Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Τύποι Βαλβίδων Οχημάτων

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Τύποι Βαλβίδων Οχημάτων

Δημοσίευσηαπό dimoskats » Παρ 11 Απρ, 2014 12:05

fotisly έγραψε:συμφωνω απολυτα!!αλλα σε ιδιο κινητηρα μπορει να εχουν αλλα μεταλα???

Δεν αποκλείεται...αν αλλάξει ο προμηθευτής ή και γενικά λόγω εξέλιξης στην σειρά κινητήρα ειδικά αν παράγεται για πολλά χρόνια...
dimoskats
 
Δημοσιευσεις: 391
Εγγραφή: Δευτ 22 Ιούλ, 2013 21:51

Re: Τύποι Βαλβίδων Οχημάτων

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Δευτ 14 Απρ, 2014 19:51

valsam έγραψε:Προπερσι τον χειμωνα ειχα παει στην Σαμαρινα για να φαμε ο τεβαρνιαρης ειχε ενα ιδιο αυτοκινητο (Honda CRV 1gen)με το δικο μου και πιασαμε συζητηση , μου ανοιξε το καπο και το ειχε περασμενο ενα Τουρκικο συστημα χωρις λαδιερες και ψεκασμους και πιασμενο με ταιταπς ,μεσα στην μπιχλα το αυτοκινητο μιλαμε,τον ρωτησα ποσα χλμ ειχε κανει με το υγραεριο και μου ειπε ενα μεγαλο νουμερο(πανω απο 150.000 χλμ αν θυμαμαι καλα!)και αν του εβγαλε κανενα προβλημα το υγραεριο μιας και ηταν στις black list,τιποτα φιλε μου ειχε πει ουτε καν σερβις δεν το εκανα!
Πραγματικα ηταν καταλυτης συτα που ακουσα και αποφασισα τελικα να βαλω και'γω υγραεριο στο αυτοκινητο μου!
Πως γινετε λοιπον ενα αυτοκινητο με οχι και το καλυτερο συστημα και ουτε ψεκασμους βενζινης και λαδιερες τουναπια κ.τ.λ να εβγαλε τοσα απροβληματιστα χλμ παρολου που βρισκετε στις black list και στο συνεργειο που πηγαινω να ειναι στοιβα τα κεφαλαρια απο ζημια στις βαλβιδες-εδρες παρολου που φορουσαν ακριβα συστηματα 4ης και 5ης γενιας και ειχαν και ψεκασμους βενζινης και λαδιερες τουναπια κ.τ.λ?
Μηπως παιζει να χρησιμοποιουν διαφορετικα μεταλα απο την μια σειρα παραγωγης στην αλλη?


Ποσους φιλους και συγγενεις εχω που στο αμαξι τους κοπανανε ολα, συνεμπλοκ, τζογο στο τιμονι, πειρακια στη μηχανη, καυσαερια, και παρολα αυτα λενε το αμαξι μου πεταει, κανενα προβλημα!! Δεν παιρνουν πρεφα...
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Τύποι Βαλβίδων Οχημάτων

Δημοσίευσηαπό makisioa » Δευτ 29 Φεβ, 2016 01:12

Την καλησπέρα μου στο forum . Θα ηθελα να κάνω μια ερώτηση ... Το αυτοκίνητο μου είναι ένα Renault Megane μοντέλο του 2002 και θα ηθελα να μάθω αν το αυτοκίνητο μου έχει υδραυλικές βαλβίδες , και αν ποτέ θέλει έλεγχο βαλβίδων ... Να ενημέρωσω πως αυτήν στιγμή έχω 195000 χλμ και τα 30000 έχουν γίνει με υγραέριο . Από service υγραερίου έχουν γίνει ότι προβλέπεται .service λάδια φίλτρα κάθε 10000 χλμ με λάδια elf 10-40 και μπουζί πλέον κάθε 15000 χλμ ... Κάποιος με ενημέρωσε να κάνω μεικτό τρόπο καυσίμου για να σώσω τις βαλβίδες ( με εχει φοβισει αρκετα) μιας και είναι αποκλειστικά υγραέριο έως τις 4500 στροφές . Το 90℅ τον χιλιομέτρων από service σε service γινονται μέσα σε πόλη αναγκαστικά ...
Renault Megane 1.4 16 V - 2002
makisioa
 
Δημοσιευσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ 25 Οκτ, 2015 12:03
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Τύποι Βαλβίδων Οχημάτων

Δημοσίευσηαπό meletis » Τετ 20 Νοέμ, 2019 20:15

Πήρα πρόσφατα 1 Mazda 6 , και αφού του μαζέψω μερικά μηχανικά θα προχωρήσω στο υγραέριο.
Πρίν το υγραέριο είδα οτι έχει με καπελωτα και βασικά έχει μαγάλο διάκενο της εξαγωγής (0,28-0,32) .
Εάν το έχω καταλάβει σωστά , θέλει αρκετή σωστή ρύθμιση στο δρόμο και ενεργοποίηση παράλληλης λίπανσης με βενζίνη στο φορτίο .
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι έλεγχος διάκενων για να ξέρεις που βρίσκεσαι. Όταν έρθει πηγαίνεις για επισκευή .

Σε αντίθεση με το Honda που είχε με "κοκοράκια" και πραγματικά ή ρύθμιση ήταν πανεύκολη και ούτε πολυέξοδη.
10αράκι κλειδί , ίσιο κατσαβίδι και το φιλέρ.
Τίς ρύθμιζα κάθε 30.000 και έκανε συνολικά 500.000 χιλιόμετρα εκ των οποιών οι 160.000 με υγραέριο σε 3 χρόνια.
4 φορές που έκανα έλεγχο δεν είχαν κλείσει οι εξαγωγής .
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 101 επισκέπτες