Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Καθαρισμος μπεκ βενζινης

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Καθαρισμος μπεκ βενζινης

Δημοσίευσηαπό Qgas » Τρί 04 Φεβ, 2014 09:43

lancialybra έγραψε:Καλό θέμα και ας μην είναι άμεσο του υγραερίου,σχετίζεται όμως.

Προς hlias & Qgas, υπάρχει μία άποψη ότι μπεκ που δεν είναι ακίδας όπως τα Weber Pico Injector (IWP-006) δεν πρέπει να καθαρίζονται με υπέρηχους παρά μόνο με υγρό καθαρισμό.
Δύο μπεκάδες που ρώτησα, αφενός δεν αναλάμβαναν την ευθύνη της εξαγωγής (φοβούνται το ευαίσθητο του πλαστικού τους στη φίσα), μου μετέφεραν την ίδια πληροφορία.

Θα ήθελα με pm, 2-3 καλούς μπεκάδες και ας είναι μακριά μου (Ελευσίνα). Δεν έχω άμεσα προβλήματα λειτουργίας, απλά πολλά χιλιόμετρα.


Σωστος ο Ηλιας και καλο καλιμπραρισμα μετα ... εμεις δεν ασχολουμεθα λογω οτι τοποθετουμε μονο injection..
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Καθαρισμος μπεκ βενζινης

Δημοσίευσηαπό lancialybra » Τετ 05 Φεβ, 2014 12:17

Ευχαριστώ για την απάντηση στα ερωτήματά μου.

Και ένα τελευταίο διαβάζοντας την παρακάτω πρόταση.

hlias έγραψε:ο σωστος καθαρισμος των μπεκ γινεται μονο με την συσκευη των υπερηχων, βγαινουν τα μπεκ απο τον κινητηρα, αφαιρουνται τα φιλτρακια που εχουν στο εσωτερικο τους, μπαινουν σε εναν εξομοιωτη που αναπαραγει ολες τις συνθηκες λειτουργειας του αυτοκινητου για να τσεκαριστει η ωμικη αντισταση των μπεκ, η παροχη τους και η βενταλια ψεκασμου τους (αυτο το σταδιο αν το αποφυγει ο τεχνικος δεν ξερει αν το προβλημα που υπηρχε ηταν απο τα μπεκ) υστερα τα μπεκ μπαινουν στο μπανιο των υπερηχων με παλμο λειτουργειας παλι στην αντισταση τους, οταν τελειωση αυτη η διαδικασια γινεται αναποδη πλυση των μπεκ για να αποβαλουν τα ξενα σωματα που εχουν μεσα τους και στο τελος ξαναμπαινουν στον εξομοιωτη για να τσεκαριστει παλι η ογκομετρικη αποδοση τους και η στεγανοτητα τους και τοποθετουνται παλι τα φιλτρακια τους πριν μπουν πανω στον κινητηρα παλι.
ζημεια σε καποιο μπεκ μπρει να γινει μονο οταν ο τεχνικος ειναι κατσαπλιας.


Αντιλαμβάνομαι ότι η αφαίρεση των εσωτερικών φίλτρων είναι ζωτικής σημασίας για το σωστό μέτρημα (προφανώς πρέπει να αποφευχθεί η δυσλειτουργία εξαιτίας βουλωμένου φίλτρου και να επικεντρωθεί η μέτρηση μόνο στους λοιπούς παράγοντες).
Επικοινώνησα και πάλι σε έναν μπεκά της περιοχής μου (τον είχα επισκευτεί πάλι πριν λίγο καιρό), δεσμεύτηκα να βγάλω εγώ τα μπεκ, αλλά μου ζητά εάν θέλω την παραπάνω διαδικασία να του πάω εγώ τα καινούργια φιλτράκια (!).
Ερώτηση 1η ... πηγή για να βρω αυτά τα φιλτράκια ως κιτ.
Ερώτηση 2η... προτείνετε μου 2 καλούς μπεκάδες γιατί μάλλον άκρη δεν θα βγάλω με δαύτους.

Τέλος, μου υπενθύμισε ξανά την αρχική του πρόταση "Εφόσον δεν έχεις δισταγμούς, έχεις βγάλει πρόσφατη κάρτα καυσαερίων μη μηδενικά σχεδόν καυσαέρια και εφόσον ήδη χρησιμοποιούσες ανά 10.000Km ειδικό πρόσθετο στη βενζίνη (Fuel Line Cleaner της ProTec), γνώμη μου είναι να μην πειράξεις τίποτα!"
Lancia Lybra 1.8LX '00 - BRC "Plug & Drive"
http://lancialybra.mlemo.gr
lancialybra
 
Δημοσιευσεις: 102
Εγγραφή: Τρί 03 Ιούλ, 2012 13:45

Re: Καθαρισμος μπεκ βενζινης

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Παρ 07 Φεβ, 2014 22:10

Σε αυτον εδω πηγα και καθαρισα το ενα μπεκ στο παλιο μου αμαξι(μονου ψεκασμου). Ευχαριστημενος. Ορατη διαφορα. http://www.odhgos.gr/customerCard.asp?customerID=1734
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Καθαρισμος μπεκ βενζινης

