Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

ΚΤΕΟ και LPG

Εμπειρίες και προβλήματα με ΚΤΕΟ; Νομοθεσία;

Re: ΚΤΕΟ και LPG

Δημοσίευσηαπό dti » Τρί 12 Ιουν, 2012 20:33

Δυστυχώς ναι και σίγουρα γίνεται για καθαρά εισπρακτικούς λόγους, αφού αν είσαι παρών κατά τον έλεγχο του ΚΤΕΟ για τη μετατροπή υγραεριοκίνησης, θα διαπιστώσεις με τα μάτια σου οτι πρώτα περνάνε το αυτοκίνητο από έναν τυπικό (περιοδικό) έλεγχο ΚΤΕΟ και στο τέλος ελέγχουν το σύστημα υγραεριοκίνησης. Ο δε έλεγχος καυσαερίων είναι μόνο με βενζίνη...
Κάτι που πρέπει να γνωρίζουμε επίσης είναι οτι κανονικά το αυτοκίνητο πρέπει να περάσει εκ νέου έλεγχο ΚΤΕΟ όταν λήξει η δεξαμενή και αντικατασταθεί...
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

ΚΤΕΟ και LPG

Δημοσίευσηαπό Lefty » Τρί 12 Ιουν, 2012 21:30

dti έγραψε:Δυστυχώς ναι και σίγουρα γίνεται για καθαρά εισπρακτικούς λόγους, αφού αν είσαι παρών κατά τον έλεγχο του ΚΤΕΟ για τη μετατροπή υγραεριοκίνησης, θα διαπιστώσεις με τα μάτια σου οτι πρώτα περνάνε το αυτοκίνητο από έναν τυπικό (περιοδικό) έλεγχο ΚΤΕΟ και στο τέλος ελέγχουν το σύστημα υγραεριοκίνησης. Ο δε έλεγχος καυσαερίων είναι μόνο με βενζίνη...
Κάτι που πρέπει να γνωρίζουμε επίσης είναι οτι κανονικά το αυτοκίνητο πρέπει να περάσει εκ νέου έλεγχο ΚΤΕΟ όταν λήξει η δεξαμενή και αντικατασταθεί...


Κατάλαβα. Δηλαδή 50€ το χαρτί και 80€ το ΚΤΕΟ 130€ + 50€ το κανονικό ΚΤΕΟ 180€. Άλλο ένα χαράτσι απο εκεί.
Toyota Yaris 1000cc, 260.000km τα 31.000km με LPG,AC STAG 300-4 ISA2,Tomasetto Πνεύμονας.
Lefty
 
Δημοσιευσεις: 58
Εγγραφή: Σάβ 28 Απρ, 2012 20:02

Re: ΚΤΕΟ και LPG

Δημοσίευσηαπό Cavaliere » Τετ 13 Ιουν, 2012 03:20

Τα κρατικά κτεο χρεώνουν 80€ για έλεγχο υγραεριοκίνησης.Τα ιδιωτικά είναι αρκετά φθηνότερα.Εγώ το πέρασα με 50€.Όσον για την απορία σου.Δίνεις το χαρτί που σου έδωσε ο εγκαταστάτης και περνάς κτεο.Ο επόμενος έλεγχος θα γίνει σε ημερομηνία με βάση το προηγούμενο δελτίο ελέγχου
Opel Astra G Gas Italy
Cavaliere
 
Δημοσιευσεις: 42
Εγγραφή: Παρ 23 Μαρ, 2012 14:16

ΚΤΕΟ και LPG

Δημοσίευσηαπό anastos » Τετ 13 Ιουν, 2012 06:34

Δηλ. Με το που βάζεις lpg το αυτοκίνητο περνάει ΚΤΕΟ. Με αυτή την ημερομηνία και κάθε δυο χρόνια το αυτοκίνητο περνάει ΚΤΕΟ ή μια το κανονικό του και μια για το Αεριο;
anastos
 
Δημοσιευσεις: 43
Εγγραφή: Παρ 22 Απρ, 2011 21:31

Re: ΚΤΕΟ και LPG

Δημοσίευσηαπό hpdra » Τετ 13 Ιουν, 2012 08:17

anastos έγραψε:Δηλ. Με το που βάζεις lpg το αυτοκίνητο περνάει ΚΤΕΟ. Με αυτή την ημερομηνία και κάθε δυο χρόνια το αυτοκίνητο περνάει ΚΤΕΟ ή μια το κανονικό του και μια για το Αεριο;



Όταν βάζεις LPG, περνας κτεο μόνο για τον έλεγχο της εγκατάστασης υγραερίου. Αυτό γίνεται μία φορά μόνο.

Το "χρονοδιάγραμμα" του τυπικού ελέγχου ΚΤΕΟ δεν επηρεάζεται - δηλαδή αν πέρασες κτεο 1,5 χρόνο πριν την εγκατάσταση υγραερίου, πρέπει να ξαναρπεράσεις κτεο μισό χρόνο μετά την εγκατάσταση (ξανά μετά απο 2,5 / 4,5 χρονια κ.ο.κ.). Η μόνη αλλαγή είναι ότι απο δω και μπρος θα χρειάζεται κάθε φορά που περνας το τυπικό διετές ΚΤΕΟ να τους προσκομίζεις "φρέσκια" βεβαίωση καλής λειτουργίας από τον εγκασταστάτη σου.
hpdra
 
Δημοσιευσεις: 37
Εγγραφή: Παρ 10 Ιουν, 2011 20:29

Re: ΚΤΕΟ και LPG

Δημοσίευσηαπό thomask1 » Παρ 28 Σεπ, 2012 21:28

Εγώ σήμερα πέρασα το αρχικό ΚΤΕΟ στον κόμβο Κηφισιάς (Ε ΚΤΕΟ). Μου κόστισε 50€ και μου είπαν σε 20 περίπου ημέρες να περάσω από Χολαργό μεριά (Υπουργείο Συγκοινωνιών) για να παραλάβω την καινούργια άδεια κυκλοφορίας. Επίσης μου είπε ότι κάθε φορά που είναι να περάσω ΚΤΕΟ (το κανονικό του άμα δύο χρόνια) θα πρέπει να προμηθεύομαι απο τον εγκαταστάτη μια υπεύθυνη δήλωση για την ορθή εγκατάσταση του συστήματος.
thomask1
 
Δημοσιευσεις: 10
Εγγραφή: Παρ 31 Αύγ, 2012 13:14

Re: ΚΤΕΟ και LPG

Δημοσίευσηαπό nickp » Τρί 11 Ιουν, 2013 16:59

Καλησπερα σε ολους

Εχω κλεισει κοντα χρονο και ακομα να παρω την αδεια.Το αυτοκινητο ανηκει στη δυτικη θεσσαλονικη και οποιοι γνωριζετε ξερετε τι μπουρδελο κωλουπηρεσια ειναι.
Με αυτα και με ταλλα πηγα και ο απιστευτος αγενεστατος θπαλληλος μου πε 70 ευρω παραβολο.Οσο διαβασα εδω κανεις δεν πληρωσε αυτο το ποσο.Γιατι να το πληρωσω εγω;;
Auris 2008 42000 km vialle lpi
nickp
 
Δημοσιευσεις: 151
Εγγραφή: Τετ 15 Αύγ, 2012 12:55

Re: ΚΤΕΟ και LPG

Δημοσίευσηαπό christoi » Τρί 11 Ιουν, 2013 19:03

Γιατί θέλει να στα πάρει;
Εκτός αν έχει αλλάξει κάτι.
Opel Astra H 1.4 Romano με περισσότερα από 80.000km και λιγότερα από 100.
Άβαταρ μέλους
christoi
 
Δημοσιευσεις: 600
Εγγραφή: Παρ 06 Μάιος, 2011 21:02

Re: ΚΤΕΟ και LPG

Δημοσίευσηαπό nickp » Τρί 11 Ιουν, 2013 19:07

Μου λεει εχει παραβολο απο την αγροτικη τραπεζα 70 ευρω για να παρεις τη νεα αδεια? Γιατι? Για να γραψουν σε ενα χαρτι ΥΓΡ??? Το θεο τους δεν εχουν.... :x
Auris 2008 42000 km vialle lpi
nickp
 
Δημοσιευσεις: 151
Εγγραφή: Τετ 15 Αύγ, 2012 12:55

Re: ΚΤΕΟ και LPG

Δημοσίευσηαπό gakost » Τρί 11 Ιουν, 2013 19:08

nickp έγραψε:Καλησπερα σε ολους

Εχω κλεισει κοντα χρονο και ακομα να παρω την αδεια.Το αυτοκινητο ανηκει στη δυτικη θεσσαλονικη και οποιοι γνωριζετε ξερετε τι μπουρδελο κωλουπηρεσια ειναι.
Με αυτα και με ταλλα πηγα και ο απιστευτος αγενεστατος θπαλληλος μου πε 70 ευρω παραβολο.Οσο διαβασα εδω κανεις δεν πληρωσε αυτο το ποσο.Γιατι να το πληρωσω εγω;;


Το αυτοκίνητο σου είναι δηλωμένο ως έδρα σε άλλη διεύθυνση και τα 70€ είναι η μεταφορά φακέλου από την μια υπηρεσία στην καινούργια.
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Θέματα ΚΤΕΟ

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες