Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Αλλαγή μπουκάλας σε ICOM

Εμπειρίες και προβλήματα με ΚΤΕΟ; Νομοθεσία;

Αλλαγή μπουκάλας σε ICOM

Δημοσίευσηαπό VaggelisS » Παρ 25 Ιουν, 2021 19:20

Επειδή η μπουκάλα μου έχει λήξει πρέπει να την αλλάξω γιατί αλλιώς δεν περνάω ΚΤΕΟ. Το θέμα είναι ότι η μπουκάλα μόνη της κοστίζει 800 ευρώ + κάτι εξαρτήματα που θα πρέπει να αλλαχτούν μου έκοψαν ένα κοστούμι γύρω στα 1000 ευρώ. Το κόστος είναι πάρα πολύ μεγάλο και δεν με παίρνει.
Υπάρχει μπουκάλα πιο φτηνή από άλλη εταιρεία που να ταιριάζει??
Nissan Qashqai 1600cc με icom jtg 5ης γενιάς
VaggelisS
 
Δημοσιευσεις: 13
Εγγραφή: Τετ 27 Ιούλ, 2011 19:55

Re: Αλλαγή μπουκάλας σε ICOM

Δημοσίευσηαπό tgi » Παρ 25 Ιουν, 2021 23:01

Καλημέρα σου
Αδελφέ, κάνε ότι και εγώ πρίν από 2 χρόνια!
άλλαξα τελείως σύστημα και έβαλα όχι υγρου ψεκασμού, με 650€
Ήξερα ότι σε 2 χρόνια θα κάνω απόσβεση και όλα πλέον έχουν καλώς.
Ετσι έφυγα και από το μονοπώλιο του icom στην Ελλάδα.
Το σύστημα που έβαλα μπορούν να το συντηρήσουν πολλοί εγκαταστάτες και επίσης βρίσκεις εύκολα ανταλλακτικά.
Citroen C4 GP
2009-2019 με Icom JTG
2019 μέχρι σήμερα EuropeGas
190.000 χιλ. με Υγραέριο
Άβαταρ μέλους
tgi
 
Δημοσιευσεις: 548
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 13:07
Τοποθεσία: Αθηνα - Ν.Ηρακλειο

Re: Αλλαγή μπουκάλας σε ICOM

Δημοσίευσηαπό VaggelisS » Σάβ 26 Ιουν, 2021 12:33

Καλημέρα και σε ευχαριστώ για τη συμβουλή!
Έχω μερικές ερωτήσεις
-Τα 650 είναι μαζί με το ξήλωμα της παλιάς εγκατάστασης?
-Βάλε βγάλε δεν υπάρχει κίνδυνος να πάθει ζημιά το αυτοκίνητο?? ήδη στην κεφαλή έχουν κάνει τρύπες για να περάσουν τα μπέκ του icom.. δεν θέλω να μου κάνουν το αμάξι σουρωτήρι.
-Βλέπω στην υπογραφή σου ότι έβαλες europgas.. από κατανάλωση πως πάει? στο icom έχω γύρω στα 11 lit/100km..
-Το europgas αν δεν κάνω λάθος είναι αερίου ψεκασμού οπότε μετά απο κάποιες στροφές ψεκάζει και βενζίνη.. αυτό δεν επηρεάζει την κατανάλωση??
-Η ιπποδύναμη επηρεάζεται? στο icom σε δυναμομέτρηση μου δίνει 3-4 άλογα παραπάνω.
-Στο δρόμο πως είναι? με το icom έχω άψογη λειτουργία, δεν καταλαβαίνω ότι το αμάξι καίει άλλο καύσιμο..
-Κόστος ανταλλακτικών και συντήρηση? Με το icom έχω κάνει 95.000 χλμ και το μόνο που ζήτησε ήταν ένα φίλτρο στα 50.000 χλμ
-Σε ποιόν εγκαταστάτη το τοποθέτησες?

Με συγχωρείς για τον καταιγισμό ερωτήσεων.. καταλαβαίνω ότι έμπλεξα, δυστυχώς όταν το έβαλα δεν μου είπαν ότι κάθε 10 χρόνια θα πρέπει να σκάω 1000ρικο για μπουκάλα. Επίσης βλέπω ότι η τιμή της μπουκάλας του icom είναι αδικαιολόγητα υψηλή τη στιγμή που σε άλλα συστήματα οι τιμές κυμαίνονται από 150-250 ευρώ.. προφανώς αυτός που φέρνει το icom έχει το μονοπώλιο στη χώρα μας και χρεώνει όσο θέλει.
Nissan Qashqai 1600cc με icom jtg 5ης γενιάς
VaggelisS
 
Δημοσιευσεις: 13
Εγγραφή: Τετ 27 Ιούλ, 2011 19:55

Re: Αλλαγή μπουκάλας σε ICOM

Δημοσίευσηαπό tgi » Σάβ 26 Ιουν, 2021 13:58

VaggelisS έγραψε:Καλημέρα και σε ευχαριστώ για τη συμβουλή!
Έχω μερικές ερωτήσεις
-Τα 650 είναι μαζί με το ξήλωμα της παλιάς εγκατάστασης?
Ναι, όλα ξήλωμα και εγκατάσταση καινούργιων υλικών
VaggelisS έγραψε:-Βάλε βγάλε δεν υπάρχει κίνδυνος να πάθει ζημιά το αυτοκίνητο?? ήδη στην κεφαλή έχουν κάνει τρύπες για να περάσουν τα μπέκ του icom.. δεν θέλω να μου κάνουν το αμάξι σουρωτήρι.
Κανένα πρόβλημα και κανένας κίνδυνος. Ισα - Ισα που αξιοποιούν τις τρύπες και εκεί στις ίδιες τρύπες βάζουν τα νέα μπεκ. Επίσης, έχει μία μονο σωλήνα από την μπουκάλα μέχρι τον πνεύμονα. και τα πράγματα είναι πιο απλά
VaggelisS έγραψε:-Βλέπω στην υπογραφή σου ότι έβαλες europgas.. από κατανάλωση πως πάει? στο icom έχω γύρω στα 11 lit/100km..
Στο δικό μου αυτοκίνητο είναι περίπου 12-13 lit/100km. Η κατανάλωση είναι η ίδια. Δεν αλλάζει καθόλου.. Το μονο που διαφοροποιείτε είναι α) δεν αλλάζει βάση χρόνου όπως το icom αλλά βάση θερμοκρασίας νερού αυτοκινήτου (το καλοκαίρι γυρίζει σε 2 χλμ και τον χειμώνα σε 5 χλμ) και β) λόγο του χρόνου αλλαγής από βενζίνη σε υγραέριο, έχει μεγαλύτερη κατανάλωση σε βενζίνη από ότι στο icom.
VaggelisS έγραψε:-Το europgas αν δεν κάνω λάθος είναι αερίου ψεκασμού οπότε μετά απο κάποιες στροφές ψεκάζει και βενζίνη.. αυτό δεν επηρεάζει την κατανάλωση??
Ζήτησα από τον εγκαταστάτη στον χάρτη κατανάλωσης να μην βάλει καθόλου να καταναλώνει βενζίνη ούτε στο air condition και ούτε στις υψηλές στροφές. Μου είπε ΟΚ γίνεται και μου το έκανε.. Εγώ δε, έχω βάλει και έναν reley και κόβω την αντλία βενζίνης όταν γυρνάει σε υγραέριο.
VaggelisS έγραψε:-Η ιπποδύναμη επηρεάζεται? στο icom σε δυναμομέτρηση μου δίνει 3-4 άλογα παραπάνω.
Δυναμομέτρηση δεν είχα κάνει στο icom αλλα αυτό που σου λέω σίγουρα είναι ότι δεν χάνεις καθόλου σε ιπποδύναμη ... Εγώ δεν είχα καμία διαφορά στο αυτοκίνητο. Ίσως να είναι καλύτερο μιας και είχα θέματα με το icom. ποτέ δεν έστρωσαν τα μπεκ στο αυτοκινητο!
VaggelisS έγραψε:-Στο δρόμο πως είναι? με το icom έχω άψογη λειτουργία, δεν καταλαβαίνω ότι το αμάξι καίει άλλο καύσιμο..
Το ίδιο νοιώθω και εγώ με το εν λόγο σύστημα. Δεν έχω κανένα πρόβλημα, ούτε λαγουδάκια που είχα στο icom.
VaggelisS έγραψε:-Κόστος ανταλλακτικών και συντήρηση? Με το icom έχω κάνει 95.000 χλμ και το μόνο που ζήτησε ήταν ένα φίλτρο στα 50.000 χλμ
Κάθε χρόνο το κόστος είναι περίπου 25€ (φίλτρο (έχει ένα πριν τον πνεύμονα-υγρου και ένα από τον πνεύμονα προς τα μπεκ-αερίου) και έναν έλεγχο στην χαρτογράφηση και αναβάθμιση του εγκεφάλου).Αυτό όμως το κάνεις παντού. Δεν πρέπει να πας σε κάποιον συγκεκριμένα.. Απλα σε όποιον είναι κοντά σου και βάζει το εν λόγο σύστημα. Αν πιάνουν τα χέρια σου, τα φίλτρα τα αλλάζεις και εσύ (εγώ το κάνω)
VaggelisS έγραψε:-Σε ποιόν εγκαταστάτη το τοποθέτησες?
Στείλε μου ΠΜ

VaggelisS έγραψε:Με συγχωρείς για τον καταιγισμό ερωτήσεων.. καταλαβαίνω ότι έμπλεξα, δυστυχώς όταν το έβαλα δεν μου είπαν ότι κάθε 10 χρόνια θα πρέπει να σκάω 1000ρικο για μπουκάλα. Επίσης βλέπω ότι η τιμή της μπουκάλας του icom είναι αδικαιολόγητα υψηλή τη στιγμή που σε άλλα συστήματα οι τιμές κυμαίνονται από 150-250 ευρώ.. προφανώς αυτός που φέρνει το icom έχει το μονοπώλιο στη χώρα μας και χρεώνει όσο θέλει.
Κανένα πρόβλημα, στείλε μου PM να σου απαντήσω σε οποιαδήποτε ερώτηση
Citroen C4 GP
2009-2019 με Icom JTG
2019 μέχρι σήμερα EuropeGas
190.000 χιλ. με Υγραέριο
Άβαταρ μέλους
tgi
 
Δημοσιευσεις: 548
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 13:07
Τοποθεσία: Αθηνα - Ν.Ηρακλειο

Re: Αλλαγή μπουκάλας σε ICOM

Δημοσίευσηαπό Qgas » Κυρ 27 Ιουν, 2021 22:30

Σε αμάξι σαν αυτό το να βάλεις αέριο ψεκασμό είναι μέγα ρίσκο δεν είναι Σιτροέν θέλεις υγρό όπως το vialle που έχει όμως κανονική δεξαμενή σαν του αερίου η ένα συνδυασμό πολύ καλού αερίου ψεκασμού και σύστημα λίπανσης ηλεκτρονικό

Άσε τους συμβούλους του ίντερνετ γιατί σε βλέπω για ζημιές χοντρες
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Αλλαγή μπουκάλας σε ICOM

Δημοσίευσηαπό VaggelisS » Πέμ 01 Ιούλ, 2021 15:14

Qgas έγραψε:Σε αμάξι σαν αυτό το να βάλεις αέριο ψεκασμό είναι μέγα ρίσκο δεν είναι Σιτροέν θέλεις υγρό όπως το vialle που έχει όμως κανονική δεξαμενή σαν του αερίου η ένα συνδυασμό πολύ καλού αερίου ψεκασμού και σύστημα λίπανσης ηλεκτρονικό

Άσε τους συμβούλους του ίντερνετ γιατί σε βλέπω για ζημιές χοντρες


Από έρευνα αγοράς που έκανα το φτηνότερο αξιοπρεπές σύστημα αερίου ψεκασμού θα πάει γύρω στα 800 ευρώ.. Δεν συμφέρει γιατί αν είναι έτσι δίνω άλλα 200 και βάζω τη μπουκάλα του icom που στα 10 χρόνια που το έχω έχει αποδείξει την αξιοπιστία του.
Επίσης σε μαγαζί που βάζουν BRC ο τεχνικός με απέτρεψε τελείως από οποιοδήποτε σύστημα αερίου ψεκασμού λόγω βαλβίδων.

