Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

ΚΤΕΟ και αλλαγή δεξαμενής υγραερίου

Εμπειρίες και προβλήματα με ΚΤΕΟ; Νομοθεσία;

Re: ΚΤΕΟ και αλλαγή δεξαμενής υγραερίου

Δημοσίευσηαπό erimitis » Τρί 14 Ιαν, 2020 18:43

tedd έγραψε:Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου...ειδικά αυτό για την πολυβαλβιδα. Γιατί σε 1 χρόνο πάω και εγώ για αλλαγή δεξαμενής και αναρωτιωμουν να την αλλάξω ή να μην την αλλάξω. Σε 3-4 μέρες έχω και σέρβις υγραεριου οπότε είναι ευκαιρία να πάρω καιια προσφορά για το "κοστούμι".

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Για ενημερωσε μας σε παρακαλω

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
erimitis
 
Δημοσιευσεις: 440
Εγγραφή: Τρί 12 Απρ, 2011 20:17

Re: ΚΤΕΟ και αλλαγή δεξαμενής υγραερίου

Δημοσίευσηαπό tedd » Παρ 24 Ιαν, 2020 13:34

Με το σέρβις υγραεριου πήρα και προσφορά για δεξαμενή. Αλλαγή δεξαμενής με τα εργατικά μαζί βγαίνει στα 150+ΦΠΑ, μάρκας Saka με παρεξενεψε το γεγονός ότι δεν ρώτησε μέγεθος. Για αλλαγή πολυβαλβιδα δεν μου κάτι και όταν ρώτησα τιμή για αλλαγή και αυτής και μάρκας BRC μου είπε κόστος 100€. Το οποίο μου φαίνεται υψηλό γιατί πριν αρκετό καιρό λόγω κάποιου θέματος μου είπαν ότι ίσως να θέλει αλλαγή η πολυβαλβιδα και το κόστος είναι 100€. Τώρα πάλι 100 που η εργασία ήδη περιλαμβάνεται στην αλλαγη δεξαμενης. Εκτός και αν τότε αναφεροντουσαν μόνο στο κόστος ανταλλακτικού που και πάλι το βρίσκω ακριβό γιατι σε eshop ελληνικό την πουλάνε γύρω στα 65+70 τελική τιμή. Πολύ ενοχλητικό αυτό με τα μισολογα και η μη ακριβής διευκρινήσεις. Επίσης +5€ για αέριο, λογικο αυτό βέβαια. Οπότε συνολικά πάμε 255€ χωρίς ΦΠΑ ανά βάλουμε και το 80αρι για έλεγχο του ΚΤΕΟ 335 συνολο και χωρίς το φπα.
Θα κοιτάξω και αλλού βέβαια, πολλά βγαίνουν.
Αυτές οι δεξαμενές saka τι λένε; Παιζουν πολύ παίζουν τελευταία. ΤΜS που φοράω δεν τις είδα σε κανένα κατάστημα, όλο σάκα, αττικερ, στεπ βλέπω να βαζουν.
Επίσης μέσω ίντερνετ είδα άλλος εγκατάστατης που βαζει και συστημα Βrc σε πελάτη του έβαλε πολυβαλβιδα τομασετο αντι βρσ που μου φαίνεται πιο λογικό. Αυτές τι λένε?


Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: ΚΤΕΟ και αλλαγή δεξαμενής υγραερίου

Δημοσίευσηαπό meletis » Παρ 24 Ιαν, 2020 17:59

tedd έγραψε:Με το σέρβις υγραεριου πήρα και προσφορά για δεξαμενή. Αλλαγή δεξαμενής με τα εργατικά μαζί βγαίνει στα 150+ΦΠΑ, μάρκας Saka με παρεξενεψε το γεγονός ότι δεν ρώτησε μέγεθος. Για αλλαγή πολυβαλβιδα δεν μου κάτι και όταν ρώτησα τιμή για αλλαγή και αυτής και μάρκας BRC μου είπε κόστος 100€. Το οποίο μου φαίνεται υψηλό γιατί πριν αρκετό καιρό λόγω κάποιου θέματος μου είπαν ότι ίσως να θέλει αλλαγή η πολυβαλβιδα και το κόστος είναι 100€. Τώρα πάλι 100 που η εργασία ήδη περιλαμβάνεται στην αλλαγη δεξαμενης. Εκτός και αν τότε αναφεροντουσαν μόνο στο κόστος ανταλλακτικού που και πάλι το βρίσκω ακριβό γιατι σε eshop ελληνικό την πουλάνε γύρω στα 65+70 τελική τιμή. Πολύ ενοχλητικό αυτό με τα μισολογα και η μη ακριβής διευκρινήσεις. Επίσης +5€ για αέριο, λογικο αυτό βέβαια. Οπότε συνολικά πάμε 255€ χωρίς ΦΠΑ ανά βάλουμε και το 80αρι για έλεγχο του ΚΤΕΟ 335 συνολο και χωρίς το φπα.
Θα κοιτάξω και αλλού βέβαια, πολλά βγαίνουν.
Αυτές οι δεξαμενές saka τι λένε; Παιζουν πολύ παίζουν τελευταία. ΤΜS που φοράω δεν τις είδα σε κανένα κατάστημα, όλο σάκα, αττικερ, στεπ βλέπω να βαζουν.
Επίσης μέσω ίντερνετ είδα άλλος εγκατάστατης που βαζει και συστημα Βrc σε πελάτη του έβαλε πολυβαλβιδα τομασετο αντι βρσ που μου φαίνεται πιο λογικό. Αυτές τι λένε?


Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Εάν είχα τη δυνατότητα θα έβαζα TMS . Ρώτησα και το εγκαταστατη και μου είπε είναι βαμμένες εσωτερικά οι συγκεκριμένες.
Τώρα έχω στη αποθήκη από το Honda που με χτυοησαν τη δεξαμενη Saka.
Θα τη βάλω στο Mazda όταν βάλω το υγραέριο επάνω. Είναι 3 χρόνων και εφόσον δεν έχει λήξει μπορείς.
Μου είπε πολυβαλβιδα θα αφήσουμε τη ίδια εάν δεν εχει πρόβλημα , είναι καλές της λοβατο .


Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: ΚΤΕΟ και αλλαγή δεξαμενής υγραερίου

Δημοσίευσηαπό villasg » Δευτ 04 Μάιος, 2020 20:45

Καλησπέρα
Περνάω ΚΤΕΟ 6/2020. Η δεξαμενή μου λήγει τον 6/2021 .
Διαβάζοντας κατάλαβα ότι έχω 2 επιλογές :
1 Αλλάζω δεξαμενή ( και πολυβαλβιδα ?? ) τον 6/2020 και καπάκι περνάω κτεο για δεξαμενή και το κανονικό .
2 Περνάω κανονικά κτεο 6/2020 και αλλάζω δεξαμενή τον 6/2021οποτε περνάω κτεο για δεξαμενή καθώς ξανά(?) και κανονικό κτεο ??

Μπορεί κάποιος να μου πει το κόστος α) κανονικό κτεο β)κτεο δεξαμενής γ)εαν γίνουν και τα 2 μαζι .
Εαν κανω το 2 πρεπει υποχρεωτικά να ξαναπεράσω κτεο κανονικό ?

Νομίζω ότι το ποιο συμφέρον οικονομικά είναι να τα κάνω μαζι φέτος και ας είναι η δεξαμενή στα 9 χρόνια.

Ξερει καποιος ποσο ειναι περιπου το κοστος δεξαμενης 55lt , τυπου ρεζερβα εσωτερικη , αυτη που εχει ειναι τωρα BRC και ποιο το κοστος πολυβαλβιδας ?
ΕικόναHyundai i30 1400cc BRC SEQUENT PLUG & DRIVE by LPGas
Άβαταρ μέλους
villasg
 
Δημοσιευσεις: 249
Εγγραφή: Τρί 05 Ιούλ, 2011 20:52
Τοποθεσία: Μαλακώντα Ευβοιας

Re: ΚΤΕΟ και αλλαγή δεξαμενής υγραερίου

Δημοσίευσηαπό meletis » Δευτ 04 Μάιος, 2020 21:10

villasg έγραψε:Καλησπέρα
Περνάω ΚΤΕΟ 6/2020. Η δεξαμενή μου λήγει τον 6/2021 .
Διαβάζοντας κατάλαβα ότι έχω 2 επιλογές :
1 Αλλάζω δεξαμενή ( και πολυβαλβιδα ?? ) τον 6/2020 και καπάκι περνάω κτεο για δεξαμενή και το κανονικό .
2 Περνάω κανονικά κτεο 6/2020 και αλλάζω δεξαμενή τον 6/2021οποτε περνάω κτεο για δεξαμενή καθώς ξανά(?) και κανονικό κτεο ??

Μπορεί κάποιος να μου πει το κόστος α) κανονικό κτεο β)κτεο δεξαμενής γ)εαν γίνουν και τα 2 μαζι .
Εαν κανω το 2 πρεπει υποχρεωτικά να ξαναπεράσω κτεο κανονικό ?

Νομίζω ότι το ποιο συμφέρον οικονομικά είναι να τα κάνω μαζι φέτος και ας είναι η δεξαμενή στα 9 χρόνια.

