Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

injector emulator? ? ?

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

injector emulator? ? ?

Δημοσίευσηαπό laryrules » Πέμ 02 Ιουν, 2011 17:43

Καλησπέρα σε όλους. φτιάχνω αυτή τη στιγμή ένα μιτσουμπισι pajero 3000 κυβικά εξακύλινδρο. Ενώ τελείωσα την εγκατάσταση Υγραερίου και έκανα και τον προγραμματισμό επιτυχώς, παρόλα αυτά μου ανάβει το τσεκ της μηχανης. Ρώτησα και μου είπαν οτι πρέπει να βάλω εναν emulator στη μπεκιέρα της βενζίνης. Δεν γνωρίζω όμως ακριβώς τα καλώδια που πάνε σε κάθε κύλινδρο. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει? Σας ευχαριστώ όλους πολύ. Το εμουλειτορ λέγεται ''lovato injector simulator''.
laryrules
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος, 2011 14:57

Re: injector emulator? ? ?

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Πέμ 02 Ιουν, 2011 17:56

laryrules έγραψε:Καλησπέρα σε όλους. φτιάχνω αυτή τη στιγμή ένα μιτσουμπισι pajero 3000 κυβικά εξακύλινδρο. Ενώ τελείωσα την εγκατάσταση Υγραερίου και έκανα και τον προγραμματισμό επιτυχώς, παρόλα αυτά μου ανάβει το τσεκ της μηχανης. Ρώτησα και μου είπαν οτι πρέπει να βάλω εναν emulator στη μπεκιέρα της βενζίνης. Δεν γνωρίζω όμως ακριβώς τα καλώδια που πάνε σε κάθε κύλινδρο. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει? Σας ευχαριστώ όλους πολύ. Το εμουλειτορ λέγεται ''lovato injector simulator''.


Φιλε μου αυτο πρωτη φορα το ακουω για injector simulator... Εχεις κοιταξει το check engine τι σφαλμα βγαζει ?
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: injector emulator? ? ?

Δημοσίευσηαπό tzanabetis » Πέμ 02 Ιουν, 2011 18:22

Απ'όσο ξέρω τα injector simulators αναλαμβάνουν να στέλνουν κάποια σήματα στον εγκέφαλο του αυτοκινήτου όταν αυτό δουλεύει με LPG ώστε να "ξεγελούν" τον εγκέφαλο ότι αυτό δουλεύει με βενζίνη και να μη βγάζει errors κι ανάβουν λαμπάκια ή συμβεί τίποτα άλλο χειρότερο. Λογικά θα έχει μέσα στο εγχειρίδιό του οδηγίες για το που συνδέεται φίλε μου. Το έψαξες;
Zavoli χωρίς λαδιέρες, ξυδιέρες και τυροκαυτερές
70.000χλμ
Άβαταρ μέλους
tzanabetis
 
Δημοσιευσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ 27 Μαρ, 2011 23:58

Re: injector emulator? ? ?

Δημοσίευσηαπό laryrules » Πέμ 02 Ιουν, 2011 23:06

δεν μπορω να το κοιτάξω τι σφάλμα βγάζει δυστυχώς γιατι δέν έχω διαγνωστικό εύκαιρο... μεσα στη συσκευασία είχε μόνο μια εικόνα με το εμουλειτορ και τις φίσες. και ενα καλλοδιο για ρευμα και γειωση. Το κακό είαι οτι το κιτ που εγκατέστησα είναι Platinca και τώρα το εμουλειτορ είναι Lovato. και δεν ξερω ποια καλώδια πάνε σε ποιό κιλυνδρο. Και να σας πω και κάτι άλλο να φρίξετε. Στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο για να δεις τις μπεκιερες της βενζίνης πρέπει να βγάλεις όλη την εισαγωγή. Απορώ, για να αλλάξει κάποιος μπουζί κάθεται και λύνει τη μισή μηχανή? τέλος πάντων, πρέπει να βρώ τα καλώδια ακριβώς στο εμουλέιτορ γιατι αν συνδέσω κάτι λάθος και δε δουλεύει μετά πρεπει να την ξαναβγάλω την εισαγωγη και πάλι τα ίδια.. Καταλαβαίνετε τι μανίκι τραβάω λοιπόν...
laryrules
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος, 2011 14:57

Re: injector emulator? ? ?

Δημοσίευσηαπό DaKancho » Παρ 03 Ιουν, 2011 19:10

Πώς έμπλεξες έτσι με το υγραέριο;
Υπέρμαχος της άμεσης ποινικοποίησης της βλακείας. Συμπεριλαμβάνονται και οι επιδειξίες.
Άβαταρ μέλους
DaKancho
 
Δημοσιευσεις: 283
Εγγραφή: Κυρ 08 Μάιος, 2011 23:43

Re: injector emulator? ? ?

Δημοσίευσηαπό kiadimitris » Τρί 21 Ιουν, 2011 20:48

Τι κωδικο σου βγαζει?
kiadimitris
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Τρί 21 Ιουν, 2011 20:39


Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 17 επισκέπτες