Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Καθαρισμός μπεκ LPG

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Καθαρισμός μπεκ LPG

Δημοσίευσηαπό pavlos01 » Παρ 13 Ιαν, 2012 12:05

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Έχω διανύσει περίπου 20.000 χλμ με χρήση υγραερίου (και αν και ταλαιπωρήθηκα λίγο στην αρχή με τις ρυθμίσεις) γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από την επιλογή μου για την μετατροπή του αυτοκινήτου μου. Πριν λίγο καιρό άλαξα τα φιλτράκια καθαρισμού του υγραερίου και ο εγκαταστάτης μου, μου είπε πως καλό είναι να καθαρίσουμε και τα μπέκ. Έτσι και έγινε. Το αμάξι γλύκανε σε όλο το φάσμα των στροφών και αποδίδει καλύτερα στις επιταχύνσεις. Οι εντυπώσεις μου είναι οι καλύτερες και θέλω να το μοιραστώ μαζί σας, το συστήνω ανεπιφύλακτα.
pavlos01
 
Δημοσιευσεις: 67
Εγγραφή: Δευτ 31 Ιαν, 2011 16:59

Re: Καθαρισμός μπεκ LPG

Δημοσίευσηαπό DaKancho » Παρ 13 Ιαν, 2012 14:22

Με ποιο τρόπο σου καθάρισε τα μπεκ;

Με κάτι σαν αυτό;

Εικόνα
Υπέρμαχος της άμεσης ποινικοποίησης της βλακείας. Συμπεριλαμβάνονται και οι επιδειξίες.
Άβαταρ μέλους
DaKancho
 
Δημοσιευσεις: 283
Εγγραφή: Κυρ 08 Μάιος, 2011 23:43

Re: Καθαρισμός μπεκ LPG

Δημοσίευσηαπό pavlos01 » Παρ 13 Ιαν, 2012 16:11

Δυστυχώς φίλε μου δεν γνωρίζω. Άφησα το αυτοκίνητο το πρωί και το παρέλαβα το μεσημέρι. Από ότι μου είπε τα έβγαλε από την πολλαπλή τα άνοιξε τα καθάρισε (δεν ξέρω με πιο τρόπο), άνοιξε λίγο το ελατήριο των επιστρεφόμενων και τα ξαναέβαλε στην θέση τους. Εκείνο που μου έκανε εντύπωση είναι ότι μου είπε πως ήταν βρώμικα. Δεν έχω λόγο να μην τον πιστέψω και μου είπε πως το έχει συναντήση και σε άλλα αυτοκίνητα γι΄αυτό το συνιστά στους πελάτες του.
pavlos01
 
Δημοσιευσεις: 67
Εγγραφή: Δευτ 31 Ιαν, 2011 16:59

Re: Καθαρισμός μπεκ LPG

Δημοσίευσηαπό rogerius » Σάβ 14 Ιαν, 2012 09:56

pavlos01 έγραψε:Δυστυχώς φίλε μου δεν γνωρίζω. Άφησα το αυτοκίνητο το πρωί και το παρέλαβα το μεσημέρι. Από ότι μου είπε τα έβγαλε από την πολλαπλή τα άνοιξε τα καθάρισε (δεν ξέρω με πιο τρόπο), άνοιξε λίγο το ελατήριο των επιστρεφόμενων και τα ξαναέβαλε στην θέση τους. Εκείνο που μου έκανε εντύπωση είναι ότι μου είπε πως ήταν βρώμικα. Δεν έχω λόγο να μην τον πιστέψω και μου είπε πως το έχει συναντήση και σε άλλα αυτοκίνητα γι΄αυτό το συνιστά στους πελάτες του.

xmm...
rogerius
 
Δημοσιευσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ 19 Δεκ, 2010 15:39

Re: Καθαρισμός μπεκ LPG

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Δευτ 20 Μάιος, 2013 05:42

Παιδια τι ισχυει τελικα με τον καθαρισμο των μπεκ LPG? Καθε ποτε?
Εχω 60.000 με υγραεριο και δεν τα εχω καθαρισει ποτε. Ειναι τυπου ηλεκτροβαλβιδας VALTEK. Δεν αντιμετωπισω κανενα προβλημα βασικα εχω ξεχασει οτι εχω υγραεριο (καλο αυτο), αλλα αμα ειναι να φτασουμε στο προβλημα χεστο. (Φιλτρα υγρης και αεριας φασης αλλαζω καθε 20.000. Της αεριας περιεχει μεσα λαδι, και της υγρης βγαινει πεντακαθαρο.)

Τι εργασιες γινονται? Καθαρισμα και ρυθμιση?

Θελω την γνωμη και των εγκαταστατων, καθως αν μπορουν να δωσουν και ενα ενδεικτικο κοστος της εργασιας αυτης.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Καθαρισμός μπεκ LPG

Δημοσίευσηαπό vaxalis » Δευτ 20 Μάιος, 2013 08:01

ολα τα μπεκ τυπου ηλεκτροβαλβιδας θελουνε καθαρισμο καθε τοτε που αλλαζουμε φιλτρα υγραεριου,πολυ λιγοι εγκαταστατες το ξερουν και το κανουν,π.χ ο δικος μου δεν μου το εκανε ποτε ουτε καν ηξερε οτι εχει σετ επισκευης,υπαρχουν ειδικα σετ επισκευης και αλλαγης των ζωτικων σημειων του μπεκ ελατηριο κατι σαν εμβολο που εχει μεσα και ξανατοποθετουνται παλι χωρις κανενα προβλημα!εγω πριν βαλω μπεκ τυπου βενζινης τα οποιο να σημειωσω ειναι αυτοκαθαριζομενα και δεν πρεπει να αλλαζετε κατι στα σερβις,ειχα αλλαξει μια μπεκιερα rail ig3 horizon επειδη βουλωσε και το ενα μπεκ κατουραγε με αποτελεσμα το αμαξι στον τεταρτο κυλινδρο να ρεταρει.η λυση ειναι μια η βαζετε μπεκ τυπου βενζινης η καθε 20000 χιλιαδες ελεγχο των μπεκ.
vaxalis
 
Δημοσιευσεις: 297
Εγγραφή: Τρί 28 Δεκ, 2010 01:33

Re: Καθαρισμός μπεκ LPG

Δημοσίευσηαπό LPGas » Δευτ 20 Μάιος, 2013 10:10

Σωστός! ;)
Τα μπεκ τύπου ηλεκτροβαλβίδας θέλουν κάθε 20.000-30.000 service ώστε να διατηρήσουν σωστό τον ψεκασμό και χαμηλή την κατανάλωση.
Από την άλλη τα electro injectors όπως της BRC, δεν θέλουν καμία συντήρηση και εξασφαλίζουν κορυφαία ποιότητα ψεκασμού.
Αυτοκίνητα μας με BRC Seq 24 ή Plus and Drive έχουν διανύσει με πάνω από 150.000 χλμ και δεν έχουν χρειαστεί ούτε service στα μπεκ ούτε καν ρύθμιση στον εγκέφαλο!
LPGas - BRC Gas Service
210-4100025
lpgas.gr
υγραεριοκινηση
Άβαταρ μέλους
LPGas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 1281
Εγγραφή: Δευτ 09 Μάιος, 2011 15:53
Τοποθεσία: Φωκαίας 4 - Πειραιάς - 2104100025

Re: Καθαρισμός μπεκ LPG

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Δευτ 20 Μάιος, 2013 14:13

Μπορειτε να πειτε καποιο ενδεικτικο κοστος? 20-50-100-200 ευρω?

Επισης ο πνευμονας απαιτει καποια συντηρηση? Και αν ναι στα ποσα χιλιομετρα?
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Καθαρισμός μπεκ LPG

Δημοσίευσηαπό vaxalis » Δευτ 20 Μάιος, 2013 18:20

gkazakias έγραψε:Μπορειτε να πειτε καποιο ενδεικτικο κοστος? 20-50-100-200 ευρω?

Επισης ο πνευμονας απαιτει καποια συντηρηση? Και αν ναι στα ποσα χιλιομετρα?

Εαν μιλάς για κοστος των μπεκ απο150-200 ανάλογα την παροχή που θες,μιλάω για μπεκ τύπου βενζίνης.μην ξεχνάς οτι θα εχεις και οικονομία γύρω στο 5% με 10 % απο τα μπεκ που είχες πριν λογο τεχνολογίας και καλύτερου ψεκασμού,φτανει να μπορεί ο εγκεφαλος του υγραερίου σου να τα διαχειριστεί,μην ξεχνάς επίσης οτι γλειτωνεις απο λαμπάκια και λοιπές ταλεπωριες που είχες πριν,διότι πριν με την πάροδο του χρόνου τα μπεκ βουλωναν και τα τριμς χαλούσαν απο την αρχική ρύθμιση με αποτέλεσμα και να κυνδινευει ο κινητήρας σου απο λάθος ψεκασμό με οτι αλλες δυσλυτουργιες συνεπάγεται αυτό για την ζωή του κινητήρα
vaxalis
 
Δημοσιευσεις: 297
Εγγραφή: Τρί 28 Δεκ, 2010 01:33

Re: Καθαρισμός μπεκ LPG

Δημοσίευσηαπό Qgas » Δευτ 20 Μάιος, 2013 21:54

Τα κιτ της Prins εχουν τα καλυτερα μπεκ του κοσμου τα γνωστα keihin και σαν εταιρια βάζουμε μονο μπεκ τυπου βενζίνης ( injection ) ακόμα και με τα κιτ της ΑΕΒ μονο τα κορεατικά Hana .

Εκτός του οτι βοηθούν τη λειτουργία του υγραεριου έχουν για πάντα εγγύηση τα Hana και 3 χρονια τα ΚΕΙΗΙΝ. Βέβαια δεν εχει χαλάσει ποτε κανένα.

Καμια συντήρηση κανένα ρεγουλαρισμα ....
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Επόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 82 επισκέπτες