Ξερει καποιος ποσο ειναι περιπου το κοστος δεξαμενης 55lt , τυπου ρεζερβα εσωτερικη , αυτη που εχει ειναι τωρα BRC και ποιο το κοστος πολυβαλβιδας ?
Επειδή το ρώτησα στη Θήβα στο ΚΤΕΟ που περασα το δικό μου για νέα εγκατασταση .
Η υπάλληλος μου είπε , όταν περάσει η 10 ετια , πας τη υπεύθυνη δήλωση που αναγράφουν τα εξαρτήματα . Από τη αντικατάσταση της δεξαμενής έχεις 20 ημέρες περιθώριο να το περάσεις σε οποιοδήποτε ΚΤΕΟ , και το κόστος είναι 80€ όπως και της αρχικής εγκατάστασης.
Κάνε μια επιβεβαίωση και τηλεφωνικώς
Καλά λόγια έχω ακούσει για τις δεξαμενές της εταιρείας ΤΜS που είναι και εσωτερικά βαμμένες.

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: ΚΤΕΟ και αλλαγή δεξαμενής υγραερίου

Δημοσίευσηαπό socratesb » Τρί 05 Μάιος, 2020 15:38

villasg έγραψε:Μπορεί κάποιος να μου πει το κόστος α) κανονικό κτεο β)κτεο δεξαμενής γ)εαν γίνουν και τα 2 μαζι .
Εαν κανω το 2 πρεπει υποχρεωτικά να ξαναπεράσω κτεο κανονικό ?
?

Καλησπέρα,

Άλλη χρέωση το κόστος του ΚΤΕΟ κάθε 2 έτη και άλλη χρέωση το κόστος για την εγκατάσταση συστήματος ή αλλαγή της δεξαμενής.

Δηλ φέτος εκτός από τα χρήματα που θα δώσεις στο συνεργείο για τα εξαρτήματα που θα αλλάξεις, δεξαμενή κλπ ότι άλλο επιβάλλεται, θα πληρώσεις €80 για το ΚΤΕΟ που επιβάλει αυτή η εργασία + τα €50 που παίρνουν συνήθως για τον τυπικό έλεγχο κάθε 2 χρόνια. Δεν έχεις να κερδίσεις απολύτως τίποτα εάν το κάνεις νωρίτερα.

Καλή Δύναμη σε Όλους
Golf MK4 GTi AUM - King by AEB lpg kit
socratesb
 
Δημοσιευσεις: 96
Εγγραφή: Τρί 21 Οκτ, 2014 17:47

Re: ΚΤΕΟ και αλλαγή δεξαμενής υγραερίου

Δημοσίευσηαπό villasg » Τρί 05 Μάιος, 2020 22:35

και μια "χαζη" ερωτηση , Για την αλλαγη της δεξαμενης πρεπει να την εχουμε αδειασει/καψει ολο το αεριο ή και να εχει μεσα μετφερεται με καποιο τροπο στην νεα ??
ΕικόναHyundai i30 1400cc BRC SEQUENT PLUG & DRIVE by LPGas
Άβαταρ μέλους
villasg
 
Δημοσιευσεις: 249
Εγγραφή: Τρί 05 Ιούλ, 2011 20:52
Τοποθεσία: Μαλακώντα Ευβοιας

Re: ΚΤΕΟ και αλλαγή δεξαμενής υγραερίου

Δημοσίευσηαπό anikologr » Τετ 06 Μάιος, 2020 08:42

Να το έχεις κάψει.. Κανείς δεν θα μπει σε επικίνδυνη διαδικασία για 20 ευρώ αέριο..

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr
 
Δημοσιευσεις: 667
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 15:23

Re: ΚΤΕΟ και αλλαγή δεξαμενής υγραερίου

Δημοσίευσηαπό paraskeyasg » Παρ 08 Μάιος, 2020 12:56

Για αλλαγη δεξαμενης 650 ευρω με τοποθετηση οριζοντια 64 λιτρα
paraskeyasg
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Τρί 22 Ιαν, 2013 12:26

Re: ΚΤΕΟ και αλλαγή δεξαμενής υγραερίου

Δημοσίευσηαπό villasg » Παρ 08 Μάιος, 2020 15:01

Εγινε σήμερα η αντικατάσταση της δεξαμενής και της πολυ-βαλβιδας .

Η νέα δεξαμενή TV GAS
Εικόνα
Εικόνα

Η νεα πολυ-βαλβιδα
Εικόνα

κόστος υλικών 145€
ΕικόναHyundai i30 1400cc BRC SEQUENT PLUG & DRIVE by LPGas
Άβαταρ μέλους
villasg
 
Δημοσιευσεις: 249
Εγγραφή: Τρί 05 Ιούλ, 2011 20:52
Τοποθεσία: Μαλακώντα Ευβοιας

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Θέματα ΚΤΕΟ

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες