Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Τρόμπα βενζίνης - Αλλαγή.

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Τρόμπα βενζίνης - Αλλαγή.

Δημοσίευσηαπό manoliss » Πέμ 05 Σεπ, 2013 08:26

papoys έγραψε:Δεν είμαι γνώστης αλλά από όσα κατάλαβα πλέον η αντλία βρίσκεται μέσα στο τεπόζιτο καυσίμων,άρα δύσκολη
διαδικασία και για κάποιον που πιάνουν τα χέρια του. :lol:

Επείδή όπως βλέπετε και στο άβαταρ είμαι παππούς :lol: :lol: είχα μείνει σε παλιά αυτοκίνητα.Θυμάμαι είχα ένα
fiat 128 (οι παλιότεροι θα τα θυμούνται) το οποίο είχε πρόβλημα με την τρόμπα βενζίνης.Ήταν μπροστά στη μηχανή
και πολύ εύκολα προσβάσιμη για αλλαγή.

Τώρα έχουν αλλάξει τα συστήματα από όσα διαπιστώνω οπότε πάπαλα.Απαραίτητος ο μάστορας.

εαν καποιος σου δειξει ειναι ευκολο ανα την αλλαζες στο 128 πιο ευκολα θα αλλαξει εαν εχεις προσβαση στο τωρινο αμαξι σου
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Τρόμπα βενζίνης - Αλλαγή.

Δημοσίευσηαπό fokion » Πέμ 05 Σεπ, 2013 08:34

Θα συμφωνησω με τον Ηλια.
Αν πιανουν τα χερια σου ΟΛΑ γινονται... ( ναι εχω αλλαξει τρομπα βενζινης "στο πεζοδρομιο" και στο Ιμπιζα και στο ΚΙΑ). ΔΕΝ ανακατευομαι με τακακια ( και φρενα γενικως ) καθως και μπροστινο συστημα. Αυτα τα αφηνω για τους ειδικους.
και το προβλημα ειναι ακριβως αυτο. να ξερεις μεχρι "που φτανεις"...

οποτε παπου ναι γινεται.
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Τρόμπα βενζίνης - Αλλαγή.

Δημοσίευσηαπό apagogeas » Πέμ 05 Σεπ, 2013 13:36

Η δυσκολία δεν είναι στην αλλαγή της αντλίας, στο να φτάσεις μέχρι την αντλία είναι το θέμα. Στο corsa D πρέπει να βγει όλο το πίσω κάθισμα και με ένα ειδικό εργαλείο να ξεβιδώσεις τον τεράστιο δακτύλιο που για ευνόητους λόγους είναι γερά σφιγμένο - ο μάστορας με το ειδικό εργαλείο ζορίστηκε να το ανοίξει πάντως! Το κόλπο με το κατσαβίδι δε ξέρω αν πιάνει εκεί, μπορεί να γίνει και ζημιά. Άλλα αμάξια μπορεί να έχουν ευκολότερη πρόσβαση που να κάνει τη διαδικασία παιχνιδάκι.
apagogeas
 
Δημοσιευσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ 18 Μαρ, 2013 22:42

Re: Τρόμπα βενζίνης - Αλλαγή.

Δημοσίευσηαπό dim63 » Παρ 06 Σεπ, 2013 09:29

παιδες ηρεμα,
ή ξερεις ή οχι
δεν ειναι και οτι καλλιτερο να μεινεις με ανοιχτο τεποζιτο μεσα στο αυτοκινητο γιατι η δουλεια εμεινε στη μεση.

κατσαβιδια και σφυρια σε πλαστικο τεποζιτο ????????????

αστο μωρε ουτε καν μην σκεφτεστε οτι θα μεινετε κανει κακο στο καρμα.

ολα καλα αυτο και μονο.
Mazda tribute 2.3 bigas-geartech αεριου χωρις λαδια-ξυδια
dim63
 
Δημοσιευσεις: 279
Εγγραφή: Τετ 16 Φεβ, 2011 11:10

Re: Τρόμπα βενζίνης - Αλλαγή.

Δημοσίευσηαπό manoliss » Παρ 06 Σεπ, 2013 19:33

dim63 έγραψε:παιδες ηρεμα,
ή ξερεις ή οχι
δεν ειναι και οτι καλλιτερο να μεινεις με ανοιχτο τεποζιτο μεσα στο αυτοκινητο γιατι η δουλεια εμεινε στη μεση.

κατσαβιδια και σφυρια σε πλαστικο τεποζιτο ????????????

αστο μωρε ουτε καν μην σκεφτεστε οτι θα μεινετε κανει κακο στο καρμα.

ολα καλα αυτο και μονο.

εγω ετσι την αλλαξα οταν επρεπε να την αλλαξω τωρα για μενα αν ξερω η δεν ξερω αυτο που εχω να πω ειναι οτι εβαλα μπροστα και εφυγα δεν πληρωσα οδικη και συνηθως μιλαω προσωπικα παντα γραφω αυτο που ξερω και ισως σε καποιες περιπτωσεις το εχω δοκιμασει .....
συμφωνω 100% στην τελευταια προταση σου....
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Τρόμπα βενζίνης - Αλλαγή.

Δημοσίευσηαπό panosopel » Πέμ 12 Σεπ, 2013 18:25

Μετα απο 55χιλιαδες χλμ ηρθε η πρωτη ζημια που με ταραξε για τα καλα

Δεν βρηκα πουθενα πιο φθηνη αντλια βενζινης απο την bosch στα 280Ευρω!!χωρις την εργασια!!

Ξερετε κανα σαιτ με κινεζικες να εχω στα υποψιν?

Το περιεργο παντως ειναι οτι ο μαστορας μου ειπε οτι βρηκε τη βενζινη να μυριζει και να ειναι σαν πετρα ενω την αλλαζα τελευταια καθε βδομαδα γιατι δεν κινιουμουν με γκαζι..πως γινεται αυτο????

Ακουγα βεβαια θορυβο κανα 2μηνο και δεν επαιρνε το αμαξι ευκολα μπρος

το θεμα ειναι να μην το ξαναπαθω(υποψιν οτι παντα ειχα βενζινα πανω απο το 1/4!!)
panosopel
 
Δημοσιευσεις: 157
Εγγραφή: Παρ 07 Οκτ, 2011 18:13

Re: Τρόμπα βενζίνης - Αλλαγή.

Δημοσίευσηαπό cmax » Πέμ 12 Σεπ, 2013 18:51

Τελικα μου φαινετε το πιο σιγουρο για την τρομπα ειναι να μπει ρελεδακι να σταματα να λειτουργει στο αεριο.
Ολα τα αλλα ειναι ημιμετρα. Προσωπικα ειχα το ρεζερβουαρ σχεδον παντα πανω απο το μισο, και καθε 3 μηνες την εκαιγα ωστε να ανανεωνετε, αλλα τελικα εμεινα και εγω πριν 2 μερες. Συμπτωση; δεν το νομιζω.
cmax
 
Δημοσιευσεις: 118
Εγγραφή: Σάβ 01 Σεπ, 2012 19:55

Re: Τρόμπα βενζίνης - Αλλαγή.

Δημοσίευσηαπό splitapsou » Πέμ 12 Σεπ, 2013 19:33

cmax έγραψε:Τελικα μου φαινετε το πιο σιγουρο για την τρομπα ειναι να μπει ρελεδακι να σταματα να λειτουργει στο αεριο.
Ολα τα αλλα ειναι ημιμετρα. Προσωπικα ειχα το ρεζερβουαρ σχεδον παντα πανω απο το μισο, και καθε 3 μηνες την εκαιγα ωστε να ανανεωνετε, αλλα τελικα εμεινα και εγω πριν 2 μερες. Συμπτωση; δεν το νομιζω.



Το ρελέ ειναι πολυ επικίνδυνο αν σε κρεμάσει το υγραέριο και δεν υπάρχει η βενζίνη άστα...
splitapsou
 
Δημοσιευσεις: 194
Εγγραφή: Σάβ 15 Σεπ, 2012 22:35

Re: Τρόμπα βενζίνης - Αλλαγή.

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Πέμ 12 Σεπ, 2013 20:14

panosopel έγραψε:Το περιεργο παντως ειναι οτι ο μαστορας μου ειπε οτι βρηκε τη βενζινη να μυριζει και να ειναι σαν πετρα ενω την αλλαζα τελευταια καθε βδομαδα γιατι δεν κινιουμουν με γκαζι..πως γινεται αυτο????

Ακουγα βεβαια θορυβο κανα 2μηνο και δεν επαιρνε το αμαξι ευκολα μπρος

Ακριβως τα ιδια, για κανα 2μηνο οπως το'πες. Στην αλλαγη δε, η βενζινη μυριζε περιεργα και η αντλια ειχε πανω της κολλημενα υπολείμματα σαν αλατα. Κατι πρεπει να γινεται με τα προσθετα της βενζινης κατα την γνωμη μου και φυσικα παιζει ρολο επισης το οτι ΄΄ταλαιπωρείται΄΄η βενζινη γυρνωντας συνεχεια μεσα στο ντεποζιτο χωρις να καταναλωνεται.

Οσο για το ρελε σιγουρευεις την τρομπα αλλα κανεις δεν σου υπογραφει οτι δεν υπαρχει πιθανοτητα να γινει μ....κια.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Τρόμπα βενζίνης - Αλλαγή.

Δημοσίευσηαπό cmax » Πέμ 12 Σεπ, 2013 22:06

splitapsou έγραψε:
cmax έγραψε:Τελικα μου φαινετε το πιο σιγουρο για την τρομπα ειναι να μπει ρελεδακι να σταματα να λειτουργει στο αεριο.
Ολα τα αλλα ειναι ημιμετρα. Προσωπικα ειχα το ρεζερβουαρ σχεδον παντα πανω απο το μισο, και καθε 3 μηνες την εκαιγα ωστε να ανανεωνετε, αλλα τελικα εμεινα και εγω πριν 2 μερες. Συμπτωση; δεν το νομιζω.



Το ρελέ ειναι πολυ επικίνδυνο αν σε κρεμάσει το υγραέριο και δεν υπάρχει η βενζίνη άστα...


Μα αν σε κρεμασει το αεριο παλι δεν θα εχεις βενζινη αφου δε θα ψεκαζουν τα μπεκ.
cmax
 
Δημοσιευσεις: 118
Εγγραφή: Σάβ 01 Σεπ, 2012 19:55

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 61 επισκέπτες