Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Αλλαγή με μπουζι για LPG

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Αλλαγή με μπουζι για LPG

Δημοσίευσηαπό nickL » Παρ 04 Νοέμ, 2016 15:51

Φίλε εγώ νομίζω είναι στο μυαλό σου όλα αυτά με τους θορύβους. Ειδικά στην Ελλάδα όπου κάθε 10 μέτρα αλλάζει ο θόρυβος που έρχεται στο αυτοκίνητο αφού οι δρόμοι είναι όλο μπαλώματα άντε ν ακούς τον κινητήρα. Δε σε αμφισβητώ, αλλά πραγματικά στο δικό μου που έχω και χάλια ηχομόνωση και ακούω καλά τον κινητήρα όσα λάδια άλλαξα δεν είδα τόσο μεγάλη διαφορά (στον ήχο δηλαδή του κινητήρα). Άντε ίσως λίγο όταν είναι καινούργιο το λάδι να τρέμει λιγότερο αν βάλω χαμηλά τη δευτέρα. Βάλε ένα καλό λαδάκι επώνυμο και πιστεύω είσαι υπερκαλυμμένος. Αμφισβητώ τα eshop να πουλάνε μούφες. Δε θέλει να του ξαναπάς ως πελάτης; Θέλει να ρισκάρει το μαγαζί του (και την τσέπη του);
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Αλλαγή με μπουζι για LPG

Δημοσίευσηαπό mauros200aris » Τετ 09 Νοέμ, 2016 11:18

tedd έγραψε:
hlias έγραψε:
tedd έγραψε: Με προβληματισε όμως αν οντως ειναι γνησια ενεος γιατι ενω στην αλλαγή με φιλτρο παιρνει 2.900ml βάλαμε 2750ml και μπηκε και λιγο παραπανω καμια 100μλ. Υπηρξε μια διαφορα ~250-300μλ συνολικα, δηλαδη σαν ειχε σε καθε μονολιτρο γυρω στα 100μλ παραπανω. δεν μου εχει ξανασυμβεί. Μου φαινεται περιεργο σε μια μεγαλη εταιρεια να υπαρχει αποκληση 10% στο περιεχομενο. Εκτος και αν δεν ειχε στραγγιξει καλα αλλα οχι και ~300μλ. μπροστα ημουν και εβαλε και το καινουριο φιλτρο. Αναρωτιεμαι μπας και αυτα που πουλανε στα e-shop ειναι οτι να΄ναι. Λες οι προμηθευτές τους να περνουν μπουκαλια όμοια και να τα γεμίζουν με οτι βρίσκουν πιο φτηνό? Θα δειξει ...δεν ξερεις παντως απο που να φυλαχτεις.

end offtopic

Φίλε μου δυστηχώς υπάρχει και στα λάδια μεγάλη νοθεία και θέμα γνησιότητας σε αυτά. Δεν ξέρεις ποτέ τι αγοράζεις ειδικά από τα ελληνικά e-shop. Από το γερμανικό ebay τα πράγματα είναι πιο σίγουρα, γιατί αυτοί που τα πουλάνε εκεί, συνήθως είναι υπαρκτά μαγαζιά και οπως ξέρουμε οι Γερμανοί δεν παίζουν με αυτά γιατί μετά έχουν και αυστηρές κυρώσεις.. Αυτή βέβαια είναι η γνώμη μου, μπορεί να είμαι και λάθος..αλλά κακά τα ψέματα, στην Ελλάδα ζούμε...Επίσης μπορείς να πάρεις ένα τηλέφωνο στην ENEOS και να μάθεις ποιοι αγοράζουν από εκεί φαντάζομαι. Παίζουν πολλές παραεισαγωγές γενικότερα.
Mercedes C200 coupe, model 2005, 1.8, 163hp
104000 χλμ και συνεχίζουμε...
222000 χλμ συνολικά
mauros200aris
 
Δημοσιευσεις: 63
Εγγραφή: Σάβ 10 Ιαν, 2015 23:23

Re: Αλλαγή με μπουζι για LPG

Δημοσίευσηαπό nickL » Τετ 09 Νοέμ, 2016 12:48

mauros200aris έγραψε:Παίζουν πολλές παραεισαγωγές γενικότερα.


