Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Επανεγκατάσταση Συστήματος Υγραερίου

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Επανεγκατάσταση Συστήματος Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό tgi » Τρί 12 Μαρ, 2019 14:28

Καλημέρα σε όλους
Ο λόγος που γράφω αυτό το Post είναι η επανεγκατάσταση συστήματος υγραερίου στο αυτοκίνητό μου...
Είναι σε συνέχεια του θέματος Αλλαγή μπουκάλας ή όλου του συστήματος?
Αναρωτιέμαι αν είναι επανεγκατάσταση ή ΝΕΑ εγκατάσταση...
Αυτό το λέω γιατί ΠΟΤΕ δεν είχα σύστημα υγραερίου αξιόπιστο και πλήρως λειτουργικό.
Από το 2009 είχα βάλει το "πολύ καλό" σύστημα 5ης γενιάς ICOM JTG με υγρό ψεκασμό. Τότε δεν υπήρχε η τεχνογνωσία που υπάρχει τώρα στα συστήματα και φυσικά ούτε είχε εξελιχθεί η τεχνολογία. Διάλεξα λοιπόν μάστορα και πήγα με το τότε το ακριβότερο σύστημα.
Από τότε λοιπόν είχα γίνει ο συχνότερος πελάτης του εγκαταστάτη. ΠΟΤΕ δεν έκατσε σωστά το σύστημα.
Ενδεικτικά τα προβλήματα που είχα ήταν :
* Αστάθεια στον κινητήρα (Λαγουδάκια στον δρόμο)
* Πολλά "Check engine" όπου μου σύστησε να αλλάξω αισθητήρα "λ" (το έκανα και δεν έγινε τίποτα)
* Τρελό ρετάρισμα του κινητήρα μετά από καμιά ώρα πορεία σε εθνική οδό (όταν έφτανα Λουτράκι από Αθήνα ο κινητήρας έκανε σαν πετρέλαιο. τρελό ρετάρισμα)
* Δεν είχα ποτέ την σπιρτάδα του κινητήρα για προσπέραση αλλά ούτε στον δρόμο και είχα διαμορφώσει το οδήγημά μου σε τελείως συντηρητικό.!
* Στα τελευταία δε χρόνια (2-3 χρόνια) είχα και πρόβλημα με την εκκίνηση του κινητήρα γιατί έχαναν τα μπεκάκια του υγραερίου και μπούκωνε η μηχανή... το κόστος αντικατάστασης και των 4αρων ήταν περίπου 400€!!!!
Είχα φτάσει να πάρω έναν elm για να συνδέομαι με το κινητό μου στον εγκέφαλο να σβήνω προβλήματα στην μέση της εθνικής οδού για να μπορέσω να πάω με την οικογένειά μου στον προορισμό μου!

Είχε βέβαια το καλό ότι δεν είχε ούτε εγκέφαλο αλλά ούτε και πνεύμονα το σύστημα.. αυτό σημαίνει ότι είχε πολύ λιγότερα πράγματα να συντηρήσεις (μόνο ένα φίλτρο κάθε 30.000 χιλ)

Μετά από μαθηματική σκέψη (400€ τα μπεκάκια & 400-450€ η μπουκάλα = 800€ για το υπάρχων σύστημα που είχα προβλήματα) πήγα στην επανεγκατάσταση νέου συστήματος υγραερίου από την EuropeGas στον Άλιμο πριν από 1 μήνα περίπου.
Μέχρι τώρα είμαι πολύ ευχαριστημένος με την εγκατάσταση μέχρι τώρα! (κρατάω μια πισινή γιατί φυσάω το γιαούρτι, που έλεγαν και οι παλιοί). Οι τεχνικοί μου έλυσαν πολλά προβλήματα μιας και το αυτοκίνητο τον τελευταίο χρόνο δούλευε πιο καλά στο υγραέριο παρά στην βενζίνη γιατί το fuel trim στον εγκέφαλο του αυτοκίνητου είχαν χαλάσει τελείως.
Έλυσαν το πρόβλημα των fuel trim της βενζίνης. Έκαναν αναβάθμιση του εγκεφάλου του αυτοκινήτου και όλα τα έφτιαξαν καλώς.
Τους έχω επισκεφτεί άλλες δύο φορές από τότε : η πρώτη είναι γιατί ο κινητήρας είχε θέμα με ρετάρισμα (είχε σπάσει η μόνωση από ένα μπουζί και αλλάχθηκαν και τα 4 μπουζί) και την δεύτερη φορά μου έκανε την ρύθμιση του map στον εγκέφαλο μιας και είχα συμπληρώσει τα 1000 χιλιόμετρα.

Το τριήμερο πήγα μέχρι το Λουτράκι για 2 ημέρες....
ΑΛΛΟ Αυτοκίνητο... το είχα ξεχάσει πόσο καλό ήταν και πόσο σπίρτο ήταν στις προσπεράσεις. Δεν μου έκανε κανένα ρετάρισμα και δεν είχα κανένα πρόβλημα στον δρόμο. Δεν μου έκανε λαγουδάκια. Το αυτοκίνητο παίρνει με μισή μιζιά!
Αισθάνθηκα ξανά ότι έχω αυτοκίνητο και όχι καρούλι!

Ο λόγος λοιπόν που έγραψα το παραπάνω post είναι από αγανάκτηση.
Όσοι έχετε παρόμοια προβλήματα, με παρόμοια συστήματα, συστήνω ανεπιφύλακτα την ΕΠΑΝΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ συστήματος υγραερίου…
Citroen C4 GP
2009-2019 με Icom JTG
2019 μέχρι σήμερα EuropeGas
190.000 χιλ. με Υγραέριο
Άβαταρ μέλους
tgi
 
Δημοσιευσεις: 548
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 13:07
Τοποθεσία: Αθηνα - Ν.Ηρακλειο

Re: Επανεγκατάσταση Συστήματος Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό meletis » Τρί 12 Μαρ, 2019 18:37

Καλοταξιδο , από κατανάλωση πως πηγαίνει , μιας και έχεις γράψει τα πρώτα 1000 χλμ.
Και εγώ στις αρχές είχα παιδευτει με προβλήματα στη λειτουργία του υγραερίου λόγω μη σωστής ρύθμισης.
Το αμάξι διορθώθηκε από άλλο εγκατάστατη και πλέον εδώ και 3 χρόνια έχω με υγραέριο 130.000 χλμ
Το κύριο πρόβλημα ήταν ο καθένας (αρχές 2011) άνοιγε από ένα συνεργείο έβαζε μια ταμπέλα υγραέριο και ο κόσμος δεν γνωριζε .
Άλλοι έπαθαν ζημιά και άλλοι είχαν συνεχώς προβλήματα.
Πλέον έχει ξεκαθαρίσει το τοπίο με τους εγκαταστάτες .


Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Επανεγκατάσταση Συστήματος Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό tgi » Τρί 12 Μαρ, 2019 19:57

Από κατανάλωση δεν μπορώ να σου πω ακόμα.
Είμαι με μόνο 3 γεμίσματα ....
Αυτό θα το πω μετά το 6 μηνο

Sent from my mobile phone using Tapatalk
Citroen C4 GP
2009-2019 με Icom JTG
2019 μέχρι σήμερα EuropeGas
190.000 χιλ. με Υγραέριο
Άβαταρ μέλους
tgi
 
Δημοσιευσεις: 548
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 13:07
Τοποθεσία: Αθηνα - Ν.Ηρακλειο

Re: Επανεγκατάσταση Συστήματος Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό papoys » Τρί 12 Μαρ, 2019 20:28

Μάλλον ζήλεψες από μένα και ακολούθησες τον ίδιο δρόμο.

Πλάκα κάνω βέβαια.Εύχομαι και εγώ πολλά φτηνά και ευχάριστα χιλιόμετρα.Εγώ δεν είχα προβλήματα με το δικό μου μέχρι τα 70.000 - 80.000 χιλιόμετρα.Όλα λειτουργούσαν άψογα με το zanardi με καλή οικονομία. Κάπου γιατί έκλεισε ο εγκαταστάτης κάπου γιατί όπως πιστεύω εγώ κανείς δεν ήξερε να το ρυθμίσει, κάπου γιατί πλέον σαν σύστημα ήταν ξεπερασμένο άρχισαν τα μικροπροβλήματα. Στο δρόμο βέβαια ιδιαίτερα με το υγραέριο δεν είχα κανένα πρόβλημα.Στην εκκίνηση το πρωί με βενζίνα και μέχρι να ζεσταθεί μουλάρωνε και μερικές φορές δεν ξεκινούσε.

Προσπάθησε ο Καλογρίτσας που ήταν ο μόνος που το ανέλαβε μετά το κλείσιμο του δικού μου έκανε φιλότιμες προσπάθειες χωρίς καν να πληρώνεται κάπως έστρωσε αλλά όχι τέλεια.
Άλλαξα σταδιακά κάπου στις 90.000 μπεκ στις 110.000 πνεύμονα και στις 120.000 εγκέφαλο με τον οποίο αναγεννήθηκε το opel και μου θύμισε τις πρώτες εποχές και καλύτερα ακόμη που είχα βάλει το zanardi.Κανένα πρόβλημα ούτε το πρωί ούτε το μεσημέρι ούτε το βράδυ.
Και το καλύτερο εκεί που τελευταία είχε ανέβει αρκετά η κατανάλωση με το νέο εγκέφαλο επανήλθε στα παλιά και ακόμη καλύτερα.
Ξανακάνω και πάλι με ένα γέμισμα 42 λίτρων 530 χιλιόμετρα (μικτό κύκλο) κάτι που είχα καιρό να το δω.Για αυτό και εγώ θα προτείνω όσοι έχετε παλιά συστήματα που έκλεισαν τον κύκλο τους και σας ταλαιπωρούν μη διστάζετε να κάνετε μία ανανέωση.

Κόστος δικής μου .120 τα μπεκ τύπου βενζίνης , 80 ο πνεύμονας , 260 ο εγκέφαλος Σύνολο 460 ευρώ μαζί με την εργασία βέβαια.Κόστος ασήμαντο για τα τόσα που μου έχει ήδη προσφέρει.
Όχι μόνο ξανάνοιωσε το opel αλλά έχει βγει ήδη και πολύ κέρδος.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Επανεγκατάσταση Συστήματος Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό Candyman » Τρί 12 Μαρ, 2019 20:47

meletis έγραψε:Πλέον έχει ξεκαθαρίσει το τοπίο με τους εγκαταστάτες .


Επέτρεψε μου να αμφιβάλλω μερικώς, σε αυτό.
Candyman
 
Δημοσιευσεις: 33
Εγγραφή: Σάβ 29 Δεκ, 2018 20:23

Re: Επανεγκατάσταση Συστήματος Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Τετ 13 Μαρ, 2019 00:25

Candyman έγραψε:
meletis έγραψε:Πλέον έχει ξεκαθαρίσει το τοπίο με τους εγκαταστάτες .


Επέτρεψε μου να αμφιβάλλω μερικώς, σε αυτό.
Όχι, υπάρχουν ακόμη οι ασχετοι. Απλά οποιος ψάξει ελάχιστα τους βρίσκει με τη μία.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Επανεγκατάσταση Συστήματος Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό papoys » Τετ 13 Μαρ, 2019 20:16

Από τη στιγμή που η λειτουργία του ενός συστήματος απαιτεί το συγχρονισμό του ενός εγκεφάλου με τον άλλο πιστεύω πως πάντα ελάχιστοι θα μπορούν να ελέγξουν και να ρυθμίσουν σωστά.
Όλοι βαδίζουν την πεπατημένη αυτό το δρόμο που έμαθαν και αυτόν που τους έδειξε π.χ. η εταιρεία που προωθεί το κάθε σύστημα. Εάν στην πορεία προκύψει κάποιο πρόβλημα δυσλειτουργίας ελάχιστοι θα υπάρχουν που θα μπορούν να εντοπίσουν και να λύσουν το πρόβλημα.

Για αυτό όταν κάποιοι με ρωτάνε τι σύστημα προτείνεις να βάλω τους λέω.Αφού καταλήξεις σε εγκαταστάτη που είναι το κύριο θα τον ρωτήσεις και θα βάλεις το σύστημα που αυτός δουλεύει και τοποθετεί ασχέτως πιο είναι και πως το λένε γιατί αυτό ξέρει και μπορεί να αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα.
Αν του πεις θα σου βάλει και άλλη μάρκα αλλά αν κάτσει στραβή και δεν δουλέψει καλά από την αρχή ποτέ μα ποτέ δεν πρόκειται να βρει τη λύση να το ρυθμίσει και να το κάνει να δουλέψει σωστά.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Επανεγκατάσταση Συστήματος Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό tgi » Τετ 13 Μαρ, 2019 20:39

papoys έγραψε:Για αυτό όταν κάποιοι με ρωτάνε τι σύστημα προτείνεις να βάλω τους λέω.Αφού καταλήξεις σε εγκαταστάτη που είναι το κύριο θα τον ρωτήσεις και θα βάλεις το σύστημα που αυτός δουλεύει και τοποθετεί ασχέτως πιο είναι και πως το λένε γιατί αυτό ξέρει και μπορεί να αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα.....


Εν μέρη διαφωνώ με αυτό που γράφεις... Εγώ πριν 10 χρόνια έβαλα σύστημα υγραερίου στον καλύτερο που μου το πρότεινε ο ίδιος.... Όταν όμως παρουσιαζοντουσαν προβλήματα, δεν ήξερε ακριβώς πώς να τα λύσει. Όταν καταλαβε ότι το πρόβλημα στην εκκίνηση του αυτοκινήτου ήταν τα μπεκακια που είχαν βουλώσει (και όχι οι αισθητήρες λ που με έβαλε να αλλάξω), μου έκανε καθαρισμό και μου πρότεινε να αλλάξω και τα 4 μιας και δεν ήξερε ποιο είχε πρόβλημα. Το κόστος αλλαγής ήταν στα 400€.
Όταν του έλεγα ότι κάνει λαγουδάκια στην πορεία, μου απαντούσε "φταίει το θερμό υγραέριο και σου κάνει φυσαλίδες στην σωλήνα εισαγωγής, έτσι κάνει σε όλα"

Άρα ούτε ο ίδιος ήξερε να σεταρει το σύστημα του.

Sent from my mobile phone using Tapatalk
Citroen C4 GP
2009-2019 με Icom JTG
2019 μέχρι σήμερα EuropeGas
190.000 χιλ. με Υγραέριο
Άβαταρ μέλους
tgi
 
Δημοσιευσεις: 548
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 13:07
Τοποθεσία: Αθηνα - Ν.Ηρακλειο

Re: Επανεγκατάσταση Συστήματος Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό papoys » Τετ 13 Μαρ, 2019 22:03

Αυτά που λές όμως φίλε έρχονται σε αντίθεση.
Αν ήταν ο καλύτερος μάστορας θα είχε λύσει το πρόβλημά σου από την αρχή.Από τη στιγμή που δεν μπόρεσε να το λύσει και πήγαινε ψάχνοντας είναι σαν όλους τους άλλους.

Και ο Καλογρίτσας που πάω εγώ τώρα δεν λέω ότι είναι από τους καλύτερους.Αν ήταν θα μου είχε λύσει και εμένα το πρόβλημα ή θα είχε βρει ότι φταίει ο εγκέφαλος και θα μου έλεγε να τον αλλάξουμε.
Δική μου επιλογή ήταν η αλλαγή εγκεφάλου γιατί τον θεωρούσα πλέον ξεπερασμένο και πέτυχε.Μου έλυσε αυτό το μικρό πρόβλημα εκκίνησης με τη βενζίνα. Ναι δεν ήταν και κάτι τρομερό το δικό μου αλλά πολλές φορές το πρωί μου έσπαζε τα νεύρα μέχρι να ζεσταθεί και να γυρίσει αέριο.

Από τα δικά σου λεγόμενα φαίνεται ότι και εσένα μέχρι τώρα λύθηκαν τα προβλήματά σου με τον καινούργιο εγκέφαλο που και εσένα η αλλαγή ήταν δική σου επιλογή.Άρα και ο δικός σου μάστορας όπως οι περισσότεροι είναι.

Τέλος λέγοντας πως κάποιος καλύτερα να προτιμήσει το σύστημα που δουλεύει ο εγκαταστάτης δεν πάει να πει πως όλα θα δουλέψουν ρολόι.Απλά εκεί έχει λιγότερες πιθανότητες να αντιμετωπίσει πολλά προβλήματα.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Επανεγκατάσταση Συστήματος Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό fotisly » Πέμ 14 Μαρ, 2019 01:31

ποια η διαδικασια κτεο??
δηλωσες νεο συστημα και παλι απο αρχη??ή αλλη ημερομηνια φιαλης?
icom jtg υγρου ψεκασμου,πλεον lovato σε αστρα h 1.8 140 hp
prins silverline2 skoda fabia 1.4 101 hp
fotisly
 
Δημοσιευσεις: 394
Εγγραφή: Τρί 03 Μάιος, 2011 21:54

Επόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 72 επισκέπτες