Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Alfa Romeo 147 1.6 TS by Vialle (LPfi kit)

Δείξτε μας την εγκατάσταση υγραερίου στο αυτοκίνητο σας!

Alfa Romeo 147 1.6 TS by Vialle (LPfi kit)

Δημοσίευσηαπό anemar » Τετ 25 Μάιος, 2011 11:31

Σημερα μπηκε στο "χειρουργειο" το αυτοκινητο. :roll:

Παραλαμβανω η αυριο η την Παρασκευη.
Θα εγκατασταθει το kit της Vialle και συγκεκριμενα το LPfi στην Ford Σταθης στην Χρυσαυγη Λαγκαδα.

Νεοτερα καθως και φωτογραφιες προσεχως..
Τελευταία επεξεργασία από anemar και Τρί 31 Μάιος, 2011 17:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
[url="Alfa 147 1.6 Vialle LPFi"]http://www.autogasforum.gr/viewtopic.php?f=20&t=334&start=10#p4342[/url]
anemar
 
Δημοσιευσεις: 54
Εγγραφή: Τετ 13 Απρ, 2011 22:44

Re: Alfa Romeo 147 1.6 TS by Vialle

Δημοσίευσηαπό Giannis » Τετ 25 Μάιος, 2011 18:46

Άντε μπράβο!
Πόσο σου πήγε και τι δεξαμενή επέλεξες?
Fiat Panda100HP powered by EUROPEGAS 4ης Γενιάς Αερίου Ψεκασμού άνευ λαδιέρας..
Άβαταρ μέλους
Giannis
 
Δημοσιευσεις: 290
Εγγραφή: Σάβ 04 Δεκ, 2010 13:34
Τοποθεσία: Athens

Re: Alfa Romeo 147 1.6 TS by Vialle

Δημοσίευσηαπό anemar » Δευτ 30 Μάιος, 2011 22:25

Τελικα παρελαβα σημερα και διενυσα 120 χλμ.

Φωτογραφιες θα ανεβασω αυριο.
Η εγκατασταση εχοντας δει και αλλες δουλειες την θεωρω εξαιρετικη και οπως μου ειχαν πει για τον συγκεκριμενο εγκαταστατη.

Λοιπον στον χωρο της μηχανης δεν φαινεται σχεδον τιποτα! Μονο μια βαλβιδα. Τα σωληνακια ειναι κρυμμενα και δεν φαινονται.
Η δεξαμενη ειναι 630χ220 ή 225 (αλλο γραφει στην αναλυτικη αποδειξη και αλλο στην υπευθυνη δηλωση για το ΚΤΕΟ,οποτε δεν ειμαι σιγουρος).Ο χωρος αποσκευων ανυψωθηκε κατα 2 εκατοστα περιπου αλλα ντυθηκε με σφουγγαρι και ειναι επιπεδος. Φωτογραφιες αυριο οπως ειπα.

Η ταπα μπηκε στην θεση της ταπας της βενζινης (δεν τρυπηθηκε προφυλακτηρας) και μαλιστα χωρεσε τον μικρο ανταπτορα οποτε δεν θα εχω βιδωμα ξεβιδωμα σε καθε γεμισμα. :D

Στην οδηγηση τωρα. Ξεκιναει με βενζινη και μετα απο 20-30 δευτερα μπαινει το υγραεριο (δεν τα μετρησα αυριο θα το κανω). Εν κινηση αν πατησω το κουμπι γυρναει σε βενζινη χωρις να καταλαβω τιποτα. Αν το ξαναγυρισω σε υγραεριο μετα απο λιγο οταν μπει κανει ενα στιγμιαιο κομπιασμα. (το δοκιμασα με 130 χλμ. ωρα με cruise control και χωρις). Επικοινωνησα αμεσα και μου ειπε πως ειναι φυσιολογικο λογω της θεσης της δεξαμενης του αεριου που ειναι πιο πισω απο της βενζινης αρα θελει εστω καποιον ελαχιστο χρονο για να τραβηξει το αλλο καυσιμο. Δεν ειναι θεμα ρυθμισης δηλαδη αλλα φυσιολογικο. Ειναι? Επισης σε ολο το φασμα των στροφων δουλευει με lpg ακομα και στις 6500 στροφες που ανεβασα. Οπως μου τονισε βενζινη καιει μονο στην εκκινηση για 20-30 δευτερολεπτα.

Για καταναλωση ειναι νωρις να βγαλω συμπερασματα. Μου ειπε οτι θα δω αυξηση 15-20 %. Εγω στο trip computer δεν ειδα σε αυτα τα λιγα χλμ που εκανα. Δηλαδη με 130 στην εγνατια μου εκαιγε οσο και πριν. Επισης δεν εσβησε καποιο λαμπακι μετα τα 120 χλμ που διενυσα.Η δεξαμενη ειναι 52 ή 53 λιτρα δεν θυμαμαι ακριβως και κατασκευης 2/2011.

Απο εκει και περα μου ειπε πως δεν χρειαζεται καποια αλλη ρυθμιση και αν θελω στα 1500 χλμ να παω να το περασουν απο τα διαγνωστικα.

Δοθηκαν ολα τα απαραιτητα εγγραφα για το κτεο,οπως και οι εγγυησεις της vialle αλλα και η δικη τους (2ετης ή 100000 χλμ για το υγραεριο) και 1 ετους για τα υπολοιπα εργοστασικα μερη του κινητηρα (με αστερακι ομως "αν προκληθει βλαβη που να οφειλεται στο συστημα υγραεριοκινησης)

Η συμπεριφορα των αδερφων Σταθη εξαιρετικη,μοναδικο "μειονεκτημα" οτι λιγο πηγαμε πισω σε χρονο εξαιτιας της αρκετης δουλειας που εχουν αλλα και της λιγο ζορικης πολλαπλης της αλφα. Το αποτελεσμα ομως (εμφανισικα σε πρωτη φαση) με ενθουσιασε. Ειναι "ψειρες" και με μερακι.

Αυτα για αρχη
[url="Alfa 147 1.6 Vialle LPFi"]http://www.autogasforum.gr/viewtopic.php?f=20&t=334&start=10#p4342[/url]
anemar
 
Δημοσιευσεις: 54
Εγγραφή: Τετ 13 Απρ, 2011 22:44

Re: Alfa Romeo 147 1.6 TS by Vialle

Δημοσίευσηαπό dti » Δευτ 30 Μάιος, 2011 22:40

Καλά και οικονομικά χιλιόμετρα!
Καλύτερα να είναι "ψείρες" παρά να "ξεμπερδεύουν" αυθημερόν όπως κάνουν πολλοί άλλοι εγκαταστάτες... Υποθέτω ότι λύθηκε και τρυπήθηκε εκτός η πολλαπλή εισαγωγής (όπως έχω δει σε άλλες εγκαταστάσεις του συγκεκριμένου συνεργείου). Πόσο κόστισε τελικά;
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: Alfa Romeo 147 1.6 TS by Vialle

Δημοσίευσηαπό anemar » Δευτ 30 Μάιος, 2011 23:12

dti έγραψε:Καλά και οικονομικά χιλιόμετρα!
Υποθέτω ότι λύθηκε και τρυπήθηκε εκτός η πολλαπλή εισαγωγής (όπως έχω δει σε άλλες εγκαταστάσεις του συγκεκριμένου συνεργείου). Πόσο κόστισε τελικά;


Ναι εχουν τραβηξει και οι ιδιοι φωτο και θα τις ανεβασουν στο site τους.
Αυτο με το κομπιασμα που περιγραφω το κανει και σε σενα? (απο βενζινη σε υγραεριο με υψηλη ταχυτητα- ατην αρχη δεν το καταλαβαινω)
[url="Alfa 147 1.6 Vialle LPFi"]http://www.autogasforum.gr/viewtopic.php?f=20&t=334&start=10#p4342[/url]
anemar
 
Δημοσιευσεις: 54
Εγγραφή: Τετ 13 Απρ, 2011 22:44

Re: Alfa Romeo 147 1.6 TS by Vialle

Δημοσίευσηαπό christoi » Δευτ 30 Μάιος, 2011 23:37

Αυτό με την αλλαγή είναι φυσιολογικό, απ'όσο γνωρίζω τουλάχιστον. Εγώ το παρατήρησα όταν ψιλοζορίζω το αμάξι και κάνει την αλλαγή. Σε κανονική χρήση (μέχρι 4.000 rpm) και με λίγο πατημένο το γκάζι, δεν παρατηρώ τίποτα.
Ο υπολογιστής ταξιδίου, θα λέει τα δικά του. Τις πραγματικές μετρήσεις θα τις έχει ΜΟΝΟ όταν σου αδειάσει και το ξαναγεμίσεις.
Για παράδειγμα, ενώ έχω 1-2 λίτρα λιγότερη βενζίνη στα 750 km υγραερίου και ο δείκτης της βενζίνης έχει μετακινηθεί ελάχιστα, ο υπολογιστής μου βγάζει μήνυμα "Range 0km!!!". Η λύση που έχει βρει ένας γνωστός, είναι γέμισμα 10-15 λίτρων βενζίνης για να σηκωθεί αρκετά το φλοτέρ της βενζίνης και να ξαναρχίσει το μέτρημα.
Opel Astra H 1.4 Romano με περισσότερα από 80.000km και λιγότερα από 100.
Άβαταρ μέλους
christoi
 
Δημοσιευσεις: 600
Εγγραφή: Παρ 06 Μάιος, 2011 21:02

Re: Alfa Romeo 147 1.6 TS by Vialle

Δημοσίευσηαπό anemar » Δευτ 30 Μάιος, 2011 23:45

Η δεξαμενη ειναι STΑΚΟ διαστασεων 630 χ 225,χωρητικοτητας 53 lt δηλαδη 42,4 στην ουσια και ζυγιζει 26 κιλα.
[url="Alfa 147 1.6 Vialle LPFi"]http://www.autogasforum.gr/viewtopic.php?f=20&t=334&start=10#p4342[/url]
anemar
 
Δημοσιευσεις: 54
Εγγραφή: Τετ 13 Απρ, 2011 22:44

Re: Alfa Romeo 147 1.6 TS by Vialle

Δημοσίευσηαπό DaKancho » Τρί 31 Μάιος, 2011 00:47

anemar έγραψε:
μετα απο λιγο οταν μπει κανει ενα στιγμιαιο κομπιασμα.

...ειναι φυσιολογικο λογω της θεσης της δεξαμενης του αεριου που ειναι πιο πισω απο της βενζινης αρα θελει εστω καποιον ελαχιστο χρονο για να τραβηξει το αλλο καυσιμο.





Έλληνας μάστορας είναι, τι περίμενες να σου πει; Ήταν μια έμπνευση στιγμιαίας δημιουργικότητας, στο γνωστό επίπεδο των μαστόρων.

Απόσταση έ; Καλά, τη μέτρησε κιόλας την απόσταση της δεξαμενής σχετικά με την άλλη και την βρήκε πολύ πιο μακρυά έ; Σαν να ήταν σε άλλη πόλη ας πούμε...

Δηλαδή, άμα την φέρουμε τη δεξαμενή πιο κοντά τότε δεν θα το κάνει (κατά το μάστορά σου);
Υπέρμαχος της άμεσης ποινικοποίησης της βλακείας. Συμπεριλαμβάνονται και οι επιδειξίες.
Άβαταρ μέλους
DaKancho
 
Δημοσιευσεις: 283
Εγγραφή: Κυρ 08 Μάιος, 2011 23:43

Re: Alfa Romeo 147 1.6 TS by Vialle

Δημοσίευσηαπό anemar » Τρί 31 Μάιος, 2011 01:29

Να σου πω την αληθεια δεν ειμαι σιγουρος οτι ειπε αυτο το πραγμα γιατι δεν τον ακουγα και καλα αλλα νομιζω κατι τετοιο εννοουσε. Παντως εχει μια λογικη πηγαινοντας με 130 χλμ/ωρα και 4200 στροφες αλλαζοντας το καυσιμο να κανει το στιγμιαιο κομπιασμα γιατι ενω το "ταιζεις" ξαφνικα το κοβεις εστω και στιγμιαια. Βεβαια η απορια μου ειναι γιατι να μην το κανει και οταν το γυρναω σε βενζινη. Σε χαμηλες ταχυτητες παντως δεν καταλαβαινω κατι.
[url="Alfa 147 1.6 Vialle LPFi"]http://www.autogasforum.gr/viewtopic.php?f=20&t=334&start=10#p4342[/url]
anemar
 
Δημοσιευσεις: 54
Εγγραφή: Τετ 13 Απρ, 2011 22:44

Re: Alfa Romeo 147 1.6 TS by Vialle

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τρί 31 Μάιος, 2011 16:39

anemar έγραψε:Να σου πω την αληθεια δεν ειμαι σιγουρος οτι ειπε αυτο το πραγμα γιατι δεν τον ακουγα και καλα αλλα νομιζω κατι τετοιο εννοουσε. Παντως εχει μια λογικη πηγαινοντας με 130 χλμ/ωρα και 4200 στροφες αλλαζοντας το καυσιμο να κανει το στιγμιαιο κομπιασμα γιατι ενω το "ταιζεις" ξαφνικα το κοβεις εστω και στιγμιαια. Βεβαια η απορια μου ειναι γιατι να μην το κανει και οταν το γυρναω σε βενζινη. Σε χαμηλες ταχυτητες παντως δεν καταλαβαινω κατι.


Μην τον πιανετε απο τα μουτρα τον ανθρωπο, κανενας δεν τα ξερει ολα. Οσο ζω...μαθαινω

Αυτο που σου ειπε σιγουρα (αλλα τα μπερδεψες ;) )ειναι οτι τα μπεκ του lpg ειναι πιο πισω απο αυτα της βενζινης και υπαρχει 1 μικρο κενο(λογο αποστασης) στην τροφοδοσια οταν γυρναει απο βενζινη σε lpg. Οταν ομως γινεται το αντιθετο(lpg σε βενζινη) δεν υπαρχει κομπιασμα-κλοτσιμα γιατι τα μπεκ της βενζινης ειναι σε θεση να τροφοδοτησουν αμεσα τον θαλαμο χωρις να διαμεσολαβει (σχεδον)κανενα κενο-αποσταση απο τα μπεκ.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Επόμενο

Επιστροφή στο Showroom

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 43 επισκέπτες