Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Πρόβλημα με ρεταρίσματα κινητηρα

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Πρόβλημα με ρεταρίσματα κινητηρα

Δημοσίευσηαπό siamego » Τετ 24 Δεκ, 2014 17:23

Καλησπέρα,κάτοχος ΒΜW 316 E46 με σύστημα lovato.Εδώ και αρκετές μέρες έχω ρεταρίσματα στο γκάζι,σε οποιαδήποτε κατάσταση κι αν είναι το αυτοκίνητο.Μόλις το γυρίζω βενζίνη σταματάει.Το πήγα σε κάποιον σήμερα και μου είπε ότι ο εγκαταστάτης μου είχε βάλει μεγαλύτερα μπεκ απ'ότι πρέπει και σε συνδυασμό με την ρύθμιση για ψεκασμούς βενζίνης κάτω απο τις 1100σαλ,έχω πλούσιο μείγμα και στη προσπάθεια του ο εγκεφαλος να το διορθώσει(το οποίο δεν καταφέρνει γιατί μπορεί να επέμβει σε ένα 10%),κάνει αυτά το τρεμόπαιγμα στο ρελαντί.
Σαν μόνη λύση μου έδωσε την αλλαγή μπεκ. Ισχύει κάτι απο αυτά που μου είπε?Ευχαριστώ!
siamego
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Δευτ 15 Δεκ, 2014 23:47

Re: Πρόβλημα με ρεταρίσματα κινητηρα

Δημοσίευσηαπό manoliss » Πέμ 25 Δεκ, 2014 11:35

και βεβαια παιζει....αλλα παντα σε συνδυασμο με την πιεση λειτουργιας και τιμων χαρτη....να ξερεις μεγαλα μπεκ μικρος χαρτης ισως εχεις δυσλειτουργιες....αλλα και μικρα μπεκ μεγαλος χαρτης παλι μπορει να εχεις δυσλειτουργιες.....θελει μια μεση κατασταση και μικρορυθμισεις από κει και περα....
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Πρόβλημα με ρεταρίσματα κινητηρα

Δημοσίευσηαπό siamego » Σάβ 10 Ιαν, 2015 17:48

Εν τέλει,έκανα υπομονή και σε συνδυασμό με την επίσκεψη μου στο χωριό,πήγα και στον άνθρωπο που μου έκανε την εγκατάσταση.Του ανέφερα ότι μου είπε ο "μάστορας" που επισκέφθηκα στον Πειραιά και το μόνο που έκανε ο άνθρωπος είναι να γελάσει!!Να σημειώσω ότι έχω 30.000χλμ απροβλημάτιστα με γκάζι και μόνο στα τελευταία 1.000 είχα αυτά τα ρεταρίσματα.Η λύση βρέθηκε 15 δευτερόλεπτα απο τη στιγμή που έπιασε το αυτοκίνητο στα χέρια του.Φθαρμένο σωληνάκι εξαγωγής καυσαερίων κινητήρα!Γι'αυτό και οι αρρυθμίες.Κόστος 15Ε.
Και αναρωτιέμαι τώρα εγώ...Πηγαίνεις πρώτη φορά σε ένα εξουσιοδοτημένο συνεργείο της εταιρίας που φοράς και το μόνο που κάνει είναι να κατηγορεί τον εγκαταστάτη του κιτ και να προσπαθεί να σε πείσει ότι πρέπει να αλλάξεις τα μπεκ(χωρίς λόγο τελικά) με κόστος 200Ε+ΦΠΑ...
Και πηγαίνεις στον ανθρωπάκο που σου πέρασε το κιτ,ο οποίος δεν έχει κάποιο υπερλούξ συνεργείο με φωτεινές πινακίδες να διαφημίζουν το 50% οικονομία,που βρίσκεται σε μία μικρή κωμόπολη κάπου στη βόρεια ελλάδα και με 15Ε σου λύνει το πρόβλημα σου.Μου ζήτησε κιόλας να μιλήσω με τον άλλο "μάστορα" (ακόμα κι αν τον κατηγορούσε)για να του εξηγήσω που ήταν το πρόβλημα τελικά,ώστε σε παρόμοια περίπτωση να ξέρει.
Τα συμπεράσματα δικά σας. #:-s
siamego
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Δευτ 15 Δεκ, 2014 23:47

Re: Πρόβλημα με ρεταρίσματα κινητηρα

Δημοσίευσηαπό NickSt » Σάβ 10 Ιαν, 2015 19:27

Τέλος καλό όλα καλά και μπράβο στον εγκαταστάτη σου .
Κάνε όμως πιο σαφές , τι εννοείς " φθαρμένο σωληνάκι εξαγωγής καυσαερίων κινητήρα" , γιατί απο όσα γνωρίζω , τέτοιο σωληνάκι δεν υπάρχει . Εκτός αν είναι κάτι άλλο και δίνεις λάθος περιγραφή .Thanks...
NickSt
 