Δημοσίευσηαπό Cavaliere » Τρί 11 Φεβ, 2014 21:02

gkazakias έγραψε:Σε αυτον εδω πηγα και καθαρισα το ενα μπεκ στο παλιο μου αμαξι(μονου ψεκασμου). Ευχαριστημενος. Ορατη διαφορα. http://www.odhgos.gr/customerCard.asp?customerID=1734

Πόσα χλμ είχες κάνει και πόσο κόστισε?
Opel Astra G Gas Italy
Cavaliere
 
Δημοσιευσεις: 42
Εγγραφή: Παρ 23 Μαρ, 2012 14:16

Re: Καθαρισμος μπεκ βενζινης

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Τετ 12 Φεβ, 2014 03:05

Cavaliere έγραψε:
gkazakias έγραψε:Σε αυτον εδω πηγα και καθαρισα το ενα μπεκ στο παλιο μου αμαξι(μονου ψεκασμου). Ευχαριστημενος. Ορατη διαφορα. http://www.odhgos.gr/customerCard.asp?customerID=1734

Πόσα χλμ είχες κάνει και πόσο κόστισε?


Ειχα κανει 200.000κμ. 50 ευρω το κοστος.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Καθαρισμος μπεκ βενζινης

Δημοσίευσηαπό meletis » Τετ 24 Ιαν, 2018 04:41

Τώρα με το μάζεμα που του έκανα και θα του πάω για ρύθμιση βαλβίδων μου είπε οτι καλό θα ήταν τα μπέκ να τα καθαρίσουμε.

Είναι και απο τα πολλά χιλιόμετρα αλλά και οτι τώρα με το υγραέριο δέν δούλευε τόσο με βενζίνη.

Για γνήσια (4 τμχ) το ξεχνάμε ,κόστος 400 ευρώ.

Της Bosch (κωδικος 55871) κόστος 80 ευρώ/τμχ

Οι απόψεις όμως είναι διαφορετικές λένε οτι χαλάει η μεμβράνη εσωτερικά στα μπέκ. Άλλοι λένε εαν γινει σωστή δουλεια και ρυθμιστεί στα σωστά Ohm το μηχάνημα δεν θα υπάρξει πρόβλημα.
Καλο είναι να αγοράσω και τα o-ring και να αλλαχτούν μαζί;
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Καθαρισμος μπεκ βενζινης

Δημοσίευσηαπό hlias » Τετ 24 Ιαν, 2018 08:28

Τα μπεκ της honda συνηθως δεν τα πανε καλα με τον υπερηχο, καλυτερα καθαριστε τα με υγρο ή με καταλληλο μηχανημα ή στο ρεζερβουαρ και οτι κανει αυτο.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Καθαρισμος μπεκ βενζινης

Δημοσίευσηαπό meletis » Τετ 24 Ιαν, 2018 14:18

hlias έγραψε:Τα μπεκ της honda συνηθως δεν τα πανε καλα με τον υπερηχο, καλυτερα καθαριστε τα με υγρο ή με καταλληλο μηχανημα ή στο ρεζερβουαρ και οτι κανει αυτο.
Στο ρεζερβουαρ εριξα 1 καθαριστικο αλλα δουλεια δεν εκανε.
Πλεον το αμαξι το δουλευω μονο με βενζινη λογω του προβληματος με υγραεριο.
Οταν εννοεις υγρο τι σημαινει;
Παντως το συνεργειο ασχολειται με Honda, θα μαθω περισσοτερες πληροφοριες και θα επανελθω.
Καθαριστικο αγορασα μονος μου και εριξα της Forch



Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Καθαρισμος μπεκ βενζινης

Δημοσίευσηαπό meletis » Τετ 31 Ιαν, 2018 08:00

Μου είπε ο μάστορας οτι υπάρχει και η περίπτωση να αποτύχει ο καθαρισμός των μπέκ, οπότε σε αυτή τη λύση θα πάμε σε νέα μπέκ.
Αυτό είναι που με φοβίζει.
Γνωρίζουμε πως μπορω να βρω τα cc και την αντίσταση τους. Αναγκαστικά πάω σε γνήσια;
Γιατί το κόστος κυμαίνεται στα 380 ευρώ.
Μπορεί να του ρίξω 1 καθαριστικό και να το αφήσω, γιατί μου έχει προκύψει και το πρόβλημα με το υγραέριο.
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Καθαρισμος μπεκ βενζινης

Δημοσίευσηαπό meletis » Παρ 01 Ιουν, 2018 03:26

Τα καθάρισα προχθές , που ρύθμισα βαλβίδες.
Τα έβαλε σε μηχάνημα και τα γύρισε και μια φορά.
Δέν είχαν καθαριστεί ποτέ εδω και 400.000 χλμ.
Πλέον στην βενζίνη έγινε άλλο αμάξι , παρόλο που έχει κάψει και το λάμδα.
Σταμάτησε και το πρόβλημα με τη εκκίνηση πολλές φορές ζοριζόταν. Βέβαια είναι και από το λάμδα.
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 27 επισκέπτες





cron