Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Καταναλωση /100χλμ με LPG

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό hlias » Κυρ 03 Δεκ, 2017 14:25

Ας υποθεσουμε οτι η θερμοκρασια αλλαγης ειναι οι 40 βαθμοι, εφτασε ο κινητηρας τους 40 βαθμους και μπηκε το υγραεριο ο χρονος απο 40-80 ειναι ο ιδιος με εξωτερικη θερμοκρασια περιβαλλοντος 5 ή 38 βαθμων?
Στο 2ο ερωτημα σου, 1. μεχρι πριν 5-6 χρονια που ελαχιστα κιτ (οι νοικονομικες σειρες τους) δεν ειχαν συνδεση obd ειχαμε τα προβληματα που λες?
2. ο εγκεφαλος υγραεριου κλεβει τον παλμο που στελνει ο εγκεφαλος του αυτοκινητου στα μπεκ της βενζινης και τον στελνει στα μπεκ του αεριου, οταν ο εγκεφαλος της βενζινης θα στειλει διαφορετικο χρονο ψεκασμου δεν θα ακολουθησει και ο εγκεφαλος του αεριου? πιστευεις οτι στις χαμηλοτερες θερμοκρασιες ο χρονος ψεκασμου βενζινης ειναι ο ιδιος με τις υψηλες-μικροτερος ή μεγαλυτερος?
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό Katsi90 » Τετ 04 Απρ, 2018 15:51

Καλημερα παιδια, εχει μια εβδομαδα που εβαλα συστημα LOVATO σε SKODA FABIA 2009 1.400 cc. To πρωτο φουλαρισμα ηταν 28 € σε 35αρι (ονομαστικο) ρεζερβουαρ. Προς το παρον εχω κανει ουτε 200 Km και το 80% εντος πολεως αλλα το λαμπακι εχει παει ενα πριν το τελος.
Πιστευετε οτι καει παρα πολυ η ειμαι σε λογικα πλαισια? Θα στρωσει μετα απο καποια φουλαρισματα? Ευχαριστω
Katsi90
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Τετ 04 Απρ, 2018 15:39

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό labros » Τετ 04 Απρ, 2018 18:11

Katsi90 έγραψε:Καλημερα παιδια, εχει μια εβδομαδα που εβαλα συστημα LOVATO σε SKODA FABIA 2009 1.400 cc. To πρωτο φουλαρισμα ηταν 28 € σε 35αρι (ονομαστικο) ρεζερβουαρ. Προς το παρον εχω κανει ουτε 200 Km και το 80% εντος πολεως αλλα το λαμπακι εχει παει ενα πριν το τελος.
Πιστευετε οτι καει παρα πολυ η ειμαι σε λογικα πλαισια? Θα στρωσει μετα απο καποια φουλαρισματα? Ευχαριστω


Τα λαμπάκια σε όλα τα συστήματα υγραερίου δε λειτουργούν αναλογικά δηλαδή δεν κάνεις τα ίδια χιλιόμετρα με το κάθε λαμπάκι. Κατανάλωση θα δεις μόνο όταν αδειάσει τελείως. Υπολόγιζε 10 με 20% παραπάνω από ότι με βενζίνη. Επίσης ξέχνα και τον υπολογιστή ταξιδίου. Εξακολουθεί να δείχνει κατανάλωση βενζίνης.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό dimitrisnd1 » Δευτ 09 Απρ, 2018 19:17

Εμένα δείχνει περίπου όσο πρέπει, δηλαδή όσο θα έκαιγα με την οδήγηση μου αν είχα βενζίνη όπως το λες. Και εννοείται κατανάλωση πρέπει να μετρήσεις στο τέλος βάση αντλίας, όχι με τα ανακριβή λαμπάκια.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
dimitrisnd1
 
Δημοσιευσεις: 71
Εγγραφή: Κυρ 27 Νοέμ, 2016 20:34

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό sso » Δευτ 09 Απρ, 2018 20:32

labros έγραψε:... Επίσης ξέχνα και τον υπολογιστή ταξιδίου. Εξακολουθεί να δείχνει κατανάλωση βενζίνης.


Καλησπέρα και χρόνια πολλά.
Λάμπρο μπορείς σε παρακαλώ (η όποιος άλλος γνωρίζει και θέλει) να εξηγήσεις πως ακριβώς λειτουργεί ο υπολογιστής ταξιδιού;
Δηλαδή κινούμαστε σε ταξίδι , με υγραέριο, και η κατανάλωση στον υπολογιστή ταξιδιού μεταβάλλεται συνέχεια, ανάλογα με την οδήγηση.
Ακόμα και τότε παίρνει πληροφορίες από τα μπεκ της βενζίνης και ας
μην δουλεύει με βενζίνη το αυτοκίνητο;
Ευχαριστώ

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό sso » Τρί 17 Απρ, 2018 16:12

Δεν ξέρει κάποιος να ενημερώσει για το ερώτημα που έθεσα πιο πάνω;

Κάποιος εγκαταστάτης; :D
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό labros » Τρί 17 Απρ, 2018 18:22

sso έγραψε:
labros έγραψε:... Επίσης ξέχνα και τον υπολογιστή ταξιδίου. Εξακολουθεί να δείχνει κατανάλωση βενζίνης.


Καλησπέρα και χρόνια πολλά.
Λάμπρο μπορείς σε παρακαλώ (η όποιος άλλος γνωρίζει και θέλει) να εξηγήσεις πως ακριβώς λειτουργεί ο υπολογιστής ταξιδιού;
Δηλαδή κινούμαστε σε ταξίδι , με υγραέριο, και η κατανάλωση στον υπολογιστή ταξιδιού μεταβάλλεται συνέχεια, ανάλογα με την οδήγηση.
Ακόμα και τότε παίρνει πληροφορίες από τα μπεκ της βενζίνης και ας
μην δουλεύει με βενζίνη το αυτοκίνητο;
Ευχαριστώ

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Ναι παίρνει πληροφορίες από τον εγκέφαλο (στροφές φορτίο κτλ) και δείχνει την κατανάλωση σα να είχες βενζίνη. Δεν καταλαβαίνει ότι καις κάτι άλλο και τι διαφορά έχει αυτό.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό IanBlack » Τρί 17 Απρ, 2018 19:43

labros έγραψε:
sso έγραψε:
labros έγραψε:... Επίσης ξέχνα και τον υπολογιστή ταξιδίου. Εξακολουθεί να δείχνει κατανάλωση βενζίνης.


Καλησπέρα και χρόνια πολλά.
Λάμπρο μπορείς σε παρακαλώ (η όποιος άλλος γνωρίζει και θέλει) να εξηγήσεις πως ακριβώς λειτουργεί ο υπολογιστής ταξιδιού;
Δηλαδή κινούμαστε σε ταξίδι , με υγραέριο, και η κατανάλωση στον υπολογιστή ταξιδιού μεταβάλλεται συνέχεια, ανάλογα με την οδήγηση.
Ακόμα και τότε παίρνει πληροφορίες από τα μπεκ της βενζίνης και ας
μην δουλεύει με βενζίνη το αυτοκίνητο;
Ευχαριστώ

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Ναι παίρνει πληροφορίες από τον εγκέφαλο (στροφές φορτίο κτλ) και δείχνει την κατανάλωση σα να είχες βενζίνη. Δεν καταλαβαίνει ότι καις κάτι άλλο και τι διαφορά έχει αυτό.
Είμαστε βέβαιοι οτι η κατανάλωση που βλέπουμε είναι η κατανάλωση που θα είχαμε με βενζίνη; Δεν επηρεάζεται από το γεγονός ότι ο εγκέφαλος έχει ρυθμίσεις lpg (μιλάω για τα υγρού ψεκασμού που χρησιμοποιούν τα ίδια μπεκ της βενζίνης);

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
IanBlack
 
Δημοσιευσεις: 37
Εγγραφή: Δευτ 14 Απρ, 2014 07:26

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό tedd » Τρί 17 Απρ, 2018 23:43

Ναι ετσι ειναι.

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό sso » Τετ 18 Απρ, 2018 19:21

Φίλε tedd όταν λες "Ναι έτσι είναι" εννοείς ότι ο υπολογιστής κατανάλωσης υπολογίζει σαν να δούλευε με βενζίνη;
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 65 επισκέπτες