Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Συμβάν με συνεργείο αυτοκινήτων

Re: Συμβάν με συνεργείο αυτοκινήτων

Δημοσίευσηαπό donstefano » Δευτ 16 Νοέμ, 2015 10:51

Επρεπε να ειχες κανει ερευνα αγορας.Να μην δινουμε δικαιωμα σε ανθρωπους που δεν αξιζουν να μας εκμεταλευονται......Τα λεφτα στις μερες μας βγαινουν δυσκολα......

Εχω καταλαβει οταν πιανομαστε στην αναγκη και την τελευταια στιγμη(κλασικο γνωρισμα του Ελληναρα δηλαδη ολων μας!)η περιπτωση να την πατησουμε ειναι μεγαλη!

Δεν πειραζει προς γνωση και συμορφωση.Απο τα λαθη μαθαινουμε ολοι μας! :thumbup:
TOYOTA COROLLA 1.4 VVTI
BRC SEQUENT 24
donstefano
 
Δημοσιευσεις: 152
Εγγραφή: Πέμ 06 Αύγ, 2015 14:11

Re: Συμβάν με συνεργείο αυτοκινήτων

Δημοσίευσηαπό tedd » Δευτ 16 Νοέμ, 2015 16:00

Οταν το αυτοκινητο σου παρουσιαζει καποια δυσλειτουργια που δεν γνωριζεις απο που μπορει να προερχεται,το πας σε ενα συνεργειο να το δουν και σου λενε οτι θα πρεπει να μεινει το αυτοκινητο για ελεγχο τι ερευνα αγορας να κανεις?
Να πηγαινεις απο συνεργειο σε συνεργειο να το αφηνεις 1 μερα για να σου πουν τι φταιει και ποσο θα κοστισει, οπου αν σε χρεωνουν για το χρονο του ελεγχου που κανουν, στο τελος μπορει να φτασεις να εχει δωσει οσο θα κοστιζε η επισκευη και να μην το εχεις επισκευασει.
Στην προκειμενη περιπτωση ο παππους οταν πηγε και το αφησε ζητησε προηγουμενως ενημερωση για το κοστος κατι που δεν τηρησε ο μηχανικος αλλα πηρε την πρωτοβουλια μονος του να το επιδιορθωσει χωρις να ενημερωσει προηγουμενος για το κοστος.
Ποιο ειναι το φταιξιμο του παπου???
Μήπως πριν αγορασουμε αυτοκινητο θα πρέπει να βραζουμε και πτυχιο μηχανικου μη τυχον καποιον μας κοροιδεψει?? Μαζι με το πτυχιο μηχανικου μηπως θα πρέπει να βγαζουμε και πτυχιο ηλεκτρολογου, υδραυλικου, χειρουργου, παθολογου κτλπ κλτπ.??
Ερευνα αγορας μπορει να κανεις μονο για μια συγκεκριμηνη εργασια και οταν γνωριζεις απολυτα ποιο ειναι το προβλημα του αυτοκινητου... και για να ειναι συγκρισιμες οι διαφορες προσφορες θα πρέπει να εχεις ενημερωθει και για τα ακριβη υλικα που θα χρησιμοποιηθουν. Αλλο να κανεις σερβις με 100€ και να σου βαλει τηγανελαιο και αλλο να στοιχιζει πχ120€ κα να βαλει full συνθετικα. Ας μη γενικευουμαι..για καθε τι θα πρεπει να διερευνουμε και τις συνθηκες κατω απο τις οποιες συνεβει το γεγονος.
Ναι ειμαστε παντως ελληναρες οχι γιατι δεν εγινε ερευνα αγορας αλλα γιατι απο ντροπη δεν τολμαμε να διεκδηκησουμε τα συμφεροντα μας και στην προκειμενη περιπτωση να του πει "Ωραια τα εβαλες, αλλα απο την στιγμη που δεν ενημερωσες για ενα τετοιο κοστος βγαλτα και βαλε τα παλια και αυτα που θα σου μεινουν να τα βαλεις στο κ@λο σου και αντε γεια" αλλα μια ζωη καθοστε σκυβουμε το κεφαλι και φευγουμε στην μουγκα. Αυτα βλεπουν κατι τετοια λαμογια και βαρανε οτι τους κατέβει.
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Συμβάν με συνεργείο αυτοκινήτων

