Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Ελαστικά αυτοκινήτων (γενικά)

Ελαστικά αυτοκινήτων (γενικά)

Δημοσίευσηαπό tzanabetis » Σάβ 21 Απρ, 2012 13:31

Επειδή μπαίνει πολύς κόσμος στο φόρουμ είπα να κάνω κι ένα τέτοιο θέμα συζήτησης για να πούμε ο καθένας τις εμπειρίες του και τις εντυπώσεις από τη χρήση διάφορων τύπων ελαστικών που κατά καιρούς έχουμε χρησιμοποιήσει.
Φυσικά σε άλλα φόρουμ γίνεται εκτενέστερη συζήτηση πάνω σε αυτό το θέμα και ίσως να υπάρχουν πιο πλήρεις αναλύσεις και πληροφορίες εκεί αλλά αυτό δε μας εμποδίζει να κάνουμε κι εδώ μια καλή κουβέντα. Άλλωστε όλοι γράφουμε αρκετά χιλιόμετρα το χρόνο και τα ελαστικά είναι από τα πιο σημαντικά σημεία που πρέπει να προσέχουμε γενικά.

Λοιπόν εγώ στο Corolla που οδηγάω τώρα έχω δοκιμάσει μόνο τα Michelin Energy Saver (195/60/15). Η συγκεκριμένη τετράδα που έχω τώρα μου έχει βγάλει 61.000χλμ πολύ άνετα. Έχουν όμως φτάσει στα όριά τους και θα πάνε σύντομα για αλλαγή. Παρόλα αυτά στο δρόμο δε δείχνουν να έχουν χάσει πολύ από το κράτημά τους. Απλά κι εγώ δεν τα πολυζορίζω. Να πω επίσης ότι το 90% των χιλιομέτρων τους τα έχουν κάνει σε εθνική οδό. Δεν έχουν φθαρεί ούτε έχουν σκληρύνει υπερβολικά (μιλάμε για 61.000 χλμ σε περίπου 2 χρόνια) αλλά τα πλαϊνά τους δείχνουν λίγο ταλαιπωρημένα. Είναι γνωστό αυτό το "πρόβλημα" στα συγκεκριμένα ελαστικά καθώς έχουν μαλακά μάγουλα και θέλουν προσοχή σε λακούβες και πεζοδρόμια.

Στη διάσταση 195/60/15 δεν έχω βρει που να με έχει πείσει πάντως, και όπου κι αν ρωτάω μου λένε Michelin Energy Saver σαν την καλύτερη λύση.
Έχει δοκιμάσει κανείς κάτι άλλο;
Π.χ. είδα ότι τα Dunlop SP Sport Fast Response έχουν καλές κριτικές αλλά δεν ξέρω από αντοχή πως πάνε καθώς και το πόσο εύκολα ζεσταίνονται. Με τα energy saver δεν έχεις τέτοιο θέμα καθώς είναι γενικά μαλακό λάστιχο και ζεσταίνεται πολύ εύκολα ακόμα και σε κρύες μέρες. Για τα Continental οι περισσότεροι λένε ότι είναι ισάξια των Michelin απλά ίσως να έχουν λίγη παραπάνω φθορά ή να σκληραίνουν λίγο πιο εύκολα.
Για πείτε όσοι έχετε εμπειρία στη συγκεκριμένη διάσταση... (195/60/15)
Zavoli χωρίς λαδιέρες, ξυδιέρες και τυροκαυτερές
70.000χλμ
Άβαταρ μέλους
tzanabetis
 
Δημοσιευσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ 27 Μαρ, 2011 23:58

Re: Ελαστικά αυτοκινήτων (γενικά)

Δημοσίευσηαπό manoliss » Κυρ 22 Απρ, 2012 01:04

σε παρομοια διασταη 185/65/15 σε μισελεν ενερτζι σειβερ ειναι η δευτερη τετραδα που φοραω την πρωτη 4αδα την εβαλα οταν εχα 140.000 το 2006 στο αμαξι μου σιτροεν ξανθια 1600 και στα 205.000 το 2009 και ειχαν ψωμι ακομα, θα τα αλλαζα ετσι και αλλιως το καλοκαιρι του 2010 γιατι τραβαω τροχοσπιτο και σημερα εχουν 240.000 απλα το αμαξι ειχε μεινει καποιο διαστημα για κατι 3μηνα ακινητο και θα βγαλω ισως και τον αλλο χειμωνα 12-13 με πολυ προσοχη ομως εκτος εαν βαλω ενα ζευγος φετος και το αλλο του χρονου ευχαριστημενος ειμαι για ησυχη οδηγηση και ασφαλτο συγκριση με κατι nokian που ειχε επανω καμια σχεση
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Ελαστικά αυτοκινήτων (γενικά)

Δημοσίευσηαπό j0hnkyr » Κυρ 22 Απρ, 2012 01:29

Αν ζούσα στην Ευρώπη ... με τους flat και δρόμους με εξαιρετική πρόσφυση και έκανα χλμ ΜΟΝΟ στην εθνική ΙΣΩΣ
να τοποθετούσα λάστιχα οικονομίας. Στην Ελλάδα όμως μια φορά έχω κάνει το λάθος και είχα τοποθετήσει στο starlet,
energy ... ΤΡΑΓΙΚΟ....

