Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Τρόμπα βενζίνης - Αλλαγή.

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Τρόμπα βενζίνης - Αλλαγή.

Δημοσίευσηαπό nickL » Δευτ 22 Απρ, 2019 21:19

Μελέτη πώς το κατέβασες το ρεζερβουάρ; Και πώς το καθάρισες; Μόνος ή ο μάστορας;

Μου έκανε εντύπωση κάτι που μου είπε ο μάστορας, δεν ξέρω μου λέει αν είμαι προκατειλημμένος αλλά όπου ακούω χαλασμένες τρόμπες, συνήθως οι πελάτες μου λένε ότι έβαζαν ενισχυμένη βενζίνη ή πρόσθετα καθαριστικά.
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Τρόμπα βενζίνης - Αλλαγή.

Δημοσίευσηαπό meletis » Δευτ 22 Απρ, 2019 21:22

nickL έγραψε:Μελέτη πώς το κατέβασες το ρεζερβουάρ; Και πώς το καθάρισες; Μόνος ή ο μάστορας;
Ο μάστορας του έδωσα και κάτι παραπάνω σε χρήματα , γιατί έχει δουλειά . Μου το πρότεινε και ο ίδιος εξ αρχής το κατέβασμα.
Έβγαλε βρώμα , καθώς δεν είχε καθαριστεί 15 χρόνια και που ήμουν τακτικός στις αλλαγές φίλτρων καυσίμων ανά 40.000 χλμ

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Τρόμπα βενζίνης - Αλλαγή.

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Τρί 23 Απρ, 2019 00:23

nickL έγραψε:Μελέτη πώς το κατέβασες το ρεζερβουάρ; Και πώς το καθάρισες; Μόνος ή ο μάστορας;

Μου έκανε εντύπωση κάτι που μου είπε ο μάστορας, δεν ξέρω μου λέει αν είμαι προκατειλημμένος αλλά όπου ακούω χαλασμένες τρόμπες, συνήθως οι πελάτες μου λένε ότι έβαζαν ενισχυμένη βενζίνη ή πρόσθετα καθαριστικά.
Οι αντλίες σκάνε από χαμηλή στάθμη, από βρώμα στο ρεζερβουάρ και από φίλτρα βενζίνης που δεν αλλαζονται ποτέ ,ειδικά στα εμβαπτιζομενα φίλτρα που είναι μπελάς να αλλακτει σου λένε ότι δεν χρειάζεται οι μηχανικαρες. Και μιλάω για αντλίες που χαλάνε νωρίς. Όχι μετά από 15 χρόνια χρήσης .

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Τρόμπα βενζίνης - Αλλαγή.

Δημοσίευσηαπό johng » Τρί 23 Απρ, 2019 11:20

tedd,

μήπως δεν είναι τρόμπα βενζίνης?
johng
 
Δημοσιευσεις: 63
Εγγραφή: Πέμ 28 Σεπ, 2017 09:15

Re: Τρόμπα βενζίνης - Αλλαγή.

Δημοσίευσηαπό tedd » Τρί 23 Απρ, 2019 23:26

Ακριβώς τα ίδια συμπτώματα είχα και πριν κάνα 2-3 χρόνια και όταν άλλαξα αντλία βενζίνης λύθηκε το πρόβλημα.

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Τρόμπα βενζίνης - Αλλαγή.

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Τρί 23 Απρ, 2019 23:43

tedd έγραψε:
meletis έγραψε:
nickL έγραψε:Καλημέρα,

έμεινα και εγώ από τρόμπα βενζίνης τελικά, 150.000 χλμ το αυτοκίνητο με υγραέριο από τις 90.000. Τώρα αν έφταιξε το υγραέριο ή αν έπαιξε το ρόλο του ποιος ξέρει.

Το θέμα είναι ότι του είπα του μάστορα να καθαρίσει το ντεπόζιτο και μου είπε το καθάρισε αλλά δεν είχε πολλή βρωμιά μέσα. Είναι δυνατόν μετά από 17 χρόνια το αυτοκίνητο να μην έχει μέσα πολλή βρωμιά;

Ξέρετε υπάρχουν ειδικά συνεργεία για καθαρισμό ντεπόζιτου; Ξέρετε κάποιον να κάνει αυτήν τη δουλειά;

Ελπίζω να άλλαξες όλο το στέλεχος της αντλίας καυσίμου και όχι μόνο το μοτεράκι.
Γιατί συνήθως μετά απο λίγο καιρό έχει ακουστεί οτι ξανά καίγεται .
Τι εννοείς Μελέτη με το αλλαχθεί όλο το στέλεχος εκτός μόνο το μοτεράκι??
Ρωτάω γιατί έχω την εντύπωση ότι άρχισε να την ακούει (πάλι) η αντλία βενζίνης.
Όταν είναι κρύα η μηχανή παίρνει αμέσως μπροστά, μόλις σταματήσει ο ήχος που ανεβαίνει η πίεση . Όταν όμως ζεσταθεί η μηχανή και τύχει και κάνω μια στάση όταν πάω να ξαναβάλω μπροστα δεν παίρνει με την πρώτη μιζιά και στην δεύτερη μιζιά, καθώς γυρίζω το κλειδί, ακούω πάλι τον θόρυβο που ανεβάζει πίεση. Μάλλον δεν κρατάει την πίεσή της.
Άμα κρυώσει η μηχανη εντελώς, κανένα πρόβλημα. Σκέφτομαι, επειδή κράτησα την παλιά αντλία που είχα αλλάξει πριν κάνα 2-3 χρονια, να την δώσω στο συνεργείο μου να την επιδιορθώσει αλλάζοντας το μοτεράκι της.
Η αντλία μου είναι μονοσώληνη, αυτή εδώ, https://www.maxxparts.gr/antlia-kausimo ... 15830.html


Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αφού στο κάνει ζεστό και συχνά είναι πανευκολο να μετρηθει η πίεση της στο συνεργείο. Τι πιο ευκολο.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Τρόμπα βενζίνης - Αλλαγή.

Δημοσίευσηαπό meletis » Δευτ 07 Οκτ, 2019 00:38

Ήμουν σήμερα σε γνωστό .
Είχε corsa c με υγραεριο το πήρε μεταχειρισμένο.
Είχε θέματα στη βενζίνη , αφού αλλάξαμε φίλτρο βενζίνης , είχε πάλι θέματα.
Τότε το πήραμε απόφαση και σιγά σιγά στη ραμπα κατεβάσαμε το ρεζερβουάρ.
Πολύ πιθανόν ο προηγούμενος δεν ανανεωνε τη βενζίνη .
Είχε γίνει σαν κόλλα .
Αφού καθαρίσαμε τη αντλία φτιάξαμε και ειδικό σφικτηρα ένα σωληνάκι επιστροφής , τα βάλαμε στη θέση του όλα.
Έβαλε 30€ 100 οκτανίων βενζίνης και θα το παρακολουθήσει.
Η πίεση της αντλίας βρέθηκε σε φυσιολογικές τιμές.
Θα το δουλέψει για λίγο καιρό μόνο βενζίνη

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 31 επισκέπτες





cron