Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Αττική οδός, Άρνηση παραχώρησης εντύπου αδυναμίας πληρωμής,

Αττική οδός, Άρνηση παραχώρησης εντύπου αδυναμίας πληρωμής,

Δημοσίευσηαπό schumifer » Σάβ 20 Αύγ, 2011 05:21

Γυρνώντας λοιπόν με το κουτί κατά τις 21.00 σήμερα, 4 χιλιόμετρα πριν τον προορισμό κάνω λάθος έξοδο από την εθνική οδό και τσουπ μπροστά μου τα διόδια της Αττικής Οδού. Αφού με μούτζωσα καλά καλά φτάνω στον υπάλληλο.
Για να μην τα πολυλογώ εξήγησα την ατυχή μου συγκυρία, ο υπάλληλος αδιαφόρησε τυπικότατα και μου είπε ότι έπρεπε να πληρώσω. Οπότε και του εξήγησα ότι δεν είχα πάνω μου χρήματα και για το λόγο αυτό θα υπέγραφα το έντυπο αδυναμίας πληρωμής
(επειδή μου έχει τύχει άλλη μία φορά, μου είχαν δώσει το ίδιο, το είχα υπογράψει και είχα πληρώσει λίγες μέρες μετά)
Ο υπάλληλος μου λέει περιμένετε να φωνάξω τον προϊστάμενο. Έρχεται ο προϊστάμενος και μετά από 2λεπτη κουβέντα τον ακούω να λέει στον υπάλληλο
"δώσε το εντυπάκι"
και πριν περάσουν 10 δευτερόλεπτα με ενημερώνει αντίθετα, ότι δε θα μου δώσει το έντυπο και ότι πρέπει να πληρώσω.
Αφού λοιπόν του εξήγησα εκ νέου ότι ήθελα να πληρώσω αλλά δεν είχα πάνω μου χρήματα, κάλεσε την τροχαία για να μου βεβαιώσει πρόστιμο.
Παράλληλα κάλεσα κι εγώ το 100 και αφού εξήγησα την κατάσταση κράτησαν το λεγόμενά μου ως παράπονα Αττικής οδού (θέση 17) και είπαν ότι θα έστελναν περιπολικό.
Περιμένω λοιπόν συνολικά κάνα 20-30λεπτο και σκάει το περιπολικό.
ΤΟ πλήρωμά του ήρθε ξεκάθαρα και μόνο για να με γράψει και να μου πάρει τις πινακίδες. Δε μεσολάβησαν καν για να λάβω τα στοιχεία του προϊσταμένου.
Να σημειώσω εδώ ότι μέχρι και τη λήξη του συμβάντος
ΠΑΡΕΜΕΙΝΑ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΠΑΡΑ των διοδίων.
Πηγαίνοντας να παραλάβω την κλήση μου διαπιστώνω ότι το όργανο έχει σημειώσει ¨άρνηση πληρωμής διοδίων". Του εξηγώ ότι δε συνέβη κάτι τέτοιο μιας και δεν αρνούμαι να πληρώσω και δεν έχω καν περάσει τα διόδια. Εξήγησα ότι ζητώ να μου κοπεί πιστωτικό όπως και προβλέπεται σε αυτές τις περιπτώσεις για να το πληρώσω μεταγενέστερα σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα που ορίζει η εταιρεία. Μπροστά τους ρωτάω τον προϊστάμενο αν υπάρχει τέτοιο έντυπο αδυναμίας πληρωμής και μπροστά τους μου απαντάει ότι υπάρχει αλλά δε μου το δίνει...!!!
Να σημειώσω εκ νέου ότι ακόμη κι εκείνη τη στιγμή το τουτού
ΠΑΡΕΜΕΝΕ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΠΑΡΑ των διοδίων.
Ζήτησα αρκετές φορές από τα όργανα να μεσολαβήσουν για να πάρω τουλάστιχον τα στοιχεία του προϊσταμένου. Αρνήθηκαν να βοηθήσουν και το μόνο που μου έδωσε ο προϊστάμενος ήταν το τετραψήφιο νούμερό του.
Αρνήθηκα τελικώς να υπογράψω την κλήση μιας και δεν ήταν αληθής και δε μου παρεδώθη αντίγραφο, με διαβεβαίωσαν τα όργανα ότι το πρωί θα ήταν στα χέρια του διοικητή.



