Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Καθυστερει η αλλαγη απο βενζινη σε υγραεριο οταν ειναι κρυο

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Καθυστερει η αλλαγη απο βενζινη σε υγραεριο οταν ειναι κρυο

Δημοσίευσηαπό emmanouil » Σάβ 22 Σεπ, 2012 14:34

καθυστερει πολυ να γυρισει σε υγραεριο το πρωι αλλα και γενικα οταν εχει παγωσει ο κινητηρας και το βαλω μπροστα.το παραδοξο ειναι πως ζεσταινεται ο πνευμονας γιατι τον ακουμπαω και εχει ανεβασει αισθητα θερμοκρασια αλλα το γυριζει μετα απο καμποση ωρα γυρω στα 7-8 λεπτα και ενω σχεδον καιει.οταν ειναι ζεστο δεν εχω κανενα προβλημα.το προβλημα αυτο μου το παρουσιαζε και το καλοκαιρι τις ωρες αργα το βραδι και νωρις το πρωι.οταν το εβαζα μεσιμερι εμπαινε στα 2-3 λεπτα.εχω επισκεφθει τον μαστορα που το τοποθετησε πολλες φορες και δε μου δινει λυση,μου το εχει ρυθμισει να γυριζει σε υγραεριο οταν η θερμοκρασια του πνευμονα φτασει τους 40,αλλαξαμε εγκεφαλο γιατι μου λεει πως μαλλον αυτο εφταιγε αλλα μου το κανει ακομα. του ειπα μηπως κολαει ο αισθητηρας θερμοκρασιας οταν ειναι παγωμενος και μετα που ζεσταθει πολυ δουλευει κανονικα και μου το απεκλησε. παντως απο οτι καταλαβα δεν μπορει να μου δωσει λυση.γνωριζει κανεις τι μπορει να φταιει γιατι καποιες φορες μου αργει και παραπανω απο 8 λεπτα.σημερα περασαν 20 λεπτα και δεν μπηκε και οσο περνανε οι μερες δεν το γυριζει καθολου σε υγραεριο ενω ακουμπωντας τον πνευμονα με το χερι με καιει.
Τελευταία επεξεργασία από emmanouil και Σάβ 22 Σεπ, 2012 21:21, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
emmanouil
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ 22 Σεπ, 2012 13:07

Re: Απ: καθυστερει η αλλαγη απο βενζινη σε υγραεριο οταν ειν

Δημοσίευσηαπό maevius » Σάβ 22 Σεπ, 2012 18:33

emmanouil έγραψε:καθυστερει πολυ να γυρισει σε υγραεριο το πρωι αλλα και γενικα οταν εχει παγωσει ο κινητηρας και το βαλω μπροστα.το παραδοξο ειναι πως ζεσταινεται ο πνευμονας γιατι τον ακουμπαω και εχει ανεβασει αισθητα θερμοκρασια αλλα το γυριζει μετα απο καμποση ωρα γυρω στα 7-8 λεπτα και ενω σχεδον καιει.οταν ειναι ζεστο δεν εχω κανενα προβλημα.το προβλημα αυτο μου το παρουσιαζε και το καλοκαιρι τις ωρες αργα το βραδι και νωρις το πρωι.οταν το εβαζα μεσιμερι εμπαινε στα 2-3 λεπτα.εχω επισκεφθει τον μαστορα που το τοποθετησε πολλες φορες και δε μου δινει λυση,μου το εχει ρυθμισει να γυριζει σε υγραεριο οταν η θερμοκρασια του πνευμονα φτασει τους 40,αλλαξαμε εγκεφαλο γιατι μου λεει πως μαλλον αυτο εφταιγε αλλα μου το κανει ακομα. του ειπα μηπως κολαει ο αισθητηρας θερμοκρασιας οταν ειναι παγωμενος και μετα που ζεσταθει πολυ δουλευει κανονικα και μου το απεκλησε. παντως απο οτι καταλαβα δεν μπορει να μου δωσει λυση.γνωριζει κανεις τι μπορει να φταιει γιατι καποιες φορες μου αργει και παραπανω απο 8 λεπτα.

