Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Πρόβλημα με βαλβίδες σε astra h twin

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Πρόβλημα με βαλβίδες σε astra h twin

Δημοσίευσηαπό papoys » Τετ 21 Μάιος, 2014 22:00

Το θέμα είναι ότι κάποιοι από τη φύση τους και χωρίς να το θέλουν μερικές φορές, σκέφτονται αρνητικά.
Και συνήθως όταν σκέφτεσαι συνεχώς ότι μπορεί να την πάθης την πατάς τελικά.
Πιθανώς κάτι τέτοιο συμβαίνει με τον valsam ,ο οποίος θεωρώ ότι δεν έχει κάποιο λόγο να συκοφαντήσει το lpg πέραν
της κόντρας που εχει με τους Θεσαλονικείς πρατηριούχους για τις εναρμονισμένες τιμές.

Προσωπικά δεν είμαι αρνητικός.Σκέφτομαι ότι θα κάνω πολλά χιλιόμετρα χωρίς βλάβες και οι βαλβίδες μου θα αντέξουν
για αρκετά χιλιόμετρα ακόμη.
Από την άλλη,αν ό μοι γένοιτο,κάτι πάει στραβά βρε παιδιά δεν θα κάτσω να σκάσω.
Επισκευή μηδένισμα το κοντέρ και πάμε από την αρχή.
Μετά από 24.000 σχεδόν χιλιόμετρα με lpg και 150.000 συνολικά με το αυτοκίνητο, έχω ξεχρεώσει το κιτ και έχω
καβάντζα κέρδος ένα ποσό που πιστεύω ότι αρκεί για την επισκευή βαλβίδων.

Οπότε αισιοδοξία ότι όλα θα πάνε όπως πηγαίνουν και θα συνεχίσουμε να κερδίζουμε από τη χρήση υγραερίου. 8-)

Υ.Γ.Παιδιά πρώτη φορά φοβάμαι για τις βαλβίδες.Μόλις καταχώρισα το μήνυμα μου έβγαλε μπάρα ο γκούγκλης με
διαφημιστικό να ψηφίσω τον μονόφθαλμο Τόνυ. =)) =)) :lol:
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Πρόβλημα με βαλβίδες σε astra h twin

Δημοσίευσηαπό famas1 » Τετ 21 Μάιος, 2014 22:36

papoys έγραψε:
Επισκευή μηδένισμα το κοντέρ και πάμε από την αρχή.
Μετά από 24.000 σχεδόν χιλιόμετρα με lpg και 150.000 συνολικά με το αυτοκίνητο, έχω ξεχρεώσει το κιτ και έχω
καβάντζα κέρδος ένα ποσό που πιστεύω ότι αρκεί για την επισκευή βαλβίδων.

Μπράβο papoys. Εγώ μετά από 25.208 χλμ το κέρδος είναι μόλις 356€, αφού αφαιρέσω την αξία του κιτ. Όντως οι χαμηλές τιμές της πρωτεύουσας
αποδίδουν στα πολλά χιλιόμετρα.
Άβαταρ μέλους
famas1
 
Δημοσιευσεις: 37
Εγγραφή: Τρί 07 Ιαν, 2014 21:07

Re: Πρόβλημα με βαλβίδες σε astra h twin

Δημοσίευσηαπό valsam » Πέμ 22 Μάιος, 2014 00:14

papoys έγραψε:Το θέμα είναι ότι κάποιοι από τη φύση τους και χωρίς να το θέλουν μερικές φορές, σκέφτονται αρνητικά.
Και συνήθως όταν σκέφτεσαι συνεχώς ότι μπορεί να την πάθης την πατάς τελικά.
Πιθανώς κάτι τέτοιο συμβαίνει με τον valsam ,ο οποίος θεωρώ ότι δεν έχει κάποιο λόγο να συκοφαντήσει το lpg πέραν
της κόντρας που εχει με τους Θεσαλονικείς πρατηριούχους για τις εναρμονισμένες τιμές.

Προσωπικά δεν είμαι αρνητικός.Σκέφτομαι ότι θα κάνω πολλά χιλιόμετρα χωρίς βλάβες και οι βαλβίδες μου θα αντέξουν
για αρκετά χιλιόμετρα ακόμη.
Από την άλλη,αν ό μοι γένοιτο,κάτι πάει στραβά βρε παιδιά δεν θα κάτσω να σκάσω.
Επισκευή μηδένισμα το κοντέρ και πάμε από την αρχή.
Μετά από 24.000 σχεδόν χιλιόμετρα με lpg και 150.000 συνολικά με το αυτοκίνητο, έχω ξεχρεώσει το κιτ και έχω
καβάντζα κέρδος ένα ποσό που πιστεύω ότι αρκεί για την επισκευή βαλβίδων.

Οπότε αισιοδοξία ότι όλα θα πάνε όπως πηγαίνουν και θα συνεχίσουμε να κερδίζουμε από τη χρήση υγραερίου. 8-)

Υ.Γ.Παιδιά πρώτη φορά φοβάμαι για τις βαλβίδες.Μόλις καταχώρισα το μήνυμα μου έβγαλε μπάρα ο γκούγκλης με
διαφημιστικό να ψηφίσω τον μονόφθαλμο Τόνυ. =)) =)) :lol:

Εισαι πραγματικα η φωνη της λογικης Παπου και μπραβο σου φιλε!
Οποιος θελει η δεν θελει να το πιστεψει ακριβος ετσι οπως τα λεει ο Παπους ειναι,πραγματικα δεν εχω κανεναν λογο να συκοφαντησω το υγραεριο,αφου και'γω υγραεριοκινητος ειμαι,απλα προσπαθω να καταλαβουν ολοι οι νεοι και μη υποψιφιοι πελατες του υγραεριου το ποια ειναι η πραγματικοτητα με το υγραεριο και οχι οτι μας πλασραρει ο καθενας ,αφου συμφερον και αντικειμενικοτητα δεν συμβαδιζουν πως θα γινει!
Μακαρι το αυτοκινητο μου να μην μου βγαλει θεμα vsr ουτε σε 200.000 χλμ,και μακαρι κανενος,μακαρι να πεφτω τοσο εξω στο θεμα των πρατηριουχων και της εναρμονησης των τιμων,αλλα επειδη και'γω σχεδον παπους ειμαι πια και με τα τοσα που εχω δει οταν υπαρχει καπνος 99.9% υπαρχει και καπου φωτια,αλλα και παλι αν απο αυτα που εχω οικονομισει καλυπτω και με το παραπανω την ζημια απο την φωτια τοτε δεν πα'να καει το πελεκουδι,απ΄την στιγμη ομως που βλεπω οτι μου κοβουν την οποια πιθανοτητα γιάυτο ,αρνητικος ναι θα ειμαι πως θα γινει !
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: Πρόβλημα με βαλβίδες σε astra h twin

Δημοσίευσηαπό maevius » Πέμ 22 Μάιος, 2014 09:02

Αυτο το οσοι υπερασπιζονται το υγραεριο βαλτοι κακοπροεραιτοι και εγκαταστατες και οσοι το κατακρινουν καλοπροεραιτοι μοιραζονται εμπειριες και θυματα καπου κανει κοιλια το εργο....αλλα και δεν εχει δρακο.......
OPEL INSIGNIA 1,8 (2009) με Zavoli
ΟPEL CORSA C 1.4 (2003) με Prins silverline
Άβαταρ μέλους
maevius
 
Δημοσιευσεις: 928
Εγγραφή: Κυρ 31 Ιούλ, 2011 19:30

Re: Πρόβλημα με βαλβίδες σε astra h twin

Δημοσίευσηαπό fotisly » Πέμ 22 Μάιος, 2014 20:41

παντα η αληθεια ειναι στην μεση!!!!
γινετε η ιδια κουβεντα οπως και με το τι αυτοκινητο εχει και υποστηριζει ή κατακρινει ο καθ ενας!
για να γινω κατανοητος.μπαινεις σ ενα φορουμ της χ μαρκας αυτοκινητου,οι περισσοτεροι κατοχοι του θα λενε οτι δεν εχει παθει ποτε τιποτα.καποιοι λιγοι θα λενε μ εχει πεθανει στις ζημιες και στα προβληματα και αναθεμα την ωρα που το αγορασα!
ποια ειναι η αληθεια???
οτι καποιοι δεν θελουνε να μιλησουνε για τις ζημιες που τους εχει βγαλει για να μην θεωρηθει οτι δεν κανανε σωστη επιλογη και καποιοι ειναι γκρινιαριδες και τα βλεπουν ολα μαυρα!!
το ιδιο συμβαινει κ εδω μεσα.
icom jtg υγρου ψεκασμου,πλεον lovato σε αστρα h 1.8 140 hp
prins silverline2 skoda fabia 1.4 101 hp
fotisly
 
Δημοσιευσεις: 394
Εγγραφή: Τρί 03 Μάιος, 2011 21:54

Re: Πρόβλημα με βαλβίδες σε astra h twin

Δημοσίευσηαπό NickSt » Πέμ 22 Μάιος, 2014 22:14

fotisly έγραψε:παντα η αληθεια ειναι στην μεση!!!!
γινετε η ιδια κουβεντα οπως και με το τι αυτοκινητο εχει και υποστηριζει ή κατακρινει ο καθ ενας!
για να γινω κατανοητος.μπαινεις σ ενα φορουμ της χ μαρκας αυτοκινητου,οι περισσοτεροι κατοχοι του θα λενε οτι δεν εχει παθει ποτε τιποτα.καποιοι λιγοι θα λενε μ εχει πεθανει στις ζημιες και στα προβληματα και αναθεμα την ωρα που το αγορασα!
ποια ειναι η αληθεια???
οτι καποιοι δεν θελουνε να μιλησουνε για τις ζημιες που τους εχει βγαλει για να μην θεωρηθει οτι δεν κανανε σωστη επιλογη και καποιοι ειναι γκρινιαριδες και τα βλεπουν ολα μαυρα!!
το ιδιο συμβαινει κ εδω μεσα.


Εγώ θσ συμφωνήσω σχεδόν σε όλα όσα γράφεις , εκφράζουν και τη δική μου άποψη εν προκειμένω ./..όμως..τι θέση μπορεί να έχουν κατά την ανταλλαγή απόψεων χαρακτηρισμοί όπως - "λαμόγια" - "νταβατζήδες" και "αβανταδόροι" των εγκαταστατών και των πρατηριούχων "- και άλλα κοσμητικά και ύβρεις επειδή τυχαίνει ας πούμε να έχει κάποιος διαφορετική άποψη απο κάποιου άλλου και να μη συμφωνεί με το έτσι θέλω . Στην ουσία αυτό παραπέμπει σε άλλες σκέψεις , έτσι δεν είναι????

Edit ,..η μόνη μικρή μου διαφωνία στα γραφόμενα σου είναι πώς εδώ δεν συζητάμε και υποστηρίζουμε "φανατικά" μια συγκεκριμένη μάρκα αυτοκινήτου όπως γίνεται στα χ φόρουμ που έχουν αυτό ως θέμα τους όπως γράφεις../..εδώ μιλάμε στην ουσία για μιά μετατροπή στο αυτοκίνητο μας που σε άλλους "έκατσε" καλά και σε άλλους όχι . Αν πχ είσαι απο τούς άτυχους που δεν σου "έκατσε" ,το ξηλώνεις , αν θές καταθέτεις και την εμπειρία σου , παραδέχεσαι ότι για τον α ή β λόγο δεν σου βγήκε και ξανα-αποκτάς την ψυχική σου ηρεμία !!!..Όλα τα άλλα είναι ιστορίες άνευ ουσίας πιστεύω εγώ και φυσικά έχεις κάθε δικαίωμα να διαφωνήσεις εσύ και ο κάθε συμφορουμίτης ..

Καλό βράδυ...
NickSt
 
Δημοσιευσεις: 651
Εγγραφή: Τετ 06 Νοέμ, 2013 22:44

Re: Πρόβλημα με βαλβίδες σε astra h twin

Δημοσίευσηαπό GEIAnnis » Παρ 28 Αύγ, 2020 23:45

θα μου πείτε νεκρό νήμα από έτη πίσω αλλά κάθε όποτε έχω χρόνο διαβάζω μελετώ & ψάχνομαι. κι αυτό είχε μεγάλο ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

κι επειδή τα φόρουμ δημιουργήθηκαν ως αποτέλεσμα της δημοκρατίας & της ελευθεροτυπίας (ελευθ. λόγου) επιτρέψτε μου να κάνω έναν συσχετισμό όσο "άστοχος" κι αν θεωρούν μερικοί ότι είναι

ορισμένοι υπέρμαχοι του υγραερίου (υγραεριοκίνητος είμαι) ή πόσο μάλλον αυτοί που βγάζουν το ψωμί τους από το LPG θα χλευάσουν με τακτικές γύριζε σε βενζίνη για τοση ώρα ή km, βάζε τη βενζίνη πριν το σβήσεις κλπ
το λιπαντικό, καθαριστικό κλπ όμως δεν το χλευάζουν.
τέλος πάντων επειδή αναφερόμαστε σε καύσιμα => καύσεις με απλή κοινή λογική συμφωνώ με τον valsam περί VSR & microwelding, brinelling, erosion φυσικά υπάρχουν! και με τον ApLeRiX περί ότι το να καίει βενζίνη (το βενζινοκίνητο) είναι η εργοστασιακή παροχή σε καύσιμο, αυτό που από μικροί λέγαμε ΜΑΜΑ. όπως και να το κάνουμε άλλο το μαμά & οι υπόλοιποι ας κάνουν κωλοτούμπες. όχι ότι δεν υπάρχουν πατέντες από μερακλήδες που το αγαπάνε ή after market καλύτερα κάποιες φορές.
κι αυτό δεν σημαίνει ότι διαφωνώ σε όλα με τους υπόλοιπους.

θέλω λοιπόν καταλήγοντας να αναφέρω ότι η πλειοψηφία των επιστημόνων υγείας έχει καταλήξει ότι για την πλειοψηφία των ατόμων.... (με εξαίρεση ειδικές χρόνιες παθήσεις κλπ που θέλουν άλλη αντιμετώπιση) ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ είναι παμφάγο "ζώο" από τη "μάνα" του. κάνω συσχετισμό σχετικά με τα ΚΑΥΣΙΜΑ => ΚΑΥΣΕΙΣ γιατί & το ανθρώπινο σώμα καύσιμα για ενέργεια χρειάζεται & καύσεις κάνει. ενώ με βάσει έτη/χιλιόμετρα χρήσης περισσότερο από όλα ρημάδια βγάζει!! :D :) :lol: συνεπώς η πιο τελειοποιημένη <μηχανή> είναι με εξαιρέσεις ευαίσθητων ανθρώπων με προβλήματα.

αποδεδειγμένα όσοι τρώγανε (καίγαν) μόνο χορταρικά είχαν άλλα προβλήματα.
αποδεδειγμένα επίσης όσοι τρώγανε (καίγαν) μόνο κρεατικά συνέχεια πάλι είχαν τα γνωστά σε όλους μας προβλήματα.
το vegeterian οκ αλλά αυτοί οι vegan παραείστε υπερβολικοί & ψάχνετε τι μπορείτε να φάτε πια :P επιλογές είναι αυτές.

σίγουρα η σωστή ρύθμιση με φορτία κλπ & με ποιοτικά υλικά επώνυμων brands, είναι καλύτερη εγκατάσταση από μία άλλη χωρίς όλα αυτά αλλά όχι & να μας λένε οι εγκαταστάτες & οι "φίλοι" τους ότι αυτά που ακούνε πήγαινε λίγα χιλιόμετρα με LPG ή γύρνα σε βενζίνη λίγο πριν το σβήσεις είναι για γέλια........ το βάζεις λέει και δεν έχει ποτέ θέμα....έ να καταργήσουμε & τον εναλλάκτη για να μην γυρίζει ποτέ να βγάλουμε & το ντεπόζιτο να χωρέσουν κι άλλα λίτρα LPG.....μήπως για να μας λένε μερικοί όταν έχει πρόβλημα: στο κάνει και στη βενζίνη? πραγματικά για γέλια είναι κάτι τέτοια μαστόρια..... του μην πω.

γιατί να μην το γυρνάς σε βενζίνη που είναι η εργοστασιακή λειτουργία του, πού είναι το κακο για σας? ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ? αφού αυτή ειναι η παρθενική του λειτουργία ρε μεγάλε η εργοστασιακή. έχω μετατρέψει το μισό αμάξι συν το LPG, όμως αυτό δεν σημαίνει ότι είναι πανσωστο. γούσταρα και το κανα όπως ήθελα υπ' ευθύνη μου κι εννοείται μετά τη λήξη της εγγύησης του κατασκευαστή!!

δεν ανέχομαστε να μας κοροϊδεύουν και γελάστε όσο θέλετε. εμείς θα κάνουμε ότι νομίζουμε καλύτερο για το όχημά μας γιατί πάνω από όλα υπάρχει & η κοινή λογική...το βενζινοκίνητο με βενζίνη γεννήθηκε & το πετρελαιοκίνητο με το πετρέλαιο. όλα τα άλλα είναι είτε άριστες είτε αποτυχημένες ΠΑΤΕΝΤΕΣ

είμαι υγραεριοκίνητος το τονίζω από αρχική εγκατάσταση ΜΑΠΑ παρόλο που έσκασα 1000€ όταν ορισμένοι άλλοι έβαζαν "κινεζιές" με τα μισά. χωρίς χοντρές ζημιές αλλά όποιος σοβαρός μάστορας το έχει δεν έκανε ουάου με την εγκατάσταση αλλά έφριττε. ευτυχώς που είναι σκυλί το αυτοκίνητο & ευτυχώς που υπάρχουν & μερικοί εγκαταστάτες ΕΙΔΙΚΟΙ υγραερίου ΑΞΙΟΛΟΓΟΙ μόνο που είναι μετρημένοι στα δάχτυλα των χεριών & των ποδιών ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΑ

κι ευτυχώς που υπάρχουν αρκετά μέλη εδώ μέσα που είναι ειλικρινείς & λένε αλήθειες.
ευχαριστώ
GEIAnnis
 
Δημοσιευσεις: 15
Εγγραφή: Παρ 15 Μάιος, 2020 11:34

Re: Πρόβλημα με βαλβίδες σε astra h twin

Δημοσίευσηαπό GEIAnnis » Σάβ 29 Αύγ, 2020 00:11

NickSt έγραψε:παντα η αληθεια ειναι στην μεση!!!!

εδώ μιλάμε [/b]στην ουσία για μιά μετατροπή στο αυτοκίνητο μας που σε άλλους "έκατσε" καλά και σε άλλους όχι . Αν πχ είσαι απο τούς άτυχους που δεν σου "έκατσε" ,το ξηλώνεις , αν θές καταθέτεις και την εμπειρία σου , παραδέχεσαι ότι για τον α ή β λόγο δεν σου βγήκε και ξανα-αποκτάς την ψυχική σου ηρεμία !!!..

δεν είναι πάντοτε όλα στη τύχη συμπολίτη! αν το δέχεσαι αυτό τότε αναιρείς κάθε επιστήμη που η συγκεκριμένη που ασχολούμαστε είναι καθ όλα πρακτική. συν ότι βάζεις όλους τους ειδικούς, εγκαταστάτες, μηχανικούς στο ίδιο τσουβάλι & όλα τα συστήματα στην ίδια κατάταξη ποιότητας.
δεν είμαι από αυτούς που πιστεύουν μόνο στην τύχη. αλλά το θέμα είναι ότι υπάρχουν πολλοί πάμπολλοι που τη περασμένη 10ετία έκαναν αυτό το επάγγελμα για τα προς το ζην & ΜΟΝΟ (δεν είναι κακό το πρώτο αλλά το 2ο) χωρίς να ξέρουν καλά ή χωρίς να το αγαπάνε, γιατί & να μην ξέρεις όταν το κάνεις με ζήλο κάποτε μαθαίνεις.
σκέψου τα λίγο!
το να σου κάτσει ή δεν σου κάτσει είναι ασχετολογία για να δικαιολογούμε ορισμένους μην πω......λυπάμαι που στο λέω
δεν θα θελες να πας σε ιατρό όταν θα έχεις κάτι πολύ σοβαρό & να σου πει θα κάνουμε το εξής κι άμα ΚΑΤΣΕΙ καλώς :!:
GEIAnnis
 
Δημοσιευσεις: 15
Εγγραφή: Παρ 15 Μάιος, 2020 11:34

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 28 επισκέπτες





cron