Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Περι αναρτήσεων

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Περι αναρτήσεων

Δημοσίευσηαπό meletis » Κυρ 15 Δεκ, 2019 19:19

gkazakias έγραψε:Μελέτη δεν είναι τόσο απλά όσο φαντάζεσαι.
Έχουν όλα σωστό τρόπο τοποθέτησης και εάν ο μάστορας δεν γνωρίζει τις λεπτομέρειες για το αμάξι σου εχεις άσχημο αποτέλεσμα. Ακόμη και στην ευθυγράμμιση. Παθών πρόσφατα.
Όταν ο μηχανικός ενώ φτιάχνει το αμαξι σου τον διακόπτουν 50 φορές για κάθε είδους ερώτηση τηλεφωνήματα κτλ και έχει χάσει τα σημάδια του και δεν γνωρίζει από μόνος του την ορθή τοποθέτηση στο αμάξι σου ,η μαλακια γίνεται για πλάκα.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αυτό είναι θέμα οργάνωσης του συνεργείου.
Επειδή συνήθως κάθομαι εκεί όταν το πηγαίνω ένας το αναλαμβάνει για παράδειγμα που έφτιαξα όλο το σύστημα διεύθυνσης .
Μου έκανε πολύ περιεργια που τώρα πηγα το mazda δίπλα είχε το κομπιούτερ με το autodata και έβλεπε δίπλα .
Και το άλλο που μου έχω δει ειναι το σφίξιμο των μπουλουκιών με δυναμοκλειδο και όχι με αεροκλειδο που το πλακώνουν οι περισσότεροι.
Υπάρχουν και υπάρχουν συνεργεία , παθών στο θέμα υγραεριου με το αρχικό εγκατάστατη.


Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Περι αναρτήσεων

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Κυρ 15 Δεκ, 2019 23:43

Δεν υπάρχει γενικό συνεργείο στην Αθήνα με καλές τιμές και να έχει οργανωση, γίνεται πανηγύρι συνήθως. Στην επαρχία ναι λόγο λιγότερου κόσμου.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Περι αναρτήσεων

Δημοσίευσηαπό nickL » Σάβ 09 Μάιος, 2020 16:54

Καλησπέρα και από μενα, ελπιζω να ειστε όλοι καλά, μακρια από ιώσεις.

Μετά από το τυπικό σέρβις, βρέθηκε η δεξιά μπουκάλα αμορτισέρ σπασμένη και χύνει λάδια, μετά από 110.000 χλμ στα bilstein μαύρα, ειναι καιρος για αλλαγη νομίζω, άλλωστε εχουν πεσει κ λιγο τα πίσω, επομένως ευκαιρία για αλλαγή τετράδα. Αν κ δεν έμεινα ικανοποιημένος ποτέ από το αμορτισέρ αυτά, έβγαλαν χιλιομετρα με αξιοπρέπεια.

Κλίνω προς kyb excel g, 150 ευρώ + 60 τα περαστικά τα βρήκα, νομίζω καλά είναι. Το μόνο δίλημμα είναι μηπως τα monroe ειναι πιο κοντα στα εργοστασιακα ή τα sachs, αν και νομίζω όλα αυτά πάνω κάτω τα ίδια καλά είναι.
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Περι αναρτήσεων

Δημοσίευσηαπό meletis » Σάβ 09 Μάιος, 2020 18:10

nickL έγραψε:Καλησπέρα και από μενα, ελπιζω να ειστε όλοι καλά, μακρια από ιώσεις.

Μετά από το τυπικό σέρβις, βρέθηκε η δεξιά μπουκάλα αμορτισέρ σπασμένη και χύνει λάδια, μετά από 110.000 χλμ στα bilstein μαύρα, ειναι καιρος για αλλαγη νομίζω, άλλωστε εχουν πεσει κ λιγο τα πίσω, επομένως ευκαιρία για αλλαγή τετράδα. Αν κ δεν έμεινα ικανοποιημένος ποτέ από το αμορτισέρ αυτά, έβγαλαν χιλιομετρα με αξιοπρέπεια.

Κλίνω προς kyb excel g, 150 ευρώ + 60 τα περαστικά τα βρήκα, νομίζω καλά είναι. Το μόνο δίλημμα είναι μηπως τα monroe ειναι πιο κοντα στα εργοστασιακα ή τα sachs, αν και νομίζω όλα αυτά πάνω κάτω τα ίδια καλά είναι.
Kyb excel G θεωρούνται αντικατάστασης . Είχα αλλάξει στο Honda Accord 4αδα + μπαλάκια ψαλιδιών . 150 € βγαίνει εσένα η 4αδα;
Γιατί εγώ 280€ τα είχα βρει .
Βέβαια άλλο μοντέλο - άλλη καρότσα. Ως αίσθηση ήταν πιο μαλακά από εργοστάσιο.

