Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Συστημα υγραεριοκινησης σε Mazda 6 2003

Re: Συστημα υγραεριοκινησης σε Mazda 6 2003

Δημοσίευσηαπό TASOSMARIANOS » Τρί 13 Νοέμ, 2012 19:37

καλησπερα σε ολους
ειμαι νεος στο χωρο σας, ειδα οτι ασχολειστε σοβαρα με ορισμενα θεματα που με αφορουν και αποφασισα να συμμετασχω.
εχω ενα Μazda6 1.8 5HB του 2005 (mk1) και μετα απο καποιο σχετικο ψαξιμο εβαλα τον Ιουλιο 2012 στη Mazda Καρβουνης (Γλυκα νερα) το EMER BAT LPG με δεξαμενη 52λτ στη ρεζερβα και λαδιερα. Ο κυριος λογος ηταν λογω της ιδιαιτεροτητας των βαλβιδων στα mazda σκεφτηκα να το κανω σε καποια αντιπροσωπεια της mazda ωστε να ειμαι σιγουρος οτι θα ξερουν το προβλημα και θα επιλεξουν το καταλληλοτερο συστημα για το αυτοκινητο. Στην αρχη διαπιστωσα οτι εχασα αρκετη ροπη. Το καταλαβα οταν σε ταξιδια με cruise control στις ανηφορες επεφταν οι στροφες αρκετα ενω πριν τοποθετησω το συστημα δεν ειχε γινει καμμια μειωση των στροφων σε καμμια ανηφορα.. Μετα απο επισκεψη στο συνεργειο μου αλλαξαν τα μπουζι με υγραεριου και το προβλημα της μειωσης ροπης/στροφων στις ανηφορες με cruise control λυθηκε.
Επισης διαπυστωσα οτι ο ηχος του κινητηρα οταν δουλευει στο γκαζι ειναι λιγο πιο τραχυς απο οταν δουλευει στη βενζινη. Αυτο το θεμα δεν εχει λυθει και δε γνωριζω εαν ειναι κατι που πρεπει να λυθει. Στο συνεργειο τους το ειπα, μου ειπαν οτι θα ρυθμισουν το συστημα, ομως στην ουσια τζιφος...
Η καταναλωση ειναι τωρα στα 11-12λτ/100χλμ. Εχω κανει περιπου 2000χλμ με το συστημα.
Ενα αλλο θεμα ειναι με τη δεξαμενη, δε γνωριζα οτι η δεξαμενη θα επερνε τοσο λιγοτερο (43λτ) αεριο σε σχεση με τον συνολικο ογκο της (52λτ). Νομιζα οτι θα επερνε 52 λτ γκαζιου νετα. Αν το γνωριζα θα ζητουσα να βαλω μεγαλυτερη, ομως δε με ενημερωσαν σχετικα (απο το συνεργειο) ωστε να αποφασισω αναλογως...
Επισης μου ειχαν πει οτι λογω της λαδιερας, θα καταναλωνεται περιπου 0.5 - 1 λτ βενζινης στα 100 χλμ, ομως αντιθετα τρωει πολυ περισσοτερο...στα 2000χλμ εχει "φαει" περιπου 60 λτ βενζινης...δηλ οσο περιπου ενα ολοκληρο ντεπιζιτο βενζινης...! Για αυτο το θεμα θελω να παω "παλι" στο συνεργειο/εγκαταστατη για διευκρινισεις/πιθανη επαναρυθμιση του συστηματος...
Γενικα το αυτοκινητο ηταν σε εξαιρετικη κατασταση (προ υγραεριου) και ελπιζω να παραμεινει ετσι...ομως νομιζω οτι παραεχει χρειαστει ρυθμισεις μεσα σε 3 μηνες...Σε συζητησεις με φιλους που εχουν ιταλικα (πχ lancia) δεν τους εχουν βαλει ουτε μπουζια υγραεριου και δεν εχουν μειωση ροπης/ουτε αυξηση καταναλωσης..
Σημειωτεον, οτι δε μου εδωσαν καμμια γραπτη εγγυηση για το δικο τους συστημα, απλα μου ειπαν αν ηθελα να μου ασφαλεισουν το κινητηρα εναντι καποιου ποσου - κοντα στα 150-200ευρω (για ασφαλιζομενο ποσο περιπου 2000ευρω). Σε αυτο το κομματι νομιζω οτι φταιω και εγω γιατι δε το χειριστηκα σωστα αλλα ομως δε γνωριζα τι ειδους "υποχρεωσεις" πρεπει να αναλαβει το συνεργειο κατοπιν της εγκαταστασης...
Για οποιεσδηποτε συμβουλες / διευκρινησεις, ευχαριστω εκ των προτερων.
TASOSMARIANOS
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Τρί 13 Νοέμ, 2012 18:48

Re: Συστημα υγραεριοκινησης σε Mazda 6 2003

Δημοσίευσηαπό dancerman » Σάβ 17 Νοέμ, 2012 01:14

δες φιλε, ροπη δεν ειχα θεμα ουτε αλλαξα μπουζι, ενταξει μια μικρη πτωση αποδοσης την εχεις αναλογως τι μιγμα υγραεριου εχεις μεσα, παρ'αυτα η καταναλωση που λες ειναι υπερβολικη,μαλλον στο εχουνε ρυθμισει να ψεκαζει βενζινη εμτα απο καποιες στροφες, αχρηστο ειναι τοτε γτ δε κανεις οικονομια με αυτον τον τροπο. Οτι καιει απραπανω λιτρα απο τη βενζινη ειναι φυσιολογικο αλλα το πολυ 1-1,5 οταν το γκαζωνεις τερμα, αλλα υπο νορμαλ συνθηκες εμενα ειναι στο μισο λιτρο παραπανω απο οτι με βενζινη.

