Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Καμμένη αντλία βενζίνης :(

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Καμμένη αντλία βενζίνης :(

Δημοσίευσηαπό apagogeas » Σάβ 01 Απρ, 2017 21:01

Στο δικο μου δεν αλλαζει η τρόμπα, είναι φιξ κατασκευή - δυστυχώς.Καινούργια αυθεντική έχει από 180+ (και 240 την έχω βρει). Οι 2 προηγούμενες που κάηκαν ήταν αυθεντικές επίσης με τα 180 να πέφτουν. Δεν υπήρχε περίπτωση να ξανασκάσω τόσα για αντλία μετά την εμπειρία 2 καμένες αυθεντικές και αφού δεν αλλάζει μοτεράκι μόνο του, η μόνη λύση είναι μεταχειρισμένη αυθεντική που βρήκα, με το όποιο ρίσκο, μπορεί να αντέξει 2 χρόνια όπως οι άλλες αυθεντικές μπορεί λιγότερο αλλά στο 33% της τιμής της καινούργιας δε νομίζω ότι αξίζει να το συζητάμε. Άλλες ιμιτασιόν δεν είναι και πολύ φθηνότερες να τις προτιμησω. 180 δεν ξαναδίνω πάντως.
Μετά από κάθε καψιμο αντλίας άλλαζα και πρατήριο, πάντα σε επίσημα εταιρικά. Να έχουν όλοι νοθευμένα στα εταιρικά κιόλας;
Corsa D 1.4 07' NIGS πνεύμονας/Zanardi B4 OBD/tunap. 72K km/64m -> 0.0252€/km καθ. κέρδος
apagogeas
 
Δημοσιευσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ 18 Μαρ, 2013 22:42

Re: Καμμένη αντλία βενζίνης :(

Δημοσίευσηαπό tedd » Κυρ 02 Απρ, 2017 01:58

Μπορεί να μην την νοθευουν αλλά οι δεξαμενές να είναι πολύ βρώμικες. Ναι πάνε σε μεταχειρισμενη οριτσιναλ τις ιμιτασιον δεν τις εμπιστευομαι εδώ όταν εψαχνα για μένα σε παρόμοια περίπτωση κάποια έδινε εγγύηση 6 μηνες , οποτε καταλαβαίνει τι ποιότητας ηταν.

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Καμμένη αντλία βενζίνης :(

Δημοσίευσηαπό papoys » Κυρ 02 Απρ, 2017 07:07

apagogeas έγραψε:Στο δικο μου δεν αλλαζει η τρόμπα, είναι φιξ κατασκευή - δυστυχώς.Καινούργια αυθεντική έχει από 180+ (και 240 την έχω βρει). Οι 2 προηγούμενες που κάηκαν ήταν αυθεντικές επίσης με τα 180 να πέφτουν. Δεν υπήρχε περίπτωση να ξανασκάσω τόσα για αντλία μετά την εμπειρία 2 καμένες αυθεντικές και αφού δεν αλλάζει μοτεράκι μόνο του, η μόνη λύση είναι μεταχειρισμένη αυθεντική που βρήκα, με το όποιο ρίσκο, μπορεί να αντέξει 2 χρόνια όπως οι άλλες αυθεντικές μπορεί λιγότερο αλλά στο 33% της τιμής της καινούργιας δε νομίζω ότι αξίζει να το συζητάμε. Άλλες ιμιτασιόν δεν είναι και πολύ φθηνότερες να τις προτιμησω. 180 δεν ξαναδίνω πάντως.
Μετά από κάθε καψιμο αντλίας άλλαζα και πρατήριο, πάντα σε επίσημα εταιρικά. Να έχουν όλοι νοθευμένα στα εταιρικά κιόλας;


Φίλε βλέπω έχεις το corsa του 2007 μάλλον το D και με το ίδιο σύστημα με μένα zanardi . :thumbup:
Αν παίρνει την αντλία που φαίνεται στο σύνδεσμο
https://www.autodoc.gr/exartimata-aftok ... a/corsa-d#

Όπως φαίνεται υπάρχουν και μοτεράκια ξεχωριστά για την αντλία.
Μήπως ο μάστορας δεν γνωρίζει ότι αλλάζει το μοτεράκι και για ευκολία του σου λέει είναι φιξ;;;; Και εμένα τότε που τα έπαιξε έτσι μου είπε
πήγα στον υγραεριά εγκαταστάτη ο οποίος ήταν και μηχανικός και μου άλλαξε το μοτεράκι τάκα τάκα και παίζει ωραία.

Από τότε φυσικά άλλαξα και μηχανικό στο αυτοκίνητο.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Καμμένη αντλία βενζίνης :(

Δημοσίευσηαπό anikologr » Κυρ 02 Απρ, 2017 08:46

Υπάρχει και κύκλωμα που κλείνει την αντλία βενζίνης όταν γυρνάει σε υγραέριο. Αρκεί να είναι αξιόπιστο και να δίνει αμέσως αν για οποιοδήποτε λόγο κάτι συμβεί και γυρίσει σε βενζίνη.
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr
 
Δημοσιευσεις: 667
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 15:23

Re: Καμμένη αντλία βενζίνης :(

Δημοσίευσηαπό apagogeas » Κυρ 02 Απρ, 2017 20:05

papoys έγραψε:Αν παίρνει την αντλία που φαίνεται στο σύνδεσμο
https://www.autodoc.gr/exartimata-aftok ... a/corsa-d#

Όπως φαίνεται υπάρχουν και μοτεράκια ξεχωριστά για την αντλία.
Μήπως ο μάστορας δεν γνωρίζει ότι αλλάζει το μοτεράκι και για ευκολία του σου λέει είναι φιξ;;;; Και εμένα τότε που τα έπαιξε έτσι μου είπε
πήγα στον υγραεριά εγκαταστάτη ο οποίος ήταν και μηχανικός και μου άλλαξε το μοτεράκι τάκα τάκα και παίζει ωραία.

Από τότε φυσικά άλλαξα και μηχανικό στο αυτοκίνητο.

Έχω ρωτήσει 3 διαφορετικούς μαστόρους, όλοι λένε ότι δεν αλλάζει. Αυτό από τη πρώτη φορά που κάηκε η αντλία, το έχω ψάξει και όλοι είπαν ξέχνα το δε γίνεται. Επειδή έχω 2 αντλίες εδώ και κάθονται, οι καμμένες, με το σκεπτικό ίσως καταφέρω μόνος μου να βγάλω κάπως την αντλία, αυτό που βλέπω είναι ότι μόνο αν σπάσω το κουβούκλιο θα μπορέσει να βγεί, αλλά μετά είναι άχρηστο το κουβούκλιο. Δεν είναι ότι μου λένε ψέμματα, το βλέπω και γω ότι δεν ανοίγει κάπως. Θα δοκιμάσω πάντως γιατί ξέρω ότι υπάρχουν μοτεράκια μόνα τους, το πως βγαίνει η καμμένη για να βάλω το μοτεράκι δε βλέπω.

Υπάρχει και κύκλωμα που κλείνει την αντλία βενζίνης όταν γυρνάει σε υγραέριο. Αρκεί να είναι αξιόπιστο και να δίνει αμέσως αν για οποιοδήποτε λόγο κάτι συμβεί και γυρίσει σε βενζίνη.

Το γνωρίζω ότι υπάρχει αυτό αλλά το φοβάμαι. Γιατί αν είναι να καεί θα καεί στο ξεκίνημα, εκεί τραβάει τα ζόρια η αντλία. Σε μια προσπέραση που θα γυρίσει σε βενζίνη το σύστημα λόγω στροφών μπορεί να με κρεμάσει και ούτε θέλω να το σκέφτομαι.
Corsa D 1.4 07' NIGS πνεύμονας/Zanardi B4 OBD/tunap. 72K km/64m -> 0.0252€/km καθ. κέρδος
apagogeas
 
Δημοσιευσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ 18 Μαρ, 2013 22:42

Re: Καμμένη αντλία βενζίνης :(

Δημοσίευσηαπό apagogeas » Τρί 04 Απρ, 2017 19:41

Σήμερα αποφάσισα να ασχοληθώ με τη καμμένη αντλία. Με πολύ προσοχή και 1+ ώρα μετά κατάφερα να βγάλω το μοτεράκι χωρίς να σπάσω τίποτα αλλά υποχρεωτικά έκοψα τα σκληρά σωληνάκια, τα οποία θα αντικαταστήσω με απλά ειδικά για να βρίσκονται μέσα σε βενζίνη και θα στερεώνονται με σφιγκτήρες. Βρήκα και από Γερμανία το ίδιο BOSCH μοτεράκι στα 60 ευρώ, τύπος 0 580 454 007 για όποιον ενδιαφέρεται.
Τώρα αυτό που με προβλημάτισε είναι το φίλτρο βενζίνης, καθώς καθάριζα το σώμα κάποια βενζίνη που υπήρχε μέσα στο φίλτρο βγήκε και ήταν πολύ σκούρα, μπίχλα κανονικά. Το εντυπωσιακό εδώ είναι ότι λένε ότι δεν υπάρχει φίλτρο βενζίνης στο corsa D, αν και δε μπορώ να φανταστώ τι άλλο μπορεί να είναι αυτό, αλλά επίσης ότι είναι μετά την αντλία! Δηλαδή, όλη η βρώμα περνάει πρώτα μέσα από την αντλία και μετά από το φίλτρο!!!
Τέσπα, επειδή είναι fix το φίλτρο, δε βγαίνει αλλά η βρώμα που έβγαλε τρομάζει, σκέφτομαι μήπως παρακάμψω το συγκεκριμένο φίλτρο και βάλω ένα του εμπορίου, δηλαδή αντί να πάει από τη τρόμπα στο υπάρχον βρώμικο φίλτρο που δεν βγαίνει, να το πάω σε άλλο φίλτρο που θα έχω τη δυνατότητα να το αλλάζω. Τέλοσπάντων, ότι προσπαθώ να κάνω είναι να μη ξαναγοράσω όλο το σώμα αλλά να αντικαθιστώ την αντλία όταν και αν καεί και το φίλτρο όταν βρωμίζει. Τι είδους φίλτρο θα μπορούσε να μπει εκεί μέσα, το φίλτρο θα είναι βυθισμένο στη βενζίνη, οπότε πρέπει να είναι ανθεκτικό για αυτή τη χρήση, και φαντάζομαι θα πρέπει να καθαρίζει τόσο καλά όσο και το υπάρχον φίλτρο. Να το προσθέσω σαν έξτρα φίλτρο σε σειρά με το υπάρχον μου φαίνεται θα ρίξει τη πίεση στο κύκλωμα και θα ζορίζει την αντλία παραπάνω χωρίς λόγο. Τι λέτε;
Έχω κατά νου να καθαρίσω και το ντεπόζιτο, αν και το είχα καθαρίσει παλιότερα μάλλον πρέπει να έχει μαζέψει μπαμπούλες γι'αυτό και κάηκε πάλι. Αυτό θα το κάνω μόλις στήσω τη πατέντα στην αντλία και πριν τη βάλω θα κάνω και το καθαρισμό.
Corsa D 1.4 07' NIGS πνεύμονας/Zanardi B4 OBD/tunap. 72K km/64m -> 0.0252€/km καθ. κέρδος
apagogeas
 
Δημοσιευσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ 18 Μαρ, 2013 22:42

Re: Καμμένη αντλία βενζίνης :(

Δημοσίευσηαπό papoys » Τρί 04 Απρ, 2017 21:49

Θυμάμαι όταν άνοιγε τη δική μου αντλία ο μάστορας φώναξε και το βοηθό.
Τον ρώτησα γιατί και μου είπε ότι χρειάζονται δύο άτομα στο άνοιγμα για να βγει και να μπει το μοτεράκι.Ένας κρατάει κάτι πατάει και ο
άλλος γυρίζει-ανοίγει.

Πιθανώς αυτό να είναι και το μυστικό στη δική σου και λίγοι το ξέρουν.Κάπου το διάβασα παλιά και στο club opel.
Όσο για τις βενζίνες;;; Δυστυχώς Ελλάδα ζούμε.Τα ρίχνουμε όλα στο υγραέριο αλλά πολλές φορές φταίνε και τα νοθευμένα καύσιμα.

Εγώ όπως έχω γράψει σε άλλο θέμα τότε μετά την αντλία είχα προβλήματα και στην πρωινή εκίνηση και μετά από πολύ ψάξιμο διαπιστώθηκε ότι είχαν
βγει οφ τα δύο μπεκ της βενζίνης και άλλαξα μπεκιέρα.Όπως μου είπαν αιτία ήταν νοθευμένη βενζίνη.Έβαζα τότε από ένα φτηνό και υγραέριο και βενζίνη
το οποίο μετά το κλείσανε για πάνω από ένα χρόνο.

Πρόσφατα ξαναάνοιξε αλλά φυσικά δεν πρόκειται να με ξαναδεί.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Καμμένη αντλία βενζίνης :(

Δημοσίευσηαπό manoliss » Τετ 05 Απρ, 2017 01:24

δηλαδηολο το συστημα της τρομπας βγηκε καλουπι απο το εργοστασιο φιξ?.......ολα βγαινουν και αλλαζουν απλα εχουν το τροπο τους και το ξερουν λιγοι και δεν το λενε....κοιτα σε παλιο φιατ που ειχα εκοψα το σκληρο σωληνακι εκαι εβαλα φιλτρο βενζινας του εμποριου μεταλλικο και το αλλαζα καθε 10.000 χλμτρα τοτε δεν ειχα αεριο τωρα ουτε φιατ εχω αλλα εχω αεριο ετσι λοιπον τι εκανα εφτασα την βενζινα στο πατο εβγαλα την τρομπα καθαρισα τεποζιτο με πανια οπως μπορουσα επισης τις σιτες της αντλιας με καθαριστικο καρμπυτερατερ αλλαξα φιλτρο καινουργια βενζινα και τελος απλα το θεμα ειναι οτι εγω προσωπικα εχω βαλει ηλεκρονικο κολπο που κοβω την αντλια 2 λεπτα μετα το γυρισμα σε αεριο και μετα απο 8 λεπτα ξαναδουλευει η αντλια για 2 λεπτα και συνεχιζει με κυκλους......απλα δεν εχω παραλληλο ψεκασμο ....
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Καμμένη αντλία βενζίνης :(

Δημοσίευσηαπό tedd » Τετ 05 Απρ, 2017 01:33

Πολύ καλά οι πρωτες πατέντες αλλά άκρως επικίνδυνη η τελευταια. Αν μέσα στο 8λεπτο που εχεις κόψει την αντλία έχεις διακοπή υγραερίου τι γίνεται; σβήνει η μηχανή και πας ακυβερνητος; οπου με σβηστή μηχανή δεν έχεις ουτε φρένα ουτε τιμόνι. Προτιμότερο εινσι να καις αντλίες και να σκας 100αρικα για νεες παρα να ψαχνεις για νεο αυτοκίνητο! το αλλο το χειροτερο ούτε θέλω να το σκέφτομαι .

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Καμμένη αντλία βενζίνης :(

Δημοσίευσηαπό papoys » Τετ 05 Απρ, 2017 04:47

Για την αντλία όπως τα λέει ο manolis.
Δυστυχώς όλες οι εταιρείες στα περισσότερα σημεία βάζουν μυστικά τα οποία λίγοι τα ξέρουν να σε αναγκάσουν να πας σε αυτούς το αυτοκίνητο
για επισκευή.

Παλαιότερα δεν γινόταν διαφορετικά.Στην εποχή του ίντερνετ όμως που ζούμε τα μυστικά αυτά κυκλοφορούν πιο ελεύθερα.Για αυτό να λέμε σε
όλους,μπείτε στο ίντερνετ και μοιραστείτε αυτά που ξέρετε.
Η γνώση είναι για να μοιράζεται.
Δίνεις εσύ σου δίνουν άλλοι. :thumbup:

Για την αντλία manolis και εμένα μου είπε ο εγκαταστάτης ότι μπορεί να το κάνει βάζοντας ένα διακοπτάκι αλλά όπως έχουν πει και άλλοι δεν μου
το πρότεινε για τους λόγους που ανέφερε και ο tedd.Φυσικά δεν το έκανα και ας κάψει όσα τρομπάκια θέλει.Ευτυχώς είμαι στο ένα μέχρι τώρα.
Υπάρχει μία άλλη διαδικασία ώστε σε περίπτωση προβλήματος στο υγραέριο να ξεκινάει άμεσα μόνη της η αντλία αλλά όπως το έχουμε συζητήσει
είναι κοστοβόρο και δε συμφαίρει.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 68 επισκέπτες