Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Ερώτηση για υπολογιστές

Re: Ερώτηση για υπολογιστές

Δημοσίευσηαπό tripas » Δευτ 11 Ιαν, 2016 23:41

Φίλε anikologr μαλλον είσαι νεος γι αυτο τα λες αυτα.
Ακου για να μαθαίνεις το open source το βοήθησε το Debian με το τεραστιο repository που έχει και η redhat με τo clustering.
Όσο για το ζήτημα του licensing του software σηκώνει πολυ συζήτηση ,ένα θα σου πω οι εταιρείες που χρησιμοποιούν open source software πληρώνουν τρελα λεφτα ,κάθε χρόνο όχι εφαπαξ , για support στις εταιρείες που παραγουν το open source δες Qt Gui C++ library " Digia Plc".
Citroen C4 sedan 1.6 TU5JP4-NFU 2008 , BRC P&D MY10 + LPG7
Άβαταρ μέλους
tripas
 
Δημοσιευσεις: 605
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ, 2014 14:10

Re: Ερώτηση για υπολογιστές

Δημοσίευσηαπό anikologr » Τρί 12 Ιαν, 2016 07:58

tripas έγραψε:Φίλε anikologr μαλλον είσαι νεος γι αυτο τα λες αυτα.
Ακου για να μαθαίνεις το open source το βοήθησε το Debian με το τεραστιο repository που έχει και η redhat με τo clustering.
Όσο για το ζήτημα του licensing του software σηκώνει πολυ συζήτηση ,ένα θα σου πω οι εταιρείες που χρησιμοποιούν open source software πληρώνουν τρελα λεφτα ,κάθε χρόνο όχι εφαπαξ , για support στις εταιρείες που παραγουν το open source δες Qt Gui C++ library " Digia Plc".

Μακάρι να ήμουν τόσο νέος όσο με θεωρείς..

Αυτά που λες δεν αναιρεί το γεγονός ότι πολλοί δεν έβαλαν πειρατικά windows και έκαναν την δουλειά τους με ένα mint η Linux.

Δεν υπάρχουν μόνο οι εταιρίες αλλά και οι απλοί χρήστες.

Μην μιλήσω για σχολεία όπου το Ubuntu ltsp έχει λύσει τα χέρια..
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr
 
Δημοσιευσεις: 667
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 15:23

Re: Ερώτηση για υπολογιστές

Δημοσίευσηαπό tripas » Τρί 12 Ιαν, 2016 09:42

Φίλε anikologr θα σε απογοητεύσω αλλα το "ubuntu LTSP" και καθε LTSP linux distro είναι ενας δείκτης ανικανοτητας των εκπαιδευτικών μας στον τομέα της πληροφορικής. Ούτε ενα δικτυο δεν είναι ικανοι να στήσουν και να συντηρήσουν και περιμένουν remotely κάποιος άλλος να κανει την δουλεια για αυτους.

http://www.ltsp.org/stories/ πάλι η ελλάδα πρωτη έτσι να τα βλέπουμε και να χαιρόμαστε
Citroen C4 sedan 1.6 TU5JP4-NFU 2008 , BRC P&D MY10 + LPG7
Άβαταρ μέλους
tripas
 
Δημοσιευσεις: 605
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ, 2014 14:10

Re: Ερώτηση για υπολογιστές

Δημοσίευσηαπό anikologr » Τρί 12 Ιαν, 2016 12:25

tripas έγραψε:Φίλε anikologr θα σε απογοητεύσω αλλα το "ubuntu LTSP" και καθε LTSP linux distro είναι ενας δείκτης ανικανοτητας των εκπαιδευτικών μας στον τομέα της πληροφορικής. Ούτε ενα δικτυο δεν είναι ικανοι να στήσουν και να συντηρήσουν και περιμένουν remotely κάποιος άλλος να κανει την δουλεια για αυτους.

http://www.ltsp.org/stories/ πάλι η ελλάδα πρωτη έτσι να τα βλέπουμε και να χαιρόμαστε


Δεν είσαι δυστυχώς μέρα στην εκπαίδευση για να ξέρεις και να κρίνεις. Έλα μια βόλτα από τα εργαστήρια των σχολείων, που χρονολογούνται από το 2000 και πες μου αν υπάρχει άλλη λύση να στηθεί εργαστήριο με την αγορά ενός μόνο υπολογιστή..

Το σταματάω εδώ γιατί στο τέλος θα υπάρξει παρεξήγηση..
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr
 
Δημοσιευσεις: 667
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 15:23

Re: Ερώτηση για υπολογιστές

Δημοσίευσηαπό tripas » Τρί 12 Ιαν, 2016 13:09

Δεν έχω διάθεσει παρεξηγησης απλως κρίνω με βάση τα δικα μας δεδομενα.

Αυτα που λες είναι σωστα για τα σχολεια , ο γιος μου που πάει στο 2ου Πειραματικού Λυκείου Θεσσαλονίκης εγω του δείνω το προσωπικο μου "Raspberry Pi" για να το δουν και να μαθουν και οι υπολοιποι μαθητες τι είναι αυτο .
Citroen C4 sedan 1.6 TU5JP4-NFU 2008 , BRC P&D MY10 + LPG7
Άβαταρ μέλους
tripas
 
Δημοσιευσεις: 605
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ, 2014 14:10

Re: Ερώτηση για υπολογιστές

Δημοσίευσηαπό anikologr » Τρί 12 Ιαν, 2016 13:26

tripas έγραψε:Δεν έχω διάθεσει παρεξηγησης απλως κρίνω με βάση τα δικα μας δεδομενα.

Αυτα που λες είναι σωστα για τα σχολεια , ο γιος μου που πάει στο 2ου Πειραματικού Λυκείου Θεσσαλονίκης εγω του δείνω το προσωπικο μου "Raspberry Pi" για να το δουν και να μαθουν και οι υπολοιποι μαθητες τι είναι αυτο .

Την ύλη του μαθήματος δεν την καθορίζει ο εκάστοτε καθηγητής αλλά το υπουργείο παιδείας.

Επίσης για να γνωρίζει και ο υπόλοιπος κόσμος το καλό μας υπουργείο θεωρεί πως εν έτη 2016 αρκεί μια ώρα πληροφορικής στο γυμνάσιο την εβδομάδα...
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr
 
Δημοσιευσεις: 667
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 15:23

Re: Ερώτηση για υπολογιστές

Δημοσίευσηαπό referravag » Δευτ 11 Ιούλ, 2016 06:08

Ξεθάβοντας το παρόν μιας και δεν πολύ διαβάζω την ενότητα σύμφωνώ απόλυτα με αυτά που γράφει ο tripas σχετικά με centos και debian. Στην σχολή μου στους Μηχανικούς Η/Υ και Πληροφορικής στο πανεπιστήμιο Πατρών, η σχολή δίνει κάθε χρόνο αρκετά χιλιάρικα για διάφορες σουίτες software για σχεδίαση σε hardware, βλέπε Cadence, Synopsys κλπ... Τα μηχανήματα λοιπόν που έχουν στήσει σε αυτά τα εργαστήρια όπου έχουν εγκατεστημένες αυτά τα προγράμματα, τρέχουν Centos και μόνο τυχαίο δεν είναι. Είναι τα πιο σταθερά από όλα.

Καλό το χ-ububtu δε λέω και εγώ εχω σε PC μου για ευκολία, αλλά την σταθερότητα του Centos δεν την φτάνει το Ububtu ούτε στα πιο τρελά του όνειρα... Επίσης το Debian έτη φωτός μπροστά σε ταχύτητα και σταθερότητα από Ubuntu αλλά όχι σαν το centOS.

Νομίζω αυτά ήθελε να πει ο tripas. Το θέμα της ευχρηστίας είναι άλλο. Θέλει κόπο και χρόνο να σετάρεις τα centOS ή τα Debian αλλά μόλις το κάνεις, έχεις ένα σύστημα απόλαυση. Κλάσεις ανώτερο από Ubuntu. Κι εμένα η πρώτη μου διανομή παρεμπιπτόντως ήταν τα RedHat πριν 13 χρόνια πριν τα Enterprise ...
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: Ερώτηση για υπολογιστές

Δημοσίευσηαπό viallesi » Δευτ 11 Ιούλ, 2016 10:35

referravag έγραψε:Ξεθάβοντας το παρόν μιας και δεν πολύ διαβάζω την ενότητα σύμφωνώ απόλυτα με αυτά που γράφει ο tripas σχετικά με centos και debian. Στην σχολή μου στους Μηχανικούς Η/Υ και Πληροφορικής στο πανεπιστήμιο Πατρών, η σχολή δίνει κάθε χρόνο αρκετά χιλιάρικα για διάφορες σουίτες software για σχεδίαση σε hardware, βλέπε Cadence, Synopsys κλπ... Τα μηχανήματα λοιπόν που έχουν στήσει σε αυτά τα εργαστήρια όπου έχουν εγκατεστημένες αυτά τα προγράμματα, τρέχουν Centos και μόνο τυχαίο δεν είναι. Είναι τα πιο σταθερά από όλα.

Καλό το χ-ububtu δε λέω και εγώ εχω σε PC μου για ευκολία, αλλά την σταθερότητα του Centos δεν την φτάνει το Ububtu ούτε στα πιο τρελά του όνειρα... Επίσης το Debian έτη φωτός μπροστά σε ταχύτητα και σταθερότητα από Ubuntu αλλά όχι σαν το centOS.

Νομίζω αυτά ήθελε να πει ο tripas. Το θέμα της ευχρηστίας είναι άλλο. Θέλει κόπο και χρόνο να σετάρεις τα centOS ή τα Debian αλλά μόλις το κάνεις, έχεις ένα σύστημα απόλαυση. Κλάσεις ανώτερο από Ubuntu. Κι εμένα η πρώτη μου διανομή παρεμπιπτόντως ήταν τα RedHat πριν 13 χρόνια πριν τα Enterprise ...


Cadence και Synopsys (ειδικά το δεύτερο) δούλευα για πολλά χρόνια σε περιβάλλον Ubuntu χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Συμφωνώ απόλυτα για την σταθερότητα και την ευκολία χρήσης που λες, αλλά μην το συνδέεις με τα παραπάνω προγράμματα. Και σε Ubuntu μια χαρά θα ήταν, ειδικά για τους σκοπούς ενός Πανεπιστημίου όπως αναφέρεις.
viallesi
 
Δημοσιευσεις: 452
Εγγραφή: Τετ 04 Μαρ, 2015 11:32

Re: Ερώτηση για υπολογιστές

Δημοσίευσηαπό meletis » Τετ 13 Ιούλ, 2016 00:21

Καλησπέρα, σπουδάζω πάνω στο αντικείμενο(μηχ.πληροφορικής τ.ε).
Σε εμένα στην σχολή δουλεύουν προγράμματα ανοιχτού κώδικα.
Με τα Linux Mint 17.3 είχα ασυμβατότητες σε Laptop Lenovo T410 με κ.γραφικών Intel.
Την έκδοση Linux Mint 18 την έχετε δοκιμάσει? Θέλω να το κάνω Dual Boot
Ευχαριστω
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Ερώτηση για υπολογιστές

Δημοσίευσηαπό labros » Κυρ 25 Δεκ, 2016 21:51

Συμφορουμίτες έχω το εξής πρόβλημα. Έχω δυο μέιλ τύπου gmail που τα χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια. Πριν από δύο μέρες κάποιος μην τον χαρακτηρήσω μου τα χάκαρε. Προφανώς άλλαξε και τους κωδικούς και τώρα δεν έχω πρόσβαση σε κανένα από τα δύο. Τη διαδικασία επαναφοράς την έκανα αλλά το ένα έχει σαν βηθητικό εμαιλ το άλλο και έτσι δε μου την κάνει αποδεκτή. Ξέρει κανείς τρόπο να κάνω το ίδιο που μου κάναν και να τα ξαναπάρω πίσω;
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 826
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Συζήτηση γενικού περιεχομένου – Εκφραστείτε ελεύθερα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες