Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

KTEO

Εμπειρίες και προβλήματα με ΚΤΕΟ; Νομοθεσία;

KTEO

Δημοσίευσηαπό chrid » Δευτ 28 Μαρ, 2011 18:03

Παιδιά το ΚΤΕΟ που περνάμε μετά την τοποθέτηση του κιτ lpg είναι για μία μόνο φορά και δεν έχει σχέση με το κανονικό ΚΤΕΟ.Έτσι δεν είναι?

Έχει κάποιο κόστος στο μηχανολογικό η αλλαγή στην άδεια?Παίρνεις νέα άδεια ή βάζουν σφραγίδα στην παλιά?
SEAT LEON 1.6 ΜΟΝ.2003 ΜΕ ΣΥΣΤΗΜΑ BRC 4ης ΓΕΝΙΑΣ
Άβαταρ μέλους
chrid
 
Δημοσιευσεις: 57
Εγγραφή: Κυρ 27 Μαρ, 2011 19:31

Re: KTEO

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Δευτ 28 Μαρ, 2011 18:32

chrid έγραψε:Παιδιά το ΚΤΕΟ που περνάμε μετά την τοποθέτηση του κιτ lpg είναι για μία μόνο φορά και δεν έχει σχέση με το κανονικό ΚΤΕΟ.Έτσι δεν είναι?

Έχει κάποιο κόστος στο μηχανολογικό η αλλαγή στην άδεια?Παίρνεις νέα άδεια ή βάζουν σφραγίδα στην παλιά?


Υπαρχει σχετικο θεμα εδω viewtopic.php?f=10&t=13
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: KTEO

Δημοσίευσηαπό dti » Δευτ 28 Μαρ, 2011 18:38

Παίρνεις νέα άδεια που αναφέρει και τα 2 καύσιμα. Κόστος δεν έχει, εκτός κι αν πας σε διαφορετικό Τμήμα Μεταφορών από εκείνο στο οποίο είχε βγει η αρχική άδεια του αυτοκινήτου (οπότε ανάλογα πού θα πας, παίζεται αν πρέπει να πληρώσεις 80 ευρώ για τα "μεταφορικά"...).

Τον αρχικό έλεγχο ΚΤΕΟ τον περνάς μία φορά. Κάθε 2 χρόνια που περνάς τον τακτικό έλεγχο, πρέπει να έχεις βεβαίωση από τον εγκαταστάτη οτι όλα είναι ΟΚ με το σύστημα υγραερίου.
Αν "λήξει" η δεκαετής διάρκεια ζωής της δεξαμενής, πρέπει να κάνεις νέο έλεγχο (σαν τον αρχικό νομίζω) αφού πάρεις το σχετικό χαρτί από τον εγκαταστάτη.
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

KTEO

Δημοσίευσηαπό darn » Σάβ 21 Μάιος, 2011 14:51

ΤΙ γινεται παιδια με το ΚΤΕΟ π.χ εαν εχω αγορασει το αμαξι μου στην Αθηνα αλλα βαλω υγραεριο σε καποια αλλη πολη ποια διαδικασια πρεπει να κολουθησω γιατι ρωτησα το μηχανολογικο και μου ειπαν οτι θα περασεις ΚΤΕΟ στην ΑΘΗΝΑ αλλιως δινω 67 ευρω στο μηχανολογικο για την αδεια και περνω ΚΤΕΟ στη πολη που εκανα την εγκατασταση +57 ευρω δηλαδη συνολο 124 ευρω

ΕΙναι δυνατον να μην υπαρχει αλλος τροπος ??
darn
 
Δημοσιευσεις: 28
Εγγραφή: Τετ 04 Μάιος, 2011 11:51

Re: KTEO

Δημοσίευσηαπό Marousiotis » Σάβ 21 Μάιος, 2011 15:04

Αυτο πρωτη φορα το ακουω και δεν ξερω αν ισχυει.Δεν μου ακουγεται παντως λογικο.
Κωστας
Suzuki New Grand Vitara 2.0
Marousiotis
 
Δημοσιευσεις: 47
Εγγραφή: Δευτ 07 Μαρ, 2011 13:30

Re: KTEO

Δημοσίευσηαπό dti » Σάβ 21 Μάιος, 2011 15:33

Έχει αναφερθεί κι από άλλους η περίφημη "μεταφορά φακέλου". Αλλά το σίγουρο είναι οτι δεν ισχύει παντού και υπάρχουν κάποιοι που δεν πλήρωσαν τίποτε για τη μεταφορά...
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: KTEO

Δημοσίευσηαπό AKLONITOS » Δευτ 23 Μάιος, 2011 23:09

Να ρωτήσω πόσο έχετε βρει τώρα τελευταία τις τιμές στα κτέο; Παλιότερα είχα διαβάσει για τιμές από 50ε εώς 80ε αλλά σήμερα που πήρα τηλ σε όλα τα κτεο μου έλεγαν όλοι για 80ε... Τελικά, αυτήν την εποχή είναι κανένα με 50ε;
AKLONITOS
 
Δημοσιευσεις: 20
Εγγραφή: Δευτ 06 Δεκ, 2010 21:54
Τοποθεσία: ΑΙΓΑΛΕΩ

Re: KTEO

Δημοσίευσηαπό darn » Πέμ 26 Μάιος, 2011 10:58

dti έγραψε:Έχει αναφερθεί κι από άλλους η περίφημη "μεταφορά φακέλου". Αλλά το σίγουρο είναι οτι δεν ισχύει παντού και υπάρχουν κάποιοι που δεν πλήρωσαν τίποτε για τη μεταφορά...



Δεν μου ειπαν κατι για μεταφορα φακελου, αλλα για μεταφορα συγκοινωνιακης περιοχης δηλαδη εαν η αδεια του αυτοκινητου βγηκε Αθηνα αλλα εγω μενω Λαμια πλεον πληρωνω 75 ευρω στο μηχανολογικο στην Λαμια αλλιως πρεπει το ΚΤΕΟ να τα στειλει στην Αθηνα τα χαρτια και εγω να παω Αθηνα να παραλβω την νεα αδεια.

Γνωριζετε τι ακριβως ισχυει γιατι νομιζω οτι απλως θελουν να μου παρουν τα λεφτα :roll: :roll: :roll:
darn
 
Δημοσιευσεις: 28
Εγγραφή: Τετ 04 Μάιος, 2011 11:51

Re: KTEO

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Πέμ 26 Μάιος, 2011 16:43

darn έγραψε:
dti έγραψε:Έχει αναφερθεί κι από άλλους η περίφημη "μεταφορά φακέλου". Αλλά το σίγουρο είναι οτι δεν ισχύει παντού και υπάρχουν κάποιοι που δεν πλήρωσαν τίποτε για τη μεταφορά...



Δεν μου ειπαν κατι για μεταφορα φακελου, αλλα για μεταφορα συγκοινωνιακης περιοχης δηλαδη εαν η αδεια του αυτοκινητου βγηκε Αθηνα αλλα εγω μενω Λαμια πλεον πληρωνω 75 ευρω στο μηχανολογικο στην Λαμια αλλιως πρεπει το ΚΤΕΟ να τα στειλει στην Αθηνα τα χαρτια και εγω να παω Αθηνα να παραλβω την νεα αδεια.

Γνωριζετε τι ακριβως ισχυει γιατι νομιζω οτι απλως θελουν να μου παρουν τα λεφτα :roll: :roll: :roll:



Αυτο ακριβως που περιγραφεις ειναι η ''μεταφορα φακελου'' . Απλα, το αμαξι ειναι ''γραμμενο'' εκει (Αθηνα)αλλα εσυ μενεις-εισαι αλλου (Λαμια)και πρεπει να σου βγαλουν-δωσουν την αδεια(ντε και καλα... X( ) οι ''Αθηναιοι''. Αν θελεις να την βγαλεις την νεα αδεια(να την αλλαξεις στην πραγματικοτητα) εκει που εισαι, πρεπει να μεταφερθει ο φακελος του αυτοκινητου σου στην Λαμια και θα πλερωσεις γι'αυτο...δυστυχώς. Αν δεν θελεις να πλερωσεις και για τον φακελο αλλα μονο για τον ελεγχο, πρεπει να πας Αθηνα.

Ειμαι παθών φιλε μου.....και με τον δυσκολο τροπο....μαθών. Η μονη διαφορα με μενα ειναι οτι δεν μου το ειπαν, με αφησαν να πλερωσω και μετα απο 1 μηνα εμαθα οτι θα μπορουσα να το αποφυγω, οπως και συ τωρα...
Αυτο σε δημοσιο κτεο.. X( . Αν συμβαινει κατι αλλο στα ιδιωτικα, δεν ξερω.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: KTEO

Δημοσίευσηαπό darn » Παρ 27 Μάιος, 2011 11:52

astragjtg έγραψε:
darn έγραψε:
dti έγραψε:Έχει αναφερθεί κι από άλλους η περίφημη "μεταφορά φακέλου". Αλλά το σίγουρο είναι οτι δεν ισχύει παντού και υπάρχουν κάποιοι που δεν πλήρωσαν τίποτε για τη μεταφορά...



Δεν μου ειπαν κατι για μεταφορα φακελου, αλλα για μεταφορα συγκοινωνιακης περιοχης δηλαδη εαν η αδεια του αυτοκινητου βγηκε Αθηνα αλλα εγω μενω Λαμια πλεον πληρωνω 75 ευρω στο μηχανολογικο στην Λαμια αλλιως πρεπει το ΚΤΕΟ να τα στειλει στην Αθηνα τα χαρτια και εγω να παω Αθηνα να παραλβω την νεα αδεια.

Γνωριζετε τι ακριβως ισχυει γιατι νομιζω οτι απλως θελουν να μου παρουν τα λεφτα :roll: :roll: :roll:



Αυτο ακριβως που περιγραφεις ειναι η ''μεταφορα φακελου'' . Απλα, το αμαξι ειναι ''γραμμενο'' εκει (Αθηνα)αλλα εσυ μενεις-εισαι αλλου (Λαμια)και πρεπει να σου βγαλουν-δωσουν την αδεια(ντε και καλα... X( ) οι ''Αθηναιοι''. Αν θελεις να την βγαλεις την νεα αδεια(να την αλλαξεις στην πραγματικοτητα) εκει που εισαι, πρεπει να μεταφερθει ο φακελος του αυτοκινητου σου στην Λαμια και θα πλερωσεις γι'αυτο...δυστυχώς. Αν δεν θελεις να πλερωσεις και για τον φακελο αλλα μονο για τον ελεγχο, πρεπει να πας Αθηνα.

Ειμαι παθών φιλε μου.....και με τον δυσκολο τροπο....μαθών. Η μονη διαφορα με μενα ειναι οτι δεν μου το ειπαν, με αφησαν να πλερωσω και μετα απο 1 μηνα εμαθα οτι θα μπορουσα να το αποφυγω, οπως και συ τωρα...
Αυτο σε δημοσιο κτεο.. X( . Αν συμβαινει κατι αλλο στα ιδιωτικα, δεν ξερω.



Δηλαδη φιλε μου πως να το χειριστω γιατι δεν θελω να δωσω 75 ευρω γιασ πλακα, εχω ατομο στην Αθηνα που μπορει να παραλβει την νεα αδεια με εξουσιοδοτηση απο εμενα απλα εγω τι πρεπει να κανω ?

Θα πω στο ΚΤΕΟ να στειλει τα χαρτια στη ΑΘηνα και την αδεια μου που θα την στειλω γιατι πηγσα σε ΚΕΠ δεν ξερουν τιποτα :) :) :)
darn
 
Δημοσιευσεις: 28
Εγγραφή: Τετ 04 Μάιος, 2011 11:51

Επόμενο

Επιστροφή στο Θέματα ΚΤΕΟ

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 31 επισκέπτες