Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

σωστή ρύθμιση που ;

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

σωστή ρύθμιση που ;

Δημοσίευσηαπό kagiantas » Κυρ 19 Αύγ, 2018 18:54

Καλησπέρα νέος στο φόρουμ αλλά διαβάζω διάφορα γενικά
έχω 3 αυτοκίνητα και τα 3 έχουν αέριο όλα μπήκαν στον Τσοπελογιάννη

ένα mx5 nc 1.8 2007 ( ladirenzo ) ένα yaris 1.3 vvti 2004 ( ladirenzo ) αυτά και τα 2 τα έχω εγώ
και ένα vw polo 1.2 το τρικίλινδρο ( stag νομίζω ) της αδερφής μου

πάω μια μέρα στον τσοπελογιάννη και του λέω μάστορα δες το το άτιμο το mx γιατί το πήρα τώρα πρόσφατα ( το είχε το αέριο ) να δουμε αν είναι οκ γιατί θα του πιω το αίμα κάντου και ένα service !

το αμάξι το έχουν σεταρισμενο να ψεκάζει βενζίνη από τις 4000k και πάνω παρέα με το αέριο ( φαίνεται και στον wideband ( φοράει από το εργοστάσιο το mx5 ) όταν αρχίζει να ψεξάζει και βενζίνη γίνεται πιο πλούσιο όταν το πλακώνεις πάνω από τις 4.5κ rpm )
( έχω καλώδια κλπ και πρόγραμμα για τον εγγέφαλο του κλπ )

γενικά και τα 2 που έχω εγώ φαίνεται να έχουν πάνω κάτω το ίδιο σεταρισμα με διαφορά τον χάρτη που μάλλον είναι ότι έχει φτιάξει μόνος του ο εγγέφαλος με autotune ( γιατί από ότι καταλαβάινω ο τσοπελογιάννης αυτό κάνει για να τα ρυθμήσει ( ; ) )


εδώ να πω πως το αμάξι είναι μια χαρά και με αέριο και με βενζίνη απλά με το αέριο το νιώθω λίγο πιο ψόφιο
με τα πολλά το βάζει μέσα και από ότι είδα έκανε ένα autotune που έχει το ladirenzo
μου έκαναν και ένα σερβις 2 φίλτρα μπουζιά κλπ πλήρωσα έφυγα

και ρωταω εγώ τώρα σαν άνρθωπος που δεν είμαι τέρμα άσχετος
έχω γράψει μόνος μου ένα sxv 550 στο δρόμο
και ότι αυτοκίνητα είχα ήταν τουρμπάκια και όλα γραμένα πάνω σε dyno...


αν βάλω στο autotune στο ladirenzo και το πλακώσω στη Mαραθώνος θα γράφει όλο το φάσμα μόνο του ή όχι ;


γιατί πήρα τα @@ μου πανηγυρικά στον Τσοπελογιάννη, που θα βρώ έναν άνθρωπο να τον πληρώσω ! να βγάλουμε το αμάξι στο δρόμο ή σε ένα δυναμόμετρο και να γράψει τον χάρτη του αερίου σωστά !

μιλάμε για 3 αυτοκίνητα πια γιατί είμαι σίγουρος οτι και τα 2 δικά μου και της αδερφής μου είναι γραμμένα μόνο στις 2-4κ ρπμ οπου πάνω κάτω γράφει μόνος του ο εγγέφαλος
που πάτε στην Αθήνα υπάρχει κανενας σοβαρός μάστορας ;

αυτά και ευχαριστώ ! :)


αλλιώς αν το βάλω στο autotune και το πλακώσω στη μαραθώνος θα γράφει όλο το φάσμα μόνο του ή όχι ;
kagiantas
 
Δημοσιευσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ 19 Αύγ, 2018 17:31

Re: σωστή ρύθμιση που ;

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Δευτ 20 Αύγ, 2018 05:43

Πήγαινε στην alfagas στο Περιστέρι στον Σταυρο να στο ρυθμίσει στο δρόμο .

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: σωστή ρύθμιση που ;

Δημοσίευσηαπό meletis » Δευτ 20 Αύγ, 2018 08:24

Σύμφωνω για Alfa Gas.
Σε ποια περιοχή βρίσκεσαι;
Mηπως στα έχει κλειδώσει ωστόσο τα συστήματα.


Στάλθηκε από το KIICAA POWER μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: σωστή ρύθμιση που ;

Δημοσίευσηαπό kagiantas » Τετ 22 Αύγ, 2018 15:18

Δεν νομίζω πως είναι κλειδωμένο κάτι γιατί και στα δύο αυτοκίνητα το λαντιρενζο ανοίγει κανονικά το πρόγραμμα τώρα στο σταγκ δεν το έχω δει ακόμη !


Θα μιλήσω με το παιδί στο Περιστέρι να δω τι και πως !
kagiantas
 
Δημοσιευσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ 19 Αύγ, 2018 17:31


Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 64 επισκέπτες