Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Υγραέριο και τρόμπα βενζίνας...

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Υγραέριο και τρόμπα βενζίνας...

Δημοσίευσηαπό papoys » Κυρ 01 Ιουν, 2014 17:41

Υπάρχουν συστήματα όπως το δικό μου που από τη στιγμή που γυρίσουν σε lpg δεν καίνε καθόλου βενζίνη.
Πιθανώς σε αυτά τα συτήματα να μπορεί κάποιος να τοποθετήσει διακοπτάκι που να σταματά τη λειτουργία της
αντλίας.
Προσωπικά δεν με έχει απασχολήσει κάτι τέτοιο.
Από την άλλη κάποιος που θέλει να το δοκιμάσει γιατί όχι.? Αν θέλουμε να γυρίσουμε από υγραέριο σε βενζίνη δεν
πατάμε το διακοπτάκι.? Ε θα πατάει πρώτα το διακοπτάκι της αντλίας και μετά του lpg. 8-)

Δεν θα αλλάζει και λάστιχο. :lol: :lol: :lol:
http://www.e-kapnisma.gr/
opel vectra 1600 του 2005 - emmegas πλέον και 125.000 χιλ. με lpg
Άβαταρ μέλους
papoys

Δημοσιευσεις: 1628

Δημοσίευσηαπό dimoskats » Κυρ 01 Ιουν, 2014 19:36

Και αν ξεμείνεις από υγραέριο στην εθνική με κλειστή τρόμπα βενζίνης τότε τι γίνεται?? κινδυνεύεις να σκοτωθείς....εκτός και αν η τρόμπα απενεργοποιείται ηλεκτρονικά από τον εγκέφαλο για προστασία και θα την ενεργοποιεί λίγο πριν ξεμείνει μόνος του ο εγκέφαλος, διαφορετικά ακούγεται πολύ επικίνδυνο!
Toyota Auris 1.6 Valvematic 132hp Landi Renzo Omegas Evo + JLM Valve Saver kit
dimoskats

Δημοσιευσεις: 388

Δημοσίευσηαπό sarakats85 » Κυρ 01 Ιουν, 2014 19:39

gakost έγραψε:Ο καθένας κάνει ότι βλακεία του κατέβει στο κεφάλι. Φυσικά και δεν πρέπει να απενεργοποιείς την αντλία.

Ο καθένας είναι υπόλογος για τις πράξεις του..
Άποψη σου να μην δέχεσαι την άποψή μου/μας αλλά τους χαρακτηρισμούς κράτησε τους για εσένα..
Απλά παραθέτουμε τις απόψεις μας και αυτό ονομάζεται δημοκρατία..
Τουλάχιστον αυτό μας έχει μείνει..
Είμαστε και μεγάλα παιδιά δεν πάει ωραία..
Φιλικά Σταύρος.

ΥΓ εννοείται πως αν το συστημά σου ψεκάζει και βενζίνη δε το κάνεις.Εμένα όχι γι'αυτό και το σκέφτομαι.
sarakats85

Δημοσιευσεις: 34

Δημοσίευσηαπό drspiros » Κυρ 01 Ιουν, 2014 19:45

sarakats85 έγραψε:Ο καθένας είναι υπόλογος για τις πράξεις του..
Άποψη σου να μην δέχεσαι την άποψή μου/μας αλλά τους χαρακτηρισμούς κράτησε τους για εσένα..
Απλά παραθέτουμε τις απόψεις μας και αυτό ονομάζεται δημοκρατία..

Θέλω να πιστεύω ότι οι χαρακτηρισμοί πηγαίναν στους εγκαταστάτες που θα διανοηθούν να προτείνουν και να εφαρμόσουν αμφιβόλου αποτελεσματικότητας λύσεις, και όχι στους εξ ορισμού ανίδεους (όπως κι εγώ) οδηγούς.
Ford Focus CC 1.6
EuropeGas EG Avance 32
drspiros

Δημοσιευσεις: 194

Δημοσίευσηαπό sarakats85 » Κυρ 01 Ιουν, 2014 19:54

Σε όλους όσους δεν σέβονται τους κανόνες του δημοκρατικού διαλόγου φίλε μου.
sarakats85

Δημοσίευσηαπό NickSt » Κυρ 01 Ιουν, 2014 20:20

sarakats85 έγραψε:Σε όλους όσους δεν σέβονται τους κανόνες του δημοκρατικού διαλόγου φίλε μου.

Προσωπικά εγώ δεν ήθελα να σου απαντήσω άλλο μετά την επισήμανση που σου έκανα παραπάνω σχετικά με την επικινδυνότητα της πρότασης σου η εν πάσει περιπτώσει αυτού που θέλεις να κάνεις. Επειδή όμως το συνεχίζεις και μάλιστα το "χοντραίνεις" λιγάκι , επανέρχομαι .
Δεν πρέπει να σε απασχολεί μόνο ο σεβασμός στους κανόνες του δημοκρατικού διαλόγου φίλε , αλλά και η ΕΥΘΥΝΗ που έχεις έναντι των άλλων όταν κινείσαι στούς δρόμους !!!.Κανένας δεν σου χρωστάει απολύτως τίποτα να πέσεις επάνω του σε μια μετωπική και να τον σκοτώσεις επειδή θέλεις να γλυτώσεις κάποια ευρώ απο την πιθανή καταστροφή μιας αντλίας μετά απο 100 ή 150 χιλιάδες χιλιόμετρα !!!..Πρέπει να αντιληφθείς ότι η σκέψη την οποία παραθέτεις ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ..και όπως προείπα δεν έχεις δικαίωμα ούτε εσύ ούτε κανένας να την εφαρμόσει έφόσον κινείται στούς δρόμους !!!
Τελεία και παύλα και μη διαμαρτυρηθείς περί του "διαλόγου"...Είχα προσπαθήσει με κάθε σεβασμό και ευγένεια πιο πάνω να σε προβληματίσω για το σκεπτικό σου , αλλά με αποστόμωσες με την απολύτως ανεύθυνη απάντηση σου , ότι δλδ έχεις "μόνο" 1100 κυβικά και ότι κινείσαι μόνο με 60 - 70 χιλιόμετρα !!!!!
Καληνύχτα...
NickSt

Δημοσιευσεις: 648

Δημοσίευσηαπό sarakats85 » Κυρ 01 Ιουν, 2014 20:36

... ο νοών νοείτω...

Προσωπικά εγώ δεν ήθελα να σου απαντήσω άλλο μετά την επισήμανση που σου έκανα παραπάνω σχετικά με την επικινδυνότητα της πρότασης σου η εν πάσει περιπτώσει αυτού που θέλεις να κάνεις. Επειδή όμως το συνεχίζεις και μάλιστα το "χοντραίνεις" λιγάκι , επανέρχομαι
1.Δε διάβασες το νήμα από την αρχή να δεις πόσα άτομα αναφέρονται σε αυτό και που αναφέρομαι εγώ.

Κανένας δεν σου χρωστάει απολύτως τίποτα να πέσεις επάνω του σε μια μετωπική και να τον σκοτώσεις
2.Κόψε το Φώσκολο γιατί σε χαλάει..

Τελεία και παύλα και μη διαμαρτυρηθείς περί του "διαλόγου"
3.Άλλος ένας δημοκράτης...

Πρέπει να αντιληφθείς ότι η σκέψη την οποία παραθέτεις ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ..και όπως προείπα δεν έχεις δικαίωμα ούτε εσύ ούτε κανένας να την εφαρμόσει
4.Προέτρεψα κάποιον να την εφαρμόσει? Ξέρεις πόσα πράγματα αναφέρονται εδώ μέσα στο φόρουμ? Ξαναλέω ο καθένας ευθύνεται για τις πράξεις του και υιοθετεί/απορρίπτει αυτά που θεωρεί σωστά..

Καληνύχτα...
5.Μάθε πότε λέμε καλημέρα καλησπέρα καληνύχτα
sarakats85

Δημοσίευσηαπό NickSt » Κυρ 01 Ιουν, 2014 21:26

sarakats85 έγραψε:... ο νοών νοείτω...

Προσωπικά εγώ δεν ήθελα να σου απαντήσω άλλο μετά την επισήμανση που σου έκανα παραπάνω σχετικά με την επικινδυνότητα της πρότασης σου η εν πάσει περιπτώσει αυτού που θέλεις να κάνεις. Επειδή όμως το συνεχίζεις και μάλιστα το "χοντραίνεις" λιγάκι , επανέρχομαι
1.Δε διάβασες το νήμα από την αρχή να δεις πόσα άτομα αναφέρονται σε αυτό και που αναφέρομαι εγώ.

Κανένας δεν σου χρωστάει απολύτως τίποτα να πέσεις επάνω του σε μια μετωπική και να τον σκοτώσεις
2.Κόψε το Φώσκολο γιατί σε χαλάει..

Τελεία και παύλα και μη διαμαρτυρηθείς περί του "διαλόγου"
3.Άλλος ένας δημοκράτης...

Πρέπει να αντιληφθείς ότι η σκέψη την οποία παραθέτεις ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ..και όπως προείπα δεν έχεις δικαίωμα ούτε εσύ ούτε κανένας να την εφαρμόσει
4.Προέτρεψα κάποιον να την εφαρμόσει? Ξέρεις πόσα πράγματα αναφέρονται εδώ μέσα στο φόρουμ? Ξαναλέω ο καθένας ευθύνεται για τις πράξεις του και υιοθετεί/απορρίπτει αυτά που θεωρεί σωστά..

Καληνύχτα...
5.Μάθε πότε λέμε καλημέρα καλησπέρα καληνύχτα

Ευχαριστώ πολύ για τα "δωρεάν" μαθήματα που μου παρέδωσες κύριε "δημοκράτη"..να χαίρεσαι τη "δημοκρατία" σου και σου εύχομαι πάντα ασφαλείς διαδρομές -( το εννοώ απολύτως ), αν και φαίνεται να μη σε βοηθάει πολύ σε αυτό ο τρόπος που το μυαλό σου αντιμετωπίζει το θέμα αυτό !!!...
Καληνύχτα και πάλι..( πιστεύω να "έμαθα" πότε λένε καληνύχτα , έτσι "δάσκαλε" ????...
Και μη ξεχνάς...έτσι πάντα να αντιμετωπίζεις όσους σου απαντάνε σε ερώτημα που βάζεις στο φόρουμ και προσπαθούν να σε βοηθήσουν...
NickSt

Δημοσιευσεις: 648

Re: Απ: Υγραέριο και τρόμπα βενζίνας...

Δημοσίευσηαπό kos25k » Κυρ 01 Ιουν, 2014 21:28

Παιδια το θεμα μας εδω τωρα πιστευω ειναι αυτη η πατεντα ας το πουμε και οχι οι διαμαχες.Ας βοηθησουμε ολοι να δουμε αν μπορει να εφαρμοστει..
kos25k

Δημοσιευσεις: 43

Δημοσίευσηαπό sarakats85 » Κυρ 01 Ιουν, 2014 21:40

NickSt έγραψε:
Ευχαριστώ πολύ για τα "δωρεάν" μαθήματα που μου παρέδωσες κύριε "δημοκράτη"..να χαίρεσαι τη "δημοκρατία" σου και σου εύχομαι πάντα ασφαλείς διαδρομές -( το εννοώ απολύτως ), αν και φαίνεται να μη σε βοηθάει πολύ σε αυτό ο τρόπος που το μυαλό σου αντιμετωπίζει το θέμα αυτό !!!...
Καληνύχτα και πάλι..( πιστεύω να "έμαθα" πότε λένε καληνύχτα , έτσι "δάσκαλε" ????...
Και μη ξεχνάς...έτσι πάντα να αντιμετωπίζεις όσους σου απαντάνε σε ερώτημα που βάζεις στο φόρουμ και προσπαθούν να σε βοηθήσουν...

Αν πάς για ύπνο το καληνύχτα είναι δεκτό αλλιώς καλησπέρα..
Ερώτημα δεν έθεσα, πάλι δεν διάβασες την παράθεση μου.
Τα περί αντιμετώπισης είδα κάποια πόστ σου όπου ανταλλάσεις ύβρεις αβέρτα κουβέρτα..(τα γραπτά μένουν)
Συνοψίζοντας όλα τα παραπάνω την επόμενη φορά θα καλέσω τον κηδεμόνα σου..(για το δάσκαλο αυτό)
Καλό σου βράδυ και ότι και να ξαναγράψεις δεν επανέρχομαι...

ΥΓ.Συγνώμη από τους υπόλοιπους συμφουρίτες που χαλάω το νήμα..το λήγω από τη μεριά μου εδώ..
sarakats85

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 14 επισκέπτες