Τελικά θα το ξηλώσω τελείως και θα το αφήσω βενζίνα. Άλλωστε το αμάξι είναι 12ετίας με 100.000 χλμ πάνω του.. δεν συμφέρει να επενδύσω άλλα χρήματα σε αυτό.
Nissan Qashqai 1600cc με icom jtg 5ης γενιάς
VaggelisS
 
Δημοσιευσεις: 13
Εγγραφή: Τετ 27 Ιούλ, 2011 19:55

Re: Αλλαγή μπουκάλας σε ICOM

Δημοσίευσηαπό Qgas » Τρί 06 Ιούλ, 2021 23:22

Δίνεις και άλλα 250 και βάζεις ,vialle υγρού σύγχρονο με 3 χρόνια εγγύηση και κανονική δεξαμενή ..
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Αλλαγή μπουκάλας σε ICOM

Δημοσίευσηαπό gianis1971 » Τετ 07 Ιούλ, 2021 12:54

Qgas έγραψε:Δίνεις και άλλα 250 και βάζεις ,vialle υγρού σύγχρονο με 3 χρόνια εγγύηση και κανονική δεξαμενή ..

καλησπερα , αν καταλαβα καλα vialle υγρού σύγχρονο στα 800+250=1050 ευρω?
gianis1971
 
Δημοσιευσεις: 71
Εγγραφή: Δευτ 06 Δεκ, 2010 19:55

Re: Αλλαγή μπουκάλας σε ICOM

Δημοσίευσηαπό manoliss » Σάβ 10 Ιούλ, 2021 14:47

VaggelisS έγραψε:
Qgas έγραψε:Σε αμάξι σαν αυτό το να βάλεις αέριο ψεκασμό είναι μέγα ρίσκο δεν είναι Σιτροέν θέλεις υγρό όπως το vialle που έχει όμως κανονική δεξαμενή σαν του αερίου η ένα συνδυασμό πολύ καλού αερίου ψεκασμού και σύστημα λίπανσης ηλεκτρονικό

Άσε τους συμβούλους του ίντερνετ γιατί σε βλέπω για ζημιές χοντρες


Από έρευνα αγοράς που έκανα το φτηνότερο αξιοπρεπές σύστημα αερίου ψεκασμού θα πάει γύρω στα 800 ευρώ.. Δεν συμφέρει γιατί αν είναι έτσι δίνω άλλα 200 και βάζω τη μπουκάλα του icom που στα 10 χρόνια που το έχω έχει αποδείξει την αξιοπιστία του.
Επίσης σε μαγαζί που βάζουν BRC ο τεχνικός με απέτρεψε τελείως από οποιοδήποτε σύστημα αερίου ψεκασμού λόγω βαλβίδων.

Τελικά θα το ξηλώσω τελείως και θα το αφήσω βενζίνα. Άλλωστε το αμάξι είναι 12ετίας με 100.000 χλμ πάνω του.. δεν συμφέρει να επενδύσω άλλα χρήματα σε αυτό.

800 για συστημα αεριου ψεκασμου 1000 για νεα μπουκαλα.....εγω το δυετρο θα εκανα μιας και δουλευει σωστα το αμαξι...τωρα το οτι εχει 100.000 μη το φοβασε αν το ξηλωσεις απλα οταν πας να το πουλησεις θα χασεις πολλα με βγαλμενο αεριο και ξεδηλωμενο ενω με αεριο επανω η χασουρα θα ειναιο πολυ μικροτερη...
επιλογη σου
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Αλλαγή μπουκάλας σε ICOM

Δημοσίευσηαπό Qgas » Κυρ 11 Ιούλ, 2021 18:22

gianis1971 έγραψε:
Qgas έγραψε:Δίνεις και άλλα 250 και βάζεις ,vialle υγρού σύγχρονο με 3 χρόνια εγγύηση και κανονική δεξαμενή ..

καλησπερα , αν καταλαβα καλα vialle υγρού σύγχρονο στα 800+250=1050 ευρω?
1250 κομπλέ ναι σύ ειπας βάζω 800 + 200 …


Sent from my iPhone using Tapatalk
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Επόμενο

Επιστροφή στο Θέματα ΚΤΕΟ

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 58 επισκέπτες