Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Μπέκ Βενζίνης

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Μπέκ Βενζίνης

Δημοσίευσηαπό NickSt » Δευτ 21 Σεπ, 2015 20:15

akisf έγραψε:Καλησπέρα,εδώ και λίγο καιρό όταν παίρνει μπροστά το αμάξι μέχρι να πέσουν οι στροφές κάνει "μπουκώματα" μετά δουλεύει εντάξει.
Το δεύτερο είναι ότι καθώς ανέβαινα μια μεγάλη ανηφόρα έκανα εναλλαγή σε βενζίνη όπως κάνω συνήθως και βαρούσε αρκετά <<πυράκια>> σε οδήγηση με σταθερό γκάζι έχει μια μικρή υστέρηση στην απόκριση στην βενζίνη δηλαδή πχ 3η και 2.000 στροφές αν ανοίξω γκάζι κομπιάζει και μετά ανοίγει ενώ με το υγραέριο έχει άμεση απόκριση.Κακή ποιότητα βενζίνης;καθαρισμός μπεκ;


Πολαπλασιαστές - μπουζί αποκλείονται (θα είχες πρόβλημα και στο υγραέριο) , ψυλιαζόμαστε λοιπόν κακή ποιότητα καυσίμου και μετά μπέκ της βενζίνης . Πρώτα απο όλα όμως πήγαινε και μέτρησε την πίεση που "σηκώνει" η τρόμπα βενζίνης ( κατά τη λειτουργία του μοτέρ πρέπει να έχεις 3,5 bar ) ,
με σβηστό μοτέρ πρέπει να ανεβάζει όταν ανοίγεις το διακόπτη 3,5 bar ,
σιγά - σιγά θα αρχίσει να πέφτει η πίεση και μετά απο κανένα τέταρτο - εικοσάλεπτο πρέπει να δείχνει γύρω στα 2,5 bar απο όπου η ολίσθηση πλέον πρέπει να γίνεται πολύ - πολύ αργά ( για να μη σου πώ καθόλου γιατί πρόκειται για ήδη μεταχειρισμένη τρόμπα .
Κάνε αυτό πρώτα , ενημέρωσε μας και στη συνέχεια βλέπουμε ....
NickSt
 
Δημοσιευσεις: 651
Εγγραφή: Τετ 06 Νοέμ, 2013 22:44

Re: Μπέκ Βενζίνης

Δημοσίευσηαπό manoliss » Τετ 23 Σεπ, 2015 10:08

προσωπικα πιστευω σε κακη ποιοτητα βενζίνας...
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Μπέκ Βενζίνης

Δημοσίευσηαπό akisf » Τετ 23 Σεπ, 2015 17:05

Βενζίνη έβαλα 10 λίτρα.Το πήγα στο συνεργείο και ο μάστορας το "φύσωσε" κάποια βλάβη δεν είχε απλά παρακολούθησε κάποιες τιμές από ότι κατάλαβα και με ρώτησε αν έχω γενικά αυξημένη κατανάλωση,ρώτησα για μπεκ η αντλία μου λέει ότι θέλει ψάξιμο και θέλει ώρα για αυτό δεν μπόρεσα να το αφήσω.Σκοπεύω να το φουλάρω βενζίνη και να την κάψω όλη με ενισχυτικό ή καθαριστικό μπεκ χωρίς να δουλέψει καθόλου υγραέριο.θα βοηθήσει;Αν και μετά απο αυτό δεν συμμορφωθεί θα το πάω για έλεγχο.
Fiat Stilo 1.4 95HP Landirenzo Evo
Άβαταρ μέλους
akisf
 
Δημοσιευσεις: 25
Εγγραφή: Τετ 18 Ιουν, 2014 11:03

Re: Μπέκ Βενζίνης

Δημοσίευσηαπό Paradisos » Τετ 23 Σεπ, 2015 17:08

φίλε μου εγώ έκανα καθαρισμό μπεκ και τσεκάρισμα της αντλίας με 80 ευρώ... κοιτα τι σε συμφέρει ...!!!

ποσα χιλ εχεις κανει ??

για το αποτέλεσμα ...αμφίβολο !!
Paradisos
 
Δημοσιευσεις: 166
Εγγραφή: Τρί 28 Αύγ, 2012 12:33

Re: Μπέκ Βενζίνης

Δημοσίευσηαπό akisf » Τετ 23 Σεπ, 2015 17:12

Paradisos έγραψε:φίλε μου εγώ έκανα καθαρισμό μπεκ και τσεκάρισμα της αντλίας με 80 ευρώ... κοιτα τι σε συμφέρει ...!!!

ποσα χιλ εχεις κανει ??

για το αποτέλεσμα ...αμφίβολο !!

Πόσα χιλιόμετρα έχω κάνει συνολικά με υγραέριο;
Το θέμα είναι να εντοπιστεί η βλάβη αν υπάρχει και να διορθωθεί.
Fiat Stilo 1.4 95HP Landirenzo Evo
Άβαταρ μέλους
akisf
 
Δημοσιευσεις: 25
Εγγραφή: Τετ 18 Ιουν, 2014 11:03

Re: Μπέκ Βενζίνης

Δημοσίευσηαπό Paradisos » Τετ 23 Σεπ, 2015 17:18

με βενζινη ποσα εχεις κανει ??...για τα μπεκ βενζινης λες ...!!
Paradisos
 
Δημοσιευσεις: 166
Εγγραφή: Τρί 28 Αύγ, 2012 12:33

Re: Μπέκ Βενζίνης

Δημοσίευσηαπό akisf » Τετ 23 Σεπ, 2015 18:52

Paradisos έγραψε:με βενζινη ποσα εχεις κανει ??...για τα μπεκ βενζινης λες ...!!

Ναι της βενζίνης λέω.Συνολικά έχω 105.500 χιλ
Fiat Stilo 1.4 95HP Landirenzo Evo
Άβαταρ μέλους
akisf
 
Δημοσιευσεις: 25
Εγγραφή: Τετ 18 Ιουν, 2014 11:03

Re: Μπέκ Βενζίνης

Δημοσίευσηαπό manoliss » Πέμ 24 Σεπ, 2015 08:34

akisf έγραψε:Βενζίνη έβαλα 10 λίτρα.Το πήγα στο συνεργείο και ο μάστορας το "φύσωσε" κάποια βλάβη δεν είχε απλά παρακολούθησε κάποιες τιμές από ότι κατάλαβα και με ρώτησε αν έχω γενικά αυξημένη κατανάλωση,ρώτησα για μπεκ η αντλία μου λέει ότι θέλει ψάξιμο και θέλει ώρα για αυτό δεν μπόρεσα να το αφήσω.Σκοπεύω να το φουλάρω βενζίνη και να την κάψω όλη με ενισχυτικό ή καθαριστικό μπεκ χωρίς να δουλέψει καθόλου υγραέριο.θα βοηθήσει;Αν και μετά απο αυτό δεν συμμορφωθεί θα το πάω για έλεγχο.

σωστα για μενα ξεκινα από εκει και βλέπεις..
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 55 επισκέπτες