Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Δεν κρατάει σταθερό ρελαντί

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Δεν κρατάει σταθερό ρελαντί

Δημοσίευσηαπό ppd » Τρί 06 Ιουν, 2017 19:50

Καλησπέρα παιδιά
Εμένα από την αρχή της εγκατάστασης καμία φορά σβήνει το μοτέρ στο παρκάρισμα/ξεπαρκαρισμα όταν απαιτούνται πολλές μανούβρες επειδή με έχουν κλείσει. Δεν έχω πρόβλημα σε τπτ άλλο .
Καμία γνώμη που μπορεί να οφείλεται
xsara II 16v optima nano 60k km lpg
sirion II 16v avance 32 15k km lpg
z3 24v N.I.G.S. 55k km lpg
ppd
 
Δημοσιευσεις: 50
Εγγραφή: Δευτ 27 Μαρ, 2017 00:13
Τοποθεσία: Varkiza

Re: Δεν κρατάει σταθερό ρελαντί

Δημοσίευσηαπό hrcivic » Τρί 06 Ιουν, 2017 19:52

Για να σας το εξηγησω πιο αναλυτικα ολα ξεκινησαν απο την μερα που το πηγα για ρυθμιση υγραεριου στο εξουσιοδοτημενο καταστημα τους. Το κιτακι το ειχα παρει μεταχειρισμενο και το ειχα περασει σε αλλο συνεργείο. Λειτουργουδαν ολα κομπλε μεχρι που αναψε το check στο υγραεριο. Θεωρησα σωστο να το παω σε αυτους που το εισαγουν. Ετσι και εκανα. Μου αλλαξαν κατι φιλτρακια μου το ρυθμισαν και μου ειπαν να αλλαξω συντομα τα μπεκ με τυπου βενζινης γιατι τα δικα μου ηταν τελειωμενα. Φεύγοντας από εκεί μέσα σε λίγα χιλιόμετρα σε ανηφόρα το αμαξι μπουκωσε μου εκανε διακοπες και παραλιγο να σβησει. Καπακι αναψε το check της μηχανης. Τους παιρνω τηλεφωνο και μου λενε οτι οφείλεται στα μπεκ ολο αυτο και οτι θα μου σβησουν το check οταν περασουμε τα καινούργια μπεκ. Οδηγατο ετσι δεν πειραζει μου ειπανε. Εγω μπηκα σε σκεψεις διοτι επεμενε πολυ να μου πουλησει τα μπεκ. Απο τοτε το ρελαντι και η αποδοση πεφταν σιγα σιγα σταδιακα με τροπο που δεν πηρα χαμπαρι οτι επρόκειτο για σοβαρό πρόβλημα. Αφηστε που μου το κλειδωσαν κιολας με κωδικο ωστε να μην μπορω να παω αλλου να το ρυθμισω. Εκει που περασα τα μπεκ τωρα ζητησαμε να μπουν με team viewer να το ξεκλειδωσουν προσωρινα για να κάνουμε τη ρυθμιση. Τους πηρα ξανα μετα εγω τηλεφωνο και ζητησα το λογο που το κλειδωσαν και μου ειπε αν είναι στην εγγύηση κλειδώνεται αυτοματα του λεω δεν ειναι και μου λεει να περασω απο εκει να μου το ξεκλειδωσουν. Μιλαμε οι τυποι δεν παίζονται. Προτιμω να αλλαξω ολο το συστημα παρα να πατησω ποδι παλι εκει. Μου καταστρεψαν το αμαξι. Πριν τους επισκεφτω ολα ηταν μια χαρα
hrcivic
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ 11 Αύγ, 2016 01:15

Re: Δεν κρατάει σταθερό ρελαντί

Δημοσίευσηαπό ximikos00 » Τετ 07 Ιουν, 2017 11:07

hrcivic έγραψε:Την καλησπέρα μου σε όλους. έχω ένα Mazda 2 του 2010 με υγραεριοκινηση της imega το game. Το κυκλοφορώ με υγραέριο περιπου 1.5 χρονο. Φορουσα μπεκ απλα και αυτες τις μερες πηγα να τα αλλαξω με τυπου βενζινης. Το αμαξι εντωμεταξυ ειχε αρυθμιες στο ρελαντι σε βενζίνη και υγραέριο και λαμπακι μονιμα αναμμένο με check.Εβαλα τα μπεκ παίρνοντας μαζι και μια προειδοποίηση για τις βαλβίδες . Συγκεκριμενα μου ειπαν το αμαξι ειναι έτοιμο να παραδώσει πνεύμα. Τρελλαθηκα και αρχισα τα τηλεφωνα σε συνεργεια. Με αυτα που ακουσα τρελλαθηκα περισσοτερο. Τρελές τιμες για επισκευη μεχρι και 700ευρω . Μου ειπαν ετσι ειναι τα γιαπωνεζικα ευαίσθητα στο υγραεριο και να το επισκευασω παλι τα ιδια θα παθει. Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα. Λογω οικονομικης δυσκολιας αργησα να το ελεγξω αλλα οχι και να μου μεινει στα χερια. Τι να κανω ρε παιδια δεν ξερω. Αν το αφησω ετσι ποσο θα με βγαλει? Να το πουλησω σκοτωνοντας τη τιμη? Να το επισκευασω αλλα τι θα κερδισω αφου παλι τα ιδια θα εχω μετα?επισκευη και ξυλωμα το υγραεριο? Θα ηθελα να ακουσω την γνωμη σας. Η αληθεια ειναι οτι οικονομικα με βολεψε το υγραεριο αλλα αυτα που κερδισα τωρα θα τα δωσω μαζεμενα


Αυτοί που σου είπαν οτι το αμάξι είναι ετοιμο να παραδώσει πνεύμα πως το συμπέραναν? Εκαναν κάτι? Εψαξαν κάτι? Η ετσι απλά το είπαν...
Η επισκευή ειναι κάτι που εχουμε όλοι στο νου μας...και πάει πανω κατω τόσο...μη σου φαίνονται πολλά...φυσικά αυτά σε ενα βάθος χρόνου...οχι στα 90.000 χιλιόμετρα...
Εγώ εγώ 320.000....με υγραέριο 120.000...

Να πας πρωτα σε ενα συνεργείο να ρυθμίσεις τις βαλβίδες σου....εφόσον έχεις μηχανικές με καπελώτα παίρνουν απο 2-3 ρυθμίσεις...μια ρυθμιση βαλβίσων κοστίζει 50? ευρώ (δεν το ξερω γιατι δεν εχω κανει) και οχι 350 που σου λένε...εξαρταται βεβαια και απο το ποσο εύκολο ειναι το αυτοκινητο....
Μετά βλέπεις...
ximikos00
 
Δημοσιευσεις: 125
Εγγραφή: Κυρ 22 Μάιος, 2011 20:33

Re: Δεν κρατάει σταθερό ρελαντί

Δημοσίευσηαπό hrcivic » Τετ 07 Ιουν, 2017 11:44

Γνωριζετε να μου πειτε που μπορω να το παω να πληρωσω την επισκευη η την ρυθμιση σε φυσιολογικη τιμη εδω στην αττικη?
hrcivic
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ 11 Αύγ, 2016 01:15

Re: Δεν κρατάει σταθερό ρελαντί

Δημοσίευσηαπό meletis » Τετ 07 Ιουν, 2017 13:16

hrcivic έγραψε:Γνωριζετε να μου πειτε που μπορω να το παω να πληρωσω την επισκευη η την ρυθμιση σε φυσιολογικη τιμη εδω στην αττικη?

Συμφωνω , καθως η διαπιστωση μεσω τηλεφωνου ειναι μη αποδεκτη.Βρες καποιο εγκαταστατη να σου ρυθμισει σωστα το συστημα και επειτα ψαξε να δεις τι βαλβιδες εχει ο κινητηρας σου.


Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Δεν κρατάει σταθερό ρελαντί

Δημοσίευσηαπό hrcivic » Τετ 07 Ιουν, 2017 13:40

Αυτο θέλω να κανω αλλα σκεφτομαι και το εξης- πες πως μου λενε μια τιμη καλη για ρυθμιση μονο και το προχωραω. Θα μου λυσουν το καπακι και θα δουν οτι δεν ειναι μονο θεμα ρύθμισης αλλα θελει πλανισμα κτλ (δεν τα ξερω καλα δεν εχω ιδεα απο μηχανικα) και θα μου βγαλουν ενα κοστουμι βαρβατο. Τι θα κανω εκεινη τη στιγμη?Θα τους πω μαζεψτε το παλι? Και θα πληρωσω τσαμπα για το τιποτα? Δεν ξερω. Ισως η μονη λύση ειναι αυτη αλλα την προκειμένη στιγμη καθε ευρω για μενα μετράει πολυ.
hrcivic
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ 11 Αύγ, 2016 01:15

Re: Δεν κρατάει σταθερό ρελαντί

Δημοσίευσηαπό ximikos00 » Τετ 07 Ιουν, 2017 15:28

hrcivic έγραψε:Αυτο θέλω να κανω αλλα σκεφτομαι και το εξης- πες πως μου λενε μια τιμη καλη για ρυθμιση μονο και το προχωραω. Θα μου λυσουν το καπακι και θα δουν οτι δεν ειναι μονο θεμα ρύθμισης αλλα θελει πλανισμα κτλ (δεν τα ξερω καλα δεν εχω ιδεα απο μηχανικα) και θα μου βγαλουν ενα κοστουμι βαρβατο. Τι θα κανω εκεινη τη στιγμη?Θα τους πω μαζεψτε το παλι? Και θα πληρωσω τσαμπα για το τιποτα? Δεν ξερω. Ισως η μονη λύση ειναι αυτη αλλα την προκειμένη στιγμη καθε ευρω για μενα μετράει πολυ.


Θα πας να ρυθμίσεις βαλβίδες και θα σου πει εκεί ο μηχανικός....Δε θα λύσει όλη τη μηχανή για να το κανει αυτό...
Αν όντως εχει ζημιά και δεν παίρνει ρυθμίση θα σου πει αυτός τα υπολοιπα...
ximikos00
 
Δημοσιευσεις: 125
Εγγραφή: Κυρ 22 Μάιος, 2011 20:33

Re: Δεν κρατάει σταθερό ρελαντί

Δημοσίευσηαπό hrcivic » Τετ 07 Ιουν, 2017 15:45

Αυτό θα κανω παιδιά. Καλο θα ηταν να γνωρίζω ενα καλο και προσιτο συνεργειο εδω στην αττικη για mazda αν ξερετε να μου συστησετε. Ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις όλους σας
hrcivic
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ 11 Αύγ, 2016 01:15

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 37 επισκέπτες