Δημοσιευσεις: 651
Εγγραφή: Τετ 06 Νοέμ, 2013 22:44

Re: Πρόβλημα με ρεταρίσματα κινητηρα

Δημοσίευσηαπό siamego » Σάβ 10 Ιαν, 2015 21:10

Έχω την εντύπωση ότι έτσι μου το ανέφερε ο εγκαταστάτης.Πιθανόν να κάνω και λάθος.Είναι το σωληνάκι που φαίνεται σημειωμένο στον κύκλο.
Συνημμένα
2201215_1_b.jpg
2201215_1_b.jpg (63.65 KiB) 6084 προβολές
siamego
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Δευτ 15 Δεκ, 2014 23:47

Re: Πρόβλημα με ρεταρίσματα κινητηρα

Δημοσίευσηαπό george7009 » Σάβ 10 Ιαν, 2015 21:53

Το σωληνάκι των αναθυμιάσεων λαδιου ειναι αυτο .
Peugeot 207 1.4 16v KFU ET3J4

BRC Plug & Drive
Άβαταρ μέλους
george7009
 
Δημοσιευσεις: 416
Εγγραφή: Πέμ 07 Αύγ, 2014 08:47

Re: Πρόβλημα με ρεταρίσματα κινητηρα

Δημοσίευσηαπό mudkia » Τετ 14 Ιαν, 2015 19:17

Εχω στo sporage το brc p.d.εχθες στο γυρνα από τη δουλεια ενιοσα το μοτερ σα να κουτσενει μετα από λιγο δεν κραταγε καθολου ρελαντί και εκανε σα να δουλευε με 2 κυλίνδρους και ειχε και εντονη μυρωδια ακαφτου μιγματος το εσβισα και ξαναπηρε με αρκετη δυσκολια αφου ειδα και αποειδα το γιρισα στη βενζινη και απλα δουλευει σαν να μην υπαρχει προβλημα :?: :?: :?:
KIA sportage BRC στο αυτοματο και αλαδοτο
Άβαταρ μέλους
mudkia
 
Δημοσιευσεις: 185
Εγγραφή: Παρ 28 Φεβ, 2014 22:28

Re: Πρόβλημα με ρεταρίσματα κινητηρα

Δημοσίευσηαπό gike » Πέμ 15 Ιαν, 2015 01:31

mudkia έγραψε:Εχω στo sporage το brc p.d.εχθες στο γυρνα από τη δουλεια ενιοσα το μοτερ σα να κουτσενει μετα από λιγο δεν κραταγε καθολου ρελαντί και εκανε σα να δουλευε με 2 κυλίνδρους και ειχε και εντονη μυρωδια ακαφτου μιγματος το εσβισα και ξαναπηρε με αρκετη δυσκολια αφου ειδα και αποειδα το γιρισα στη βενζινη και απλα δουλευει σαν να μην υπαρχει προβλημα :?: :?: :?:


Μήπως κάποιο πρόβλημα με τα μπέκ του υγραερίου?
gike
 
Δημοσιευσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ 06 Σεπ, 2012 01:03

Re: Πρόβλημα με ρεταρίσματα κινητηρα

Δημοσίευσηαπό mudkia » Πέμ 15 Ιαν, 2015 11:49

Το πηγα σημερα στον εγκαταστατη ειχε κολισει ένα μπεκ το αλλαξε και όλα καλα ηταν στην εγγυηση οποτε όλα καλα δυο φορες :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ευχαριστω Κ lpgas
KIA sportage BRC στο αυτοματο και αλαδοτο
Άβαταρ μέλους
mudkia
 
Δημοσιευσεις: 185
Εγγραφή: Παρ 28 Φεβ, 2014 22:28

Re: Πρόβλημα με ρεταρίσματα κινητηρα

Δημοσίευσηαπό GiorgosBrazil » Τρί 11 Σεπ, 2018 19:59

Παιδια Πρόσφατα είχα λαμπάκι μηχανής σε Passat 2.0 fsi με brc .. πάω στο μαστορι μου και μου λέει τα εξής σφάλματα
-λάμδα
-3 σφάλματα με φτωχό μείγμα
-πίεση καυσίμου
-misfire κύλινδρος 1

Μου λέει να αλλάξουμε μόνο τον λάμδα για να δούμε τα άλλα σφάλματα μην είναι από το αέριο. Και έτσι και έγινε. Μόλις τον αλλαζω μου σβήνει τα σφάλματα και μου λέει να κάνω 200 χιλιομετρα μονο με βενζίνη (100 εντός και 100 εκτός) και να ξαναπαω. Κάνω ότι μου λέει και το βάζει στο διαγνωστικό και δεν έδειξε κανένα σφάλμα. Μετά μου λέει κανε το ίδιο με αέριο και ξαναελα.... και τσουυυπ το λαμπάκι στα πρώτα 30χλμ.. το διαγνωστικό έβγαλε τα ίδια σφάλματα εκτός του λάμδα.. πάω μετά στο service του αερίου και μου λέει ότι μου διόρθωσε μόνο το μείγμα και τα άλλα δεν είναι από το αέριο..

Τι λέτε να κάνω γιατί βλέπω αυτο το λαμπάκι μηχανής και τρελαίνομαι..
GiorgosBrazil
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Τρί 07 Αύγ, 2018 14:50

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 32 επισκέπτες