Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Υγραέριο και τρόμπα βενζίνας...

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Υγραέριο και τρόμπα βενζίνας...

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Παρ 01 Φεβ, 2013 17:32

Ενας σοβαρος ηλεκτρολογος με τα σωστα υλικα, μπορει ανετα να το κανει και μαλιστα να μην καταλαβαινεις και τιποτα....ΑΛΛΑ...αυτο (δυστυχώς) το βλεπεις μονο στην πραξη και μονο αφου του τα'χεις ''στάξει'' κανονικα...

Αλλη μια λυση (που δεν προτεινω αλλα ομολογω οτι σκεφτομαι αν ξανακαει συντομα αντλια)ειναι να βρεις την γραμμη τροφοδοσιας που δινει ρευμα στην αντλια και να την παρακαμψεις σε ενα απλο διακοπτη τον οποιο θα ανοιγοκλεινεις κατα βουληση π.χ. εχεις κλειστη την αντλια σε μια νορμαλ διαδρομη-πορεια αλλα οταν πας να κανεις προσεραση και δεν νοιώθεις ανετα, τοτε ανοιγεις την αντλια βενζινης και εχεις το κεφαλι σου ήσυχο. ΑΛΛΑ...σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση που το συστημα υγραεριου σε προδωσει και εχεις κλειστη την αντλια βενζινης....ο θεος βοηθος.Δίκοπο μαχαίρι :thumbdown:
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Υγραέριο και τρόμπα βενζίνας...

Δημοσίευσηαπό GIORGOSLENA » Δευτ 11 Φεβ, 2013 22:25

Αυτο έκανα εγω στο δικό μου αυτοκίνητο (daihatsu terios) όταν μου χάλασε η τρομπα. Ο εγκαταστατης του υγραεριου μου ζήτησε 100 ευρώ για ρελε κ το πήγα στον ηλεκτρολογο κ μου έβαλε έναν απλό διακόπτη που κλείνει το ρεύμα της τρομπας
CITROEN XSARA PICASSO 1.6 16V
GIORGOSLENA
 
Δημοσιευσεις: 33
Εγγραφή: Τρί 11 Δεκ, 2012 20:09

Re: Υγραέριο και τρόμπα βενζίνας...

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Δευτ 11 Φεβ, 2013 23:23

GIORGOSLENA έγραψε:Αυτο έκανα εγω στο δικό μου αυτοκίνητο (daihatsu terios) όταν μου χάλασε η τρομπα. Ο εγκαταστατης του υγραεριου μου ζήτησε 100 ευρώ για ρελε κ το πήγα στον ηλεκτρολογο κ μου έβαλε έναν απλό διακόπτη που κλείνει το ρεύμα της τρομπας

Πως ειναι στην πραξη, τα καταφερνεις ?
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Υγραέριο και τρόμπα βενζίνας...

Δημοσίευσηαπό BMW1796 » Τρί 12 Φεβ, 2013 00:27

Aυτο με τον διακόπτη το έχω κάνει στο σκόντα [ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ] ,δέν ξέρω κατα πόσω δουλέυει στην BMW και σε άλλα αμάξια ,λόγο ότι διαβάζουν πίέσεις , υποπιέσης αντίσταση μοτέρ ντρόμπας και διάφορα αλλά ,με αποτέλεσμα να μπαίνει το αυτοκίνητο σε save mode.Το save mode το συγκεκριμένο και ενοω συγκεκριμένο διότι την ντρόμπα ,θα την χρεισιμοποιουμε όταν πέρνει το αμάξι μπροστα με βενζίνη , και μετα θα βγαινει εκτός σωστά.??Λοιπων αυτο όλλο το σκηνικο ο εγκέφαλος το διαβάζη ,όχι σαν μόνιμη βλάβη και έτσι τοποθετη τον κινητήρα σε save mode.To save mode δέν το διαβάζουνε ή μάλλον δέν το βλεπουνε τα απλά διαγνωστηκά διότι δεν υφισταται βλάβη την συγκεκριμένη στιγμή...[ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΕΓΙΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟΣ] .Αυτό που σκέφτομαι να κάνω είναι το εξής πρέπει όταν βγάζουμε εκτος την αντλια να κουμπώνει και ενα αλλό ρελλεδάκι το οποιο θα έχει αντιστάσης ίδια ohm, με αυτά τα ohm που βγάζη και η αντλιά,[το μοτέρ ] μονο έτσι θα δουλέψει σωστά....!!!! Ο εγκέφαλος πρεπει να διαβάζει αντίσταση !!!! Ενα απλο παράδειγμα ,εάν η αντλία ειναι κολημένη[οχι καμμένη] τη βλαβη βγάζη το διαγνωστηκό?????
Καμία βλάβη............

Εχω και το άλλο ερώτημα τόσες εταιρίες αερίου ρε γαμωτο ,δεν μπορούνε να βρουνε έναν τρόπο...... ;)
ΒΜW N42B18 VALVETRONIC LPG PRINS VSI 2SKODA FELICIA 1300cm LPG TARTARINI
BMW1796
 
Δημοσιευσεις: 264
Εγγραφή: Κυρ 08 Ιούλ, 2012 21:34
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: Υγραέριο και τρόμπα βενζίνας...

Δημοσίευσηαπό BMW1796 » Τρί 12 Φεβ, 2013 00:32

Παιδία δέν είναι κάτι απλο, είναι παρα πολλά που πρέπει να σκεφτουμαι, το τη διαβάζει ο εγκέφαλος καθε μάρκας αυτοκινήτου !Το κάθε αυτοκίνητό είναι διαφορετικό !!!!!
ΒΜW N42B18 VALVETRONIC LPG PRINS VSI 2SKODA FELICIA 1300cm LPG TARTARINI
BMW1796
 
Δημοσιευσεις: 264
Εγγραφή: Κυρ 08 Ιούλ, 2012 21:34
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: Υγραέριο και τρόμπα βενζίνας...

Δημοσίευσηαπό Tripan » Τετ 13 Φεβ, 2013 13:56

chrisd έγραψε:Εχεις παντα 20 λιτρα βενζινη μεσα?


Τί εννοείς φίλε?
Subaru Forester 2009 2.0 Tartarini Gas
Tripan
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ, 2012 13:20

Re: Υγραέριο και τρόμπα βενζίνας...

Δημοσίευσηαπό tgi » Πέμ 14 Μαρ, 2013 12:32

Λοιπόν παιδιά εγώ δεν άντεξα άλλο 300αρι για τρόμπα βενζίνης......
Πήγα στον εγκαταστατη μου και του είπα το πρόβλημα μου.
Εκείνος μετα από συζήτηση μου πρότεινε να βάλουμε ένα ρελεδακι που να κόβει την παροχη ρεύματος στην τρόμπα βενζίνης όταν γυρίζει από βενζίνη σε υγραέριο.
Το ρελε εν ηρεμία δίνει τάση στην τρόμπα βενζίνης. Όταν οπλησει τότε σταματάει να δίνει τάση.
Μέχρι τώρα (δύο εβδομάδες) δεν έχω κανένα προβλημα...
Έκανα και τεστ στην εθνική με 120 km/h και γύρισα από υγραέριο σε βενζίνη. Αυτό που μου έκανε ήταν ένα κομπιασμα έως ότου ανεβάσει πίεση στα μπεκακια της βενζίνης.

Καλημέρα σας

Sent from my Hyper Satellite Digital Microwave
Τελευταία επεξεργασία από tgi και Πέμ 21 Μαρ, 2013 07:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Citroen C4 GP
2009-2019 με Icom JTG
2019 μέχρι σήμερα EuropeGas
190.000 χιλ. με Υγραέριο
Άβαταρ μέλους
tgi
 
Δημοσιευσεις: 548
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 13:07
Τοποθεσία: Αθηνα - Ν.Ηρακλειο

Re: Υγραέριο και τρόμπα βενζίνας...

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Πέμ 14 Μαρ, 2013 13:33

tgi έγραψε:Ι
Πήγα στον εγκαταστατη μου και του είπα το πρόβλημα μου.
Εκείνος μετα από συζήτηση μου πρότεινε να βάλουμε ένα ρελεδακι ΟΠΥ να κόβει την παροχη ρεύματος στην τρόμπα βενζίνης όταν γυρίζει από βενζίνη σε υγραέριο.

Ποσο κοστισε εργασια και ρελε ?
Εχει συνδεθει μεσω εγκεφαλου icom ?
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Υγραέριο και τρόμπα βενζίνας...

Δημοσίευσηαπό tgi » Πέμ 14 Μαρ, 2013 16:04

astragjtg έγραψε:
tgi έγραψε:Ι
Πήγα στον εγκαταστατη μου και του είπα το πρόβλημα μου.
Εκείνος μετά από συζήτηση μου πρότεινε να βάλουμε ένα ρελεδακι ΟΠΥ να κόβει την παροχή ρεύματος στην τρόμπα βενζίνης όταν γυρίζει από βενζίνη σε υγραέριο.

Πόσο κόστισε εργασία και ρελε ?
Έχει συνδεθεί μέσω εγκεφάλου icom ?

η εγκατάσταση και ο Ρελές μου κόστισε συνολικά 50 ευρώ!
το ξέρω ότι ήταν τσιμπημένα αλλά δεν είχα ούτε τον χρόνο, ούτε ράμπα για να σηκώσω το αυτοκίνητο και φυσικά ούτε τις γνώσεις για το από που θα πάρω το σήμα από τον εγκέφαλο του icom!
Ναι, έχει συνδεθεί μέσω του εγκεφάλου icom JTG

Αν θέλεις λεπτομέρειές για να το κάνεις εσύ, πες μου να στις γράψω!
Citroen C4 GP
2009-2019 με Icom JTG
2019 μέχρι σήμερα EuropeGas
190.000 χιλ. με Υγραέριο
Άβαταρ μέλους
tgi
 
Δημοσιευσεις: 548
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 13:07
Τοποθεσία: Αθηνα - Ν.Ηρακλειο

Re: Υγραέριο και τρόμπα βενζίνας...

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Πέμ 14 Μαρ, 2013 17:47

tgi έγραψε:
astragjtg έγραψε:
tgi έγραψε:η εγκατάσταση και ο Ρελές μου κόστισε συνολικά 50 ευρώ!

Αν θέλεις λεπτομέρειές για να το κάνεις εσύ, πες μου να στις γράψω!

50 ευρω ειναι αποδεκτη τιμη πιστευω για ρελε και εργασια :thumbup:

Αν ειναι ευκολο στειλε πμ με λεπτομερειες, ευχαριστω !!!
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 74 επισκέπτες