από όσα γράφεις ,αφού έχεις κάνει 60.000χλμ και δεν έχει φτάσει το λάστιχο στους δείκτες φθοράς
(και σκέφτεσαι να τα αλλάξεις), ίσως να πρέπει να επιλέξεις κάτι σε πιο μαλακό.

στη διάσταση αυτή θα επέλεγα τα continental premium contact 2 ..... ενώ σε λίγο θα είναι διαθέσιμα και τα 3, θα νομίζεις
ότι απλά έχεις αλλάξει αυτοκίνητο....
j0hnkyr
 
Δημοσιευσεις: 52
Εγγραφή: Παρ 05 Αύγ, 2011 19:50

Re: Ελαστικά αυτοκινήτων (γενικά)

Δημοσίευσηαπό manoliss » Κυρ 22 Απρ, 2012 01:52

μα βρε γιαννη νομιζω οτι τα μισελεν θεωρουνται απο τα πιο μαλακα λαστιχα το αυτοκινητο κινειτε σε εθνικη οδο εως 120 χλμτρα οχι αποτομα ξεκινηματα και φρεναρισματα και δεν παει ποτε χωμα τα κοντι που λες το εχω ακουσει και θα το ψαξω λιγακι οταν ερθει η ωρα και τα αλλαξω 4αδα γιατι εαν τα αλλαξω ζευγαρια μαλλον παλι στα μισελε θα παω για να μην εχω αλλαγη πελματος ....
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Ελαστικά αυτοκινήτων (γενικά)

Δημοσίευσηαπό fotisly » Κυρ 22 Απρ, 2012 02:05

εχω σταματησει να φοραω μισελιν εδω και καποια χρονια!!
ο λογος ειναι οτι μετα τις 50000χλμ εχουν τακουνι αλλα ειναι πολυ σκληρα,τοσο σκληρα που φτανουν μεχρι 120000χλμ για να φτασουν στους δεικτες φθορας,επισης ειχα πολλα στραβωματα και συνεχεια ζυγοσταθμισεις!
ειμαι υπερ μαλακου ελαστικου οταν καποιος δεν κανει πανω απο 20000χλμ τον χρονο!
τωρα φοραω γκουτ γιερ τα φ1 ασυμετρικ και πριν τα nct5,pali good year,απο τα nct5 δεν εμεινα ευχαριστημενος στο βρεγμενο,καθολου ομως!τα φ1 ειμαι ευχαριστημενος στις 30000χλμ που τα εχω αλλα θα κριθουν αργοτερα!
τα κοντινεταλ εχω ακουσει τα καλυτερα πριν 2-3 χρονια,πλεον χρησιμοποιουνε πρασινα υλικα και δεν ικανοποιουν οπως παλια!
μπριτσεστον πολυ καλα επισης οι σπορ σειρες!
χανκουκ πολυ καλο για μετρια οδηγηση και πολυ υποτιμημενο στην ελλαδα!

μεγαλο ρολο και μεγαλη προσοχη ο δεικτης ταχυτητας!!!
ο καθε λαστιχας δεν δινει την πρεπουσα σημασια και πουλαει συμφωνα με την διασταση χωρις να ψαξει το θεμα δεικτης ταχυτητας!!
icom jtg υγρου ψεκασμου,πλεον lovato σε αστρα h 1.8 140 hp
prins silverline2 skoda fabia 1.4 101 hp
fotisly
 
Δημοσιευσεις: 394
Εγγραφή: Τρί 03 Μάιος, 2011 21:54

Re: Ελαστικά αυτοκινήτων (γενικά)

Δημοσίευσηαπό j0hnkyr » Κυρ 22 Απρ, 2012 02:30

manoliss έγραψε:μα βρε γιαννη νομιζω οτι τα μισελεν θεωρουνται απο τα πιο μαλακα λαστιχα το αυτοκινητο κινειτε σε εθνικη οδο εως 120 χλμτρα οχι αποτομα ξεκινηματα και φρεναρισματα και δεν παει ποτε χωμα τα κοντι που λες το εχω ακουσει και θα το ψαξω λιγακι οταν ερθει η ωρα και τα αλλαξω 4αδα γιατι εαν τα αλλαξω ζευγαρια μαλλον παλι στα μισελε θα παω για να μην εχω αλλαγη πελματος ....


Τα ελαστικά σας, έχουν πάνω κάποιους δείκτες, ανάλογα με την χρήση που κάνουμε, μπορούμε να πάρουμε ένα δείγμα για το τι να περιμένουμε από το λάστιχο

http://en.wikipedia.org/wiki/UTQG

The UTQG rating is made up of three components:

Treadwear

The treadwear grade is a comparative rating based on the wear rate of the tire when tested under controlled conditions on a specified government test track. A tire graded 200 would last twice as long on the government test course under specified test conditions as one graded 100. It is an oversimplification to assume treadwear grades will be proportional directly to your actual tire mileage. The relative performance of tires depends upon the actual conditions of their use and may vary due to driving habits, service practices, differences in road characteristics and climate.

Traction

Traction grades, from highest to lowest, are AA, A, B and C. They represent the tire's ability to stop on wet pavement as measured under controlled conditions on specified government test surfaces of asphalt and concrete. The testing does not take into account cornering, hydroplaning or acceleration.

Temperature

The temperature grades, from highest to lowest, are A, B and C. These represent the tire's resistance to the generation of heat.


μισελεν ..... τώρα δεν υπάρχουν μόνο τα saver-energy ..... Προσωπικά, για την χρήση που κάνω, έχω επιλέξει τα michelin Pilot Exalto 2 205/55/16 91V, με Treadwear 240.

για την επόμενη αλλαγή, για τα δικά μου γούστα, θα πάω Continental Premium Contact 3 ή σε michelin pilotsport3
j0hnkyr
 
Δημοσιευσεις: 52
Εγγραφή: Παρ 05 Αύγ, 2011 19:50

Re: Ελαστικά αυτοκινήτων (γενικά)

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Κυρ 22 Απρ, 2012 11:11

Σε μενα το astra g, αν και συνηθως φορανε 195/60/15, φοραει 205/50/16 γιατι ειχε ερθει με 16αρα. Παλιοτερα ειχα continental conti sport απο μαμα και...βγηκα απ' το δρομο με σχεδον 0 χλμ....
Μετα ειχα fulda (ξερω ξερω... :lol: ) και ειναι ανεκτικα για καμια 20 με 30.000 χλμ οχι παραπανω αν θες τη ζωη σου.
Μετα ειχα βαλει Good Year F1 (οχι η τελευταια φουρνιά) και ειχαν καλη συμπεριφορα ειδικα στο βρεγμενο αλλα μετα τα 20.000 περιπου εβγαζαν πολυ θορυβο στην καμπινα, σε εκνευριστικο σημειο. Με κρατησαν 50.000χλμ στους κολοδρομους της επαρχιας αλλα ειχαν φαγωθει τα παντα και οποτε εβρεχε εκανα τάμα για να φτασω καπου...
Τελος εβαλα τα Nokian Z G2 http://www.nokiantyres.com/tyre?id=1092 ... okian+Z+G2 , εχω κανει 30.000 και εχω παθει την πλακα μου !!! Εχουν σταθερη συμπεριφορα απο την αρχη που τα εβαλα μεχρι τωρα, σε ολες τις συνθηκες, και ειναι ειναι τελειως ΑΘΟΡΥΒΑ. Η κατασταση του ελαστικου με εχει πραγματικα ξαφνιασει μιας και εχει αρκετη γομα ακομα μεχρι τα 50.000 ανετα. Αν δειτε την κατασταση του οδοστρώματος στην εθνικη Αγρινιου-Πρεβεζας θα καταλαβετε γιατι μου κανει τοσο εντυπωση... Η μονη διαφορα ειναι οτι οσο περνουν τα χλμ ειναι λογικο να μην ειναι οσο μαλακά οσο ηταν στην αρχη. Τα εχω 2 χρονια (2 καλοκαιρια).
Εδω να σημειωσω οτι λογο οτι φοραω χαμηλοτερα eibach ελατηρια, το λαστιχο αν εχει καποιο ''θεμα'' το καταλαβαινεις πολυ συντομα...
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Ελαστικά αυτοκινήτων (γενικά)

Δημοσίευσηαπό tzanabetis » Δευτ 23 Απρ, 2012 07:09

βρήκα αυτό το συγκριτικό τεστ (για λάστιχα διάστασης 195/65 R15), είναι στα Γερμανικά αλλά με τη βοήθεια μετάφρασης (π.χ. google) θα βγάλετε άκρη τι είναι το καθετί που αναφέρεται εκεί μέσα. Βλέπω πάντως ότι τα nokian H, τα michelin energy saver και τα dunlop fasresponse είναι πολύ κοντά μεταξύ τους στις περισσότερες δοκιμές.
Με ψήνει να πάω να ρωτήσω τιμές για αυτά τα δύο (nokian και dunlop).

Εικόνα
Zavoli χωρίς λαδιέρες, ξυδιέρες και τυροκαυτερές
70.000χλμ
Άβαταρ μέλους
tzanabetis
 
Δημοσιευσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ 27 Μαρ, 2011 23:58

Re: Ελαστικά αυτοκινήτων (γενικά)

Δημοσίευσηαπό tzanabetis » Κυρ 20 Μάιος, 2012 14:28

σε μια μίνι έρευνα που έκανα έμαθα ότι ο αντιπρόσωπος της NOKIAN στη Θεσσαλονίκη τα παράτησε και ότι μόνο στην Αθήνα υπάρχει κάποιος. Επίσης οι λαστιχάδες λίγη εμπειρία έχουν από τα καλοκαιρινά της NOKIAN καθώς η συγκεκριμένη εταιρεία είναι κορυφή στα χειμερινά και οι περισσότεροι μόνο γι'αυτό (και δικαιολογημένα) έχουν ολοκληρωμένη άποψη. Είναι δεδομένο ότι είναι από τις κορυφαίες στα χειμερινά.
Σε όσους ρώτησα κανείς δεν μπορούσε να μου πει με σιγουριά αν τα καλοκαιρινά της NOKIAN, συγκεκριμένα η σειρά Η που θέλω (195/60/15), αξίζει να τα δοκιμάσει κανείς και αν θα βγάλουν τα ίδια χιλιόμετρα με τα Energy Saver, που υπόψιν με τα Energy Saver έχω κάνει +61.000χλμ σε 2 χρόνια και παραμένουν ικανοποιητικά μαλακά και χωρίς τραγικές φθορές, εκτός από τα ταλαιπωρημένα πλαϊνά που είναι κλασικό πρόβλημα στα ελαστικά με μαλακή γόμα. Ακόμα και αυτές τις μέρες που βρέχει δεν είδα να είναι αναξιόπιστα παρά τα πολλά χιλιόμετρα που έχουν στην "πλάτη" τους, εννοείται βέβαια ότι η οδήγησή μου δεν είναι ακραία, αλλιώς οδηγάς με καινούρια λάστιχα κι αλλιώς με αυτά που έχουν 60.000χλμ ειδικά στο βρεγμένο.

Τέλος πάντων η τιμή της σειράς Η (195/60/15) των ΝΟΚΙΑΝ θα κοστίσει περίπου 320-350€ ενώ τα αντίστοιχα της michelin και της continental παίζουν στο 370-410€.
Μικρή η διαφορά στην τιμή. Δεν είναι ότι ψάχνω για ένα φθηνότερο, ίδιας ποιότητας λάστιχο γιατί θεωρώ ότι το να γλιτώσεις 50-60€ για 4 λάστιχα δεν αξίζει αν βάλεις κάτι το οποίο δε θα σε ικανοποιήσει ή τελικά θα αποδειχθεί υποδεέστερο.
Απλά μου χει κολλήσει να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό πέρα από τα energy saver από τα οποία είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Μετρημένες είναι οι επιλογές μου σε αυτή τη διάσταση που φοράω.

Για το μόνο που μένει να σχηματίσω άποψη είναι για τα επίπεδα φθοράς μετά τα 30.000χλμ και το κατά πόσο σκληραίνουν. Γιατί είναι σχεδόν δεδομένο ότι τα 30.000χλμ θα τα κάνω σε διάστημα ενός χρόνου και το 90% αυτών θα είναι σε αυτοκινητόδρομο.
Zavoli χωρίς λαδιέρες, ξυδιέρες και τυροκαυτερές
70.000χλμ
Άβαταρ μέλους
tzanabetis
 
Δημοσιευσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ 27 Μαρ, 2011 23:58

Re: Ελαστικά αυτοκινήτων (γενικά)

Δημοσίευσηαπό Giannis » Κυρ 20 Μάιος, 2012 15:26

Έχω δοκιμάσει potenza RE720. Toyo T1R & οι δύο τελευταίες τετράδες είναι Uniroyal rain type.
Το τελευταία είναι απλά τρομερά!
Και το βρεγμένο και στο στεγνό!
Σημειώστε ότι εγώ δεν ¨μπαίνω¨ σε στροφές ούτε σπινιάρω..
Η πρώτη τετράδα έβγαλε άνετα 65000km, όπου και τα αντικατέστησα όταν η γυναίκα μου έσκισε 2 από τα 4.. :oops: :oops:
Fiat Panda100HP powered by EUROPEGAS 4ης Γενιάς Αερίου Ψεκασμού άνευ λαδιέρας..
Άβαταρ μέλους
Giannis
 
Δημοσιευσεις: 290
Εγγραφή: Σάβ 04 Δεκ, 2010 13:34
Τοποθεσία: Athens

Επόμενο

Επιστροφή στο Συζήτηση γενικού περιεχομένου – Εκφραστείτε ελεύθερα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες