Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Καμμένη αντλία βενζίνης :(

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Καμμένη αντλία βενζίνης :(

Δημοσίευσηαπό anj890 » Παρ 13 Φεβ, 2015 11:02

Qgas έγραψε:
NtzanisNikos έγραψε:Πες το και εμας για να ξερουμε που εχουμε τον ιδιο κινητηρα.Μην μας λες ποιος μαστορας


Ολες οι ανλτες κακαρωνουν απο 2 πραγματα ..

Κακο καυσιμο με διογκωτικα η νερο, ή υπερβολικη λειτουργια και πιεση ..

Σε φιλο που εχει το mobilo της BMW καθε μερα αλλαζει 2-3 ανλιες στο δρομο χωρις υγραεριο απο τα καλα καυσιμα .. Οι εξετασεις εδειξαν κατακοκινες αντλιες με κατι μαυρα κοματια διασπαρτα παντου .. Επαναλαμβανω σε αυτοκινητα χωρις αεριο ..

Ενας αλλος λογος ειναι η παραμονη της βενζινης στο τεποζιτο πανω απο 1 μηνα οπου θα γινει σαν γλιτσα και θα ζορισει την αντλια με το ιδιο αποτελεσμα .,

Λυση υπαρχει για την πιεση ειδικα σε volvo ford κτλ ποιος την πληρωνει ;

Ειναι ενα συστημα παρακαμσης της γραμης της βενζινης και επιστροφης της στη δεξαμενη .. 150 € συν τοποθετηση ..

Δουλευει ως εξης , στη γραμμη της βενζινης μπαινει ενα μπαι πας με μια ηλεκτροβανα που ενεργοποιητε οτσν γυρναει υγραεριο το συστημα ..
Οταν ανεβαινει η πιεση της ανλιας βενζινης εοιστρεφει το παραοανω καυσιμο στην δεξαμενη εφαρμοζετε στα volvo XC90 ford kuga jaguar κτλ αντι των εμουλατορων πιεσης και δουλευει αψογα ..


Δύο ερωτήσεις προς τον Qgas:
1) Τι εννοείς ότι χαλάει από υπερβολική λειτουργία και πίεση?
2) Πρέπει κάθε μήνα να ανανεώνουμε τη βενζίνη?
Ρωτάω γιατί έχω αλλάξει αντλία δύο φορές μέσα σε δύο χρόνια. Την πρώτη φορά χάλασε, τη δεύτερη χάλασε η ανεπίστροφη βαλβίδα.
anj890
 
Δημοσιευσεις: 108
Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ, 2012 10:01

Re: Καμμένη αντλία βενζίνης :(

Δημοσίευσηαπό Qgas » Σάβ 14 Φεβ, 2015 09:42

Επειδη τα μπεκ της βενζινης δεν ψεκαζουν δουλειυε συνεχεια η αντλια βενζινης σε μεγαλη πιεση πρεπει λοιπον να εχει καυσιμο για να ψυχετε.. Η βενζινα εννοειτε οτι πρεπει να αλλαζει καθε μηνα.. Αλλιως πιανει γλιτσα και καιει την τρομπα ..
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Καμμένη αντλία βενζίνης :(

Δημοσίευσηαπό cmax » Σάβ 14 Φεβ, 2015 10:05

fokion έγραψε:Η αντλια συνεχισει να δουλευει οπως δουλευε και πριν - μηπως φταιει η αντλια που βαζεις??

Εξαιρετικά επικυνδυνο αυτο που λες να κανεις με το ρελε...


Γιατι θεωρεις οτι ειναι επικυνδυνο;
cmax
 
Δημοσιευσεις: 118
Εγγραφή: Σάβ 01 Σεπ, 2012 19:55

Re: Καμμένη αντλία βενζίνης :(

Δημοσίευσηαπό apagogeas » Σάβ 14 Φεβ, 2015 11:26

cmax έγραψε:
fokion έγραψε:Η αντλια συνεχισει να δουλευει οπως δουλευε και πριν - μηπως φταιει η αντλια που βαζεις??

Εξαιρετικά επικυνδυνο αυτο που λες να κανεις με το ρελε...


Γιατι θεωρεις οτι ειναι επικυνδυνο;

Γιατι σε περιπτώσεις προσπέρασης, που το σύστημα ενδέχεται να γυρίσει σε βενζίνη ανάλογα τη ρύθμιση, δε θα έχει πίεση η γραμμή και θα σου σβήσει ή θα μπερδέψει μέχρι να ανεβάσει και θα μείνεις από ροπή. Επιπλέον λόγος είναι ότι η αντλία αν είναι να καεί θα το πάθει στο ξεκίνημα, την ώρα δηλαδή που θα τη χρειάζεσαι περισσότερο. Είναι επικίνδυνο.
apagogeas
 
Δημοσιευσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ 18 Μαρ, 2013 22:42

Re: Καμμένη αντλία βενζίνης :(

Δημοσίευσηαπό cmax » Σάβ 14 Φεβ, 2015 14:44

apagogeas έγραψε:
cmax έγραψε:
fokion έγραψε:Η αντλια συνεχισει να δουλευει οπως δουλευε και πριν - μηπως φταιει η αντλια που βαζεις??

Εξαιρετικά επικυνδυνο αυτο που λες να κανεις με το ρελε...


Γιατι θεωρεις οτι ειναι επικυνδυνο;

Γιατι σε περιπτώσεις προσπέρασης, που το σύστημα ενδέχεται να γυρίσει σε βενζίνη ανάλογα τη ρύθμιση, δε θα έχει πίεση η γραμμή και θα σου σβήσει ή θα μπερδέψει μέχρι να ανεβάσει και θα μείνεις από ροπή. Επιπλέον λόγος είναι ότι η αντλία αν είναι να καεί θα το πάθει στο ξεκίνημα, την ώρα δηλαδή που θα τη χρειάζεσαι περισσότερο. Είναι επικίνδυνο.


Επειδη εχω τοποθετηση τετοιο συστημα, δεν εχω καποιο προβλημα στην εναλλαγη απο υγραεριο σε βενζινη. Γινετε κανονικα, χωρις δισταγμους, οποτε τι αλλο προβλημα να υπαρξει;
cmax
 
Δημοσιευσεις: 118
Εγγραφή: Σάβ 01 Σεπ, 2012 19:55

Re: Καμμένη αντλία βενζίνης :(

Δημοσίευσηαπό papoys » Σάβ 14 Φεβ, 2015 16:55

Δεν υπάρχει άλλο πρόβλημα.
Και εμένα κάηκε μία φορά και σκέφτηκα να βάλω κάποιο τέτοιο σύστημα,αλλά από την άλλη το απέρριψα,γιατί
νομίζω ότι δεν άξιζε τον κόπο για 80 ευρώ που έδωσα.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Καμμένη αντλία βενζίνης :(

Δημοσίευσηαπό apagogeas » Σάβ 01 Απρ, 2017 00:25

Η 3η αντλια κάηκε σημερα... Ότι και να εχω δοκιμάσει τελικά δε βοηθάει :( Και αυτή δε έδειξε κανένα σημάδι όπως οι προηγούμενες, δηλαδή ήχους ή να αργεί να πάρει μπροστά, μπαμ και κάτω. Χθες βράδυ όλα καλά, σήμερα το πρωί πάπαλα. Βρήκα μια μεταχειρισμένη και έβαλα, δεν έχει νόημα να σκάω λεφτά σε αυθεντική καινούργια.
Corsa D 1.4 07' NIGS πνεύμονας/Zanardi B4 OBD/tunap. 72K km/64m -> 0.0252€/km καθ. κέρδος
apagogeas
 
Δημοσιευσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ 18 Μαρ, 2013 22:42

Re: Καμμένη αντλία βενζίνης :(

Δημοσίευσηαπό tedd » Σάβ 01 Απρ, 2017 02:20

Κρίμα, πολύ κρίμα, σε τι επίπεδο είχες τη βενζίνη;

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Καμμένη αντλία βενζίνης :(

Δημοσίευσηαπό apagogeas » Σάβ 01 Απρ, 2017 16:57

Τα 2 τελευταία γεμίσματα ήταν full. Αυτή κάηκε 2 βδομάδες μετά το 2ο πλήρες γέμισμα ήταν κάτι λιγότερο από τα 3/4 το ντεπόζιτο. Το πρηγούμενο πλήρες γέμισμα το είχα κάψει σχεδόν τελείως (να μη μένει παλιό μίγμα). Το καλοκαίρι αποφεύγω να γεμίζω πλήρως για να καίω πιο γρήγορα όλη τη βενζίνη γιατί νομίζω χαλάει πιο γρήγορα λόγω ζέστης.
Corsa D 1.4 07' NIGS πνεύμονας/Zanardi B4 OBD/tunap. 72K km/64m -> 0.0252€/km καθ. κέρδος
apagogeas
 
Δημοσιευσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ 18 Μαρ, 2013 22:42

Re: Καμμένη αντλία βενζίνης :(

Δημοσίευσηαπό papoys » Σάβ 01 Απρ, 2017 17:54

Γιατί μεταχειρισμένη με κίνδυνο να τα παίξει γρήγορα αν έχει μείνει πολύ καιρό στεγνή.;;;;

Να βρεις μάστορα να αλλάζεις μόνο το εσωτερικό τρομπάκι όπως άλλαξα εγώ πριν 30-40 χιλιάδες χιλιόμετρα και μέχρι τώρα όλα οκ.
Το τρομπάκι κάνει 30-40 ευρώ (το καλό, υπάρχουν και φθηνότερα) άντε να δώσεις και άλλα τόσα για αλλαγή.Μην σας αλλάζουν όλη την αντλία
και πληρώνεται 100-150-200 ευρώ μόνο για αγορά αντλίας συν το μάστορα.

Αν δεις παραπάνω το έχω γράψει πριν 2 χρόνια περίπου που τάπαιξε η δική μου.

Επίσης δεν δικαιολογείται τόσο συχνά βλάβη.Στο ίδιο πρατήριο βάζεις βενζίνη;;;; Μήπως τη νοθεύει με νερό το οποίο είναι θάνατος για την αντλία;;;;
Εγώ τότε που τάπαιξε είχα υποψίες για το πρατήριο γιατί είχα παρατηρήσει ειδικά το πρωί από την εξάτμιση έτρεχε πολύ νερό με αποτέλεσμα
να κάνει ολόκληρο λεκέ στην άσφαλτο τουλάχιστον 10 εκατοστών όταν ήμουν σταματημένος να ζεσταθεί.
Άλλαξα το πρατήριο και σταμάτησε αυτό το φαινόμενο.

Για δες και αυτό.Δεν μπορεί να σου καίγεται τόσο συχνά από τη στιγμή που όπως λες πάντα έχεις αρκετή βενζίνη στη δεξαμενή.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot], manos16 και 122 επισκέπτες