Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Opel Astra G 1,4cc by BRC

Δείξτε μας την εγκατάσταση υγραερίου στο αυτοκίνητο σας!

Re: Opel Astra G 1,4cc by BRC

Δημοσίευσηαπό tasosonic » Δευτ 16 Μάιος, 2011 21:54

Η δική μου γνώμη μου και τα δικά μου μικροπροβληματάκια (μετά απο 5000 χμ με υγραέριο) με το σύστημα της brc είναι τα εξής:

1) Σχετικά με τα λαμπάκια που δείχνουν την πληρότητα της δεξαμενής όντως τα 3 πρώτα σβήνουν πολύ γρήγορα>!Αυτο το πρόβλημα μάλλον υπάρχει σε όλους με σύστημα brc κ όχι μόνο και μου το είχε πει ο εγκαταστάτης απο της αρχή! Εξάλλου δεν με πολυ-προβληματίζει γιατι αφενός υπολογίζω την πληρότητα της δεξαμενης απο τα χλμ που εχω κάνει και αφετέρου από τον αναλογικό δείκτη ο οποίος βρίσκεται στην πολυβαλβιδα μεσα στη δεξαμενή τον οποίο και συμβουλεύομαι συχνά.

2) Ενα πρόβλημα που δεν ξέρω πως να το χαρακτηρίσω κ μου εμφανίζεται στις χαμηλές στροφές είναι το εξής: ξαφνικά εκει που κατεβάζω απο 3η ταχύτητα σε 2α, ενω με βενζίνη θα φρέναρε ομαλά, με αέριο αρχίζει το αμάξι να ''χτυπιέται'' μπρος -πίσω, οπότε κ βγάζω τήν ταχύτητα για να σταματήσει. (Αυτό μπορεί να θεωρηθεί ρετάρισμα;; Πως θα το χαρακτηρίζατε εσείς;;)

3) Άλλο πρόβλημα είναι οτι κάποιες φορές οταν βάζω μπρος δεν μου γυρνάει αυτόματα σε υγραέριο κ πρέπει να το κάνω χειροκίνητα ειδικά όταν στη δεξαμενή έχει μείνει λίγο καύσιμο (το 1/4 πχ).

Γενικότερα όσο αφορά την οικονομία μου βγάζει με 45λτ (36 ευρώ) γύρο στα 500χλμ εκτός πόλης (κυρίως εγνατία) με χαλαρή οδήγηση. Επίσης συνεχίζω να κάνω υπολογισμούς με την κατανάλωση δοκιμάζοντας διαφορετικά βενζινάδικα!! Στη Θεσσαλονίκη παρατήρησα οτι το αέριο του Θεωδόρου δεν είναι τόσο ποιοτικό όσο στο Δερβένι.
Όσον αφορά τη συμπεριφορά του αυτοκινήτου, θα έλεγα οτι γίνεται πιο νευρικό όταν λειτουργεί με αέριο και αρχίζουν να μου μπαίνουν υποψίες ότι το μέιγμα που μου φτιάξε είναι πλούσιο.
Σκέφτηκα πολλές φορές απο τη μία, να το παώ για περαιτέρω έλεγχο και τυχόν λύση των παραπάνω προβλημάτων απο την άλλη σκέφτομαι μήπως όλα αυτά ειναι ψιλο -φυσιολογικά κ όχι τόσο σημαντικά κ μήπως μου δημιουργήσει άλλα νέα προβλήματα αν το ξαναπειράξει..
Opel Astra G 1.4cc του 98', BRC 4ης Γενιάς, χωρίς λαδιέρες!
tasosonic
 
Δημοσιευσεις: 20
Εγγραφή: Παρ 07 Ιαν, 2011 14:33

Re: Opel Astra G 1,4cc by BRC

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Δευτ 16 Μάιος, 2011 23:09

Φιλε μου πολυ σου καιει, ειδικα αν το πηγαινεις χαλαρα. Καλα κανεις και υποψιαζεσαι πλουσιο μιγμα καθως και αλλοι με brc δεν καινε τοσο.
Τα προβληματακια που εχεις μπορει να οφειλονται και σ'αυτο. Το αλλο θεμα που δεν γυρνα σε αεριο πρεπει να φταιει ο αισθητηρας πιεσης(αν εχει) ή η πολυβαλβιδα.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Opel Astra G 1,4cc by BRC

Δημοσίευσηαπό dathens » Δευτ 16 Μάιος, 2011 23:26

Μην τρελενεστε δεν έχει να κάνει με 4η ή 5η γενια κάποια αμάξια δεν μπορούν να βάλουν υγρο ψεκασμο απλά και κάποια δεν μπορούν να βάλουν αέριο ψεκασμό έχει να κάνει με τον εγκαταστατη και μόνο πόσο καλά ξέρει το σύστημα τι λάθη εκανε που δεν τα ξέρετε , τι υποστήριξη έχει απο τον προμηθευτή του κτλ .... Απλά τα πράγματα βρείτε άλλον εγκαταστατη με το ίδιο σύστημα και επί πληρωμή ζητήστε του να σας διορθώσει τα κακώς κειμενα πχ για τους φίλους στη βόρεια Ελλάδα υπάρχει ένας πολυ καλός μάστορας με φοβερές εγκαταστάσεις brc στην Κατερίνη πεταχτητε μια βόλτα και δείτε τι μπορει να σας κάνει !!!!!! Στην αθηνα έχει αρκετούς brc ένα στο Γερακα στη μαραθωνος αρχες, έναν στην Βουλιαγμενης στο ελληνικό απέναντι απο την βάση , έναν στο Παλ. Φάληρο μόλις άνοιξε απεναντι απο τη μαρινα φαληρου παραρτημα του Χαϊδαρίου κτλ.
ml 350 2005 w164 Prins αθάνατο 160.000 km LPG 227.000 συνολικά
dathens
 
Δημοσιευσεις: 1252
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν, 2011 01:51

Re: Opel Astra G 1,4cc by BRC

Δημοσίευσηαπό sharkan192 » Τρί 17 Μάιος, 2011 00:29

λοιπον οσο για τα λαμπακια ρυθμιζονται αλλα δεν γινονται τελεια.πηγαινε στον μηχανικο σου και πες του να το μπριζωσει να παει στο μενου
setting up
lpg-cng gauge calibration
και να κανει τα 1100mV ΣΕ 1063mV
TA 45mV NA TA KANEI 39mV
KAI TA ΠΟΣΟΣΤΑ ΣΤΑ ΔΕΞΙΑ ΚΟΥΤΑΚΙΑ NA TA KANEIΟΠΩΣ ΠΑΡΑΚΑΤΩ
85%
63%
35%
14%
3%

και οσο για τα ρεταρισματα παμε στο μενου
setting up
map refiniment μετα παταμε το
idle refiniment μετα
start
και οταν τελειωσει πες του να κανει save και μαλλον θα εισαι ενταξει.
sharkan192
 
Δημοσιευσεις: 15
Εγγραφή: Κυρ 06 Μαρ, 2011 23:18

Re: Opel Astra G 1,4cc by BRC

Δημοσίευσηαπό sharkan192 » Τρί 17 Μάιος, 2011 00:40

προς tasonic
οταν κατεβαζεισ ταχυτητα κια κλωτσαει παμε στο μενου
setting up
driveability
tip in
και μετα το λαπτοπ αν χειρας βολτα με το αυτοκινητο και μειωνει λιγο λιγο την μπαρα κατω απο το υπομενου το tip out
αν και μου φαινεται παραξενο γιατι εχω κανει πολλα χ14χε και κανενα δεν εχει προβλημα.
τελος παντων.
πιστευω να βοηθησα
sharkan192
 
Δημοσιευσεις: 15
Εγγραφή: Κυρ 06 Μαρ, 2011 23:18

Re: Opel Astra G 1,4cc by BRC

Δημοσίευσηαπό tasosonic » Τετ 18 Μάιος, 2011 17:38

Ευχαριστώ φίλε θα του το πω να μου το κάνει ;)
Opel Astra G 1.4cc του 98', BRC 4ης Γενιάς, χωρίς λαδιέρες!
tasosonic
 
Δημοσιευσεις: 20
Εγγραφή: Παρ 07 Ιαν, 2011 14:33

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Showroom

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 19 επισκέπτες