Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Λάδια Μηχανής

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Λάδια Μηχανής

Δημοσίευσηαπό sso » Τρί 08 Οκτ, 2019 08:46

referravag έγραψε:Καλησπέρα στην παρέα από εξωτερικό πλέον!

Φίλε Σωκράτη πλέον παραγγέλνω από Autodoc...

...και στο τέλος μου προτείνει ένα συνεργείο που δουλεύει τα FUCHS :lol:

Καλημέρα Βαγγέλη. Να είσαι καλά και να περνάς καλά εκεί στη Γαλλία φίλε!!
Τα Fucks είναι καλά. Στο Honda Civic (diesel) που έχω πολλά εξουσιοδοτημένα αυτά μου βάζουν (αντί του Honda Oil, που είναι πανάκριβο...κάπου 95€ τα 5 λίτρα). Και μάλιστα αλλαγή στα 20.000 χλμ ή στους 12 μήνες, όποιο έρθει πρώτο, σύμφωνα με το service reminder!!!
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Λάδια Μηχανής

Δημοσίευσηαπό referravag » Τρί 08 Οκτ, 2019 10:56

Καλημέρα!! Ευχαριστώ!

Ήθελα να παραγγείλω να δοκιμάσω τα Fuchs στην τεέυταία αλλαγή μιας και τα δίνουν σε 4λ συσκευασία αλλά τα έχουν μόνιμα εκτός αποθέματος. Είναι και αυτά πολύ καλά λάδια. Θα τους ρωτήσω για την επόμενη φορά. Γαλλικά δεν καταδέχομαι να βάλω !! :lol:
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: Λάδια Μηχανής

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Τρί 08 Οκτ, 2019 11:02

Οι άνθρωποι είναι αιώνες μπροστά. Τιμάνε τα προϊόντα τους.
Προσοχή με το autodoc να βάζεις και το μικρό κόστος της ασφάλειας παραγγελίας για δωρεάν επιστροφή σε περίπτωση λαθους. Εσύ liqui θα παραγγείλεις...το τι θα σου στείλουν μόνο ο Θεός το ξέρει.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Λάδια Μηχανής

Δημοσίευσηαπό sso » Τρί 08 Οκτ, 2019 15:18

gkazakias έγραψε:Οι άνθρωποι είναι αιώνες μπροστά. Τιμάνε τα προϊόντα τους.

Για ποιους λες; Το Autodoc?
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Λάδια Μηχανής

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Τρί 08 Οκτ, 2019 15:25

sso έγραψε:
gkazakias έγραψε:Οι άνθρωποι είναι αιώνες μπροστά. Τιμάνε τα προϊόντα τους.

Για ποιους λες; Το Autodoc?
Για τους Γάλλους μιλάω που δεν εισάγουν τίποτα ξενο και προωθούν μόνο τα δικά τους

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Λάδια Μηχανής

Δημοσίευσηαπό sso » Τρί 08 Οκτ, 2019 15:33

Σωστά.....Σωβινιστές μέχρι θανάτου!!!
Και δεν μιλάνε άλλη γλώσσα κι ας ξέρουν άλλες 5 :lol:
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Λάδια Μηχανής

Δημοσίευσηαπό referravag » Τρί 08 Οκτ, 2019 16:32

gkazakias έγραψε:Οι άνθρωποι είναι αιώνες μπροστά. Τιμάνε τα προϊόντα τους.
Προσοχή με το autodoc να βάζεις και το μικρό κόστος της ασφάλειας παραγγελίας για δωρεάν επιστροφή σε περίπτωση λαθους. Εσύ liqui θα παραγγείλεις...το τι θα σου στείλουν μόνο ο Θεός το ξέρει.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Καλά και οι Γερμανοί επίσης τιμάνε τα δικά τους. Δες τι κάνει η Liqui Moly στον ανταγωνισμό εδώ και σχεδόν μια δεκαετία...

Δεν είχα ποτέ θέμα με το Autodoc. Ότι έχω παραγγείλει μέχρι τώρα μου έχουν στείλει ακριβώς αυτό. Μάλιστα στην προηγούμενη παραγγελία λάδια/υγρά φρένων και φίλτρα, τα είχαν κάθε δοχείο μέσα σε ειδική σακούλα και αυτά τυλιγμένα με χαρτόνι και αυτό μέσα σε κουτί. Άψογη συσκευασία.

Στην τελευταία παραγγελία που έκανα την προηγούμενη βδομάδα δισκόπλακες, τακάκια κλπ καθαριστικά και ειδικά γράσα την έχουν καθυστερήσει γιατί όπως μου είπαν χτες στο τηλέφωνο ένα γράσο χαλκού της Liqui Moly που έχω παραγγείλει δεν το είχαν σε απόθεμα και ένα άλλο γράσο σιλικόνης (για άλλο μέρος της δαγάνας το καθένα) ήταν σπασμένο το κουτί. Οπότε δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό που λες ότι στέλνουν ότι να 'ναι.

Επιστροφή προϊόντων μπορείς να κάνεις μέσα σε 14 μέρες έτσι κι αλλιώς αν δεν τα έχεις χρησιμοποιήσει. Η επιλογή με τα +3€ είναι για να έχεις περισσότερες μέρες να τα επιστρέψεις ~200 μέρες, άτοπο για εμένα καθώς εγώ τα εξαρτήματα θα τα χρησιμοποιήσω άμεσα.

Για τους Γάλλους θα συμφωνήσω στο κομμάτι της γλώσσας αν και πλέον η νέα γενιά λιγότερο η περισσότερο ξέρει και Αγγλικά. Στο σημείο που θέλω να σταθώ όμως είναι ότι σε ευγένεια και συμπεριφορά και σε πολλά ακόμη (εδώ στον νότο γιατί στο Παρίσι είναι τελείως διαφορετικά) ο Έλληνας είναι αιώνες πίσω... Ξέρετε τι ωραίο είναι να σου λένε καλημέρα/καλησπέρα ακόμη και αν δεν σε ξέρουν. Στην Ελλάδα γιατί είμαστε μουγγοί και αν τύχει και πούμε καλημέρα σε άγνωστο περαστικό μας κοιτάει περίεργα;

Και για να επανέλθω στα του αυτοκινήτου, ξέρετε τι ωραία την έχω καταβρεί με το συνεργατικό συνεργείο (garage associatif) που πάω, νοικιάζω τα εργαλεία και την ράμπα με την ώρα και κάνω το σέρβις του αυτοκινήτου μόνος μου με πολύ χαμηλότερη τιμή από την κανονική ταρίφα; Και όσοι μάστορες έχω επισκεφτεί μέχρι τώρα για απορίες κλπ ήταν όλοι τους ευγενέστατοι και κύριοι... Μέχρι και ο Pascal που στην αρχή κότνεψα να τον σκάσω επειδή μπέρδευα την έννοια του "laisser appuyé" στην αλλαγή των υγρών φρένων (είμαι ακόμα νουμπάς με τα Γαλλικά :lol: ), μια χαρά συνεργάσιμος ήταν και με βοήθησε μετά με τα υπόλοιπα που έκανα μόνος μου όποτε τον χρειάστηκα... Καμία σχέση με τον Έλληνα μάστορα που:

1) στραβώνει αν του πας εσύ τα ανταλλακτικά γιατί δεν βγάζει κέρδος
2) δυσανασχετεί όταν του κάνεις απορίες για το αυτοκίνητο ή για το τι κάνει ακριβώς όταν θες να μάθεις κάτι.
3) και πολλά άλλα...
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: Λάδια Μηχανής

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Τρί 08 Οκτ, 2019 16:46

Την εγγύηση την βάζεις γιατι αν στις 14 μερες θες να τα επιστρέψεις για οποιονδήποτε λόγο πληρώνεις εσύ τα μεταφορικα που είναι γύρω στο 50ρικο ,ενώ με την εγγύηση τα χρεώνονται εκείνοι. Το έμαθα αυτό όταν μου στείλανε μαρκουτσια φρένων δύο διαφορετικά

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Λάδια Μηχανής

Δημοσίευσηαπό referravag » Τρί 08 Οκτ, 2019 16:48

sso έγραψε:
referravag έγραψε:Καλησπέρα στην παρέα από εξωτερικό πλέον!

Φίλε Σωκράτη πλέον παραγγέλνω από Autodoc...

...και στο τέλος μου προτείνει ένα συνεργείο που δουλεύει τα FUCHS :lol:

Καλημέρα Βαγγέλη. Να είσαι καλά και να περνάς καλά εκεί στη Γαλλία φίλε!!
Τα Fucks είναι καλά. Στο Honda Civic (diesel) που έχω πολλά εξουσιοδοτημένα αυτά μου βάζουν (αντί του Honda Oil, που είναι πανάκριβο...κάπου 95€ τα 5 λίτρα). Και μάλιστα αλλαγή στα 20.000 χλμ ή στους 12 μήνες, όποιο έρθει πρώτο, σύμφωνα με το service reminder!!!


Και οι Γάλλοι εδώ στα χλμ που λέει ο κατασκευαστής κάνουν αλλαγές λαδιών. Φίλος συνάδελφος επαγγελματίας καρτίστας κάθε 20.000χλμ τα αλλάζει στο Citroen του 1.9 πετρέλαιο αν θυμάμαι καλά. Γι'αυτό μάλλον όλα τα εισαγωγής "με λίγα χλμ" που φέρνουν στην Ελλάδα καίνε λάδια :lol: Η αλλήθεια είναι ότι αν δείτε πως οδηγούν στον περιφερειακό σε πιάνει η καρδιά σου! Τα σκίζουν κανονικότατα τα αυτοκίνητα... Εγώ κάθε 10.000χλμ τα πετάω και βάζω καινούρια...

Σημαντική παρατήρηση μου είναι ότι εδώ στην Γαλλία δεν ξέρω αν είναι λόγω της ποιότητας των καυσίμων ή λόγω του διαφορετικού κλιματος, φαίνεται ότι τα λάδια αντέχουν περισσότερο. Στην Ελλάδα τα ίδια λάδια που βάζω χρόνια μετά από 8.000χλμ (σε λιγότερο από 6 μήνες και τα περισσότερα χλμ σε ανοιχτους επαρχιακούς δρόμους) άρχιζε να κροταλίζει έντονα το αυτοκίνητο. Τα ίδια λαδια που άλλαξα πρώτη φορά εδώ στα 10.000χλμ σε συνθήκες πόλης και τα οποία ήταν 1 χρόνο μέσα στο αυτοκίνητο, ήταν ακόμη ακούραστα χωρίς να κροταλίζει το αυτοκίνητο... Σκέφτηκα να τα κρατούσα λίγο ακόμη αλλά είπα να μην παίξω...
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: Λάδια Μηχανής

Δημοσίευσηαπό sso » Τρί 08 Οκτ, 2019 16:49

referravag έγραψε:....
.... ξέρετε τι ωραία την έχω καταβρεί με το συνεργατικό συνεργείο (garage associatif) που πάω, νοικιάζω τα εργαλεία και την ράμπα με την ώρα και κάνω το σέρβις του αυτοκινήτου μόνος μου με πολύ χαμηλότερη τιμή από την κανονική ταρίφα; ...

Ωραία πράγματα... Αυτοί είναι αιώνες μπροστά ή εμείς είμαστε αιώνες πίσω;;;
Βαγγέλη ποιο είναι το κόστος ενοικίασης εργαλείων και ράμπας/ώρα;
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 73 επισκέπτες