Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Ηχητική προειδοποιηση αλλαγης σε βενζινη

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Ηχητική προειδοποιηση αλλαγης σε βενζινη

Δημοσίευσηαπό xarisbluegolfv » Τρί 23 Ιαν, 2018 13:52

κλασσικα και γω, οπως και πολλοι αλλοι που διαβαζω εδω, εχω θεμα με τα λαμπακια του μετρητη υγραεριου. μεχρι και πριν τις γιορτες δουλευαν αρκετα καλα, υπηρχε μια σχετικη αναλογια με τα χιλιομετρα. ξαφνικα αρχισαν να δειχνουν οτι να ναι και συνηθως ειναι μονιμα και τα 4 αναμμενα. επειδη το εχω παει για να το ρυθμισουν και δε βγαζουν ακρη μαλλον θα το αφισω ετσι. ηθελα να ξερω οταν τελειωσει το αεριο και ειναι να γυρισει σε βενζινη θα κανει την γνωστη ηχητικη προειδοποιηση (μπιπ,μπιπ,...) ή αυτη εχει σχεση με τα λαμπακια? δηλαδη θα ακουστει ηχος ακομα κι αν ειναι ολα αναμμενα ή ακουγεται μονο αν αναψει το λαμπακι της ρεζερβας και τελειωσει το αεριο?
xarisbluegolfv
 
Δημοσιευσεις: 59
Εγγραφή: Τρί 27 Σεπ, 2016 20:54
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ηχητικη προειδοποιηση αλλαγης σε βενζινη

Δημοσίευσηαπό labros » Τρί 23 Ιαν, 2018 15:27

Θα ακούσεις το μπιπ και θα γυρίσει σε βενζίνη ανεξαρτήτως τι κάνουν τα λαμπάκια γιατί θα έχει τελειώσει το αέριο και θα έχει πέσει η πίεση. Για να έχουν τρελαθεί τα λαμπάκια μάλλον έχει πρόβλημα η πολυβαλβίδα.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: ηχητικη προειδοποιηση αλλαγης σε βενζινη

Δημοσίευσηαπό xarisbluegolfv » Τρί 23 Ιαν, 2018 16:25

Αυτο ηθελα να ξερω, αν ειναι ανεξαρτητο απο τα λαμπακια. Επειδη το κυκλοφορει ο πατερας το αμαξι και δε νομιζω να εχει στο μυαλο του τα χιλιομετρα για να ξερει ποτε πρεπει να γεμισει. Οσο για την ενδειξη, χαλασε το οργανακι πισω στη δεξαμενη μου ειπαν και δειχνει οτι να ναι. Καπου στα 10-15 ευρω εχει απ οτι μου ειπε ενας.
xarisbluegolfv
 
Δημοσιευσεις: 59
Εγγραφή: Τρί 27 Σεπ, 2016 20:54
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ηχητικη προειδοποιηση αλλαγης σε βενζινη

Δημοσίευσηαπό manoliss » Τρί 23 Ιαν, 2018 19:56

xarisbluegolfv έγραψε:Αυτο ηθελα να ξερω, αν ειναι ανεξαρτητο απο τα λαμπακια. Επειδη το κυκλοφορει ο πατερας το αμαξι και δε νομιζω να εχει στο μυαλο του τα χιλιομετρα για να ξερει ποτε πρεπει να γεμισει. Οσο για την ενδειξη, χαλασε το οργανακι πισω στη δεξαμενη μου ειπαν και δειχνει οτι να ναι. Καπου στα 10-15 ευρω εχει απ οτι μου ειπε ενας.

εχει χαλασει το μαγνητικο που σου δειχνει την ενδειξη στην πολυβαλβιδα...δεν αλλαζεις πολυβαλβιδα μονο το εξαρτματακι αυτο η εχει χασει καποια παραμετρο που επιλεγεις στο προγραμμα του αεριου σε πρωτη φαση σε εναν μαστορα να το μπριζωσεις να δει την συνδεσμολογια μεσω της ρυθμισης που εχει...καλο θα ειναι να το πας οχι γεμισμενο αλλα οσο πιο κοντα στην μεση για να βγαλεις συμπερασμα
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Ηχητική προειδοποιηση αλλαγης σε βενζινη

Δημοσίευσηαπό xarisbluegolfv » Τετ 24 Ιαν, 2018 16:06

Ναι δεν αλλαζειις πολυβαλβιδα αλλα ενα οργανακι σαν κοντερ νομιζω. Φθηνο ειναι με ειπαν γιατι πηγα το εβαλαν στον υπολογιστη και δε ρυθμιζοταν. Οτι και να εβαζε ειχε μονιμα 4 αναμμενα. Απλα πιο πολυ ηθελα να ξερω για τον ηχο αν σχετιζεται με τα λαμπακια ή οχι.
xarisbluegolfv
 
Δημοσιευσεις: 59
Εγγραφή: Τρί 27 Σεπ, 2016 20:54
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη


Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 65 επισκέπτες