Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Ανταλακτικά και συνεργεία αυτοκινήτων

Re: Ανταλακτικά και συνεργεία αυτοκινήτων

Δημοσίευσηαπό papoys » Παρ 14 Ιούλ, 2017 09:21

Ναι Ηλία το ξέρω ότι θα τον πληρώσεις.
Απλά σου λέω ότι αυτός δεν έκοψε απόδειξη δικιά του.Απλά τα ανταλακτικά τα πήρε με απλή απόδειξη δεν τα πέρασε στα βιβλία του να επιβαρυνθεί
και αυτός κάποιο φόρο ή φπα για να δικαιολογηθεί από το 320 που πλήρωσε π.χ. αυτός στο 480 που θα χρέωνε εμένα.
Απλά 180 έτσι αέρα πατέρα στη τσέπη αυτού και του προμηθευτή του χωρίς να ξέρουμε πως μοιράζεται η πίτα.

Και αν θέλεις και συνέχεια.Φυσικά μετά την επισκευή χρειάστηκε ευθυγράμιση. Πάω στον Καλογρίτσα που έχει το gas για ευθυγράμιση.Το βάζει πάνω και
που λέει ότι έχει κολήσει κάποιο παξιμάδι από το ημίμπαρο και δεν ξοκολάει ούτε με ζέσταμα δεν γίνεται σωστή ευθυγράμιση και θέλει αλλαγή.Του λέω περίμενε '
και πετάγομαι στο Σταυρό σε μαγαζί που εφοδιάζονται τα συνεργεία με ανταλακτικά.
Κάνω λάθος του ζητάω ακρόμπαρο (δεν ήξερα τους όρους τώρα τους έμαθα) μου λέει έχω πόσο κάνει 19 ευρώ εν γνώσει μου ξέρω ότι είναι φουσκωμένη τιμή
το πληρώνω και πάω να τελειώσει η ευθυγράμιση.
Το βλέπουν μου λένε ημίμπαρο θέλουμε όχι ακρόμπαρο που έφερες.Κατεβάζουν το αμάξι γιατί ήθελεαν το γερανό πάω ξανά του λέω λάθος θέλω ημίμπαρο.
Δεν έχω αυτή τη στιγμή θα τόχω σε καμία ώρα θα σε πάρω τηλέφωνο.Με παίρνει μετά από καμία ώρα πάω το παίρνω 32 ευρώ μου λέει αυτό είναι πιο ακριβό.
Δίνω 13 ακόμη και φεύγω ξέροντας ότι το πλήρωσα βαπορίσιο πράγμα που επιβεβαιώνω και από το ίντερνετ το συγκεκριμένο ίδια μάρκα το βρήκα 19,32.

Για ενημέρωση και ακρόμπαρο που είχα πληρώσει 19 το είδα 13,30 στο ίντερνετ.
Πάω του του τα λέω να μη περάσει και μα@@κα =)) =)) κάνω και μία μανούρα με κάποιο συνεργειά που έκανε δήθεν τον ξύπνιο και βγήκε να τον υποστηρίξει και έφυγα.

Και η συνέχεια.Επειδή ο Καλογρίτσας δεν μπορούσε να με τελειώσει πάω χτες πρωί πρωί.Το ανεβάζει και διαπιστώνει ότι υπάρχει πρόβλημα και με το
ακρόμπαρο εσωτερικά με τις βόλτες το οποίο διαπίστωσε μόλις ξεβίδωσε το ημίμπαρο οπότε καλό είναι να αλλαχτεί και αυτό.Του λέω για τη μανούρα και μου
λέει άσε θα το παραγγείλω εγώ και θα μου το φέρει.

Το αποτέλεσμα.Ο Καλογρίτσας επειδή είναι τυπικός το περνάει στα βιβλία του και με χρεώνει με δική του απόδειξη.
Ξέρεις πόσο;;;;;;;;;; 15 ευρώ αυτό που εγώ την προηγούμενη στο ίδιο μαγαζί είχα πληρώσει 19.
Άρα υπάρχει κάποια αμφιβολία ότι κάποιοι πιθανώς όχι όλοι συνεργειάδες τα μοιράζουν με αυτούς που πουλάνε ανταλακτικά σε βάρος των πελατών.

Άσε Ηλία μη προσπαθείς να δικαιολογήσεις κάποιους ασυνείδητους που μόνο την κονόμα έχουν στο μυαλό τους.
Όλοι μας έχουμε άπειρα παραδείγματα.Μακάρι κάποτε να δούμε μία διαφορετική και τίμια Ελλάδα.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Ανταλακτικά και συνεργεία αυτοκινήτων

Δημοσίευσηαπό dimitrisnd1 » Παρ 14 Ιούλ, 2017 13:29

Καταρχάς μπράβο σε όσους δε τρώνε σανό και το ψάχνουν λίγο παραπάνω, διότι αποτελούν υγιές καταναλωτικό κοινό, καθώς όπως προαναφερθηκε, εμείς φταίμε για την ασυδοσία που υπάρχει. Παραδείγματα τέτοια που να πηγαίνεις και ως αδαής, να πάνε να σε γδαρουν έχουμε όλοι μας.
Πίσσα και πούπουλα τους θέλει! Εννοείται ότι πολλοί δεν είμαι τίμιοι βάζουν τρελά καπέλα, γιατί σκέψου αν εμείς βρίσκουμε κάτι σε μια τιμή Α, αυτός από τον προμηθευτή του μπορεί να το πάρει Α μείον κάτι. Οπότε μόνο ένα ελάχιστο καπέλο δικαιολογειται. Καπέλα των 150 ευρώ καταλαβαίνουμε όλοι περί τίνος πρόκειται.
Σε πόσα μαγαζιά έχω πάει με δικά μου πράματα και όλοι οι μαγαζατορες τρέχουν να ρωτήσουν πόσο τα πήρα κλπ. Κάνουν και τους έκπληκτους μερικές φορές. Τι στο κόρακα;

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
dimitrisnd1
 
Δημοσιευσεις: 71
Εγγραφή: Κυρ 27 Νοέμ, 2016 20:34

Re: Ανταλακτικά και συνεργεία αυτοκινήτων

Δημοσίευσηαπό IanBlack » Παρ 14 Ιούλ, 2017 21:48

Εγώ με τη σειρά μου θα συμφωνήσω ότι φταίμε εμείς. Όχι ένας ένας αλλά όλοι μαζί. Ας σκεφτεί κανείς τι θα γίνει αν δεν πάει κανένας πελάτης σε συνεργείο που βάζει καπέλο (τουλάχιστον τόσο υψηλό);
Νομίζω 2 είναι οι λύσεις...ή θα κλείσει ή θα συμμορφωθεί.
Εγώ προσωπικά θέλω ο σωστός επαγγελματίας να έχει όλο και περισσότερη δουλειά (αρα και περισσότερο κερδος) ως επιβράβευση για τη σωστή και δίκαιη συμπεριφορά προς τον πελάτη.

Sent from my mobile!
IanBlack
 
Δημοσιευσεις: 37
Εγγραφή: Δευτ 14 Απρ, 2014 07:26

Re: Ανταλακτικά και συνεργεία αυτοκινήτων

Δημοσίευσηαπό anton » Σάβ 15 Ιούλ, 2017 13:54

papoys έγραψε:Ναι Ηλία το ξέρω ότι θα τον πληρώσεις.
Απλά σου λέω ότι αυτός δεν έκοψε απόδειξη δικιά του.Απλά τα ανταλακτικά τα πήρε με απλή απόδειξη δεν τα πέρασε στα βιβλία του να επιβαρυνθεί
και αυτός κάποιο φόρο ή φπα για να δικαιολογηθεί από το 320 που πλήρωσε π.χ. αυτός στο 480 που θα χρέωνε εμένα.
Απλά 180 έτσι αέρα πατέρα στη τσέπη αυτού και του προμηθευτή του χωρίς να ξέρουμε πως μοιράζεται η πίτα.

Και αν θέλεις και συνέχεια.Φυσικά μετά την επισκευή χρειάστηκε ευθυγράμιση. Πάω στον Καλογρίτσα που έχει το gas για ευθυγράμιση.Το βάζει πάνω και
που λέει ότι έχει κολήσει κάποιο παξιμάδι από το ημίμπαρο και δεν ξοκολάει ούτε με ζέσταμα δεν γίνεται σωστή ευθυγράμιση και θέλει αλλαγή.Του λέω περίμενε '
και πετάγομαι στο Σταυρό σε μαγαζί που εφοδιάζονται τα συνεργεία με ανταλακτικά.
Κάνω λάθος του ζητάω ακρόμπαρο (δεν ήξερα τους όρους τώρα τους έμαθα) μου λέει έχω πόσο κάνει 19 ευρώ εν γνώσει μου ξέρω ότι είναι φουσκωμένη τιμή
το πληρώνω και πάω να τελειώσει η ευθυγράμιση.
Το βλέπουν μου λένε ημίμπαρο θέλουμε όχι ακρόμπαρο που έφερες.Κατεβάζουν το αμάξι γιατί ήθελεαν το γερανό πάω ξανά του λέω λάθος θέλω ημίμπαρο.
Δεν έχω αυτή τη στιγμή θα τόχω σε καμία ώρα θα σε πάρω τηλέφωνο.Με παίρνει μετά από καμία ώρα πάω το παίρνω 32 ευρώ μου λέει αυτό είναι πιο ακριβό.
Δίνω 13 ακόμη και φεύγω ξέροντας ότι το πλήρωσα βαπορίσιο πράγμα που επιβεβαιώνω και από το ίντερνετ το συγκεκριμένο ίδια μάρκα το βρήκα 19,32.

Για ενημέρωση και ακρόμπαρο που είχα πληρώσει 19 το είδα 13,30 στο ίντερνετ.
Πάω του του τα λέω να μη περάσει και μα@@κα =)) =)) κάνω και μία μανούρα με κάποιο συνεργειά που έκανε δήθεν τον ξύπνιο και βγήκε να τον υποστηρίξει και έφυγα.

Και η συνέχεια.Επειδή ο Καλογρίτσας δεν μπορούσε να με τελειώσει πάω χτες πρωί πρωί.Το ανεβάζει και διαπιστώνει ότι υπάρχει πρόβλημα και με το
ακρόμπαρο εσωτερικά με τις βόλτες το οποίο διαπίστωσε μόλις ξεβίδωσε το ημίμπαρο οπότε καλό είναι να αλλαχτεί και αυτό.Του λέω για τη μανούρα και μου
λέει άσε θα το παραγγείλω εγώ και θα μου το φέρει.

Το αποτέλεσμα.Ο Καλογρίτσας επειδή είναι τυπικός το περνάει στα βιβλία του και με χρεώνει με δική του απόδειξη.
Ξέρεις πόσο;;;;;;;;;; 15 ευρώ αυτό που εγώ την προηγούμενη στο ίδιο μαγαζί είχα πληρώσει 19.
Άρα υπάρχει κάποια αμφιβολία ότι κάποιοι πιθανώς όχι όλοι συνεργειάδες τα μοιράζουν με αυτούς που πουλάνε ανταλακτικά σε βάρος των πελατών.

Άσε Ηλία μη προσπαθείς να δικαιολογήσεις κάποιους ασυνείδητους που μόνο την κονόμα έχουν στο μυαλό τους.
Όλοι μας έχουμε άπειρα παραδείγματα.Μακάρι κάποτε να δούμε μία διαφορετική και τίμια Ελλάδα.

παντως οταν παω στον Καλογριτσα να μου κανουν ευθυγραμμιση τους κολλανε τα μπουλονια της ροδας και κοβουν το αρσενικο του μουαγε και το επισκευαζουνε με αλλαγη. Μετα οταν ημουν με αλλο αυτοκινητο τους ειπα οταν τους κολλησε: βαλε ολα τα μπουλονια πισω σφιχτα και τωρα ξεσφιξε το κολλημενο και φυσικα ξεκολλησε.
συστημα Vialle LiquidSi χωρις πνευμονα, υγρος ψεκασμος LPG και μικροψεκασμοι βενζινης
Άβαταρ μέλους
anton
 
Δημοσιευσεις: 150
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 19:05

Re: Ανταλακτικά και συνεργεία αυτοκινήτων

Δημοσίευσηαπό ECOKINISI » Σάβ 15 Ιούλ, 2017 14:07

Συγνώμη ζείτε στην Ελλάδα ή σε κάποιον φορολογικό παράδεισο ;;; Εχει κανείς καταλάβει ότι σχεδόν όλες οι επιχειρήσεις εχουν 70% φορολογία ; Ας σκέφτεστε και λιγο πριν γράψετε. Δεν λέω πως δεν υπαρχει ορισμένες φορές αισχροκέρδεια αλλα δεν μπορούμε να πουλάμε όσο αγοράζετε εσείς απο τα maxx parts κτλ eshop, τα οποία πουλάνε στις τιμές που εμεις αγοράζουμε χονδρική και οποίος εχει αμφιβολία τον προ(σ)καλώ να έρθει απο την δικιά μας επιχείρηση να δει τα τιμολόγια που αγοράζουμε.


Sent from my iPhone using Tapatalk
ECOΚΙΝΗΣΗ
Πάτα φρένο στη ρύπανση, δώσε γκάζι στην οικονομία

www.ecokinisi.gr
ECOKINISI
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 219
Εγγραφή: Πέμ 04 Οκτ, 2012 15:00

Re: Ανταλακτικά και συνεργεία αυτοκινήτων

Δημοσίευσηαπό IanBlack » Σάβ 15 Ιούλ, 2017 14:32

Θεωρώ απόλυτα θεμιτό να βγάλει κάποιος κέρδος (αλώστε αυτός είναι ο σκοπός της κάθε επιχείρησης), νομίζω όμως ότι όλοι μας έχουμε γνωρίσει "επαγγελματίες" που προσπαθούν να βγάλουν το μήνα από ένα πελάτη. Γι'αυτο έγραψα : δίκαιη συμπεριφορά προς τον πελάτη.
(αν η αναφορά ήταν για το σχόλιο μου και πάντα με φιλική διάθεση)

Sent from my mobile!
IanBlack
 
Δημοσιευσεις: 37
Εγγραφή: Δευτ 14 Απρ, 2014 07:26

Ανταλακτικά και συνεργεία αυτοκινήτων

Δημοσίευσηαπό ECOKINISI » Σάβ 15 Ιούλ, 2017 15:08

Η αναφορά ειναι γενική και οχι προσωπική. Νομίζω πως η κατάσταση σε όλους τους τομείς της αγοράς εχει φτάσει στα άκρα και ολοι πιστεύουν πως οι άλλοι ειναι κλέφτες χωρίς να συνειδητοποιούμε τα ποσοστά φορολόγησης τα τελευταία χρόνια


Sent from my iPhone using Tapatalk
ECOΚΙΝΗΣΗ
Πάτα φρένο στη ρύπανση, δώσε γκάζι στην οικονομία

www.ecokinisi.gr
ECOKINISI
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 219
Εγγραφή: Πέμ 04 Οκτ, 2012 15:00

Re: Ανταλακτικά και συνεργεία αυτοκινήτων

Δημοσίευσηαπό IanBlack » Σάβ 15 Ιούλ, 2017 16:28

Είναι γεγονός ότι η κατάσταση είναι σχεδόν απελπιστική. Γι'αυτο και η γνώμη μου είναι ότι οι καταναλωτές θα πρεπε να στηρίζουν τους ΣΩΣΤΟΥΣ επαγγελματιες ώστε να είναι αυτοί που θα επιβιώσουν.

Sent from my mobile!
IanBlack
 
Δημοσιευσεις: 37
Εγγραφή: Δευτ 14 Απρ, 2014 07:26

Re: Ανταλακτικά και συνεργεία αυτοκινήτων

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Κυρ 16 Ιούλ, 2017 11:42

ECOKINISI έγραψε:Συγνώμη ζείτε στην Ελλάδα ή σε κάποιον φορολογικό παράδεισο ;;; Εχει κανείς καταλάβει ότι σχεδόν όλες οι επιχειρήσεις εχουν 70% φορολογία ; Ας σκέφτεστε και λιγο πριν γράψετε. Δεν λέω πως δεν υπαρχει ορισμένες φορές αισχροκέρδεια αλλα δεν μπορούμε να πουλάμε όσο αγοράζετε εσείς απο τα maxx parts κτλ eshop, τα οποία πουλάνε στις τιμές που εμεις αγοράζουμε χονδρική και οποίος εχει αμφιβολία τον προ(σ)καλώ να έρθει απο την δικιά μας επιχείρηση να δει τα τιμολόγια που αγοράζουμε.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Πρεπει να βρείτε κάποιο οικονομικότερο μαγαζί για αγορες τοτε. Υπαρχουν ενα σωρό φυσικά μαγαζια με υπαλλήλους που πουλάνε λιανική ίση τιμή και μερικές φορες φθηνότερα(!) και απο ιντερνετομαγαζα maxxparts, onparts κτλ. Ενα κέρδος μέχρι 10% είναι αποδεκτό για τον κόπο του μάστορα να βρει τα ανταλλακτικά. Μέχρι εκεί όμως.
Επίσης στη προσφορά που δίνει το συνεργειο πρεπει να είναι ξεκάθαρο ,τόσο εργασία και τόσο τα ανταλλακτικά.
Όλοι ξέρουμε λίγο πολύ ποσο εργασία κοστίζει η κάθε δουλεια στο αμαξι. Δεν νοηται αλλαγή τακακιων εμπρός πανω απο 20ρικο, είναι ληστεία.
Έτσι αμα του παω εγώ τακάκια των 25 ευρώ και μου ζητήσει εργασία 40 ευρώ είναι ληστεια.
Τέλος πάντων οποίος κανει έρευνα αγοράς μόνο κερδισμένος βγαίνει. Υπαρχει ακομη ο τίμιος και ο φθηνος μαστορας που κανει άριστη δουλεια.
Επίσης εγώ δεν δέχομαι να πληρωσω ΦΠΑ σε παροχή υπηρεσιών το θεωρώ απόλυτη κλοπή και ξεφτιλα απο το κράτος προς εμενα, μονο απο τα ανταλλακτικά θέλω απόδειξη μονο και μονο για πιθανή αλλαγή.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Ανταλλακτικά και συνεργεία αυτοκινήτων

Δημοσίευσηαπό nickL » Κυρ 16 Ιούλ, 2017 13:46

papoys έγραψε:Πιθανώς θίγω ένα μεγάλο και πονεμένο θέμα αλλά μήπως ρε παιδιά πρέπει να αλλάξει αυτό που γίνεται με τα συνεργεία και τα ανταλακτικά;;;;;

Πάω πριν τρεις μέρες σε συνεργείο της περιοχής μου για σοβαρή επισκευή στο μπροστινό σύστημα του αυτοκινήτου (αμορτισέρ βάσεις ψαλίδια) μετά από
διάγνωση.
Μετά από τηλεφώνημα σε προμηθευτή του, μου λέει πως για τα συγκεκριμένα ανταλακτικά θέλει 480 ευρώ και 100 ευρώ εργασία σύνολο 580.
Του είπα πως μου φάνηκαν πολλά και θα επανέλθω να του πω τι θα γίνει.Μπαίνοντας στο ίντερνετ βρίσκω τα ίδια ανταλακτικά και την ίδια ακριβώς μάρκα
(επώνυμη πάντα) 323 ευρώ (στρογγυλέψαμε στα 320).Πάω του το λέω ξαφνιάστηκε και αυτός (δεν ξέρω αν ήταν αλήθεια) και μου είπε ότι μπορώ να τα
αγοράσω εγώ και θα μου φτιάξει το αυτοκίνητο στην ίδια τιμή των 100 ευρώ όπως και έγινε την επομένη.
Επειδή παλιά την έχω πατήσει πληρώνοντας τον κούκο αηδόνι ακολουθώ πλέον αυτή την τακτική αγοράζοντας μόνος τα ανταλακτικά.
Συζητώντας με άλλο μηχανικό αυτοκινήτων μου είπε ότι αυτός δεν μου τα περνούσε και αν το έκανε θα με χρέωνε παραπάνω.

Δεν μπορώ να πιστέψω αυτό που συζητείται κρυφά ότι σε αυτές τις περιπτώσεις οι προμηθευτές φουσκώνουν τις τιμές και μοιράζουν το κέρδος
με τα συνεργεία αληθεύει,αλλά εκ των πραγμάτων φαίνεται πως έτσι γίνεται.
Είναι υπερβολική η διαφορά από 320 μέχρι τα 480 ευρώ.Μα πόσο αχόρταγοι είναι τελικά και πόσα βάρη να πληρώσει ο έρμος και ανυπεράσπιστος
καταναλωτής που πέφτει στα δόντια αυτών των αρπακτικών;;;;

Δεν ξέρω τι έχουν να πουν και οι επαγγελματίες του χώρου που βρίσκονται στο φόρουμ.
Μπορούν να μας πουν την άποψή τους.Μπορεί και εγώ να κάνω λάθος κάπου και να μην το καταλαβαίνω.


Πάντως κάποιοι ενδεχομένως είναι έτσι, αρκετοί μάστορες όμως πράγματι δεν ασχολούνται με το κόστος των ανταλλακτικών, έχουν 2-3 προμηθευτές παίρνουν ένα τηλέφωνο και σου λένε την τιμή που τους είπε ο προμηθευτής. Εγώ καμμιά φορά ρωτάω το μάστορα μου πόσο έχει το χ ανταλλακτικό και αν το έχω βρει αλλού φθηνότερα το παίρνω και του το πηγαίνω και δεν έχει πρόβλημα, αλλά δεν κάθεται να βρει που το έχει πιο φθηνά, μεταξύ μας λογικό είναι. Τώρα στη διαφορά των 160 που σου έτυχε δεν ξέρω τι μπορεί να έγινε.

Πάντως, μην υποτιμάτε τις επίσημες αντιπροσωπείες στα ανταλλακτικά. Εγώ κάνω πάντα πρώτα ένα τηλεφώνημα στην επίσημη αντιπροσωπεία πριν ψάξω στα ιντερνετικά, δεν ξέρω ίσως ισχύει στο δικό μου αυτοκίνητο που έχει φθηνά ανταλλακτικά πλέον, αλλά πλέον πολλά γνήσια κοστίζουν όσο τα ιμιτασιόν.
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Συζήτηση γενικού περιεχομένου – Εκφραστείτε ελεύθερα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 31 επισκέπτες