Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Πρόβλημα εκκίνησης

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Πρόβλημα εκκίνησης

Δημοσίευσηαπό koriosg4 » Τρί 30 Αύγ, 2016 22:55

Liakouras έγραψε:Update στο προηγούμενο POST μου,

Αφου έκανα τις διακοπές μου παρατήρησα πως όντως υπήρχε θέμα όταν το δούλευα με άεριο το αυτοκίνητο, πέρα από το ότι δυσκολευόταν να πάρει μπρος και έβγαζε μυρωδιά αερίου άκαφτου από την εξάτμιση έστω και για 5-10 δευτερολεπτα κάτι που όντως δεν έκανε ποτέ όσο το δούλευα με βενζίνη, στις πολύ ψηλές στροφές (πάνω απο τις 5000) που και που ρέταρε και επίσης έκανε σε κάποιες φάσεις ένα "Βούλιαγμα" το γκάζι δηλαδή ήταν σαν να το άφηνα ενώ ήταν πατημένο κανονικά το πόδι μου...για αυτό το τελευταίο απλά αφηνα το γκάζι και το ξαναπάταγα και έστρωνε.

Κανένα από αυτά τα προβλήματα δεν τα κάνει όταν λειτουργεί με βενζίνη το αμάξι.

Πήγα χτες στο συνεργείο μου αλλάξανε όλη την Μπεκιέρα ,και τα 4 μπεκ δηλαδή, με νέα. Μετρήσανε και την Τρόμπα, 2 φορές, μπροστά στην μηχανή (αν δεν κάνω λάθος Τρόμπα νερού πρέπει να είναι εκεί :shifty: ) για τυχόν θέματα με την πίεση αλλά και εκεί δεν φάνηκε κάτι περίεργο. Ουτε στα διαγνωστικα VAG-Αερίου έδειξε κάποιο θέμα.

Μου είπανε να το κοιτάξω και να τους ενημερώσω, αλλά ακόμα και σήμερα πρώτη μέρα μετά την αλλαγή των ΜΠΕΚ πάλι το πρωί το αμάξι πήρε μπροστά δύσκολα την πρώτη φορά.

Αν το κάνει και στις επόμενες μέρες της βδομάδας θα το ξαναπάω και ο Θεός να βάλει το χέρι του.

Ερώτηση κρίσεως!! υπάρχει κάποιο καλό αξιόπιστο συνεργείο στην Αθήνα και τριγύρω με χρόνια εμπειρίας και καλές κριτικές που να καταλάβει και να μου πει μια απευθείας απάντηση στο πρόβλημα μου???

Ευχαριστώ.


Κανε και μια ερωτηση εδω http://www.lpgas.gr/
επιτρεπετε να πεσεις επιβαλλεται να σηκωθεις.FOCUS1.6 2008 Seq24 82000χιλ(μια ρυθμιση βαλβιδων 200€)
koriosg4
 
Δημοσιευσεις: 77
Εγγραφή: Κυρ 08 Δεκ, 2013 21:11

Re: Πρόβλημα εκκίνησης

Δημοσίευσηαπό referravag » Τετ 31 Αύγ, 2016 01:29

+1 πήγαινε LPGas. Τα παιδιά είναι Top στη δουλειά τους, ευγενικά και το σημαντικότερο, ο Χρήστος είναι γκουρού στα BRC...
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: Πρόβλημα εκκίνησης

Δημοσίευσηαπό dimitrisskr » Πέμ 04 Φεβ, 2021 04:04

Καλημέρα σε όλους!

Αυτό το thread με βοήθησε στο παρελθόν, όταν ένα από τα μπεκ υγραερίου μου έχανε μέσα στον κύλινδρο με αποτέλεσμα να ανάβει check engine.
Λύθηκε το θέμα, βρέθηκε, αν θυμάμαι καλά, το μπεκ του τρίτου κυλίνδρου. Μου ρύθμισε το αέριο σε στάση γιατι μου είπε ότι "δε χρειάζεται να κάνει βόλτα" και όλα καλά έκτοτε...

Εγώ βέβαια, τόσο πριν, όσο και μετά από αυτό το πρόβλημα είχα θέμα στις πρωινες εκκινήσεις. Άλλαξα αντλία βενζίνης, άλλαξα μπουζί. Το θέμα παραμενε αλλά χωρίς να με ζοριζει ιδιαίτερα.
Ωστόσο το τελευταίο καιρό αυτό χειροτέρευε.
Μέχρι που ένα βράδυ όπως πήγαινα για δουλειά, σε ένα φανάρι πριν φτάσω, άρχισε το αυτοκίνητο να τρέμει πολύ, αντιλήφθηκα ότι δούλευε σαν τρικυλινδρο, άρχισε να αναβοσβηνει το λαμπάκι κινητήρα και να κάνει τρελά ρεταρισματα.
Γύρισα πολύ συντηρητικά σπίτι μετά τη δουλειά και το πρωί με οδική το έστειλα στο συνεργείο μου.

Να προσθέσω ότι τα παραπάνω τα έκανε τόσο με αέριο όσο και με βενζίνη, που το τεσταρα μέχρι να φτάσω σπίτι 40χλμ περίπου...

Στο συνεργείο βρήκαν misfire στον πρώτο κύλινδρο και το μπουζί όπως μου είπε χαρακτηριστικά "καψαλισμενο". Έκανε τραμπα τους πολλαπλασιαστές του πρώτου με του δεύτερου κυλίνδρου γιατί υποψιάζεται αυτό. Το τεσταρε με κοντά 80 χλμ πάνε έλα. Και δε βρήκε πρόβλημα...
Μου είπε χαρακτηριστικά "αν δεν είναι κάποιο τυχαίο συμβάν ή πολλαπλασιαστής, τότε ίσως είναι ψιλοαρπαγμενη η φλάντζα".

Παρέλαβα το αμάξι όντως χωρίς θέμα, όμως παρατήρησα τα εξής...
Αρχικά αφού κινηθεί και ζεσταθεί, ποτέ κρύο, όταν τερματίσω το παράθυρο κι όταν ανάψω μεγάλα φώτα, παίζει το ρελαντί.
Και σε βενζίνη και σε αέριο. Μόνο όταν είναι ζεστό.

Όμως αυτό που μου έκανε περισσότερο εντυπωση είναι ότι στα τεσταρισματα που έκανα για το ρελαντί, όταν έσβηνα με βενζίνη, το πρωί το αμάξι έπαιρνε κανονικά.
Όταν έσβηνα με αέριο το πρωί 1000 ζόρια.
Επανέλαβα το τεστ πολλές φορές και είμαι σίγουρος για το παραπάνω.

Προφανώς έχω συνδυασμό βλαβών αλλά έχω πελαγωσει. Τι κοιτάζω πρώτα; Το αέριο; Ηλεκτρολόγο;

Υπάρχει κάποιος πολύ καλός στη Θεσσαλονίκη για λοβατο;

Ευχαριστώ
Hyundai i30 1.4 με σύστημα Lovato smart ExR
dimitrisskr
 
Δημοσιευσεις: 10
Εγγραφή: Δευτ 14 Οκτ, 2019 02:32

Re: Πρόβλημα εκκίνησης

Δημοσίευσηαπό meletis » Πέμ 04 Φεβ, 2021 08:55

dimitrisskr έγραψε:Καλημέρα σε όλους!

Αυτό το thread με βοήθησε στο παρελθόν, όταν ένα από τα μπεκ υγραερίου μου έχανε μέσα στον κύλινδρο με αποτέλεσμα να ανάβει check engine.
Λύθηκε το θέμα, βρέθηκε, αν θυμάμαι καλά, το μπεκ του τρίτου κυλίνδρου. Μου ρύθμισε το αέριο σε στάση γιατι μου είπε ότι "δε χρειάζεται να κάνει βόλτα" και όλα καλά έκτοτε...

Εγώ βέβαια, τόσο πριν, όσο και μετά από αυτό το πρόβλημα είχα θέμα στις πρωινες εκκινήσεις. Άλλαξα αντλία βενζίνης, άλλαξα μπουζί. Το θέμα παραμενε αλλά χωρίς να με ζοριζει ιδιαίτερα.
Ωστόσο το τελευταίο καιρό αυτό χειροτέρευε.
Μέχρι που ένα βράδυ όπως πήγαινα για δουλειά, σε ένα φανάρι πριν φτάσω, άρχισε το αυτοκίνητο να τρέμει πολύ, αντιλήφθηκα ότι δούλευε σαν τρικυλινδρο, άρχισε να αναβοσβηνει το λαμπάκι κινητήρα και να κάνει τρελά ρεταρισματα.
Γύρισα πολύ συντηρητικά σπίτι μετά τη δουλειά και το πρωί με οδική το έστειλα στο συνεργείο μου.

Να προσθέσω ότι τα παραπάνω τα έκανε τόσο με αέριο όσο και με βενζίνη, που το τεσταρα μέχρι να φτάσω σπίτι 40χλμ περίπου...

Στο συνεργείο βρήκαν misfire στον πρώτο κύλινδρο και το μπουζί όπως μου είπε χαρακτηριστικά "καψαλισμενο". Έκανε τραμπα τους πολλαπλασιαστές του πρώτου με του δεύτερου κυλίνδρου γιατί υποψιάζεται αυτό. Το τεσταρε με κοντά 80 χλμ πάνε έλα. Και δε βρήκε πρόβλημα...
Μου είπε χαρακτηριστικά "αν δεν είναι κάποιο τυχαίο συμβάν ή πολλαπλασιαστής, τότε ίσως είναι ψιλοαρπαγμενη η φλάντζα".

Παρέλαβα το αμάξι όντως χωρίς θέμα, όμως παρατήρησα τα εξής...
Αρχικά αφού κινηθεί και ζεσταθεί, ποτέ κρύο, όταν τερματίσω το παράθυρο κι όταν ανάψω μεγάλα φώτα, παίζει το ρελαντί.
Και σε βενζίνη και σε αέριο. Μόνο όταν είναι ζεστό.

Όμως αυτό που μου έκανε περισσότερο εντυπωση είναι ότι στα τεσταρισματα που έκανα για το ρελαντί, όταν έσβηνα με βενζίνη, το πρωί το αμάξι έπαιρνε κανονικά.
Όταν έσβηνα με αέριο το πρωί 1000 ζόρια.
Επανέλαβα το τεστ πολλές φορές και είμαι σίγουρος για το παραπάνω.

Προφανώς έχω συνδυασμό βλαβών αλλά έχω πελαγωσει. Τι κοιτάζω πρώτα; Το αέριο; Ηλεκτρολόγο;

Υπάρχει κάποιος πολύ καλός στη Θεσσαλονίκη για λοβατο;

Ευχαριστώ

Ίσως είναι συνδυασμός προβλημάτων . Γύρισε το 1 εβδομάδα μόνο βενζίνη και παρακολούθησε το . Ωστόσο γράφεις ότι στίς δοκιμές που έκανες το παρουσιάζει και στην βενζίνη .
Εάν τωρα στην βενζίνη δέν σου κάνει κάτι κοιτάς το υγραέριο. Με το υγραέριο πόσα χιλιόμετρα έχει ; Τέλος γνωρίζει τι είδους βαλβίδες έχει ο κινητήρας σου ;
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Πρόβλημα εκκίνησης

Δημοσίευσηαπό dimitrisskr » Πέμ 04 Φεβ, 2021 12:39

Καλησπέρα,

Μου έκανε και με βενζίνη και με αέριο το πρόβλημα που μου εμφάνισε στο φανάρι.
Αφότου πήγα συνεργείο μου κάνει και σε βενζίνη και στο αέριο το ρεταρισμα όταν τερματίσω το παράθυρο ή όταν ανάψω τα μεγάλα φώτα.

Οκ θα το δουλέψω με βενζίνη.
Βαλβίδες νομίζω αυτορυθμιζομενες.
Χιλιόμετρα με αέριο έχει περίπου 70000.
Μπήκε στα 32000 και έχω 100500. Το είχε ο πατέρας μου πριν από μένα, δε κινούνταν πολύ.
Hyundai i30 1.4 με σύστημα Lovato smart ExR
dimitrisskr
 
Δημοσιευσεις: 10
Εγγραφή: Δευτ 14 Οκτ, 2019 02:32

Re: Πρόβλημα εκκίνησης

Δημοσίευσηαπό meletis » Πέμ 04 Φεβ, 2021 22:51

dimitrisskr έγραψε:Καλησπέρα,

Μου έκανε και με βενζίνη και με αέριο το πρόβλημα που μου εμφάνισε στο φανάρι.
Αφότου πήγα συνεργείο μου κάνει και σε βενζίνη και στο αέριο το ρεταρισμα όταν τερματίσω το παράθυρο ή όταν ανάψω τα μεγάλα φώτα.

Οκ θα το δουλέψω με βενζίνη.
Βαλβίδες νομίζω αυτορυθμιζομενες.
Χιλιόμετρα με αέριο έχει περίπου 70000.
Μπήκε στα 32000 και έχω 100500. Το είχε ο πατέρας μου πριν από μένα, δε κινούνταν πολύ.

Μάθε σίγουρα τι βαλβίδες έχει ο κινητήρας του με το κωδικό του και εαν εχει μηχανικές κάνε ένα έλεγχο.
Και κάνε ενα έλεγχο στα ρεύματα του γενικώς (μπαταρία, δυναμό μέτρησε τα )
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Πρόβλημα εκκίνησης

Δημοσίευσηαπό papoys » Σάβ 06 Φεβ, 2021 07:29

meletis έγραψε:Ίσως είναι συνδυασμός προβλημάτων . Γύρισε το 1 εβδομάδα μόνο βενζίνη και παρακολούθησε το . Ωστόσο γράφεις ότι στίς δοκιμές που έκανες το παρουσιάζει και στην βενζίνη .
Εάν τωρα στην βενζίνη δέν σου κάνει κάτι κοιτάς το υγραέριο. Με το υγραέριο πόσα χιλιόμετρα έχει ; Τέλος γνωρίζει τι είδους βαλβίδες έχει ο κινητήρας σου ;


Αυτό που λέει ο Μελέτης. Γύρισέ το βενζίνη , βγάλε τελείως το ρεύμα από τη μπαταρία για τον εγκέφαλο υγραερίου και δουλεψέ το τουλάχιστον μια βδομάδα με βενζίνη. Αν το αυτοκίνητο δεν έχει πρόβλημα τότε ψάχνεις στο υγραέριο από μπεκ μέχρι και εγκέφαλο γιατί μπορεί να μην συνεργάζεται με τον εγκέφαλο του αυτοκινήτου και να έχεις προβλήματα.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Πρόβλημα εκκίνησης

Δημοσίευσηαπό fokion » Σάβ 06 Φεβ, 2021 08:56

δε κανει σε κανεναν σας εντυπωση οτι ρεταρει οταν εχει υψηλες καταναλωσεις ρευματος????
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Πρόβλημα εκκίνησης

Δημοσίευσηαπό labros » Σάβ 06 Φεβ, 2021 14:08

fokion έγραψε:δε κανει σε κανεναν σας εντυπωση οτι ρεταρει οταν εχει υψηλες καταναλωσεις ρευματος????


Σωστός! Άρα πρόβλημα στο δυναμό.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Πρόβλημα εκκίνησης

Δημοσίευσηαπό fokion » Σάβ 06 Φεβ, 2021 22:41

Ειναι μια πιθανοτητα

ή η υψηλή ταση δεν ειναι τοσο ......... υψηλή γιατι ο πολλαπλασιαστής δια καποιο λογο δεν........
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 19 επισκέπτες