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Περι αναρτήσεων

Δημοσίευσηαπό nickL » Σάβ 09 Μάιος, 2020 20:52

Γεια σου Μελέτη,

Ναι η τετράδα βγαίνει 150 πλέον, μάλλον από το Ρέλλα θα τα πάρω και θα μου τα περάσει με 60 ευρώ το συνεργείο που το πάω. Βεβαια μαλλον θα θελει ευθυγραμμιση μετά την αλλαγη των αμορτισερ, φαντάζομαι δεν τα περιλαμβάνει μεσα, ξεχασα να τον ρωτησω.
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Περι αναρτήσεων

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Κυρ 10 Μάιος, 2020 03:29

Σαν τα γνήσια δεν βρίσκεις πουθενά. Κάποιες διαφορές θα έχουνε τα after και ας είναι ΟΕΜ. Συνήθως είναι σκληρότερα από τα μαμά.
Επίσης ένα τελειωμενο αμορτισέρ πολλές φορές κοπαναει και δίνει την αίσθηση σκληρότερου, αυτό που περιγράφει ο Μελέτης.

Το γνήσιο το ορίτζιναλ ,ας είναι και sachs ή ότι μάρκα θέλει, είναι άλλος κωδικός από την ιδια μαρκα σε aftermartket. Επομένως αν κάποιου του άρεσε η εργοστασιακή ανάρτηση και θέλει την ίδια, θα την βρει μόνο σε γνήσια με το ανάλογο κόστος.
Αν θέλει κάτι οικονομικότερο και συμβιβάζεται με την οποια διαφορά στην απόσβεση πάει στις γνωστες μάρκες , που είναι εξαιρετικές και βγάζουνε χιλιομετρα, ειδικά τα kyb excel g.

Η τόση διαφορά στη τιμή σε σχέση με του Μελέτη αλλά καί με αλλά οχήματα , είναι ότι στη φθηνή τετράδα τα πίσω είναι καλάμια, ενώ στην ακριβή είναι και τα πίσω γόνατα σαν τα εμπρός.. Αυτο είναι ανάλογα το αμάξι.
Υπάρχουν και περιπτώσεις που πίσω είναι σκέτα καλάμια παρόλα αυτά είναι ακριβά , αυτό συμβαίνει γιατί ο συγκεκριμένος τύπος/κωδικος ταιριάζει σε ελάχιστα αμάξια ή και μόνο στο δικό σου και τιμολογεται σαφώς ακριβότερα.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Περι αναρτήσεων

Δημοσίευσηαπό nickL » Κυρ 10 Μάιος, 2020 13:49

Α τώρα κατάλαβα, άρα στο δικό μου θα είναι σίγουρα καλάμια, :)

Θα πάω για kyb excel g, τα γνήσια καλά ήταν, αλλά είχαν πέσει σύντομα.
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Περι αναρτήσεων

Δημοσίευσηαπό Jpk1983 » Κυρ 02 Ιαν, 2022 21:41

Παιδιά καλή χρονιά να έχουμε με υγεία ξέρει κανένας περίπου το βάρος που προσθέτει μια δεξαμενή 50λιτρων με 40 γέμισμα;διότι παρατήρησα χθες που είχα και τα μικρά τα παιδιά πίσω που έχουν δεν έχουν βάρος 35 κιλά ότι είχε κάτσει πίσω όπως όταν το φορτώνουμε στο πορτμπαγκάζ.και μέτρησα απόσταση εμπρός και πίσω και ήταν πίσω περίπου 1.5 πόντο ποιο χαμηλό από ότι μπροστά.και ρωτάω για καθαρά αισθητικούς λόγους.βεβαια με ένα φόρτωμα κάποια στιγμή ίσως έχει και θέμα στην συμπεριφορά.επισης διάβασα όλα τα παραπάνω τα spirng buffer βοηθούν στο να έρθει το αμάξι στο σωστό ύψος;
Jpk1983
 
Δημοσιευσεις: 17
Εγγραφή: Κυρ 02 Ιαν, 2022 21:34

Re: Περι αναρτήσεων

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Κυρ 02 Ιαν, 2022 21:43

Περίπου 25 κιλά η μπουκάλα άδεια συν 20 κιλά τα 40 λίτρα υγραερίου.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Περι αναρτήσεων

Δημοσίευσηαπό villasg » Σάβ 06 Ιαν, 2024 22:17

Καλησπέρα , θα ήθελα μια βοήθεια .
Hyundai i30 1400 2010 [ HYUNDAI i30/i30CW 09 (CZECH PLANT-EUR) (2009-) 16.12.2009 G4FA9Z208956 7F - CRYSTAL WHITE EUR IRS6D1615 2010 TMADC51CAAJ098108 ]
Ετοιμάζομαι για αλλαγή αμορτισέρ .
Τα αρχικά απο οτι διαβάζω ειναι απο την Sachs ή mando ανάλογα την παρτίδα .[ 546512R250 , 546612R250 - back 553112R250 ]
Θέλω άνεση και οχι επιδόσεις .
Τι λετε εχει κάποιος άποψη για ΜΑΡΚΑ/μοντέλο αλλα και κατάστημα ( αγορά και τοποθέτηση ) ?
Επίσης ειναι αναγκαίά η αλλαγη "top mount" μαζι με τα αμορτισέρ ή μόνο εαν εχουν φθορά ( καπου διάβασα για τοπ μουντ με ρουλεμάν για να μην κοπανάει )





Εικόνα
ΕικόναHyundai i30 1400cc BRC SEQUENT PLUG & DRIVE by LPGas
Άβαταρ μέλους
villasg
 
Δημοσιευσεις: 249
Εγγραφή: Τρί 05 Ιούλ, 2011 20:52
Τοποθεσία: Μαλακώντα Ευβοιας

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 50 επισκέπτες