Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Icom Jtg gas system (τα παντα επι του συστηματος)

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Icom Jtg gas system (τα παντα επι του συστηματος)

Δημοσίευσηαπό sakisbm » Παρ 31 Μαρ, 2017 15:45

george7009 έγραψε:Πιθανόν η λειτουργεία του αυτοκινήτου μετά την τοτποθέτηση του υγραερίου , να γίνεται μέσω του εγκεφάλου του lpg .
Τα μπεκ της βενζίνης και η αντλία της βενζίνης να δουλεύουν με επιστροφές εντολών από την ecu του lpg .

Δε νομίζω πως είναι αυτό Γιώργο. Τουλάχιστον στο lovato μου δουλεύει κανονικά και χωρίς την ασφάλεια.

Στάλθηκε από το E5533 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Οι 4 ρόδες ταξιδεύουν το κορμί, οι 2 την ΨΥΧΗ!
Άβαταρ μέλους
sakisbm
 
Δημοσιευσεις: 56
Εγγραφή: Κυρ 23 Αύγ, 2015 19:57

Re: Icom Jtg gas system (τα παντα επι του συστηματος)

Δημοσίευσηαπό vaxalis » Παρ 31 Μαρ, 2017 20:39

παιδια οσοι εχετε icom χωρις κλειδι εχετε ενδειξη στα λαμπακια του χειριστηριου μολις ανοιξετε την πορτα του οδηγου?
vaxalis
 
Δημοσιευσεις: 297
Εγγραφή: Τρί 28 Δεκ, 2010 01:33

Re: Icom Jtg gas system (τα παντα επι του συστηματος)

Δημοσίευσηαπό fotisly » Τρί 19 Δεκ, 2017 10:55

vaxalis έγραψε:καλησπερα,

εχω το εξης προβλημα που βρηκα τυχαια,οταν ο κινητηρας δουλευει με βενζινη βγαζωντας την ασφαλεια του κιτ του υγραεριου σβηνει ο κινητηρας και δεν μπορει να παρει μπροστα,μονο εαν μπει πανω η ασφαλεια,το εχει παρατηρησει καποιος αυτο;ξαναλεω δουλευει με βενζινη οχι lpg την ωρα που βγαζουμε την ασφαλεια απο που μπορει να εχουν παρει ρευμα ωστε να διακοπτετε η παροχη βενζινης,δεν ειναι σιγουρα απο αντλια για τι με βγαλμενη την ασφαλεια η αντλια μολις ανοιξω την πορτα δουλευει ακουγετε.(skoda octavia 1.8t)

φυσιολογικο!!!υπαρχει συσχετισμος του εγκεφαλου αυτοκινητου με υγραεριου.αν καταργησεις τον εναν δεν δουλευει κ ο αλλος κ αρα δεν παιρνει μπρος.το ιδιο συμβαινει κ αν αποσυνδεσεις τον εγκεφαλο υγραεριου
icom jtg υγρου ψεκασμου,πλεον lovato σε αστρα h 1.8 140 hp
prins silverline2 skoda fabia 1.4 101 hp
fotisly
 
Δημοσιευσεις: 394
Εγγραφή: Τρί 03 Μάιος, 2011 21:54

Re: Icom Jtg gas system (τα παντα επι του συστηματος)

Δημοσίευσηαπό fotisly » Τρί 19 Δεκ, 2017 11:00

προβλημα για δυνατους λυτες!!!!
αναβει τσεκ τελευταια με ενδειξη απο τον πρωτο λ λαθος μιγματος.
σβηνω το τσεκ κ σε δυο μερες ξανα αναβει εφ οσων το δουλευω υγραεριο.το γυριζω βενζινη και μετα απο καποια χλμ σβηνει το λαμπακι.
το ξαναβαζω υγραεριο κ δουλευει παλι χωρις λαμπακι για δυο μερες.
γιατι δεν αναβει αμεσως λαμπακι οταν το γυριζω υγραεριο,αν υποθεσουμε λαθος μιγμα,αλλα μετα απο 2 μερες που το δουλευω υγραεριο??
icom jtg υγρου ψεκασμου,πλεον lovato σε αστρα h 1.8 140 hp
prins silverline2 skoda fabia 1.4 101 hp
fotisly
 
Δημοσιευσεις: 394
Εγγραφή: Τρί 03 Μάιος, 2011 21:54

Re: Icom Jtg gas system (τα παντα επι του συστηματος)

Δημοσίευσηαπό fokion » Τρί 19 Δεκ, 2017 22:40

Γιατι οσο το εχεις με βενζινη ο χαρτης εχει "διορθωθεί".....

ή αυτο το λιγο που το υγραεριο θερμαινει τον μπροστινό καταλυτη τον "στελνει" ενω με τη βενινα δουλευει - οριακα μεν - αλλα πιο χαμηλά απο θερμοκρασίες δε.......

Διαισθηση απλά και μονο μου λεει το δευτερο ( ή κατι εκει γυρο... πχ ο Λ την ακουει..)
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Icom Jtg gas system (τα παντα επι του συστηματος)

Δημοσίευσηαπό fotisly » Πέμ 28 Δεκ, 2017 10:30

fokion έγραψε:Γιατι οσο το εχεις με βενζινη ο χαρτης εχει "διορθωθεί".....

ή αυτο το λιγο που το υγραεριο θερμαινει τον μπροστινό καταλυτη τον "στελνει" ενω με τη βενινα δουλευει - οριακα μεν - αλλα πιο χαμηλά απο θερμοκρασίες δε.......

Διαισθηση απλά και μονο μου λεει το δευτερο ( ή κατι εκει γυρο... πχ ο Λ την ακουει..)

το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει κ κανενας ηπειρο να ασχολειτε με το συστημα,πρεπει να παω αγρινιο να το κοιταξω π ειναι καμια 150χλμ απο εμενα.θα δουμε μετα τις γιορτες.καλες γιορτες!!!
icom jtg υγρου ψεκασμου,πλεον lovato σε αστρα h 1.8 140 hp
prins silverline2 skoda fabia 1.4 101 hp
fotisly
 
Δημοσιευσεις: 394
Εγγραφή: Τρί 03 Μάιος, 2011 21:54

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 16 επισκέπτες





cron