Ζητα τους να στο ρυθμισουνε ωστε να καιει σε ολο το ευρος των στροφων αεριο
dancerman
 
Δημοσιευσεις: 80
Εγγραφή: Κυρ 08 Απρ, 2012 14:08

Re: Συστημα υγραεριοκινησης σε Mazda 6 2003

Δημοσίευσηαπό zoispag » Παρ 03 Ιαν, 2014 00:19

Καλησπερα και χρονια πολλα! Εχει κάνει κανενας φιλος που κινείται με υγραεριο ρυθμιση βαλβιδων στο 6αρι του?Αν ναι ποσο κοστισε και στα ποσα χλμ?
Άβαταρ μέλους
zoispag
 
Δημοσιευσεις: 35
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 19:28

Re: Συστημα υγραεριοκινησης σε Mazda 6 2003

Δημοσίευσηαπό giannis6 » Τετ 25 Μαρ, 2015 12:41

Καλά όλο το MazdaSpeedClub εδώ είναι ?

Και με το ίδιο NickName ... Μόνο εγώ έβαλα άλλο :)
Mazda 6 1.8 2007
Stag Q-Box Basic
giannis6
 
Δημοσιευσεις: 34
Εγγραφή: Κυρ 22 Μαρ, 2015 02:18

Re: Συστημα υγραεριοκινησης σε Mazda 6 2003

Δημοσίευσηαπό zoispag » Τετ 25 Μαρ, 2015 13:50

giannis6 έγραψε:Καλά όλο το MazdaSpeedClub εδώ είναι ?

Και με το ίδιο NickName ... Μόνο εγώ έβαλα άλλο :)

Και μαλιστα με την ιδια φωτο! ;) καλως ορισες Γιαννη!
Άβαταρ μέλους
zoispag
 
Δημοσιευσεις: 35
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 19:28

Re: Συστημα υγραεριοκινησης σε Mazda 6 2003

Δημοσίευσηαπό giannis6 » Πέμ 26 Μαρ, 2015 16:34

Γεια σου όμορφε :) :) :)
Mazda 6 1.8 2007
Stag Q-Box Basic
giannis6
 
Δημοσιευσεις: 34
Εγγραφή: Κυρ 22 Μαρ, 2015 02:18

Re: Συστημα υγραεριοκινησης σε Mazda 6 2003

Δημοσίευσηαπό meletis » Κυρ 30 Ιουν, 2019 00:11

Εγώ σε Mazda 6 του 2005 που αγόρασα, σκέφτομαι τοποθέτηση συστήματος υγραερίου EuropeGas.
Βέβαια έχω μπερδευτεί , τελικά ποιο κινητηρα φοράει ίδιο με το Mondeo;
Τον Mzr;
Θα μπουν σίγουρα μπεκ βενζίνης και ρύθμιση στο δρόμο.
Ενεργοποίηση παράλληλης λίπανσης βενζίνης σε φορτίο και στροφές.
Προληπτικά έλεγα να αλλάξω και τα μπουζοκαλωδια πριν το υγραέριο.
Άκου διαφορά , και ότι δεν θα έχει ίδια αντοχή με το υγραέριο όπως το Honda Accord που έκανε 140.000 με υγραεριο.

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Συστημα υγραεριοκινησης σε Mazda 6 2003

Δημοσίευσηαπό Tasos19s » Παρ 01 Νοέμ, 2019 11:47

Λαδιερες από όσο γνωρίζω δεν βάζουν πλέον
Ήταν παλιές τεχνικές και μόνο προβλήματα δημιουργούσαν
Βενζίνη να ψεκάζει ναι είναι σαν λύση πιο σωστή για να γίνεται λίπανση και ψύξη την ώρα της καύσης
Τώρα πιθανόν δεν σου έχουν κάνει σωστή δουλειά για να έχεις αυτά τα θέματα
Επίσης κάποια Mazda έχουν ένα θέμα στο οποίο ο δείκτης βενζίνης πέφτει όσο ταξιδεύεις παρόλα αυτά η ένδειξη είναι λανθασμένη
Σίγουρα γέμισες το ρεζερβουάρ και πήρε 60 λίτρα;
Μήπως είναι σχεδόν γεμάτο και εσύ βλέπεις τον δείκτη να είναι χαμηλά;

Κάποια μοτέρ σαν αυτά θέλουν λίγο ψεκασμό βενζίνης και ρύθμιση βαλβίδων μετά από πχ 30.000κμ. Τίποτα άλλο

Τώρα τι σου έκανε αυτός και πόσο γνωρίζει πράγματα δεν ξέρουμε
Tasos19s
 
Δημοσιευσεις: 49
Εγγραφή: Τετ 24 Απρ, 2019 00:26

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Mazda

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες