Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Πρόβλημα με το δείκτη δεξαμενής βενζινης

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Πρόβλημα με το δείκτη δεξαμενής βενζινης

Δημοσίευσηαπό hlias » Πέμ 26 Μαρ, 2015 10:21

Qgas έγραψε:Μετα πο τα 10-15 χιλ χιλιμετρα θυμησου να τα πουμε ξανα ..

Ο εγκαταστσης παντως δεν φταιει για τα bag του συτηματος και την μη επαγγελματικη συμπεριφορα της ελληνικης αντιπροωπειας ως προς τους πελατες των συνεργειων της και τις εγγυσεις αυτων ..
Απλα ησουν ατυχος διοτι οταν το τοποθετησες μολις ειχε βγει το συστημα και διορθωθηκε με αναβαθμισεις καμιά 20αρια φορες .
Παλι δεν φταιει ο εγκατασταστης εδω που εφαγε 20 ωρες / με εκατονταδες € κοστος να βρει τα bugs .. Ξερεις τι εγραφαν οι ολλανδοι lpg polution καταστρεφει τους αισθητηρες πιεσης και θερμοκρασιας .. ( για τα πρωινα ξεκινηματα )

Απο οικονομια / καταναλωση δεν μας ειπες τι διαφορες εχεις .. Μαζι με τη βενζινη ..

Το valve care ειχε 50 € και πηγε στα 40 € δεν εξαρτατε απο εμας η τιμη του .. Τι κακο να δινεις 40 € καθε 8.000 χιλ ; Επισης δκη σου επιλογη ηταν , δεν χρειαζιταν στο μοτερ σου να μπει ουτε χρειαζετε λιπανση με ψεκασμο βενζινης .. Σημερα με τις αναβαθμισεις απλα μπορεις να ταξιδεψεις και 1000 χιλ χωρις να κανει διακοπη στο υγραεριο. Για δικη σου πρσατασα σε εκοβε..

Εδω εχετε το οπελ Αστρα Η με ποσες δεκαδες χιλιαδες χιλιομετρα χωρις valve care που σε αυτο να θα επρεπε να μπει η λιπανση και οχι στο peugeot ..





καλημερα, εδω θα διαφωνησω, τους κακους αντιπροσωπους πρεπει να τους κανουμε περα και οχι να προωθουμε τα προιοντα τους ακομα και αν αυτα ειναι πολυ ποιοτικα.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Πρόβλημα με το δείκτη δεξαμενής βενζινης

Δημοσίευσηαπό manosgas » Πέμ 26 Μαρ, 2015 11:17

Qgas έγραψε:Μετα πο τα 10-15 χιλ χιλιμετρα θυμησου να τα πουμε ξανα ..

Ο εγκαταστσης παντως δεν φταιει για τα bag του συτηματος και την μη επαγγελματικη συμπεριφορα της ελληνικης αντιπροωπειας ως προς τους πελατες των συνεργειων της και τις εγγυσεις αυτων ..
Απλα ησουν ατυχος διοτι οταν το τοποθετησες μολις ειχε βγει το συστημα και διορθωθηκε με αναβαθμισεις καμιά 20αρια φορες .
Παλι δεν φταιει ο εγκατασταστης εδω που εφαγε 20 ωρες / με εκατονταδες € κοστος να βρει τα bugs .. (αν το ανωτερο συστημα έχει αυτά τα θέματα, δεν θέλω να φαντάζομαι τι γίνεται με τα υποδεέστερα. Η ψυχική φθορά του πελάτη, τα κόστη σε ταξί σε βενζίνες όταν δεν λειτουργούσε το υγρέριο, δεν μετράνε;) Ξερεις τι εγραφαν οι ολλανδοι lpg polution καταστρεφει τους αισθητηρες πιεσης και θερμοκρασιας .. ( για τα πρωινα ξεκινηματα ) ([color=#FF0000]Εκανα το switch σε χειμερινή περίοδο διότι τότε εμφανίζονται τα περισσότερα θέματα. Μέχρι στιγμής τίποτα και αναμένω[/color])

Απο οικονομια / καταναλωση δεν μας ειπες τι διαφορες εχεις .. Μαζι με τη βενζινη .. (τα ιδια...)

Το valve care ειχε 50 € και πηγε στα 40 € δεν εξαρτατε απο εμας η τιμη του .. Τι κακο να δινεις 40 € καθε 8.000 χιλ ; (λαθος στην αρχή 40 και τη τελευταία φορά 50...) Επισης δκη σου επιλογη ηταν (σωστά αλλά όχι κάτω από τον προφυλακτήρα και να απαιτείται άνοιγμα το θόλου για την αντικατάσταση του λιπαντικού. Θα μου πεις επειδή δεν έβρισκε χώρο... ας με ρωτούσε και φυσικά θα έλεγα όχι.. τόσο απλά! Μια ξεκάθαρα κακή πρωτοβουλία του εγκαταστάτη!) , δεν χρειαζιταν στο μοτερ σου να μπει ουτε χρειαζετε λιπανση με ψεκασμο βενζινης .. (Αν μου το είχε πει αυτό, πίστεψέ με δεν θα έβαζα καν λαδιέρα... αλλα στη λογική ότι η prins έλεγε τότε - υποχρεωτικά λαδιέρα με κάθε κιτ - είπα να βάλω το καλύτερο.) Σημερα με τις αναβαθμισεις απλα μπορεις να ταξιδεψεις και 1000 χιλ χωρις να κανει διακοπη στο υγραεριο (δηλαδή αν μετακομίσω σε μέρος εκτός Αθηνών που δεν έχει prins, τι θα κάνω; έχω 1000 χλμ περιθώριο για να βρεθώ από όπου και βρίσκομαι στον εγκαταστάτη; και αν ο εγκαταστάτης αποφασίσει να κλείσει το μαγαζί, τι θα κάνω μετά; αν είχα πρόσβαση να αλλάζω μόνος μου το λάδι, δεν θα είχα κανένα θεμα...). Για δικη σου προστασια σε εκοβε..

Εδω εχετε το οπελ Αστρα Η με ποσες δεκαδες χιλιαδες χιλιομετρα χωρις valve care που σε αυτο να θα επρεπε να μπει η λιπανση και οχι στο peugeot .. (το opel ανοίκει σε φίλο και εξ ονόματός του δεν μπορώ να εκφέρω άποψη...)



Τέλος πάντων σκοπός μου δεν είναι ούτε η αντιπαράθεση ούτε η δυσφήμιση κανενός. Με ενοχλεί βέβαια η ισοπεδωτική λογική περί ανώτερου και υποδεέστερου συστήματος ιδιαίτερα όταν το υποδεέστερο είναι το πρώτο (αν δεν κάνω λάθος) σε πωλήσεις σε Ελλάδα και Ιταλία και με σίγουρα μεγαλύτερο δίκτυο για aftersales support. Δεν θίγομαι διότι πραγματικά δεν έχω όφελος να υποστηρίξω κανένα σύστημα και κανέναν εγκαταστάτη αλλά με κουράζει η άνευ επιχειρημάτων προπαγάνδα!
Τόσο το prins όσο και ο συγκεκριμένος εγκαταστάτης του θεωρούνται πολύ καλοί στο είδος τους. Μάλλον δεν είναι τυχαίο που μέσα στη κρίση έχει ακόμα δουλειά και βλέπεις συνεχώς premium αυτοκίνητα στο συνεργείο του.Εγώ όμως προσωπικά δεν βρήκα το σημείο επαφής και συνεργασίας που επιθυμούσα και η συνολική μου εμπειρία ήταν κατώτερη των προσδοκιών μου. Τι να κάνουμε δεν έπαιξε σωστά στο φτωχό peugeot! Ελπίζω μόνο να καταφέρω να πάρω κάποια χρήματα πουλώντας το παλιό κιτ.
manosgas
 
Δημοσιευσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ 24 Μάιος, 2012 18:29

Re: Πρόβλημα με το δείκτη δεξαμενής βενζινης

Δημοσίευσηαπό Qgas » Πέμ 26 Μαρ, 2015 13:53

Δεν μπορω να σε πεισω ετσι και αλλιως θεωρω οτι εχεις κανει λαθος κινηση και αν μπορεις κρατα το γιατι θα το χρειαστεις καποια στιγμή... συντομα μονο βαζοντας του με ενα μικρο κοστος μπεκ της keihin θα ειχες τεραστια διαφορα στο συστημα..

εμεις μπορουμε να στο πουλησουμε για πλακα παντως διοτι εχει ξεπερασει τις παιδικες ασθενειες οπως και θα μπορουσες να μας το πεις και θα προχωρουσαμε σε αντικατασταση του κιτ... κανενα προβλημα..
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Πρόβλημα με το δείκτη δεξαμενής βενζινης

Δημοσίευσηαπό Qgas » Πέμ 26 Μαρ, 2015 15:18

hlias έγραψε:
Qgas έγραψε:..





καλημερα, εδω θα διαφωνησω, τους κακους αντιπροσωπους πρεπει να τους κανουμε περα και οχι να προωθουμε τα προιοντα τους ακομα και αν αυτα ειναι πολυ ποιοτικα.


Εχεις απολυτο δικιο οι ωρες που εχουν ξοδευτει στη διαφωνιες περι των εγγυησεων ειναι πολλες και η ανταποκριση εδω απο την αντιπροσωπεια κατω του μετριου.
Δυστυχως οι ολλανδοι δεν εννοουν να λαβουν δραστικα μετρα ζημιωνοντας το προιον τους.. αλλα και μαθαινουν στου κασιδη το κεφαλι.
Αλλωστε εκεινη την εποχη τοποθετουσαμε μονο Prins πλεον εμεις αναγκαστηκαμε να καλυπτουμε τους πελατες μας με δικα μας εξοδα εργασιας και υλικων διοτι η αντιπροσωπεια τα στελνει στη ολλανδια για ελεγχο και χρειαζονται μηνες για να ερθουν πισω επισκευασμενα ή αποριπτεα για λογους μολυνσεων κτλ.. οποτε δεν υπηρχε περιπτωση καποιος να περιμενει μηνες για τα υλικα αυτά.. Σημερα ειναι μια αλλη ιστορια και οι εναλακτικες πολλες.
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Πρόβλημα με το δείκτη δεξαμενής βενζινης

Δημοσίευσηαπό manosgas » Πέμ 26 Μαρ, 2015 20:14

Qgas έγραψε:Δεν μπορω να σε πεισω ετσι και αλλιως θεωρω οτι εχεις κανει λαθος κινηση και αν μπορεις κρατα το γιατι θα το χρειαστεις καποια στιγμή... συντομα μονο βαζοντας του με ενα μικρο κοστος μπεκ της keihin θα ειχες τεραστια διαφορα στο συστημα..

εμεις μπορουμε να στο πουλησουμε για πλακα παντως διοτι εχει ξεπερασει τις παιδικες ασθενειες οπως και θα μπορουσες να μας το πεις και θα προχωρουσαμε σε αντικατασταση του κιτ... κανενα προβλημα..


Με έχεις γλωσσοφάει ότι θα χαλάσει το καινούριο που έβαλα...
Αν υπάρχει ο Θεός του γκαζιού, ας αποδώσει δικαιοσύνη, οποία και αν είναι αυτή, τι άλλο να πω...
Η πρότασή σου μου θυμίζει το μετά του χωρισμού έμπρακτο ενδιαφέρον προς το έτερον ήμισυ.

Έστω και έτσι, ευχαριστώ anyway.
manosgas
 
Δημοσιευσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ 24 Μάιος, 2012 18:29

Re: Πρόβλημα με το δείκτη δεξαμενής βενζινης

Δημοσίευσηαπό anj890 » Πέμ 26 Μαρ, 2015 22:02

Qgas έγραψε:Μετα πο τα 10-15 χιλ χιλιμετρα θυμησου να τα πουμε ξανα ..

Ο εγκαταστσης παντως δεν φταιει για τα bag του συτηματος και την μη επαγγελματικη συμπεριφορα της ελληνικης αντιπροωπειας ως προς τους πελατες των συνεργειων της και τις εγγυσεις αυτων ..
Απλα ησουν ατυχος διοτι οταν το τοποθετησες μολις ειχε βγει το συστημα και διορθωθηκε με αναβαθμισεις καμιά 20αρια φορες .
Παλι δεν φταιει ο εγκατασταστης εδω που εφαγε 20 ωρες / με εκατονταδες € κοστος να βρει τα bugs .. Ξερεις τι εγραφαν οι ολλανδοι lpg polution καταστρεφει τους αισθητηρες πιεσης και θερμοκρασιας .. ( για τα πρωινα ξεκινηματα )

Απο οικονομια / καταναλωση δεν μας ειπες τι διαφορες εχεις .. Μαζι με τη βενζινη ..

Το valve care ειχε 50 € και πηγε στα 40 € δεν εξαρτατε απο εμας η τιμη του .. Τι κακο να δινεις 40 € καθε 8.000 χιλ ; Επισης δκη σου επιλογη ηταν , δεν χρειαζιταν στο μοτερ σου να μπει ουτε χρειαζετε λιπανση με ψεκασμο βενζινης .. Σημερα με τις αναβαθμισεις απλα μπορεις να ταξιδεψεις και 1000 χιλ χωρις να κανει διακοπη στο υγραεριο. Για δικη σου προστασια σε εκοβε..

Εδω εχετε το οπελ Αστρα Η με ποσες δεκαδες χιλιαδες χιλιομετρα χωρις valve care που σε αυτο να θα επρεπε να μπει η λιπανση και οχι στο peugeot ..


Τι ακριβώς θα πείτε μετά από 10-15 χιλ. χλμ δηλαδή??
anj890
 
Δημοσιευσεις: 108
Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ, 2012 10:01

Re: Πρόβλημα με το δείκτη δεξαμενής βενζινης

Δημοσίευσηαπό george7009 » Παρ 27 Μαρ, 2015 01:32

Manosgas ποιο PEUGEOT έχεις και με ποιο κινητήρα ?
Peugeot 207 1.4 16v KFU ET3J4

BRC Plug & Drive
Άβαταρ μέλους
george7009
 
Δημοσιευσεις: 416
Εγγραφή: Πέμ 07 Αύγ, 2014 08:47

Re: Πρόβλημα με το δείκτη δεξαμενής βενζινης

Δημοσίευσηαπό manosgas » Παρ 27 Μαρ, 2015 09:20

george7009 έγραψε:Manosgas ποιο PEUGEOT έχεις και με ποιο κινητήρα ?


207 1.6 vti (valvetronic) 120 hp με αυτόματο κιβώτιο
Αυτό ήθελε υποχρεωτικά plug and drive και μάλλον δεν θα μπορούσε να παίξει με sequent 24.
Έχω την εντυπωση (χωρίς να είμαι ειδικος) οτι το μυστικο εδω είναι η σύνδεση με την obd και οτι είναι απαραίτητο συστατικό για την σωστη διαχείριση του κινητήρα αυτου.
manosgas
 
Δημοσιευσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ 24 Μάιος, 2012 18:29

Re: Πρόβλημα με το δείκτη δεξαμενής βενζινης

Δημοσίευσηαπό george7009 » Παρ 27 Μαρ, 2015 10:00

manosgas έγραψε:
george7009 έγραψε:Manosgas ποιο PEUGEOT έχεις και με ποιο κινητήρα ?


207 1.6 vti (valvetronic) 120 hp με αυτόματο κιβώτιο
Αυτό ήθελε υποχρεωτικά plug and drive και μάλλον δεν θα μπορούσε να παίξει με sequent 24.
Έχω την εντυπωση (χωρίς να είμαι ειδικος) οτι το μυστικο εδω είναι η σύνδεση με την obd και οτι είναι απαραίτητο συστατικό για την σωστη διαχείριση του κινητήρα αυτου.


:thumbup: :thumbup: :thumbup:
Peugeot 207 1.4 16v KFU ET3J4

BRC Plug & Drive
Άβαταρ μέλους
george7009
 
Δημοσιευσεις: 416
Εγγραφή: Πέμ 07 Αύγ, 2014 08:47

Re: Πρόβλημα με το δείκτη δεξαμενής βενζινης

Δημοσίευσηαπό Gkarag32 » Τρί 09 Μάιος, 2017 15:56

Καλησπέρα σας,

μπορεί κάποιος να μου πει ποιο είναι το κατάλληλο AEB emulator για το αμάξι μου;

Peugeot 207 , 1,4Lt, 2006, engine type KFU

Ευχαριστώ πολύ.
Gkarag32
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Τρί 09 Μάιος, 2017 15:53

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 85 επισκέπτες





cron