Οι παραεισαγωγές δεν είναι απαραίτητα κάτι κακό, ούτε παράνομο. Απλώς εισάγει κάποιος όχι από τον αποκλειστικό αντιπρόσωπο αλλά από κάποιον που βρίσκεται στην κεντρική εμπορική αντιπροσωπεία της Ευρώπης ή κάποιου αντίστοιχου κόμβου. Όλο το skroutz γενικά και τα μαγαζάκια που έχει (αυτά που λέμε eshop) στηρίζονται, όχι όλα αλλά ίσως και τα περισσότερα σε παραεισαγωγή, δηλαδή ξεφορτώνονται τον μεσάζοντα κ πουλάνε φθηνότερα. Γι' αυτό αγοράζεις πχ το κινητό φθηνότερα γιατί το φέρνει πχ απευθείας από Ευρώπη και όχι από τη Samsung hellas για παράδειγμα. Βάσει της νομοθεσίας και εγγύηση είναι υποχρεωμένος να σου παράξει και απ' όλα.

Δεν υπερασπίζομαι τα eshop που κάνουν παραεισαγωγές, απλός καταναλωτής είμαι.
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Αλλαγή με μπουζι για LPG

Δημοσίευσηαπό referravag » Πέμ 10 Νοέμ, 2016 00:27

Μιας και θίξατε θέμα νοθείας λαδιών ρίξτε μια ματιά στο ακόλουθο "ντου" ρωσικών αρχών σε παράνομο παρασκευαστήριο/συσκευαστήριο λαδιών πέρσι τον Δεκέμβρη. Βγάζουν τα πάντα!!

https://www.youtube.com/watch?v=-6o9lzxJzcI
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: Αλλαγή με μπουζι για LPG

Δημοσίευσηαπό george7009 » Πέμ 10 Νοέμ, 2016 01:35

:( :( :( :( :(
Τι είπες τώρα ?
Τόσο ανεπτυγμένη επιχείρηση ?
Μιλάμε για πολύ χρήμα .......
Τελικά δεν είναι να έχεις εμπιστοσύνη πουθενά .
Peugeot 207 1.4 16v KFU ET3J4

BRC Plug & Drive
Άβαταρ μέλους
george7009
 
Δημοσιευσεις: 416
Εγγραφή: Πέμ 07 Αύγ, 2014 08:47

Re: Αλλαγή με μπουζι για LPG

Δημοσίευσηαπό knkonnou » Σάβ 18 Νοέμ, 2017 13:12

καλημερα.
τι μπουζι να βαλω σε avensis του 1999,1600cc με υγραεριο?
φοραω τα μαμα denso.
πρεπει να αλλαξει το διακενο?
ευχαριστω
knkonnou
 
Δημοσιευσεις: 12
Εγγραφή: Κυρ 06 Μάιος, 2012 12:26

Re: Αλλαγή με μπουζι για LPG

Δημοσίευσηαπό meletis » Κυρ 19 Νοέμ, 2017 00:32

knkonnou έγραψε:καλημερα.
τι μπουζι να βαλω σε avensis του 1999,1600cc με υγραεριο?
φοραω τα μαμα denso.
πρεπει να αλλαξει το διακενο?
ευχαριστω

Προσωπικά εγω σε Honda έχοντας κάνει 70,000 χλμ με υγραέριο, φοράω τα εργοστασιακά μπουζι(NGK) και μειώνω λίγο το διάκενο,
Τα αλλάζω ανα 20,000(2ο Service) χλμ μαζι με τα λάδια αφού το κόστος είναι 4-5€/τεμάχιο.
Δέν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα μέχρι στιγμής.
Τελευταία επεξεργασία από meletis και Κυρ 19 Νοέμ, 2017 03:36, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Αλλαγή με μπουζι για LPG

Δημοσίευσηαπό tedd » Κυρ 19 Νοέμ, 2017 03:33

Ετσι οπως τα αλλαζεις μονο χαμενος βγαινεις , καθως μπορεις να βαλεις ειδικα για υγραεριο τα οποια ναι μεν εχουν διπλασιο κοστος αλλα μπορειςνα τα κρατησεις για τριπλασιο χρονο.
Αυτα που φοραω (bosch) και ειναι ειδικα για μπουζι κοστιζουν γυρω 6-7€ αν θυμαμαι καλα αντι 4-5τα απλα και ειναι για 30.000 οπου παροτι σχεδον τα εχουν φτασει τα χλμ δεν εχω δει διαφορα στη αποδοση τους.
Δηλαδη εγω ξοδευω 24-28€ ειδικα μπουζι για υγραεριο τα οποια τα κραταω 30000 χλμ ενω εσυ για τα ιδια χλμ θες πανω απο 60€ οποτε δεν νομιζω οτι εχει κανει την καλυτερη επιλογη.

Οποτε στον φιλο με το αβενσις προτεινω να ψαξει πρωτα αν κυκλοφορουν ειδικα μπουζι για υγραεριο για το αυτοκινητο και μονο αν δεν βρισκει να πειραξει το διακενο των μαμα.
Αν ψαξει μεσω ιντερνετ θα τα βρει σε πολυ καλυτερη τιμή απο οτι θα τον χρεωσουν στο συνεργειο του.
Τα bosch μπορει να τα βρει ακομη και στα 6-7€ ενω στο συνεργειο το 10€ ειναι στανταρ.

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τελευταία επεξεργασία από tedd και Κυρ 19 Νοέμ, 2017 03:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Αλλαγή με μπουζι για LPG

Δημοσίευσηαπό meletis » Κυρ 19 Νοέμ, 2017 03:39

tedd έγραψε:Ετσι οπως τα αλλαζεις μονο χαμενος βγαινεις , καθως μπορεις να βαλεις ειδικα για υγραεριο τα οποια ναι μεν εχουν διπλασιο κοστος αλλα μπορειςνα τα κρατησεις για τριπλασιο χρονο.
Αυτα που φοραω (bosch) και ειναι ειδικα για μπουζι κοστιζουν γυρω 6-7€ αν θυμαμαι καλα αντι 4-5τα απλα και ειναι για 30.000 οπου παροτι σχεδον τα εχουν φτασει τα χλμ δεν εχω δει διαφορα στη αποδοση τους.
Δηλαδη εγω ξοδευω 24-28€ ειδικα μπουζι για υγραεριο τα οποια τα κραταω 30000 χλμ ενω εσυ για τα ιδια χλμ θες πανω απο 60€ οποτε δεν νομιζω οτι εχει κανει την καλυτερη επιλογη

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αντοιστιχο μπουζι με βασει το κωδικο του κατασκευαστη σε εμενα εβγαινε σε Brisk και η 4αδα μου ειχε πει στο καταστημα 60€.
Θα το ξανα ψαξω μηπως ειχε γινει καποιο λαθος.
Τα αλλαζω ανα 20.000 αυτα που εχω, καθε 2ο Service
Απο βιασυνη εγραψα λαθος.

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Αλλαγή με μπουζι για LPG

Δημοσίευσηαπό anikologr » Δευτ 20 Νοέμ, 2017 06:29

Πάντως επειδή άλλαξα πρόσφατα και εγώ μπουζί μετά από 31000 και κάποιες διακοπές έβαλα τα μαμά ngk και μείωσα λίγο το διάκενο. Σε 10.000 σκέφτομαι να αγοράσω ένα μπουζοκλειδο και φιλερ και να μειώσω πάλι. Έκανε 4 ευρώ το ένα. Επίσης ίσως δοκιμάσω και κανένα πιο φθηνό ακόμα με μείωση στο διάκενο..
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr
 
Δημοσιευσεις: 667
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 15:23

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 50 επισκέπτες





cron