Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Μπεκ βενζινης

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Μπεκ βενζινης

Δημοσίευσηαπό xarisbluegolfv » Κυρ 09 Αύγ, 2020 20:06

Βουλωμενα μπεκ βενζινης σε golf 5 tsi, αμεσου ψεκασμου δηλαδη, επηρεαζουν την κρυα εκκινηση ειτε δουλευεις αεριο ειτε βενζίνη ή μπορει μονο στο ενα? Τι θελω να πω... εχω ενα ρεταρισμα σε κρυα εκκινηση. Αν δουλεψω το αμαξι μια μερα αεριο και βαλω το αλλο πρωι μπρος, ρεταρει και ειναι μπουκωμενο για λιγη ωρα. Αν το δουλεψω βενζινη μια μερα και βαλω μπρος την επομενη δεν εχω ρεταρισμα. απ το αεριο με ειπε ο μαστορας δεν εχω θεμα. Δουλευουν ολα σωστα και μαλλον ειναι μπεκ βενζινης βουλωμενο. Δε θα επρεπε να εχω το ιδιο θεμα κι οταν το δουλευω βενζινη? συστημα landirenzo.
xarisbluegolfv
 
Δημοσιευσεις: 59
Εγγραφή: Τρί 27 Σεπ, 2016 20:54
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Μπεκ βενζινης

Δημοσίευσηαπό labros » Τρί 11 Αύγ, 2020 18:13

Κανένα πρόβλημα δεν έχουν τα μπεκ βενζίνης. Δυστυχώς είναι πρόβλημα που το αντιμετωπίζουν πολλά υγραεριοκίνητα και ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του. Δες με ένα διαγνωστικό τα long term fuel trims. Πρέπει να είναι λιγότερο από +-5% ιδανικά κοντά στο μηδέν. Αν αυτά έχουν ξεφύγει επηρεάζεται η κρύα εκκίνηση με πολύ πλούσιο μείγμα και έτσι ρετάρει. Αυτό σημαίνει ότι χρειάζεται σωστή ρύθμιση του αερίου στο δρόμο. Άλλο που μπορεί να συμβαίνει είναι να κολλάει κάποιο μπεκ αερίου ανοιχτό στο σβήσιμο και να γεμίζει το θάλαμο καύσης με αέριο και άρα όταν μπαίνει και βενζίνη να ρετάρει.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Μπεκ βενζινης

Δημοσίευσηαπό xarisbluegolfv » Τετ 12 Αύγ, 2020 12:15

Το προγραμμα στα αμεσου ψεκασμου δε ρυθμιζεται, λιγα πραγματα μπορεις να κανεις. Πριν 2 μηνες δουλευε μια χαρα δε το πειραξε κανεις. Τα τριμς στο αεριο ειναι μια χαρα στο +-1%, βενζινη αν το γυρισεις πανε στο θεο... σχεδον +20. Οποτε δεν ειναι θεμα ρυθμισης, αν ειναι σωστα ρυθμισμενο δε ξεφευγουν τα τριμς οπως γραφεις. Επισης αν κατουρουσε μπεκ αεριου πιστευω θα το εκανε σε καθε εκκινηση κι οχι μονο κρυο... γνωμη μου παντα κι ευχαριστω για την απαντηση!!
xarisbluegolfv
 
Δημοσιευσεις: 59
Εγγραφή: Τρί 27 Σεπ, 2016 20:54
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Μπεκ βενζινης

Δημοσίευσηαπό labros » Τετ 12 Αύγ, 2020 15:08

xarisbluegolfv έγραψε:Το προγραμμα στα αμεσου ψεκασμου δε ρυθμιζεται, λιγα πραγματα μπορεις να κανεις. Πριν 2 μηνες δουλευε μια χαρα δε το πειραξε κανεις. Τα τριμς στο αεριο ειναι μια χαρα στο +-1%, βενζινη αν το γυρισεις πανε στο θεο... σχεδον +20. Οποτε δεν ειναι θεμα ρυθμισης, αν ειναι σωστα ρυθμισμενο δε ξεφευγουν τα τριμς οπως γραφεις. Επισης αν κατουρουσε μπεκ αεριου πιστευω θα το εκανε σε καθε εκκινηση κι οχι μονο κρυο... γνωμη μου παντα κι ευχαριστω για την απαντηση!!


Αν στη βενζίνη έχει για κάποιο λόγο +20% τότε κάπου τόσο θα πρέπει να έχει και με το αέριο. Πρέπει να είναι κοντά αυτά τα δύο. Αυτή η διαφορά μπορεί να δημιουργεί πρόβλημα στην κρύα εκκίνηση. Συνήθως αυτό το πρόβλημα εμφανίζεται στις απότομες μεταβολές από ζέστη σε πιο κρύο. Αν κατουράει κάποιο μπεκ δημιουργεί πρόβλημα στην κρύα εκκίνηση γιατί τότε έχουμε και πολύ πλούσιο μείγμα βενζίνης συν το αέριο που έχει διαρρεύσει ενώ σε μια θερμή εκκίνηση το μείγμα βενζίνης δεν είναι πλούσιο και άρα το έξτρα αέριο δε φαίνεται τόσο.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Μπεκ βενζινης

Δημοσίευσηαπό antonis132 » Πέμ 13 Αύγ, 2020 10:49

xarisbluegolfv έγραψε:Το προγραμμα στα αμεσου ψεκασμου δε ρυθμιζεται, λιγα πραγματα μπορεις να κανεις. Πριν 2 μηνες δουλευε μια χαρα δε το πειραξε κανεις. Τα τριμς στο αεριο ειναι μια χαρα στο +-1%, βενζινη αν το γυρισεις πανε στο θεο... σχεδον +20. Οποτε δεν ειναι θεμα ρυθμισης, αν ειναι σωστα ρυθμισμενο δε ξεφευγουν τα τριμς οπως γραφεις. Επισης αν κατουρουσε μπεκ αεριου πιστευω θα το εκανε σε καθε εκκινηση κι οχι μονο κρυο... γνωμη μου παντα κι ευχαριστω για την απαντηση!!

βγαλε την ασφαλεια στο κιτ υγραεριου κοντα στον πολο της μπαταριας ειναι, μετρα παλι τα fuel trims στη βενζινη ειναι τα ιδια ή επανήλθαν στις φυσιολογικες τιμες τους
antonis132
 
Δημοσιευσεις: 435
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 14:34


Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 37 επισκέπτες