Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Λιπαντής LPG

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Λιπαντής LPG

Δημοσίευσηαπό dbotsios » Τρί 10 Μάιος, 2011 16:11

Κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να τα ονομάζουμε λάδι και λαδιέρα αντίστοιχα καθώς αυτό που κάνουν είναι να προστατεύουν τις βαλβίδες από τη φθορά καθαρίζοντάς τες και όχι λιπαίνοντάς τες. Αυτό τουλάχιστον γράφει το υγρό που χρησιμοποιώ εγώ.

Το μπουκάλι λέει επάνω "Valve cleaner", είναι αυστραλέζικο προιόν και κοστίζει 35€. Διαρκεί για 500lt καυσίμου, αν βάζεις 10ml ανά 50lt βεζίνης στο ρεζερβουάρ. Τώρα, στο υγραέριο που δεν το χύνεις στο ρεζερβουαρ αλλά πηγαίνει απευθείας στην εισαγωγή σταγόνα-σταγόνα, μου κράτησε για 3000χλμ περίπου. Βέβαια, επειδή δεν το πολυέλεγχα για το αν έσταζε σωστά, ίσως να φταίω κι εγώ που κράτησε τόσο λίγο.

Οσον αφορά τη μάρκα του συγκεκριμένου υγρού, θα την αναφέρω αργότερα καθώς δεν τη θυμάμαι απέξω :oops:
Daihatsu Terios 1.5, LPG Landirenzo
dbotsios
 
Δημοσιευσεις: 6
Εγγραφή: Τετ 04 Μάιος, 2011 22:45

Re: Λιπαντής LPG

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τετ 11 Μάιος, 2011 00:01

dbotsios έγραψε:Κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να τα ονομάζουμε λάδι και λαδιέρα αντίστοιχα καθώς αυτό που κάνουν είναι να προστατεύουν τις βαλβίδες από τη φθορά καθαρίζοντάς τες και όχι λιπαίνοντάς τες. Αυτό τουλάχιστον γράφει το υγρό που χρησιμοποιώ εγώ.

Το μπουκάλι λέει επάνω "Valve cleaner", είναι αυστραλέζικο προιόν και κοστίζει 35€. Διαρκεί για 500lt καυσίμου, αν βάζεις 10ml ανά 50lt βεζίνης στο ρεζερβουάρ. Τώρα, στο υγραέριο που δεν το χύνεις στο ρεζερβουαρ αλλά πηγαίνει απευθείας στην εισαγωγή σταγόνα-σταγόνα, μου κράτησε για 3000χλμ περίπου. Βέβαια, επειδή δεν το πολυέλεγχα για το αν έσταζε σωστά, ίσως να φταίω κι εγώ που κράτησε τόσο λίγο.

Οσον αφορά τη μάρκα του συγκεκριμένου υγρού, θα την αναφέρω αργότερα καθώς δεν τη θυμάμαι απέξω :oops:


Μην τα μπερδευεις. Αλλο το καθαριστικό των μπεκ, βαλδιδων κτλ(που μπαινει στο ρεζερβουαρ της βενζινης) και αλλο το ''λαδι'' που χρησιμοποιείται για λιπανση (που διοχετεύεται ειτε με ''λαδιερα'' ειτε με αφαρμογη απο το ρεζερβουαρ του lpg)
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Λιπαντής LPG

Δημοσίευσηαπό christoi » Τετ 11 Μάιος, 2011 02:44

Δηλαδή ο μάστορας που μου είπε ότι θα βάλουμε και ψυκτικό υγρό και αφού τον ρώτησα "Δηλαδή λαδιέρα;" μου απάντησε "Λάδι που θα ψύχει τις βαλβίδες." (νομίζω είπε και θα τις καθαρίζει και αποδέχτηκε τον όρο λαδιέρα, νομίζω επαναλαμβάνω) είναι μάπας, άσχετος ή υπάρχει κάτι που κάνει όλες τις δουλειές μαζί;

Πάραυτα, εγώ θα το βάλω γιατί περισσότερο καλό θα κάνει, παρά κακό, απ'ότι κατάλαβα.
Opel Astra H 1.4 Romano με περισσότερα από 80.000km και λιγότερα από 100.
Άβαταρ μέλους
christoi
 
Δημοσιευσεις: 600
Εγγραφή: Παρ 06 Μάιος, 2011 21:02

Re: Λιπαντής LPG

Δημοσίευσηαπό dbotsios » Τετ 11 Μάιος, 2011 10:31

astragjtg έγραψε:
dbotsios έγραψε:Κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να τα ονομάζουμε λάδι και λαδιέρα αντίστοιχα καθώς αυτό που κάνουν είναι να προστατεύουν τις βαλβίδες από τη φθορά καθαρίζοντάς τες και όχι λιπαίνοντάς τες. Αυτό τουλάχιστον γράφει το υγρό που χρησιμοποιώ εγώ.

Το μπουκάλι λέει επάνω "Valve cleaner", είναι αυστραλέζικο προιόν και κοστίζει 35€. Διαρκεί για 500lt καυσίμου, αν βάζεις 10ml ανά 50lt βεζίνης στο ρεζερβουάρ. Τώρα, στο υγραέριο που δεν το χύνεις στο ρεζερβουαρ αλλά πηγαίνει απευθείας στην εισαγωγή σταγόνα-σταγόνα, μου κράτησε για 3000χλμ περίπου. Βέβαια, επειδή δεν το πολυέλεγχα για το αν έσταζε σωστά, ίσως να φταίω κι εγώ που κράτησε τόσο λίγο.

Οσον αφορά τη μάρκα του συγκεκριμένου υγρού, θα την αναφέρω αργότερα καθώς δεν τη θυμάμαι απέξω :oops:


Μην τα μπερδευεις. Αλλο το καθαριστικό των μπεκ, βαλδιδων κτλ(που μπαινει στο ρεζερβουαρ της βενζινης) και αλλο το ''λαδι'' που χρησιμοποιείται για λιπανση (που διοχετεύεται ειτε με ''λαδιερα'' ειτε με αφαρμογη απο το ρεζερβουαρ του lpg)


Φίλε μου δεν τα μπερδεύω. Λέω αυτό που έχω στο δικό μου αυτοκίνητο και είναι αυτό το προιόν: http://www.flashlube.com/en/products/va ... fluid.html
Μπαίνει είτε απευθείας στο ρεζερβουάρ (αν πρόκειται για βενζίνη), είτε ψεκάζεται στην εισαγωγή και δεν είναι λάδι ούτε καθαριστικό. Είναι υποκατάστατο μολύβδου με επιπλέον χαρακτηριστικό τον καθαρισμό των βαλβίδων και χρησιμοποιείται σε όλα τα είδη καυσίμου.

Εάν εσύ έχεις κάτι άλλο που γράφει επάνω λάδι ή oil, πέστο μας για να ξέρουμε τι χρησιμοποιεί ο κάθε εγκαταστάτης και να δούμε αν κάποιος από εμάς έχει κάνει λάθος επιλογή.
Daihatsu Terios 1.5, LPG Landirenzo
dbotsios
 
Δημοσιευσεις: 6
Εγγραφή: Τετ 04 Μάιος, 2011 22:45

Re: Λιπαντής LPG

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τετ 11 Μάιος, 2011 14:11

Γραψε λαθος. Αναφερομουνα σε σκευασματα σαν το ''valve cleaner''που αναφερεις. Το ''valve saver'' ειναι αλλη ιστορια...
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Λιπαντής LPG

Δημοσίευσηαπό l3g3nd » Τρί 18 Οκτ, 2011 12:06

Πάντως δεν έχω καταλάβει, τι παίζει με αυτό το σύστημα. Ενώ έχω προσπαθήσει να διαβάσω αρκετά, δεν έχω πειστεί πλήρως για το αν είναι όντως χρήσιμο.

Είμαι έτοιμος να βάλω στο 206 μου, υγραέριο (stefanelli 4ης γενιας) και ο τεχνικός μου είπε ότι η λαδιέρα είναι για την μακροζωϊα του κινητηρα και ότι δεν είναι απαραίτητο για το μοτέρ μου. Απλα στα 80-90.000 χιλιόμετρα μπορεί να έχω θέμα! Έτσι μου είπε!

Ενώ για ένα mondeo (παλιό, του 2000 περίπου) μου είπε ότι χωρίς την λαδιέρα, αν πάμε μέχρι Λαμία (από Αθήνα) το μοτέρ θα παραδώσει ψυχή... What the devil να κάνω ρε παιδιά? (κόστος λαδιέρας 75 ευρώ)
Peugeot 206 XT 1.4 8V TipTronic Stefanelli 15000 km και συνεχίζω!
Άβαταρ μέλους
l3g3nd
 
Δημοσιευσεις: 85
Εγγραφή: Παρ 14 Οκτ, 2011 14:44

Re: Λιπαντής LPG

Δημοσίευσηαπό maevius » Τρί 18 Οκτ, 2011 14:12

XAXAXAXAXAXAXAAXA Πάρτον μαζί σου και αμα χάσει πληρώνει τα καυσιμα =)) .

Εντάξει περα απο την πλάκα για τα ford έχει κυκοφορήσει ότι έχουν θέμα με το lpg και οι πιο πολλοι βάζουν λαδιέρες.Αυτό που λες λοτι παίζει ρόλο η μάρκα τυπος κινητηρα ισχύει 100%
OPEL INSIGNIA 1,8 (2009) με Zavoli
ΟPEL CORSA C 1.4 (2003) με Prins silverline
Άβαταρ μέλους
maevius
 
Δημοσιευσεις: 928
Εγγραφή: Κυρ 31 Ιούλ, 2011 19:30

Re: Λιπαντής LPG

Δημοσίευσηαπό NoStress » Τρί 18 Οκτ, 2011 14:38

να ξέρετε πως οι λαδιέρες είναι χρήσιμες γι' αυτους που τις πουλάνε... και ξαναλέω μην τρωτε παπα...
NoStress
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 40
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος, 2011 21:02

Re: Λιπαντής LPG

Δημοσίευσηαπό l3g3nd » Τρί 18 Οκτ, 2011 16:04

Το mondeo το είχε εκεί, για εγκατάσταση (το είχε τελειώσει) και βέβαια είχε και 200.000 χιλιόμετρα πάνω του, να εξηγούμαι.

Πάντως, για να αποφύγω τυχόν θέματα με το υγραέριο, πήγα σε μια Peugeot, ο τύπος μου είπε ότι τα συστήματα αυτά τα βάζουν κάποιες αντιπροσωπείες της Peugeot στην Ιταλία, χωρίς προβλήματα χρόνια τώρα. Βέβαια, επειδή μου έσταζε από κάπου λάδι, πηγαίνοντας εκεί, βρήκαν και την αιτία, φλάτζα καπακιού. Ενώ συμφώνησα για την επισκευή μαζί με την εγκατάσταση, μου πέταξε το παραμύθι με την λαδιέρα, δείχνοντάς την μου πάνω στο Mondeo. Μου είπε για ξηρή καύση και τα λοιπά, αλλά με είδε ότι το μαρούλι ότι δεν... το μασάω και μου είπε ότι ΟΚ δεν είναι απαραίτητο, αλλά είναι καλό γιατί χωρίς αυτό θα σου παρουσιάσει βλάβη στα 80 με 90.000 χιλιόμετρα...

Είμαι της άποψης, από την στιγμή που το μαλλί (για την περίπτωσή μου) θα ξεπεράσει το ενάμιση χιλιάρικο, ότι άλλα 75 ευρώ παραπάνω, δεν χάθηκε ο κόσμος να τα δώσω. Όσο για την συνέπεια του να το γεμίζω κάθε λίγο και λιγάκι... απο χλωμό εώς κίτρινο (μου έδειξε ένα μπουκάλι που έκανε 20 ευρω). Το πιο πιθανό είναι ότι αν κάνω ταξίδι να το συμπληρώνω... είναι σαν να το βλέπω μπροστά μου!


.... σκέφτομαι σωστά?
Peugeot 206 XT 1.4 8V TipTronic Stefanelli 15000 km και συνεχίζω!
Άβαταρ μέλους
l3g3nd
 
Δημοσιευσεις: 85
Εγγραφή: Παρ 14 Οκτ, 2011 14:44

Re: Λιπαντής LPG

Δημοσίευσηαπό christoi » Τρί 18 Οκτ, 2011 18:00

Μια μέση κατανάλωση είναι ~1λίτρο / 1.000χμ.
Και όσο για τα 20€ το λίτρο, ναι, καρακλέβει. Είναι φθηνός, το προϊόν φαίνεται καλό, αλλά δυστυχώς είναι στην Αθήνα. Ψάξε μέσα στο φόρουμ και θα δεις για ποιον λέω (10,96€ το λίτρο).

Και ο δικός μου εγκαταστάτης το δίνει 18€ το λίτρο.
Opel Astra H 1.4 Romano με περισσότερα από 80.000km και λιγότερα από 100.
Άβαταρ μέλους
christoi
 
Δημοσιευσεις: 600
Εγγραφή: Παρ 06 Μάιος, 2011 21:02

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 35 επισκέπτες