Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Ρύθμιση ή αλλαγή βαλβίδων;

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Ρύθμιση ή αλλαγή βαλβίδων;

Δημοσίευσηαπό avensis » Κυρ 21 Απρ, 2013 09:26

Γεια σας σε avensis vvti 1600 μοντελο 2001
Εχω κανει 65.000 χλμ με το αεριο χωρις κανενα προβλημα, αλλα οταν μετρησα τα διακενα των βαλβιδων εξαγωγης μετα απο 45.00χλμ γιατι κανεις δεν μου ειπε τιποτα για μετρημα, τα αποτελεσματα δεν ηταν κ τοσο καλα
18-16 16-24 22-26 24-16 κ εισαγωγης 24-26 24-24 24-24 24-26
Η τουοτα μου ειπε επισκευη μηχανης 1300ευρω , ρωτησα κ σε 4 συνεργεια η 2 μου ειπαν αστες μεχρι να καουν για να τις αλλαξεις ολες μαζι (600-700) ευρω , γιατι κ να τις ρυθμισεις με καπελωτα θα ξαναπανε εκει πολυ γρηγορα σε 20000χλμ κ τζαμπα τα 300 για καπελωτα κ ρυθμιζμα κ οι αλλοι 2 μου ειπαν πως αν τις ρυθμισεις ειναι σαν καινουργιες κ δεν θα χεις κανενα προβλημα.
Το αμαξι μου εχει 285.000χλμ το αεριο το εβαλα στα 220.000χλμ κ η μετριση εγινε στις 272.00χλμ
το αμαξι το νιωθω λιγο κουρασμενο στο τραβηγμα αλλα ελεγα μηπως ειναι απο τα χλμ που νομιζω πως ειναι αρκετα ενας αλλος μαστορας μου ειπε να μετρησω συμπιεση
εχω δει κ ενα video sto youtube https://www.youtube.com/watch?v=j3pa6-bbLAM (νομιζω αξιζει να το δει κανεις) για το service του αεριου του πως πρεπει να γινεται οσο αφορα τις βαλβιδες κατι που δεν ξερω ποιο συνεργειο το κανει κ χαθηκα τελειως εμενα στα servise μονο φιλτρο μου αλλαζου κ με διωχνουν 50 ευρω
το αμαξι κινειται εκτος πολης συνηθως εγνατια κ κανω 1000 καθε 15 μερες 500 μονοκοματα κ 500 επιστροφη χωρις σταση ,λαδιερα εκει που εβαλα το κιτ μου ειπαν πως δεν την χρειαζομαι μαρκας zavoli το κιτ .Τωρα γενιας κ τετοια κ 18 ης να μου λεγανε δεν ξερω τι εχω
Λαδιερα εβαλα εκ τον υστερων αλλα ραγισε το πλαστικο μπουκαλι στο 3 μηνο κ δεν την δουλεψα καθολου οποτε ολα τα χλμ ειναι χωρις

Επειδη ειμαι ελαφρος εως πολυ ασχετος απο αμαξια μηπως γνωριζει κανεις να με βοηθηση στο τι να κανω?
εχω χαθει
avensis
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ 21 Απρ, 2013 03:37

Re: ρυθμιση η αλλαγη βαλβιδων?

Δημοσίευσηαπό fokion » Κυρ 21 Απρ, 2013 09:32

Αυτος που στο κραταει στη ζωη τοσα χρονιατι λεει?? ( ή ειναι η τογιοτα που λες στην αρχη?)
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: ρυθμιση η αλλαγη βαλβιδων?

Δημοσίευσηαπό hlias » Κυρ 21 Απρ, 2013 10:24

βρες ενα μηχανουργειο που εχει μαγνητικη πλανη, ρωτησε το με ποιο συνεργειο συνεργαζεται και πηγαινε εκει για ρυθμιση βαλβιδων, το κοστος σε τιμες αθηνας 120-150 euro, σε εσας εκει πανω μπορει και μικροτερο. ρυθμιστε τις βαλβιδες στο μεγιστο διακενο του κατασκευαστη, αν λεει 15-25 καντε τις 25.
στο συνεργειο που σου προτειναν αλλαγη βαλβιδων αντι για ρυθμιση καλο θα ηταν να ριξεις κοκκινη καρτα.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: ρυθμιση η αλλαγη βαλβιδων?

Δημοσίευσηαπό zep » Κυρ 21 Απρ, 2013 11:07

Εγώ δεν βλέπω φίλε μου να έχεις απαραίτητα πρόβλημα.Λογικά ρυθμίζεις τις βαλβίδες με τα καπελώτα και είσαι εντάξει.Ολοι οι σοβαροί μηχανικοί το θεωρούν ρουτίνα αρκεί να είναι αξιόπιστοι.Να είσαι σίγουρος πως στα 272.000 χλμ που έχεις το αυτοκίνητο, δεν ξέρεις πότε και εαν είδαν ποτέ βαλβίδες στα συνεργεία που πήγαινες.

Οι βαλβίδες εξαγωγής στα avensis είναι 0.25-0.35 και σε αυτές είσαι πολύ έξω απο τα περιθώρια.Στις εισαγωγής 0.15-0.25,είσαι εκτός, αλλά αρκετά καλύτερα όπως αναμενόταν άλλωστε.Αυτό που ξέρω και μου έχει πεί και ο εγκαταστάτης υγραερίου για το δικό μου avensis, είναι να τσεκάρω οπωσδήποτε βαλβίδες στα μισά χλμ απο οτι με βενζίνη.Εγώ τσεκάρω στα 20.000 με 30.000 χιλιάδες χλμ.
zep
 
Δημοσιευσεις: 156
Εγγραφή: Σάβ 02 Απρ, 2011 11:27

Re: ρυθμιση η αλλαγη βαλβιδων?

Δημοσίευσηαπό Qgas » Κυρ 21 Απρ, 2013 15:23

Και ξαναβάλε τη λαδιερα 100 € για τη ρύθμιση βαλβιδων ..περίπου . , βάζε καλο λιπαντικό με 6-10 σταγόνες το λεπτο ..
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: ρυθμιση η αλλαγη βαλβιδων?

Δημοσίευσηαπό avensis » Δευτ 22 Απρ, 2013 01:07

Ευαχριστο για τι ενδιαφερον σας προς το ερωτημα μου
μεχρι τα 160000χλμ πηγαινα στην τυουτα κ ποτε δεν μου ειπαν κατι για ρυθμιση βαλβιδων κ υποψιαζομαι πως κ ποτε δεν εγινε (χωρις να ειμαι σιγουρος)
μετα το πηγα σε καποιον που υποτηθεται οτι ηταν γατος αλλα αποδιχτηκε γατακι, γιατι οταν ειχα προβλημα με το check engine το μονο που εκανε ηταν να βαλει τον εγκεφαλο κ να διαγνωση φτωχο μειγμα καυσιμου το ιδιο κ η τουοτα σε 2 διαφορετικες πολης το ιδιο κ ο υγραερατζης ΚΑΠΟ ΔΕΝ ΑΝΟΙΞΕ ΚΑΝΕΙΣ κ οταν το πηγα για πρωτη φορα σε καποιον που δουλευει τα τουοτα ηταν αυτος που βρηκε οτι ειχε κοπει το λαστιχενιο σωληνακι απο την λαδιερα προς το κινητηρα κ επαιρνε περισοτερο οξυγονο κ αυτον τον βρηκα με την βοηθεια 2 τελειως αγνωστων ταξιτζηδων , πηγα σε μια πιατσα απεναντι απο το σπιτι ρωτησα τον ενα που ειχε τουοτα που το παει κ ετσι πηγα, ε λοιπον αυτος μου ειπε να περιμενω να καουν. , αλλα εγω σκεφτομαι οτι μεχρι να καουν το αμαξι θα πρεπει να σερνεται?

να σημειωθει οτι καθε φορα που εμπαινε ο εγκεφαλος στο αμαξι μου 20 ευρω συν το οτι με βαλανε κ πηρα ρυθμιστη μαζας αερα 120 ευρω μαρκας denso απο το εμποριο που η τουοτα ζηταγε τελειως αλλα λεφτα μου ειπαν οτι δεν ειναι κ γνησιος γιατι ο δικος τους εκτος το denso κ τον ιδιο κωδικο εγραφε κ τυουτα .Αυτοι βεβαια μου προτειναν επισκευη μηχανης

μαλλον το βλεπω κ εγω για ρυθμιση, προς τα εκει θα κινηθω
μηπως ειδε κανεις το video κ αν ξερει αν οντως ειναι ετσι τα πραγματα, γιατι τοτε κ τον υγραερατζη θα τον στελω

κ παλι ευχαριστο
avensis
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ 21 Απρ, 2013 03:37

Re: ρυθμιση η αλλαγη βαλβιδων?

Δημοσίευσηαπό lancialybra » Παρ 26 Απρ, 2013 12:04

avensis έγραψε:...
να σημειωθει οτι καθε φορα που εμπαινε ο εγκεφαλος στο αμαξι μου 20 ευρω συν το οτι με βαλανε κ πηρα ρυθμιστη μαζας αερα 120 ευρω μαρκας denso απο το εμποριο που η τουοτα ζηταγε τελειως αλλα λεφτα μου ειπαν οτι δεν ειναι κ γνησιος γιατι ο δικος τους εκτος το denso κ τον ιδιο κωδικο εγραφε κ τυουτα .Αυτοι βεβαια μου προτειναν επισκευη μηχανης...


Αγαπητέ δεν θα σταθώ στα υπόλοιπα που έχουν γραφεί, γιατί πολύ καλά στα είπαν τα λοιπά μέλη. Θα σταθώ στην παράγραφο που κάνω παράθεση.

Μη ξαναπατήσεις σε αυτού του είδους τα ολοκληρωμένα τα οποία πωλούν "φύκια για μεταξωτές κορδέλλες".
Από πότε η Toyota και η κάθε εταιρία κατασκευής αυτοκινήτων παράγει τα δικά της γνήσια ανταλλακτικά στα περιφερειακά του αυτοκινήτου...ακόμη εκβιάζουν πελάτες κατά αυτόν τον τρόπο;

Κάθε εταιρία κατασκευής αυτοκινήτου είτε είναι ευρωπαική, κορεάτικη, ιαπωνική δεν κατασκευάζει ποτέ περιφερειακά εξαρτήματα, απλά τα παραγγέλνει από τις εξειδικευμένες εταιρίες του χώρου (όπως η Denso στο παράδειγμα). Το ίδιο ανταλλακτικό θα πωληθεί μέσα από το δίκτυο της εταιρίας, σε κουτί που θα αναγράφει toyota για το παράδειγμά μας, αλλά το ίδιο ανταλλακτικό θα πωληθεί και στο aftermarket που πουλά προιόντα Denso - ακριβώς το ίδιο ανταλλακτικό είναι!

Φίλε μου το ανταλλακτικό Denso που αγόρασες από το aftermarket ειναι πανγνήσιο και με τις βούλες. Απλά εσύ το πήρες εκτός δικτύου Toyota και κέρδισες αρκετά ευρώ, ενώ εάν το έπαιρνες από το δίκτυο της Toyota, θα πλήρωνες και τα κερατιάτικα που θέλει να κερδίζει το δίκτυο τους.
Lancia Lybra 1.8LX '00 - BRC "Plug & Drive"
http://lancialybra.mlemo.gr
lancialybra
 
Δημοσιευσεις: 102
Εγγραφή: Τρί 03 Ιούλ, 2012 13:45

Re: ρυθμιση η αλλαγη βαλβιδων?

Δημοσίευσηαπό gakost » Παρ 26 Απρ, 2013 16:05

Που να δεις και Toyota να κυκλοφορεί με ψαλίδι Renault. Το ίδιο ανταλλακτικό είναι, απλά όταν το αγοράσεις με λογότυπο Renault (γνήσιο και καλά ) το πληρώνεις ~30 φθηνότερα. Η Toyota έχει άλλη τιμολογιακή πολιτική. Αν θυμάμαι καλά το συμβατό για Toyota έβγαινε στην ίδια τιμή με το γνήσιο Renault :lol: .
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

ρυθμιση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό mhtsos34 » Δευτ 11 Ιαν, 2016 09:49

Καλημερα !Εχω το μαζντα 3 1600cc 2006' συστημα zavoli 40000χλμ με lpg και θελω να ρωτησω αν γνωριζει καποιος μαστορα στην Αθηνα σωστο για ελευχο και ρυθμιση βαλβιδων αν χρειαστει(εχει μηχανικες βαλβιδες με καπελοτα).
mhtsos34
 
Δημοσιευσεις: 69
Εγγραφή: Δευτ 02 Σεπ, 2013 18:09


Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 18 επισκέπτες