Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Mazda 3 Sedan 2007 προβλημα ζεστού αέρα καλοριφέρ

Mazda 3 Sedan 2007 προβλημα ζεστού αέρα καλοριφέρ

Δημοσίευσηαπό scorpio3 » Σάβ 23 Δεκ, 2017 00:21

καλησπέρα εχω ενα σύστημα versus.Ποια είναι η σωστή συνδεσμολογια για το αυτοκίνητο μας αν γνωρίζει κάποιος.Εμένα ειναι η πρώτη κ νομιζω οτι ειναι λάθος,επίσης σε συνεργείο που το πηγα κ ασχολούνται με το συγκεκριμένο σύστημα μου ειπαν οτι συνηθηζουν να το βαζουν σε σειρά... εμενα ειναι παράλληλα ο πνεύμονας.
Εχω πρόβλημα με θερμανση καλοριφέρ δεν εχω πολυ ζεστό αέρα
Εικόνα
scorpio3
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Δευτ 28 Αύγ, 2017 16:42

Re: Mazda 3 Sedan 2007 προβλημα ζεστού αέρα καλοριφέρ

Δημοσίευσηαπό labros » Σάβ 23 Δεκ, 2017 12:12

Εγώ ξέρω πως η σωστή συνδεσμολογία είναι παράλληλα. Έτσι είναι και στο δικό μου και μια χαρά ζεστός είναι ο αέρας. Μήπως έχει κάποιο πρόβλημα το ψυγείο καλοριφέρ; Να είναι πχ βουλωμένο;
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Mazda 3 Sedan 2007 προβλημα ζεστού αέρα καλοριφέρ

Δημοσίευσηαπό scorpio3 » Κυρ 24 Δεκ, 2017 11:33

labros έγραψε:Εγώ ξέρω πως η σωστή συνδεσμολογία είναι παράλληλα. Έτσι είναι και στο δικό μου και μια χαρά ζεστός είναι ο αέρας. Μήπως έχει κάποιο πρόβλημα το ψυγείο καλοριφέρ; Να είναι πχ βουλωμένο;
μόνο εκει παει το μυαλό μου μετά εχω ελέγξει μοτερακια κ ροτορες στο ταμπλό
scorpio3
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Δευτ 28 Αύγ, 2017 16:42

Re: Mazda 3 Sedan 2007 προβλημα ζεστού αέρα καλοριφέρ

Δημοσίευσηαπό labros » Κυρ 24 Δεκ, 2017 12:07

Το να βγάλεις αυτό το ψυγείο για να δεις θέλει αφαίρεση όλου του ταμπλώ. Μπορείς όμως να βγάλεις τα κολάρα που πηγαίνουν προς αυτό και να φυσήξεις με πίεση προς τα μέσα μήπως ξεβουλώσει.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Mazda 3 Sedan 2007 προβλημα ζεστού αέρα καλοριφέρ

Δημοσίευσηαπό scorpio3 » Κυρ 24 Δεκ, 2017 16:20

labros έγραψε:Το να βγάλεις αυτό το ψυγείο για να δεις θέλει αφαίρεση όλου του ταμπλώ. Μπορείς όμως να βγάλεις τα κολάρα που πηγαίνουν προς αυτό και να φυσήξεις με πίεση προς τα μέσα μήπως ξεβουλώσει.
θα δοκιμάσω πρώτα απο τα κολαρα... υπάρχει καποιο τροπος με καθαριστικό??
scorpio3
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Δευτ 28 Αύγ, 2017 16:42

Re: Mazda 3 Sedan 2007 προβλημα ζεστού αέρα καλοριφέρ

Δημοσίευσηαπό kostaskorinth » Τετ 27 Δεκ, 2017 20:03

Καλησπερα, ειχα το ιδιο προβλημα σε corsa χωρις Lpg ομως. Ειχε βουλωσει το ψυγειο του καλοριφερ απο το παραφλου που δημιουγουσε φλουδες λογω μη αλλαγησ στην αντιπροσωπία παρόλο που χρεωναν αλλαγη. ο πρωτος μαστορας ηθελε να βγαλει ταμπλο για να αλλαξει το ψυγειο να φερει ηλεκτρολογοκλπ να του αφησω το αμαξι 1 μερα και να παει 200€( εμαθα δε χρηαζετε να βγει ταμπλο αλλα απο κατω). Ο δευτερος που ρωτησα ανοιξε το καπο κατευθειαν εβγαλε τα κολαρα εισοδου και εξοδου απο την καμπινα εβαλε το λαστιχο της βρυσης απο την εξοδο (αναποδη ροη) το αφησε κανα 5λεπτο αλαξε παραφλου και ολα οκ, σχεδον σαν καινουργιο
kostaskorinth
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Παρ 22 Ιούλ, 2016 20:32

Re: Mazda 3 Sedan 2007 προβλημα ζεστού αέρα καλοριφέρ

Δημοσίευσηαπό scorpio3 » Τετ 03 Ιαν, 2018 15:38

kostaskorinth έγραψε:Καλησπερα, ειχα το ιδιο προβλημα σε corsa χωρις Lpg ομως. Ειχε βουλωσει το ψυγειο του καλοριφερ απο το παραφλου που δημιουγουσε φλουδες λογω μη αλλαγησ στην αντιπροσωπία παρόλο που χρεωναν αλλαγη. ο πρωτος μαστορας ηθελε να βγαλει ταμπλο για να αλλαξει το ψυγειο να φερει ηλεκτρολογοκλπ να του αφησω το αμαξι 1 μερα και να παει 200€( εμαθα δε χρηαζετε να βγει ταμπλο αλλα απο κατω). Ο δευτερος που ρωτησα ανοιξε το καπο κατευθειαν εβγαλε τα κολαρα εισοδου και εξοδου απο την καμπινα εβαλε το λαστιχο της βρυσης απο την εξοδο (αναποδη ροη) το αφησε κανα 5λεπτο αλαξε παραφλου και ολα οκ, σχεδον σαν καινουργιο


αυτο ηταν τελικά φιλε μου έφαγα το κεφαλι μου μήπως ειναι κατι ηλεκτρικο αλλα τελικά εγινε το ιδιο με. λαστιχο κ το καλοριφέρ πηρε μπροστά ζεσταίνει κανονικά.... εβγαλε καμποση μαυριλα ειδικα στην αρχή..
scorpio3
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Δευτ 28 Αύγ, 2017 16:42


Επιστροφή στο Mazda

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες





cron