Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Πρόβλημα μετά την εκκίνηση της μηχανής

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Πρόβλημα μετά την εκκίνηση της μηχανής

Δημοσίευσηαπό Paradisos » Παρ 29 Μάιος, 2015 13:00

έχεις pm (για να μην θεωρηθεί διαφήμιση)
Paradisos
 
Δημοσιευσεις: 166
Εγγραφή: Τρί 28 Αύγ, 2012 12:33

Re: Πρόβλημα μετά την εκκίνηση της μηχανής

Δημοσίευσηαπό papoys » Τετ 10 Ιουν, 2015 06:08

Το πρόβλημα στην εκκίνηση όταν πάω το πρωί να ξεκινήσω με βενζίνη τόχω και εγώ.Όχι πάντα αλλά αρκετές φορές
κυρίως το καλοκαίρι στο ξεκίνημα και στην πρώτη γκαζιά πνίγεται η μηχανή.Αν πατήσω συμπλέκτη και γκαζώσω λίγο
όλα εντάξει.
Δεν θυμάμαι αν το είχα και πριν την μετατροπή ή εμφανίστηκε μετά.Πάντως παρατηρώ ότι συμβαίνει συνήθως τους
ζεστούς μήνες και συνδιάζεται και με ανεβασμένες στροφές στο ρελαντί (γύρω στις 1800 - 2000) στο ξεκίνημα και
για 500 - 1000 μέτρα περίπου και πάντα στη βενζίνη.Ποτέ στο υγραέριο.Την υπόλοιπη μέρα όλα οκ.
Είχα ρωτήσει συνεργείο μου είπε να το πάω να το δεί αλλά σκέφτηκα ότι το συνεργείο χαμένα 20ευρα και 50ευρα
θα έψαχνε να βρει στη μηχανή και στα ηλεκτρικά. 8-) :lol: :mrgreen:

Έτσι αφού δεν έχω κάποιο άλλο πρόβλημα δεν τόψαξα.Ζω πλέον με αυτό γιατί τόχω συνηθίσει και πιθανώς θα
μου λείψει άμα το φτιάξω. :D
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Πρόβλημα μετά την εκκίνηση της μηχανής

Δημοσίευσηαπό viallesi » Τετ 10 Ιουν, 2015 09:39

Δεν είναι καλό να πατάς γκάζι όταν ανάβεις το αμάξι εκτός αν έχεις αμάξι 40 χρόνια πριν. Ψάξτο.
viallesi
 
Δημοσιευσεις: 452
Εγγραφή: Τετ 04 Μαρ, 2015 11:32

Re: Πρόβλημα μετά την εκκίνηση της μηχανής

Δημοσίευσηαπό Qgas » Τετ 10 Ιουν, 2015 09:47

Αγαπητε παππου μαλλον θελει ρυθμιση στα χαμηλα η εχουν ξεφυγει λιγο τα trims του μια ρυθμισουλα και θα εισαι οκ ..
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Πρόβλημα μετά την εκκίνηση της μηχανής

Δημοσίευσηαπό papoys » Τετ 10 Ιουν, 2015 21:41

Q κατά πως φαίνεται βγάζει και αυτό σιγά-σιγά τα χούγια του αφεντικού του. :mrgreen:

Στα σοβαρά τώρα μάλλον το αφεντικό του φταίει γιατί το μόνο που του έχω κάνει μέχρι τώρα στα 50.000 χιλ. με
υγραέριο είναι μία αλλαγή φίλτρου στις 15.000 χιλ.
Όλο λέω θα πάω και όλο το αναβάλλω.Ελπίζω τις επόμενες μέρες να καταφέρω να περάσω για ένα έλεγχο.
Από την άλλη να βλέπουν κάποιοι που μας λένε ότι το lpg έχει ακριβά σέρβις. :lol:
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Πρόβλημα μετά την εκκίνηση της μηχανής

Δημοσίευσηαπό fidelios » Παρ 11 Σεπ, 2015 00:28

Έχω το Vw Golf mk4 1.4 16v με συστημα Landi Renzo είχα το γνωστό πρόβλημα με το ρεταρισμα στη βενζίνη, το βαλαμε στον εγκέφαλο στον εγκαταστατη και είδε οτι έμενε ανοιχτή ή μπεκιερα της άλλαξε ενα κιτ επισκευής ο-ring,ελατηριακια και ως δια μαγείας το πρόβλημα λύθηκε, ρολόι το μοτέρ εδώ και 2000 χλμ.Όλες οι εργασίες μπροστά μου...κόστος 50€... ;)
fidelios
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Δευτ 13 Αύγ, 2012 22:11

Re: Πρόβλημα μετά την εκκίνηση της μηχανής

Δημοσίευσηαπό astam » Παρ 11 Σεπ, 2015 10:42

fidelios έγραψε:Έχω το Vw Golf mk4 1.4 16v με συστημα Landi Renzo είχα το γνωστό πρόβλημα με το ρεταρισμα στη βενζίνη, το βαλαμε στον εγκέφαλο στον εγκαταστατη και είδε οτι έμενε ανοιχτή ή μπεκιερα της άλλαξε ενα κιτ επισκευής ο-ring,ελατηριακια και ως δια μαγείας το πρόβλημα λύθηκε, ρολόι το μοτέρ εδώ και 2000 χλμ.Όλες οι εργασίες μπροστά μου...κόστος 50€... ;)


Έχει ελατηριάκια η μπεκιέρα της Landirenzo? Ποια μπέκ έχεις?
Ford Mondeo '04 1.8
Landirenzo Evo
astam
 
Δημοσιευσεις: 166
Εγγραφή: Σάβ 25 Απρ, 2015 15:35

Re: Πρόβλημα μετά την εκκίνηση της μηχανής

Δημοσίευσηαπό fidelios » Παρ 11 Σεπ, 2015 21:38

Το μοντέλο δε το ξέρω τρία χρόνια το έχω,είδα απλά το κιτ επισκευής και είχε o'ring,ελατηριακια και μου είπε οτι χρειαζόταν αλλαγη γιατι π είχα κάνει 45000 χλμ και έμενε ανοιχτή ή μπεκιερα και οτι έχανε απο τα τσιμουχακια. :?:
fidelios
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Δευτ 13 Αύγ, 2012 22:11

Re: Πρόβλημα μετά την εκκίνηση της μηχανής

Δημοσίευσηαπό papoys » Πέμ 01 Οκτ, 2015 04:37

Κάτι τέτοιο μου είπε και μένα ο εγκαταστάτης μου.Ότι σβήνοντας το αυτοκίνητο κάποιο μπεκ του lpg μένει ανοιχτό
και όπως μου είπε συγκεκριμένα "κατουράει" :lol: :lol:
Εάν ξεκινήσω γρήγορα πάλι με ζεστή μηαχανή κανένα πρόβλημα.Μου κάνει πρόβλημα το πρωί που είναι κρύο και μέχρι
να γυρίσει σε υγραέριο.Μου είπε και έκανα το τεστ να γυρνάω σε βενζίνη και να κάνω λίγα χιλιόμετρα λίγο πριν το
αράξω το βράδυ.Το έκανα 2-3 φορές και όντως το πρωί το πρόβλημα είχε σχεδόν εξαφανιστεί.

Θα δω αν παίρνουν επισκευή τα μπεκ και πόσο είναι το κόστος.Αν είναι για 50 ευρώ θα το κάνω.Εξάλλου μετά από
57.000 χιλιόμετρα ας δώσουμε και κάτι για συντήρηση πέρα από τα δύο φίλτρα που άλλαξα. 8-)
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Πρόβλημα μετά την εκκίνηση της μηχανής

Δημοσίευσηαπό labros » Πέμ 01 Οκτ, 2015 11:23

Τα προβλήματα κρύας εκκίνησης στα υγραεριοκίνητα αυτοκίνητα και ιδίως όταν αλλάζει απότομα από ζέστη σε κρύο κατά ένα μεγάλο ποσοστό είναι θέμα long term fuel trims τα οποία μπορεί να έχουν ξεφύγει λίγο. Με βάση αυτά και τη θερμοκρασία που λαμβάνει από το νερό του ψυγείου κανονίζει ο εγκέφαλος της βενζίνης το μείγμα της πρωινήςεκκίνησης.άρα το πρόβλημα εκκίνησης οφείλεται στο ότι το μείγμα της βενζίνης κατά την εκκίνηση είναι πιο πλούσιο ή πιο φτωχό από ότι χρειάζεται. Όσο καλή ρύθμιση και να γίνει δυστυχώς τα trims με υγραέριο δεν είναι ίδια με αυτά της βενζίνης και από αυτό ξεγελιέται ο εγκέφαλος της βενζίνης.
Ένας τρόπος για να τα επαναφέρουμε είναι να κάνουμε 50 χλμ με βενζίνη στην αλλαγή του καιρού. Σε εμένα αυτό πιάνει και δεν έχω ξανά πρόβλημα μέχρι τον επόμενο Σεπτέμβριο. Αν δεν πιάσει ούτε αυτό τότε στον εγκαταστάτη και ξανά ρύθμιση γιατί μάλλον έχουν ξεφύγει πολύ.
Ψαχτείτε πρώτα με αυτό και μετά πάτε σε εξαρτήματα. Αν και οι μηχανικοί δεν ξέρω γιατί αρχίζουν με το φταίνε τα μπέκ, η αντλία βενζίνης ο maf και άλλα.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 19 επισκέπτες