Για κολλημμενος θεμοστατης ανοικτος μου μοιαζει. Μου τι κανε και εμενα.
OPEL INSIGNIA 1,8 (2009) με Zavoli
ΟPEL CORSA C 1.4 (2003) με Prins silverline
Άβαταρ μέλους
maevius
 
Δημοσιευσεις: 928
Εγγραφή: Κυρ 31 Ιούλ, 2011 19:30

Re: καθυστερει η αλλαγη απο βενζινη σε υγραεριο οταν ειναι κ

Δημοσίευσηαπό emmanouil » Σάβ 22 Σεπ, 2012 21:17

αν εννοεις το θερμοστατη του αυτοκινητου το ελεγξαμε και δεν εχει κανενα προβλημα.
emmanouil
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ 22 Σεπ, 2012 13:07

Re: καθυστερει η αλλαγη απο βενζινη σε υγραεριο οταν ειναι κ

Δημοσίευσηαπό glamor » Κυρ 23 Σεπ, 2012 00:26

φίλε , δεν ξέρω τι σύστημα έχεις αλλά το δικό είναι lovato. μέσα στο πρόγραμμα έχει 2 παράμετρους πού λέει σε ποιο θερμοκρασία να γίνει αλλαγή (εγώ το ρύθμισα τούς 20 βαθμους) & χρόνο καθυστέρησή αλλαγή καύσιμου όταν φτάσει στην επιθυμητή θερμοκρασία (εγώ το έχω 0 δηλαδή άμεσα) + ότι εάν είναι πάνω από 40 βαθμούς περνά απευθείας με lpg. την πρώτη φορά πού έβαλα αυτούς παραμέτρους μου το απέρριψε, με λίγο ψάξιμο ανακάλυψα ότι δεν μου τοποθέτησαν μια αισθητήρα στο πνεύμονά. όταν μπήκε από το πρόγραμμα έβλεπα και τι πραγματικές θερμοκρασίες. μήπως ο εγκαταστατη σου για κάποιο λόγο δεν ξέρει να χειριστή από υπολογιστή! με αποτέλεσμά να μη το κάνει χειρότερα.
yaris 99 1000cc Lovato χωρίς λαδιέρα
μέχρι τώρα πάνω από 105000km +....
Άβαταρ μέλους
glamor
 
Δημοσιευσεις: 187
Εγγραφή: Τρί 12 Απρ, 2011 15:31

Re: καθυστερει η αλλαγη απο βενζινη σε υγραεριο οταν ειναι κ

Δημοσίευσηαπό antonis132 » Κυρ 23 Σεπ, 2012 12:12

glamor έγραψε:φίλε , δεν ξέρω τι σύστημα έχεις αλλά το δικό είναι lovato. μέσα στο πρόγραμμα έχει 2 παράμετρους πού λέει σε ποιο θερμοκρασία να γίνει αλλαγή (εγώ το ρύθμισα τούς 20 βαθμους) & χρόνο καθυστέρησή αλλαγή καύσιμου όταν φτάσει στην επιθυμητή θερμοκρασία (εγώ το έχω 0 δηλαδή άμεσα) + ότι εάν είναι πάνω από 40 βαθμούς περνά απευθείας με lpg. την πρώτη φορά πού έβαλα αυτούς παραμέτρους μου το απέρριψε, με λίγο ψάξιμο ανακάλυψα ότι δεν μου τοποθέτησαν μια αισθητήρα στο πνεύμονά. όταν μπήκε από το πρόγραμμα έβλεπα και τι πραγματικές θερμοκρασίες. μήπως ο εγκαταστατη σου για κάποιο λόγο δεν ξέρει να χειριστή από υπολογιστή! με αποτέλεσμά να μη το κάνει χειρότερα.

