Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Δεν μπαίνει το υγραέριο

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Δεν μπαίνει το υγραέριο

Δημοσίευσηαπό sacs » Δευτ 22 Νοέμ, 2021 18:39

Καλησπέρα. Από σήμερα το πρωί δεν μπαίνει το υγραέριο. Πήγα στο μάστορα και μου είπε ότι δεν έχει πίεση το αέριο και φταίει η ηλεκτροβαλβίδα που είναι πάνω στον πνεύμονα, με αποτέλεσμα να θέλει αλλαγή ο πνεύμονας (γιατί δεν πουλιέται μόνη της). Το θέμα όμως είναι ότι είχαμε άλλαξει πνεύμονα πριν από 2 1/2 χρόνια. Το σύστημα είναι το lpg tech. Ποια είναι η γνώμη σας;
sacs
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ 10 Φεβ, 2019 21:09

Re: Δεν μπαίνει το υγραέριο

Δημοσίευσηαπό meletis » Δευτ 22 Νοέμ, 2021 20:09

sacs έγραψε:Καλησπέρα. Από σήμερα το πρωί δεν μπαίνει το υγραέριο. Πήγα στο μάστορα και μου είπε ότι δεν έχει πίεση το αέριο και φταίει η ηλεκτροβαλβίδα που είναι πάνω στον πνεύμονα, με αποτέλεσμα να θέλει αλλαγή ο πνεύμονας (γιατί δεν πουλιέται μόνη της). Το θέμα όμως είναι ότι είχαμε άλλαξει πνεύμονα πριν από 2 1/2 χρόνια. Το σύστημα είναι το lpg tech. Ποια είναι η γνώμη σας;
Το πνεύμονα / μειωτηρα δεν το γνωρίζω . Αλλά εάν σου καθάρισε τη βαλβίδα του μειωτηρα και δε έστρωσε πολύ πιθανόν να θες άλλο . Εγώ τη είχα πάτησει από ποιότητα υγραέριου σε μειωτηρα της Lovato . Αλλά λύθηκε μόνο με καθάρισμα της βαλβίδας. Φίλτρα καθε πόσες ώρες - χιλιόμετρα αλλάζεις ;

Στάλθηκε από το M2010J19SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Δεν μπαίνει το υγραέριο

Δημοσίευσηαπό sacs » Τρί 23 Νοέμ, 2021 09:53

Φίλτρα αλλάζω κάθε 10000 χλμ και τελευταία φορά άλλαξα πριν 3 μήνες. Δεν μου καθάρισε τη βαλβίδα. Διέγνωσε το πρόβλημα και είπε ότι θέλει αλλαγή ο πνεύμονας.
sacs
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ 10 Φεβ, 2019 21:09

Re: Δεν μπαίνει το υγραέριο

Δημοσίευσηαπό manoliss » Τρί 23 Νοέμ, 2021 21:51

meletis έγραψε:
sacs έγραψε:Καλησπέρα. Από σήμερα το πρωί δεν μπαίνει το υγραέριο. Πήγα στο μάστορα και μου είπε ότι δεν έχει πίεση το αέριο και φταίει η ηλεκτροβαλβίδα που είναι πάνω στον πνεύμονα, με αποτέλεσμα να θέλει αλλαγή ο πνεύμονας (γιατί δεν πουλιέται μόνη της). Το θέμα όμως είναι ότι είχαμε άλλαξει πνεύμονα πριν από 2 1/2 χρόνια. Το σύστημα είναι το lpg tech. Ποια είναι η γνώμη σας;
Το πνεύμονα / μειωτηρα δεν το γνωρίζω . Αλλά εάν σου καθάρισε τη βαλβίδα του μειωτηρα και δε έστρωσε πολύ πιθανόν να θες άλλο . Εγώ τη είχα πάτησει από ποιότητα υγραέριου σε μειωτηρα της Lovato . Αλλά λύθηκε μόνο με καθάρισμα της βαλβίδας. Φίλτρα καθε πόσες ώρες - χιλιόμετρα αλλάζεις ;

Στάλθηκε από το M2010J19SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

poly σωστα μιλας το προβλημα πιθανα να ειναι σε κολλημενη βαλβιδα την βαζει ο μαστορας την καθαριζει εκος και αν θελει να σου χρεωσει πνευμωνα για καθαρισμα βαλβιδα.......αλλαξε μαστορα αμεσα προκειτε για απατεωνα.....πρεπει να το ψαχνει ο μαστορας προν κανει οτιδηποτε
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Δεν μπαίνει το υγραέριο

Δημοσίευσηαπό sacs » Τετ 24 Νοέμ, 2021 21:25

Σκέφτομαι να βγάλω μόνος μου τη βαλβίδα και να την καθαρίσω ρίχνοντας σπρέι για ηλεκτρικές επαφές. Τι λέτε;
sacs
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ 10 Φεβ, 2019 21:09

Re: Δεν μπαίνει το υγραέριο

Δημοσίευσηαπό meletis » Τετ 24 Νοέμ, 2021 21:39

sacs έγραψε:Σκέφτομαι να βγάλω μόνος μου τη βαλβίδα και να την καθαρίσω ρίχνοντας σπρέι για ηλεκτρικές επαφές. Τι λέτε;
Να πάρεις γνώμη από άλλο μάστορα .
Δεν είναι ότι τη καθαρίσες και τελείωσες .
Μετά πρέπει να συνδεθεί και σε Η/Υ με το Software του υγραερίου να δεις μήπως θέλει μικρορυθμιση ο μειωτηρας (π.χ. η πίεση του) .
Δεν ξέρω έαν κάνει το σπρέι ηλεκτρικών επαφών για αυτή τη δουλειά .


Στάλθηκε από το M2010J19SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Δεν μπαίνει το υγραέριο

Δημοσίευσηαπό sacs » Τετ 24 Νοέμ, 2021 22:20

Ευχαριστώ πολύ
sacs
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ 10 Φεβ, 2019 21:09

Re: Δεν μπαίνει το υγραέριο

Δημοσίευσηαπό sacs » Πέμ 25 Νοέμ, 2021 12:51

Πήγα σε άλλο τεχνικό. Φταίει το πηνίο της ηλεκτροβαλβίδας, δηλαδή δεν έχει σχέση με καθάρισμα κ.τ.λ. Το θέμα είναι ότι για τον συγκεκριμένο πνεύμονα (atiker wentgas) δεν υπάρχει ανταλλακτικό πηνίο, πρέπει να αλλάξει ολόκληρος, εκτός και αν βρεθεί από κάποιον άλλο μεταχειρισμένο. Την πάτησα λοιπόν.
sacs
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ 10 Φεβ, 2019 21:09

Re: Δεν μπαίνει το υγραέριο

Δημοσίευσηαπό belsis1987 » Δευτ 07 Νοέμ, 2022 22:58

Καλησπέρα σε όλους.Συστημα υγραεριου της STAG εχω,Hyundai Getz(2007).Μετα απο αλλαγη μπαταριας,εμεινε χωρις(δεν της εκαναν bypass στην αλλαγη) δεν μου μπαινει σε αεριο.Επισης δειχνει διαφοερετικη η σταθμη του αεριου.ΑΝ και αυτο ρυθμιζεται απ οτι ειδα απ το manual.
Υπαρχει κατι που μπορω να κανω εγω?
Ευχαριστω.
belsis1987
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Δευτ 07 Νοέμ, 2022 22:51


Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 83 επισκέπτες





cron