Έχω ήδη κάνει κάποια επικοινωνία για να δω τι μπορεί να γίνει σε αυτήν την περίπτωση αλλά ευελπιστώ ότι με λίγη λογική από το διοικητή που σκέφτομαι να επισκεφτώ αύριο θα υπάρξει αίσιο τέλος. Με αυτούς που μίλησα μου συνέστησαν να συντάξω μία ένσταση και να μιλήσω αύριο και με ένα δικηγόρο που γνωρίζει από αυτά τα θέματα.
Έχω πετύχει το άρθρο στο blog που αναφέρει ότι υπάρχει αντίστοιχο ιστορικό
http://epitropesdiodiastop.blogspot...-post_7125.html
Οποιαδήποτε βοήθεια θα γίνει αποδεκτή μετ' ευγνωμοσύνης...

Αλέξανδρος

__________________
schumifer
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ 21 Ιούλ, 2011 15:19

Re: Αττική οδός, Άρνηση παραχώρησης εντύπου αδυναμίας πληρωμ

Δημοσίευσηαπό dti » Σάβ 20 Αύγ, 2011 11:06

Απαράδεκτη και ύποπτη συμπεριφορά για την οποία ανεξάρτητα από την έκβαση της κλήσης, αξίζει να κάνεις καταγγελία όπου πρέπει (και για τους υπαλλήλους της Αττικής Οδού και για τους αστυνομικούς).
Σε κάθε περίπτωση πρέπει να υπάρχει σχετική πρόβλεψη για ότι σου συνέβη και ειδικά από τη στιγμή που δεν αρνήθηκες να πληρώσεις, είχες στη διάθεσή τους τα στοιχεία σου και όλη την καλή διάθεση και υπομονή για να μη δημιουργηθεί πρόβλημα.

Θα αναφέρω το εξής που μου είχε τύχει πέρυσι στην Autostrada στην Ιταλία. Ως γνωστόν εκεί, όταν εισέρχεσαι στον αυτοκινητόδρομο παίρνεις από αυτόματο μηχάνημα ένα κουπόνι που αναφέρει τον αριθμό της εισόδου και όταν φθάνεις στην έξοδο πληρώνεις σε υπάλληλο ή μηχάνημα με μετρητά ή με πιστωτική κάρτα το αντίτιμο. Είχα μπει λοιπόν στην autostrada (αμέσως μετά τη μετατροπή για την εγκατάσταση του συστήματος υγραεριοκίνησης) από το Bari και ήθελα να κάνω κάπου 50 χιλιόμετρα και να ξαναγυρίσω στο Bari. Σε κάποια έξοδο και πριν φθάσω στο σημείο που θα πλήρωνα, είδα οτι υπήρχε η δυνατότητα να περάσω στο αντίθετο ρεύμα με κατεύθυνση πάλι προς το Bari. Έκανα επί τόπου αναστροφή λοιπόν και ξαναμπήκα στην autostrada με κατεύθυνση προς το Bari. Φθάνοντας λοιπόν μετά από 50 χλμ. περίπου ξανά στο Bari στην έξοδο της autotrada, πάω να πληρώσω με την πιστωτική στο μηχάνημα βάζοντας το κουπόνι που είχα πάρει κατά την είσοδό μου. Μου εμφάνισε στην οθόνη κάποιο μήνυμα οτι δεν μπορούσε να δεχθεί το κουπόνι και παρόλο που έβαλα την πιστωτική μου, δεν ήθελε να με χρεώσει και μετά από 2-3 ανεπιτυχείς προσπάθειες (χωρίς να έχω δημιουργήσει σε κανένα άλλο αυτοκίνητο καθυστέρηση, μια και γενικά δεν είχε κίνηση) η μπάρα άνοιξε, αλλά εμφανίστηκε στην οθόνη κάποιο μήνυμα που δεν κατάλαβα μια και ήταν στα Ιταλικά. Παράλληλα μου επεστράφη ένα κουπόνι. Μπήκα λοιπόν μετά από μέρες σε σχετική ιστοσελίδα ( http://autostrade.it/en/rmpp/index.html ) και βάζοντας τον κωδικό του κουπονιού είδα ότι εκκρεμούσε η πληρωμή γιατί δεν μπορούσε να δεχθεί το σύστημά τους οτι είχα μπει και βγει από την ίδια είσοδο / έξοδο στο Bari χωρίς να έχει μεσολαβήσει κάποια άλλη έξοδος / είσοδος. Προκειμένου να γλυτώσω τη χρέωση από το επιπλέον πρόστιμο, εννοείται οτι πλήρωσα μέσω της πιστωτικής εντός του προβλεπόμενου χρονικού διαστήματος (15 ημέρες) δηλώνοντας την πραγματική διαδρομή που είχα κάνει, στέλνοντας μέσω email και φωτοτυπία του διαβατηρίου μου.

Οποιαδήποτε σύγκριση με τα δικά μας συστήματα και πρακτικές εδώ, μόνο θλίψη προκαλεί...
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: Αττική οδός, Άρνηση παραχώρησης εντύπου αδυναμίας πληρωμ

Δημοσίευσηαπό schumifer » Σάβ 20 Αύγ, 2011 14:53

dti έγραψε:Απαράδεκτη και ύποπτη συμπεριφορά για την οποία ανεξάρτητα από την έκβαση της κλήσης, αξίζει να κάνεις καταγγελία όπου πρέπει (και για τους υπαλλήλους της Αττικής Οδού και για τους αστυνομικούς).
Σε κάθε περίπτωση πρέπει να υπάρχει σχετική πρόβλεψη για ότι σου συνέβη και ειδικά από τη στιγμή που δεν αρνήθηκες να πληρώσεις, είχες στη διάθεσή τους τα στοιχεία σου και όλη την καλή διάθεση και υπομονή για να μη δημιουργηθεί πρόβλημα.

Θα αναφέρω το εξής που μου είχε τύχει πέρυσι στην Autostrada στην Ιταλία. Ως γνωστόν εκεί, όταν εισέρχεσαι στον αυτοκινητόδρομο παίρνεις από αυτόματο μηχάνημα ένα κουπόνι που αναφέρει τον αριθμό της εισόδου και όταν φθάνεις στην έξοδο πληρώνεις σε υπάλληλο ή μηχάνημα με μετρητά ή με πιστωτική κάρτα το αντίτιμο. Είχα μπει λοιπόν στην autostrada (αμέσως μετά τη μετατροπή για την εγκατάσταση του συστήματος υγραεριοκίνησης) από το Bari και ήθελα να κάνω κάπου 50 χιλιόμετρα και να ξαναγυρίσω στο Bari. Σε κάποια έξοδο και πριν φθάσω στο σημείο που θα πλήρωνα, είδα οτι υπήρχε η δυνατότητα να περάσω στο αντίθετο ρεύμα με κατεύθυνση πάλι προς το Bari. Έκανα επί τόπου αναστροφή λοιπόν και ξαναμπήκα στην autostrada με κατεύθυνση προς το Bari. Φθάνοντας λοιπόν μετά από 50 χλμ. περίπου ξανά στο Bari στην έξοδο της autotrada, πάω να πληρώσω με την πιστωτική στο μηχάνημα βάζοντας το κουπόνι που είχα πάρει κατά την είσοδό μου. Μου εμφάνισε στην οθόνη κάποιο μήνυμα οτι δεν μπορούσε να δεχθεί το κουπόνι και παρόλο που έβαλα την πιστωτική μου, δεν ήθελε να με χρεώσει και μετά από 2-3 ανεπιτυχείς προσπάθειες (χωρίς να έχω δημιουργήσει σε κανένα άλλο αυτοκίνητο καθυστέρηση, μια και γενικά δεν είχε κίνηση) η μπάρα άνοιξε, αλλά εμφανίστηκε στην οθόνη κάποιο μήνυμα που δεν κατάλαβα μια και ήταν στα Ιταλικά. Παράλληλα μου επεστράφη ένα κουπόνι. Μπήκα λοιπόν μετά από μέρες σε σχετική ιστοσελίδα ( http://autostrade.it/en/rmpp/index.html ) και βάζοντας τον κωδικό του κουπονιού είδα ότι εκκρεμούσε η πληρωμή γιατί δεν μπορούσε να δεχθεί το σύστημά τους οτι είχα μπει και βγει από την ίδια είσοδο / έξοδο στο Bari χωρίς να έχει μεσολαβήσει κάποια άλλη έξοδος / είσοδος. Προκειμένου να γλυτώσω τη χρέωση από το επιπλέον πρόστιμο, εννοείται οτι πλήρωσα μέσω της πιστωτικής εντός του προβλεπόμενου χρονικού διαστήματος (15 ημέρες) δηλώνοντας την πραγματική διαδρομή που είχα κάνει, στέλνοντας μέσω email και φωτοτυπία του διαβατηρίου μου.

Οποιαδήποτε σύγκριση με τα δικά μας συστήματα και πρακτικές εδώ, μόνο θλίψη προκαλεί...


Καλά, η ιστορία που παραθέτεις είναι από το μέλλον ...
Δυστυχώς μέσα στην ψηφισθείσα νομοθεσία για την παραχώρηση της εκμεττάλλευσης της αττικής οδού δεν προβλέπεται τίποτα ιδιαίτερο για τον πολίτη...
schumifer
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ 21 Ιούλ, 2011 15:19

Re: Αττική οδός, Άρνηση παραχώρησης εντύπου αδυναμίας πληρωμ

Δημοσίευσηαπό ntinaras » Σάβ 20 Αύγ, 2011 16:44

γι αυτο εγω τους γραφω ολους στα παπαρια μου και δε πληρωνω πουθενα
εχω να πληρωσω διοδια 2 χρονια τωρα.
Micra K11 1.3 Zanardi NIGS
ntinaras
 
Δημοσιευσεις: 230
Εγγραφή: Παρ 11 Μαρ, 2011 00:58

Re: Αττική οδός, Άρνηση παραχώρησης εντύπου αδυναμίας πληρωμ

Δημοσίευσηαπό MEMNONAS » Πέμ 26 Απρ, 2012 21:07

... 2 χρόνια δε πληρώνεις διόδια ; Πώς το κάνεις αυτό ; Στην Αττική οδό δε σε σταματάνε ; Δεν έχεις λάβει ειδοποίηση πληρωμής ποτέ ; Τί όλα αυτά τα χρόνια δε πληρώνεις έτσι απλά, χωρίς συνέπειες ; Για πες μου με ενδιαφέρει, αν είναι να το κάνω κι εγώ από σήμερα κι όλας !
MEMNONAS
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Τετ 04 Απρ, 2012 23:25

Re: Αττική οδός, Άρνηση παραχώρησης εντύπου αδυναμίας πληρωμ

Δημοσίευσηαπό gakost » Πέμ 26 Απρ, 2012 21:38

MEMNONAS έγραψε:... 2 χρόνια δε πληρώνεις διόδια ; Πώς το κάνεις αυτό ; Στην Αττική οδό δε σε σταματάνε ; Δεν έχεις λάβει ειδοποίηση πληρωμής ποτέ ; Τί όλα αυτά τα χρόνια δε πληρώνεις έτσι απλά, χωρίς συνέπειες ; Για πες μου με ενδιαφέρει, αν είναι να το κάνω κι εγώ από σήμερα κι όλας !

Δες την ημερομηνία της τελευταίας δημοσίευσης είναι περυσινή :lol:
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Αττική οδός, Άρνηση παραχώρησης εντύπου αδυναμίας πληρωμ

Δημοσίευσηαπό mtsop » Παρ 27 Απρ, 2012 16:49

Και 'γω εδώ και 2 χρόνια δε πληρώνω, παλιά κατέβαινα και άνοιγα τη μπάρα, τώρα απλά κολλάω στον μπροστινό και περνάμε παρέα.
Εννοείται πριν το κάνω, κοιτώ αν έχει τροχαία.
mtsop
 
Δημοσιευσεις: 6
Εγγραφή: Τρί 06 Μαρ, 2012 16:37

Re: Αττική οδός, Άρνηση παραχώρησης εντύπου αδυναμίας πληρωμ

Δημοσίευσηαπό ntinaras » Τρί 01 Μάιος, 2012 21:52

προσοχη τωρα
ο τσεκουρατος βοριδης περασε ωραιο νομοσχεδιο που μπορει να σε γραψει η τροχαια ακομα και χωρις να ειναι εκει,βασει υλικου που θα χει παρει απο ιδιωτικη καμερα!!!!
Micra K11 1.3 Zanardi NIGS
ntinaras
 
Δημοσιευσεις: 230
Εγγραφή: Παρ 11 Μαρ, 2011 00:58

Re: Αττική οδός, Άρνηση παραχώρησης εντύπου αδυναμίας πληρωμ

Δημοσίευσηαπό christoi » Τετ 02 Μάιος, 2012 02:41

Η κάμερα βγάζει συνέχεια ή μόνο αν χτυπήσει συναγερμός; Παραδείγματος χάρην, αν σηκώσεις την μπάρα και όχι αν κολλήσεις στον μπροστινό; Ή και στις 2 περιπτώσεις;
Opel Astra H 1.4 Romano με περισσότερα από 80.000km και λιγότερα από 100.
Άβαταρ μέλους
christoi
 
Δημοσιευσεις: 600
Εγγραφή: Παρ 06 Μάιος, 2011 21:02


Επιστροφή στο Συζήτηση γενικού περιεχομένου – Εκφραστείτε ελεύθερα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες