Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Αποφυγή διοδίων

Re: Αποφυγή διοδίων

Δημοσίευσηαπό notisjim » Σάβ 13 Μάιος, 2017 22:36

ΑΠΟΦΥΓΗ ΜΕΤΩΠΙΚΩΝ ΚΑΙ ΠΛΕΥΡΙΚΩΝ ΔΙΟΔΙΩΝ ΜΑΚΡΥΧΩΡΙΟΥ & ΠΥΡΓΕΤΟΥ ΑΠΟ ΛΑΡΙΣΑ ΩΣ ΠΛΑΤΑΜΩΝΑ, ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ (ΜΑΙΟΣ 2017).

Μετά τη λειτουργία των σηράγγων στα Τέμπη, μπήκε το πρόβλημα πώς να παρακάμψει κανείς τα πολλά μετωπικά και πλευρικά διόδια (10 περίπου) που στήσανε για παγανιά οι εργολάβοι.
Η διαδρομή παράκαμψης είναι αρκετά σύνθετη, χρησιμοποιεί δε όλο το κομμάτι του παλιού δρόμου μέσα από τα Τέμπη, αλλά και παράλληλους με την Ε.Ο. παράδρομους.

Σε σύνοψη,
ανεβαίνοντας προς Θεσσαλονίκη, η παράκαμψη ξεκινάει με έξοδο από Ε.Ο. στον κόμβο Συκουρίου (Ε.Ο., στο κομμάτι παράκαμψης Λάρισας) και αυτό γίνεται για την παράκαμψη μετωπικών διοδίων Μακρυχωρίου. Στον κόμβο Ευαγγελισμού, συνεχίζεις τον παράδρομο ακολουθώντας τη μπλε πινακίδα "ΚΑΤΕΡΙΝΗ" αποφεύγοντας τα πλευρικά διόδια Ευαγγελισμού, οπότε σε λίγο μπαίνεις στο παλιό κομμάτι του δρόμου που περνά μέσα από τα Τέμπη. Εκεί υπάρχει αισθητά λιγότερη κίνηση από παλιότερα.
Λίγο μετά τη Ραψάνη, για να αποφύγεις τα μετωπικά διόδια Πυργετού (οι άθλιοι τα λειτουργούν ακόμα ενώ δεν κινείσαι πια σε Ε.Ο.), κάνεις τη γνωστή παράκαμψη Πυργετού.
Συνεχίζοντας, περνάς Αιγάνη, μπαίνεις ξανά στην παλιά Ε.Ο., περνάς από Πλαταμώνα και καταλήγεις στη ρίζα του κάστρου, οπότε εκεί ξεκινάς τη παράκαμψη Λεπτοκαρυάς.
Στην κάθοδο προς Λάρισα, κάνεις ακριβώς την ίδια διαδρομή , αλλά με αντίθετη διεύθυνση (Κάστρο – κόμβος Συκουρίου).

Το καλοκαίρι με τα μπάνια των Λαρισαίων η παραπάνω διαδρομή θα πήξει στην κίνηση. Τώρα πάντως είναι καλή, λίγη κίνηση και πολύ ωραία ατμόσφαιρα στα Τέμπη.

ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΑΥΤΗ (ΜΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ) ΣΕ ΑΡΧΕΙΟ .pdf (4.5MB), ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗ ΣΤΕΙΛΩ ΜΕ E-MAIL ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΜΟΥ ΤΟ ΖΗΤΗΣΕΙ ΣΤΟ notisjim1@in.gr
notisjim
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ 13 Μάιος, 2017 22:33

Re: Αποφυγή διοδίων

Δημοσίευσηαπό nickL » Δευτ 22 Μάιος, 2017 20:20

Δεν ξέρω αν συμφέρει πλέον να αποφύγεις τα Τέμπη, για πείτε κ εσείς απόψεις. Αυτά τα τούνελ που έκαναν είναι ψιλοβολικά.

Εγώ σκέφτομαι, Μάλγαρα, Κλειδί, Λεπτοκαρυά, Μακρυχώρι τα πληρώνω ---> 8,9 ευρώ

Από Λάρισα έξοδος 4 προς Φάρσαλα άρα Μοσχοχώρι, Πελασγία, Στυλίδα ---> γλυτώνεις 9,15

Πληρώνεις Αγία Τριάδα 1,75 ευρώ

Τραγάνα, Θήβα αποφεύγεις από τα γνωστά άρα γλυτώνεις 7,6 ευρώ

Και αν έχεις κέφια βγαίνεις από Οινόη - 3,25 ευρώ

Σύνολο πληρώνεις 10,65 Ευρώ

----------------------------------------

Να κάνω ένα edit:

Κατά τη διαδρομή Θεσσαλονίκη προς Αθήνα, επειδή κατέβηκα αυτές τις μέρες, καταρχάς αν αποφύγεις τα διόδια στα Μάλγαρα, όταν ξαναμπαίνεις Εθνική (αφού έχεις αποφύγει τα διόδια) έχει μια AVIN με Coral Gas στην τιμή των 0,76 λεπτών (δεν έχω σχέση με το πρατήριο δεν το λέω για διαφήμιση - ίσως είναι η καλύτερη τιμή κοντά στη Θεσσαλονίκη πάντως!!).

Τώραι για την αποφυγή Λεπτοκαρυάς, βγήκα στη έξοδο Διόν - Μουσείο γιατί νομίζω μετά σε πιάνουν τα διόδια, δεν έχει άλλη έξοδο (αν κάνω λάθος εδώ διορθώστε με). Αποφεύγεις τη Λεπτοκαρυά και βγαίνεις στο κάστρο πλαταμώνα. Αριστερά στην Εθνική για να αρχίσεις την παράκαμψη Πυργετού. Μετά από αυτό, αφού μετά πηγαίνεις προς Λάρισα, αντί να πάω προς Γόννους, πήγα προς Συκούριο. Ναι μεν απέφυγα τα πλευρικά του Μακρυχωρίου αλλά το Συκούριο ήταν μία αρκετά μεγάλη παράκαμψη. Δεν ξέρω αν πηγαίνοντας προς Γόννους, βγαίνεις ξανά στην Ε.Ο. και δεν το ρίσκαρα.

Ανεβαίνοντας τώρα προς Θεσσαλονίκη, μετά την ΠΕΟ Βόλου - Λάρισας (έχει και φθηνά βενζινάδικα εκεί) δηλαδή στο τέλος της, ανέβηκα το διάζωμα που η ταμπέλα λέει ΒΙΠΕ Λαρισα - Λαμία και αμέσως αριστερά στον παράδρομο, προχωράς περίπου 6 χιλιόμετρα και αμέσως πριν τα φανάρια, κάνεις δεξιά και περνάς κάτω από την Ε.Ο. και αμέσως κάνεις αριστερά και όλο ευθεία, βγαίνεις δηλαδή πίσω από τα Goody's στον παράδρομο και στον κυκλικό κόμβο κάνεις δεξιά, για να πιάσεις τον παλιό δρόμο προς Τέμπη. (Δε νομίζω ότι εδώ συμφέρει η έξοδος προς Συκούριο), βγαίνεις έτσι στον παλιο Ε.Ο. προς Τέμπη. Μετά ξεκινάει η παράκαμψη προς Πυργετό. Εδώ πέρασα κάτω από την Νέα Εθνική Οδό, συνέχισα στον Παράδρομο. Το google maps σε αυτό το σημείο δείχνει έξοδο στη Νέα Εθνική Οδό η οποία πλέον είναι κλειστή, οπότε πριν από το σημείο εκείνο πρέπει να ξαναπεράσεις κάτω από την Νέα Εθνική Οδό, ακολουθείς μπλε ταμπέλα προς Κατερίνη στον παράδρομο δηλαδή οπότε ξαναβγαίνεις στην ΠΕΟ (όπου πλέον η Νέα Εθνική Οδός είναι στα αριστερά. Εκεί μετά 2 επιλογές. Ή βγαίνεις όλο ευθεία στην Νέα Εθνική Οδό (την ΠΑΘΕ δηλαδή) από πλευρικά διόδια με 1.80, ή κάνεις δεξιά για την παράκαμψη Λεπτοκαρυάς, όπου μετά βγαίνεις στην ΠΑΘΕ εκεί που λέει προς Διον- Λιτόχωρο.

Αν κάπου έχω κάνει λάθος ή αν υπάρχει καλύτερη επιλογή παρακαλώ διορθώστε με.

Μία γενική υπενθύμιση, γενικά καλό είναι να αποφεύγουμε από χρήματα κλπ ό,τι μπορούμε. Θέλει όμως εξαιρετική προσοχή γιατί μιλάμε για παρακάμψεις, διασταυρώσεις με stop κλπ. Για να μην παρεξηγηθώ, την εμπειρία μου καταθέτω απλά, συν ότι μου αρέσει η παλιά διαδρομή. Γενικά αν δεν είμαστε σίγουροι, να θυμόμαστε ότι θέλει πάντα ο δρόμος (ο οποιοσδήποτε) εξαιρετική προσοχή!
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Αποφυγή διοδίων

Δημοσίευσηαπό kaen » Δευτ 11 Σεπ, 2017 16:38

χρησιμοτατο το ποστ.....Σε λιγες μερες ξεκιναμε με παρεα να κανουμε την διαδρομη θεσσαλονικη-αθηνα....Παντως νομιζω πως τα Τεμπη οντως δεν συμφερει να τα γλιτωσεις....Εκτος και αν σου λειπει η θεα την κοιλαδας των Τεμπων :)) :))
kaen
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ 07 Σεπ, 2017 23:01

Re: Αποφυγή διοδίων

Δημοσίευσηαπό georgioss » Τρί 26 Μαρ, 2019 21:30

Ό,τι πιο χρήσιμο :D :D
georgioss
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Παρ 22 Μαρ, 2019 20:25

Re: Αποφυγή διοδίων

Δημοσίευσηαπό nickL » Τετ 01 Μάιος, 2019 00:31

Είχα καιρό να περάσω, πάει και το καφέ 90 έκλεισε και από τις 2 πλευρές
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Αποφυγή διοδίων

Δημοσίευσηαπό meletis » Τετ 01 Μάιος, 2019 00:45

nickL έγραψε:Είχα καιρό να περάσω, πάει και το καφέ 90 έκλεισε και από τις 2 πλευρές
Είμαι κοντά στη Θήβα , έχει περίπου 6 μήνες.
Κρίμα για τους εργαζόμενους.


Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Αποφυγή διοδίων

Δημοσίευσηαπό tollfreegr » Δευτ 27 Μάιος, 2019 23:37

Όσοι χρήστες και οδηγοί θέλουν να ενημερώνονται και να ενημερώνουν για τις εξελίξεις σχετικά με τα διόδια μπορούν να δουν και το https://forum.tollfreegr.com/.
tollfreegr
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Δευτ 27 Μάιος, 2019 23:28

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Συζήτηση γενικού περιεχομένου – Εκφραστείτε ελεύθερα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 29 επισκέπτες