και εγω εχω Lovato easy fast και καθυστερει εχει ρυθμισει την αλλαγη στους 30βαθμους αλλα μου γυρναει στους 75 και στους 90 βαθμους τωρα που επεσαν οι θερμοκρασιες, το καλοκαιρι νομιζω οτι μου γυρνουσε μερικες φορες και στους 50, εχω βαλει καινουριο θερμοστατη καινουρια βαλβιδα θερμοκρασιας ψυκτικου στον κινητηρα προσπαθησα να κανω αυτη τη ρυθμιση δηλαδη να μην εχει χρονοκαθυστερηση των 15δευτερολεπτων-'ο κινητηρας να ξεκιναει με υγραεριο οταν ειναι ζεστος' , καποιος μου ανεφερε πως μπαινει στον πνευμονα ενας αισθητηρας θερμοκρασιας, μηπως στον δικο μου δεν μπαινει η ειναι φθηνοτερος πνευμονας και δεν εχει τετοια υποδοχη;
αυτος ο αισθητηρας θα μετραει την θερμοκρασια του ψυκτικου μεσα στον πνευμονα η την θερμοκρασια αεριου;
ο αισθητηρας ειναι με μονη η διπλη φυσα
Εικόνα
antonis132
 
Δημοσιευσεις: 436
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 14:34

Re: καθυστερει η αλλαγη απο βενζινη σε υγραεριο οταν ειναι κ

Δημοσίευσηαπό glamor » Κυρ 23 Σεπ, 2012 17:57

τώρα τι ακριβώς μετρά δεν ξέρω αλλά πιο πιθανόν πρέπει να μετρά θερμοκρασία νερού. από την φωτογραφία που έχεις δεν σου τοποθέτησαν την αισθητήρα θερμοκρασίας (είναι 2 pin καλώδιο) http://nagaz24.pl/lovato-smart-ntc-rgj-temperature-sensor,s,4736,p,en.html όπου αυτός βιδώνει μπροστά στο πνεύμονά σε μια τρύπα. αυτο που βλεπεις πρεπει να ειναι αισθητήρα πίεσή lpg + ελέγχό πίεσή. οπότε δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματά. παντος θυμάμαι το δικό μου τωτε αλλάζει μέσα σε 5 λεπτα είτε είναι κρύο , είτε ζεστό.
να έχεις υπόψη ότι τα συστήματα που έχουμε δεν λαμβάνει πληροφορίες από το "εγκέφαλου" τύπο θερμοκρασία μηχανή παρά μόνο τα δικά του οπότε εάν θέλεις να ξεκινά από lpg άμεσα (όταν είναι ζεστή μηχανή) η να αλλάζει αρκετά σύντομα πρέπει να πας στην εγκαταστατη σου και να απαιτήσεις να σου το τοποθέτησή. εάν θες περισσότερο βοήθεια έχω και τα σχετικά σχεδιάγραμμά.
yaris 99 1000cc Lovato χωρίς λαδιέρα
μέχρι τώρα πάνω από 105000km +....
Άβαταρ μέλους
glamor
 
Δημοσιευσεις: 187
Εγγραφή: Τρί 12 Απρ, 2011 15:31

Re: καθυστερει η αλλαγη απο βενζινη σε υγραεριο οταν ειναι κ

Δημοσίευσηαπό manoliss » Δευτ 24 Σεπ, 2012 13:21

πρωτα απο ολα αφησε την θερμοκρασια σταθερη στους 35 βαθμους και απλα αλλαξε τον χρονο απο 35 σεκ σε 15 σεκ να γυρναει οταν ειναι ζεστο και αλλαξε την παραμετρο κατα την επιταχυνση ή επιβραδυνση στις 1200 στροφες. Καλο θα ειναι να κανεις ενα ρεισετ του προγραμματισμου σου στο υγραεριο εναν αυτοπρογραμματισμο και μετα να το δεις......
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: καθυστερει η αλλαγη απο βενζινη σε υγραεριο οταν ειναι κ

Δημοσίευσηαπό antonis132 » Δευτ 24 Σεπ, 2012 15:50

συμπληρωσα 1500χιλιομετρα μια μερα θα το παω για autocalibration, με αυτη τη διαδικασια γινεται αυτοματο ρυθμισμα σε ολες τις στροφες και συνηθως λειτουργει με 'σωστο'-φτωχο μειγμα;
θα ξαναδουμε παλι τις παραμετρους αλλαγης σε αεριο να δουμε τι μπορει να κανει :wave:
antonis132
 
Δημοσιευσεις: 436
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 14:34

Re: καθυστερει η αλλαγη απο βενζινη σε υγραεριο οταν ειναι κ

Δημοσίευσηαπό manoliss » Τρί 25 Σεπ, 2012 13:16

antonis132 έγραψε:συμπληρωσα 1500χιλιομετρα μια μερα θα το παω για autocalibration, με αυτη τη διαδικασια γινεται αυτοματο ρυθμισμα σε ολες τις στροφες και συνηθως λειτουργει με 'σωστο'-φτωχο μειγμα;
θα ξαναδουμε παλι τις παραμετρους αλλαγης σε αεριο να δουμε τι μπορει να κανει :wave:

δεν ξερεις εαν δουλεθυεις φτωχο μιγμα αν δε το μετρησεις για μενα πριν κανεις οτιδηποτε εγω τι θα εκανα
1....βγαλε τον πολο της μπαταριας για λιγη ωρα να κανει reset o εγκεφαλος του κινητηρα.
2...πριν βαλεις το αμαξι εμπρος (φυσικα με τον πολο της μπαταριας συνδεμενο) κανε ρεσετ στον εγκεφαλο του υγραεριου
3...κανε ενα αυτοπρογραματισμο και παρακολουθησε το
Απαραιτητη προυποθεση το αμαξι να ειναι ηδη ζεστο για να γινει σωστα η δουλεια σου.....
Καλο θα ειναι οταν γενικα πριν κανεις αυτοπρογραματισμο να βγαζεις τον πολο ετσι ωστε ο εγκεφαλος να επανερχετ σε αρχικες ρυθμισεις και το αμαξι να δουλευει κατατην διαρκεια του αυτοπρογραμματισμου σε βενζινα με παραμετρους του εργοστασιου
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: καθυστερει η αλλαγη απο βενζινη σε υγραεριο οταν ειναι κ

Δημοσίευσηαπό antonis132 » Πέμ 04 Οκτ, 2012 16:41

τα τωρινα δεδομενα σε ανηλιο στενο παρκαρισμενο με 18 βαθμους εκανε να αλλαξει 6-7 λεπτα ενω ο κινητηρας ειχε ηδη πιασει στο 5λεπτο τους 90 δηλαδη διαβαζει στο φιλτρο αεριου τον αιθητρα θερμοκρασιας αεριου και οσο πιο χαμηλα ειναι η θερμοκρασια τοσο αυξανεται η χρονοκαθυστερηση αλλαγης, που να πιασουν και τα κρυα θα υπαρχει θεμα
τελικα στο lovato easy fast ο πνευμονας δεν εχει υποδοχη για να μπει αισθητηρας θερμοκρασιας, μια λυση υπαρχει υποδοχη διπλα απο τον αισθητηρα θερμοκρασιας του αυτοκινητου να μπει ακομη ενας αιθητηρας θερμοκρασιας και να συνδεθει με τον εγκεφαλο του υγραεριου και να ρυθμιστει 10 βαθμους πιο πανω δηλαδη να αλλαζει στους 45-50 βαθμους
απλως αναρωτιεμαι ο εγκεφαλος lovato easy fast ο πλαστικος μαυρος μηπως ειναι η βασικη εκδοση και δεν το υποστηριζει η ολα γινονται και το πολυ θα τραβηξει 2 καλωδια
στο επισημο ηλεκτρικο σχεδιαγραμμα που βρηκα για την εκδοση lovato easy fast 4 cylinder with map sensor γραφει πως υπαρχει διπλο καλωδιο χρωματος καφε-πορτοκαλι για να συνδεθει
antonis132
 
Δημοσιευσεις: 436
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 14:34

Επόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 33 επισκέπτες