευω για να εχουμε σωστα δεδομενα.
2 με την βενζινα δεν ξερεις την καταναλωση σου αλλα με το υγραεριο μετρησες απο την αρχη, γιατι αραγε?
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Κατανάλωση βενζίνης/100χλμ με συστήματα LPG

Δημοσίευσηαπό ILIAS1664 » Παρ 23 Αύγ, 2013 14:29

καλησπέρα ,
έρχομαι με νέα μέτρηση ,
40 λίτρα αέριο μου έβγαλε λιγότερα αυτήν την φορά 326 km....... :thumbdown:
Η εργοστασιακή μου κατανάλωση είναι 7,2 λίτρα ΜΙΚΤΗ ΟΔΗΓΗΣΗ ,,βάλε + 1 λίτρο πραγματικά νούμερα 8,2 σε βενζίνη

σε αέριο μου έπιασε σύμφωνα με την τελευταία δεξαμενή στα 13λιτρα /100 χιλιομετρα ........

και γενικά αν το δούμε μιλάμε για ένα αμάξι AUDI A4 1600 cc 8v (1997) και άψογα συντηρημένο σαν καινούργιο είναι με καινούργια λάστιχα κ.α ....

13 λίτρα τα 100 μου φαίνονται πάρα πολΛα !!!! λες και έχω cherokee

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΜΕ BRC KAI ΙΔΙΟ ΑΜΑΞΙ ?????
ILIAS1664
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Τρί 02 Ιούλ, 2013 13:39

Re: Κατανάλωση βενζίνης/100χλμ με συστήματα LPG

Δημοσίευσηαπό gakost » Παρ 23 Αύγ, 2013 14:32

Αν δεν ξέρεις πόσο καίει το αυτοκίνητο σου πραγματικά με βενζίνη και με τον τρόπο οδήγησης σου πως θα το συγκρίνεις με το υγραέριο αν είναι πολύ ή όχι; Άσε τι λένε τα βιβλία και οι κατασκευαστές αλλιώς συγκρίνεις κάτι θεωρητικό με κάτι πρακτικό. Επίσης σε τι συνθήκες είχες αυτή την κατανάλωση; Πχ εμένα πόλη καίει μιν 10/100 αλλά με λίγο AC και κίνηση φτάνει άνετα τα 12. Το ίδιο και ταξίδι. Με πολύ χαλαρή οδήγηση είναι κάτω από 8/100. Με πολύ υψηλές ταχύτητες και τέρμα σε ανηφόρες φορτωμένο και AC έχω δει και 14/100 και αυτά από 1300cc 12V και ελαφρύτερο από το δικό σου αμάξι.

Όσο για το Cherokee αυτά τα νούμερα τα έχουν για πλάκα με βενζίνη και υγραέριο πολύ παραπάνω. ;)
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Κατανάλωση βενζίνης/100χλμ με συστήματα LPG

Δημοσίευσηαπό cosi » Παρ 23 Αύγ, 2013 14:59

Καλησπερα σας.
Με αυτοκινητο CITROEN C3 Pluriel 1600 110hp 8V και συστημα AEB οι δικες μου μετρησεις για 2 μηνες χρησης υγραεριου και 3300χμ ειναι:
Καταναλωση υγραεριου 8.8λτ/100χμ ενω με βενζινη ειχα 7.6 (αυξηση περιπου 16%) για οδηγηση νορμαλ και αρκετα χμ σε εθνικη.
Καταναλωση βενζινης με χρηση υγραεριου 16 λιτρα για 3300χμ, συνεπως περιπου 0.5λτ/100χμ που νομιζω ειναι αποδεκτο νουμερο. Ολες οι μετρησεις εχουν γινει τους καλοκαιρινους μηνες οποτε λογικα θα περιμενω καποια αυξηση των νουμερων απο το φθινοπωρο και μετα. Γενικα ειμαι ευχαριστημενος και δεν εχω μετανιωσει ουτε στο ελαχιστο την τοποθετηση.
cosi
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ 16 Μάιος, 2013 10:31

Re: Κατανάλωση βενζίνης/100χλμ με συστήματα LPG

Δημοσίευσηαπό hlias » Παρ 23 Αύγ, 2013 15:11

ILIAS1664 έγραψε:καλησπέρα ,
έρχομαι με νέα μέτρηση ,
40 λίτρα αέριο μου έβγαλε λιγότερα αυτήν την φορά 326 km....... :thumbdown:
Η εργοστασιακή μου κατανάλωση είναι 7,2 λίτρα ΜΙΚΤΗ ΟΔΗΓΗΣΗ ,,βάλε + 1 λίτρο πραγματικά νούμερα 8,2 σε βενζίνη

σε αέριο μου έπιασε σύμφωνα με την τελευταία δεξαμενή στα 13λιτρα /100 χιλιομετρα ........

και γενικά αν το δούμε μιλάμε για ένα αμάξι AUDI A4 1600 cc 8v (1997) και άψογα συντηρημένο σαν καινούργιο είναι με καινούργια λάστιχα κ.α ....

13 λίτρα τα 100 μου φαίνονται πάρα πολΛα !!!! λες και έχω cherokee

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΜΕ BRC KAI ΙΔΙΟ ΑΜΑΞΙ ?????




αν και πιστευω οτι η μεικτη καταναλωση βενζινης μαζι με A/C θα ειναι απο 9-11 λιτρα στα 100 χιλιομετρα, θα στο ξαναγραψω, μετρησε καταναλωση βενζινης εσυ και ασε τους εργοστασιακους πινακες, για πολλους λογους μπορει ενα αυτοκινητο να εχει αυξημενη καταναλωση (τροπος οδηγησης, λανθασμενη διασταση ελαστικων, φρεναριστος τροχος, πατηναρισμα, καποιος βλαμενος αισθητηρας κ.α.) μονο ετσι θα μπορουμε να μιλησουμε με σιγουρια.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Κατανάλωση Βενζινης - Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό unstoppablegr » Παρ 31 Οκτ, 2014 18:34

Με αφορμη κατι που συνεβη σημερα το πρωι θελω να μου πειτε τη γνωμη σας για κατι.
Ως γνωστων στα γαλλικα ο μετρητης της βενζινης ειναι λιγο οτι νανε. Το πρωι συνηδειτοποιησα οτι το αμαξι εχει μεινει απο βενζινη, πηρα τον εγκαταστατη μου ειπε πως να το βαλω μπρος με το υγραεριο και προς εκπληξη μου με 2 μιζιες πηρε μπρος και με πολυ κρυο εξω. Απλα τωρα η απορια μου ποια ειναι ! το καλοκαιρι νταξι ειναι ηδη καπως ζεστο το αμαξι οποτε η ενναλαγη σε υγραεριο γινεται το πολυ σε 10 δευτερολεπτα αντε 15. Σε σημειο που απλα ειχα μια ποσοτητα βενζινης στο αμαξι και συμπληρωνα 5€ ανα 1,5 βδομαδα (ενω ειχε αρκετη μεσα εννοειται) για να ξεμπλοκαρει κιολας ο μετρητης της βενζινης. Τωρα το χειμωνα ομως που η ενναλαγη αργει να γινει αντικειμενικα η καταναλωση της βενζινης ειναι πολυυυ μεγαλητερη ? γιατι το συζηταγα με το πατερα μου και ειχε βαλει 10€ πολυ προσφατα + αλλα 5€ την προηγουμενη βδομαδα. Ειναι λογικο αυτο ; η πρεπει να το κοιταξω ; Εντο μεταξυ πραγματικα το ντεποζιτο της βενζινης πρεπει να ηταν πιο αδειο και απο αδειο.. βαλαμε 7 λιτρα και εμειναν παλι στο ρεζερβουαρ τα λαμπακια. που κανονικα ειναι 2 λαμπακια σε αυτο το αυτοκινητο.
Citroen C3 1400cc - Σύστημα Landirenzo EVO χωρίς λαδιέρα - 6000 χιλιομετρα
Άβαταρ μέλους
unstoppablegr
 
Δημοσιευσεις: 193
Εγγραφή: Τετ 07 Μάιος, 2014 03:05

Re: Κατανάλωση Βενζινης - Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό apagogeas » Παρ 31 Οκτ, 2014 20:10

Είναι τουλάχιστον διπλάσια, μη πω τριπλάσια η κατανάλωση βενζίνης το χειμώνα μέχρι να ζεσταθεί να γυρίσει σε υγραέριο. Αν κάνει και υπερβολικό κρύο μπορει και ακόμα πιο πολύ. Πχ το δικό μου είναι ρυθμισμένο να γυρνάει σε υγραέριο όταν ο πνεύμονας πιάσει 41C (γύρω στους 60C θερμοκρασία μηχανής), το καλοκαίρι και σε λιγότερο από 500μ γυρνάει. Το χειμώνα η θερμοκρασία μηχανής πολλές φορές φτάνει πάνω από 66C για να γυρίσει σε υγραέριο και έχω κάνει 1-1.5χλμ.
Corsa D 1.4 07' NIGS πνεύμονας/Zanardi B4 OBD/tunap. 72K km/64m -> 0.0252€/km καθ. κέρδος
apagogeas
 
Δημοσιευσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ 18 Μαρ, 2013 22:42

Re: Κατανάλωση Βενζινης - Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό unstoppablegr » Παρ 31 Οκτ, 2014 20:13

Αρα λεω να εφαρμοσω αυτο που σκεφτηκα. Να μπαινω στο αμαξι να βαζω μπρος και να περιμενω λιγο αν δεν βιαζομαι ιδιαιτερα να παω καπου. Αφου το πρωι το ρελαντι ξεκιναει πιο ψηλα δεν νομιζω να παρει πολυ ωρα. Θα το δοκιμασω αυριο να δω ποση ωρα παιρνει. Απτο να πληρωνω τσαμπα βενζινες καλυτερα..
Citroen C3 1400cc - Σύστημα Landirenzo EVO χωρίς λαδιέρα - 6000 χιλιομετρα
Άβαταρ μέλους
unstoppablegr
 
Δημοσιευσεις: 193
Εγγραφή: Τετ 07 Μάιος, 2014 03:05

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 70 επισκέπτες