Δημοσίευσηαπό donstefano » Δευτ 16 Νοέμ, 2015 18:21

Ερευνα αγορας εννοειτε οτι κανεις οχι μονο ως προς την τιμη,αλλα και στο μαγαζι το οποιο θες να εμπιστευτεις.Κοινως αν ειναι τιμιος ο επαγγελματιας,σωστος στη δουλεια του κτλ.Ρωτας, μαθαινεις και μετα αποφασιζεις.
Στους εγκαταστατες υγραεριου δεν εχετε πολλοι εδω μεσα μην κοιτατε μονο την τιμη?Οποιος δεν κανει ερευνα δεν εχει βρεθει πολλες φορες με προβληματα?Αρα ερευνα δεν ειναι μονο η τιμη.

Παμε παρακατω.
Το Ελληναρας ναι φιλε μου tedd οπως ειμαι και γω οπως και οι περισσοτεροι εδω μεσα,οταν τρεχουμε τελευταια στιγμη και πιανομαστε στην αναγκη οπως ειπα και πριν....Υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να την πατησεις!Και ιδιως οταν πας και σε αγνωστο μαγαζι.Τωρα αν διαφωνεις σε αυτο, κανενα προβλημα.Αποψη μου, αποψη σου.

Κανενας επειδη αγοραζει ενα αμαξι δεν πρεπει να εχει και διπλωμα μηχανικου απαραιτητα.Αλλα επειδη ειμαστε σε ενα φορουμ καλως η κακως και πολλα γραφονται και διαβαζουμε,καλο ειναι και φρονιμο να ειμαστε ενημερωμενοι το περισσοτερο δυνατο και μπορουμε να ρωταμε και εδω μεσα για μια γνωμη.Δεν ειναι κακο!

Και οσο αφορα εμενα αν το αμαξι παρουσιασε δυσλειτουργεια θα το παω σε ανθρωπο που εμπιστευομαι και μονο.Εκτος αν μεινω εθνικη(χτυπα ξυλο)και ειμαι σε αγνωστο μερος και αναγκαστικα ποιος ξερει που θα καταληξω...
Εγω προσπαθω να την ψαχνω οσο μπορω και εννοειτε και γω αυριο μεθαυριο μπορει να ειμαι αυτος που θα σας γραφω οτι με κοροιδεψαν!

Στη τελευταια παραγραφο συμφωνω μαζι σου.Ετσι θα του λεγα.Φιλε λυπαμαι με ενημερωσες?Οχι.Βγαλτα σε παρακαλω να παρω το αμαξι μου οπως ηταν.Εκτος αν ημουν ευχαριστημενος απο τιμη και απο δουλεια.....

Τελος για να κλεισω ο παπους αν εχει προβλημα με κατι που εγραψα-ειπα μπορει ειτε εδω ειτε με ΠΜ να μου πει αν κατι τον ενοχλησε-προσεβαλλε και να του ζητησω και συγνωμη.Νομιζω οτι αναγκη συνηγορου υπερασπισης δεν την εχει ,κρινοντας απο τον τροπο με τον οποιο κινειτε και εκφραζετε μεσα στο φορουμ..... :D
TOYOTA COROLLA 1.4 VVTI
BRC SEQUENT 24
donstefano
 
Δημοσιευσεις: 152
Εγγραφή: Πέμ 06 Αύγ, 2015 14:11

Re: Συμβάν με συνεργείο αυτοκινήτων

Δημοσίευσηαπό papoys » Τρί 17 Νοέμ, 2015 19:02

Πάντα προσέχω και κάνω έρευνα αλλά κάποιες στιγμές την πατάμε όπως όλοι μας.

Μικρή η ζημιά όμως 8-) .Απλά θεωρώ καλό τέτοιες κακές εμεπιρίες είναι καλό να τις μοιραζόμαστε για να
γλυτώνουν και κάποιοι άλλοι.
Όπως είπαν και παραάνω συμφουρμίτες βιαζόμουν να φύγω την επομένη για επαρχία και έτσι πήγα σε όποιον
βρήκα εύκαιρο.
Δυστυχώς μόνο αεριτζήδες βρίσκεις εύκαιρους.
Ο καλός και σωστός μάστορας θα έχει δουλειά και θα σου πει να πας μετά από 1-2-3 μέρες.
Αλλά όπως είπατε είμαστε και Ελληναράδες και τα αφήνουμε όλα τελευταία στιγμή.Εγώ όμως θάλεγα ότι και τα
τελευταία χρόνια λόγω της οικονομικής κρίσης πάμε στο συνεργείο όταν φτάσουμε στο αμήν ή όταν μείνουμε στο
δρόμο και μας πάει η οδική. :mrgreen: :mrgreen:
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Συμβάν με συνεργείο αυτοκινήτων

Δημοσίευσηαπό donstefano » Τετ 18 Νοέμ, 2015 01:02

Εχεις απολυτο δικιο στο τελευταιο κομματι(οχι πως στα αλλα που ειπες δεν με βρισκεις συμφωνο).Και γω με την κριση ενω καθε χρονο το εκανα σερβις παντα,ειχα δεν ειχα συμπληρωσει τα χιλιομετρα και με ανταλακτικα λαδια κτλ αντιπροσωπειας,τα τελευταια χρονια το τραβαω οσο πιο αργα μπορω...αρκει να ειμαι μεσα στα ορια των χιλιομετρων που πρεπει!
TOYOTA COROLLA 1.4 VVTI
BRC SEQUENT 24
donstefano
 
Δημοσιευσεις: 152
Εγγραφή: Πέμ 06 Αύγ, 2015 14:11

Re: Συμβάν με συνεργείο αυτοκινήτων

Δημοσίευσηαπό nickL » Τρί 08 Δεκ, 2015 17:50

LASERMARKGR έγραψε:Το να δημοσιεύσει το συνεργείο το μόνο που θα καταφέρει είναι να του έρθει και κανα εξώδικο για συκοφαντική δυσφήμιση διότι πολύ απλά δεν υπάρχει αγορανομικός έλεγχος σε υπηρεσίες και αγαθά που σχετίζονται με τους επισκευαστές (νόμιμους και μη)
Ωστόσο τα πμ δεν απαγορεύονται!!! ;)


Δεν υφίσταται εξώδικο για συκοφαντική δυσφήμηση.

Η περιγραφή ενός συμβάντος (αληθούς) δεν μπορεί να συνιστά ποινικό αδίκημα κατά της τιμής (πχ εξύβριση, δυσφήμηση κλπ). Με αυτό που γράφω δεν προτείνω κάτι στον op (πχ να προχωρήσει σε δημοσίευση), απλώς καλό είναι να ξεκαθαρίζουμε τις καταστάσεις.
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Συμβάν με συνεργείο αυτοκινήτων

Δημοσίευσηαπό yannisnm » Κυρ 13 Δεκ, 2015 03:33

Όταν το γεγονός είναι αληθές δεν υπάρχει συκοφαντική δυσφήμιση αλλά απλή δυσφήμιση ή εξύβριση. Ας μην δίνουμε νομικές συμβουλές παρακαλώ, όταν δεν γνωρίζουμε καλώς τα θέματα , διότι μπορεί να υπάρξουν πολύ σοβαρές συνέπειες!
yannisnm
 
Δημοσιευσεις: 53
Εγγραφή: Δευτ 20 Οκτ, 2014 15:52

Re: Συμβάν με συνεργείο αυτοκινήτων

Δημοσίευσηαπό nickL » Τρί 15 Δεκ, 2015 18:01

yannisnm έγραψε:Όταν το γεγονός είναι αληθές δεν υπάρχει συκοφαντική δυσφήμιση αλλά απλή δυσφήμιση ή εξύβριση.


Περίεργο. Η ΠΚ 366.1 εδ.α, αναφέρει ότι αν το γεγονός της 362 είναι αληθινό, η πράξη μένει ατιμώρητη.

Επιπλέον, δεν υπάρχει άδικο στις περιπτώσεις της ΠΚ 367.1 εδ. α (δυσμενείς κρίσεις για επαγγελματικές εργασίες), εδ.δ (ή ανάλογες περιπτώσεις) κλπ κάτι που ''πιάνει'' και την εξύβριση και την απλή δυσφήμηση, με την εξαίρεσή του αυτοτελούς σκοπού εξυβρίσεως.

Παροχή συμβουλών, είναι ξεκάθαρο πιο πάνω ότι δεν υφίσταται. Δεν προτείνεται τίποτα και σε κανέναν (η δημοσίευσή μου, είναι ξεκάθαρη και βρίσκεται λίγο πιο πάνω), δεν έχει αναφερθεί πουθενά καμμία επαγγελματική ιδιότητα, συνεπώς όσα γράφονται αποτελούν τη γνώμη ενός μέσου αναγνώστη και δεν υπήρξε καμμία επικοινωνία με τον αρχικό νηματοθέτη.

Παρ' όλα αυτά, πρέπει να μπορούμε στο πλαίσιο ώριμης και εποικοδομητικής συζήτησης και ανταλλαγής απόψεων να κάνουμε αυτό που αποτελεί και το σκοπό ενός φόρουμ, δηλαδή τη συζήτηση και την ενημέρωση, φυσικά εντός των κανόνων του φόρουμ.

Αν και πάλι λοιπόν θεωρείτε ότι δεν γνωρίζουμε καλώς τα θέματα, παρακαλώ ενημερώστε μας.

edit: Το ποστ του donstefano, το οποίο τώρα πρόσεξα νομίζω είναι επίσης αρκετά κατατοπιστικό.
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Συμβάν με συνεργείο αυτοκινήτων

Δημοσίευσηαπό meletis » Τρί 20 Φεβ, 2018 19:11

Μου είπε το συνεργείο οτι χρειάζεται επισκευή το δυναμό.
Παω σε ηλεκτρολογειο στη Θήβα. Άλλωστε μόνο 2 έχουμε.
Το κοιταγε το ξανακοιταγε μου λέει το δυναμο ειναι μια χαρα. Άστο όπως είναι.
Γυρνάω πίσω στο συνεργείο, του λέω δώσε μου τα ακουστικά να δώ ακούγονται τα ρουλεμάν;
Όντως έκαναν θόρυβο.
Κάτι τέτοιες επιχειρήσεις που θέλουν το εύκολο χρήμα , να κλείσουν. 
Όλη η υπόθεση είναι οτι θέλει να του πάς το δυναμο εσύ και να μη καθήσει  1 ωρα παραπάνω να το λύσει γιατί πρώτα πρέπει να λυθεί η βάση.
Γνήσιο κοπρόσκυλο αυτός που έχει το ηλεκτρολογείο!!

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Συμβάν με συνεργείο αυτοκινήτων

Δημοσίευσηαπό tedd » Τρί 20 Φεβ, 2018 19:28

Εεε βρε Μελετη απιστευτα πραματα τραβας με το αυτοκινητο και τα συνεργεια , μια το ενα, μια αλλο. Χαρα στο κουράγιο σου.

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Συζήτηση γενικού περιεχομένου – Εκφραστείτε ελεύθερα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 30 επισκέπτες